Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Paradajz mi dozivljava drugu mladost :)

 

ona 4 grupisana su bila skoro propala da bi se posle kidanja suvih delova potpuno oporavili i sad ponovo rastu i cvetaju. Izdvojeno od njih imam jedan samonikli sto se pojavio pored neke paprike pa sam ga presadio u neku saksiju. Taj je presisao dva metra i ne misli da staje sa rastom :) Ovih dana pocele i prve kuglice na njemu. Valjda ce da posluzi vreme da to sazri.

 

Bishops crown sam nagurao i dao im losije uslove od nekih drugih koje zezaju a rodile ko lude i svaki cvet predje u plod. Mnogo su smesni ovako mali, slikacu ih popodne. Mnogo dobra paprika da se ovako klopa. Blago ljuta i preukusna. Kupio par plodova prosle sezone na pijaci i ostavio seme iz njih. Sad imam dovoljno da mogu da prodajem na pijaci  :s_d:

Edited by katamaran
Link to comment

Da znas da malo lice al ove moje su ipak okruglije

 

Seme sam kupio kao tondo piccante calabrese al ne izgledaju bas skroz ko one

peperoncino%20tondo%20piccante.jpg

 

Mangupirao sam se da imam skroz neosetljive ruke dok sam sekao (naravno bez rukavica) i sad ne smem da priznam da me pece levi kaziprst  :cry:  Obe ruke su mi bile natopljene dok sam ih ocistio al me pece samo gornja polovina levog kaziprsta.

 

edit: ne vidi se na gornjoj slici al ove moje su ispale mnogo krupnije nego sto bi tondo trebao da bude. U ogromnoj su ciniji pa se ne provaljuje.

Edited by katamaran
Link to comment
They are barely spicy, very mild and sweet in flavor, and actually register the lowest on the Scoville scale

Tondo su definitivno ljuce. Nisu nesto sega mega ljute al opet nisu bas ni previse blage. Satima me pekao kaziprst sinoc :)

 

Ovaj opis Pimienta me bas podsetio na Bishops crown

CAPh114.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Bishop%27s_crown

 

Prosle godine sam ih bas cesto vidjao na Kalenicu i Bajloniju mada za sad nisam naisao ove godine. Uzmi da  probas ako naletis.

 

edit: cak rece da joj je jedno od imena pimiento cabucci :)

 

 

 

 

edit 2: pimiento je paprika na spanskom :) Jedna od onih sa ne preterano kreativnim imenom kao peri peri (paprika paprika)

Edited by katamaran
Link to comment

Ladno me jos uvek pece vrh levog kaziprsta. Dzaba sto puta pranje ruku. Samo odjednom pocne ponovo da pece i kad stavim prst u usta ljut je za sve pare. Kao da izbija iz koze :)

 

Sad mu dodjem ko neki cili Mida. Sve sto pipnem postane ljuto.

Link to comment

katamarane, probaj da nafiluješ neke od tih tvojih papričica krem sirom i sitno seckanom mesnatom slaninicom,

odozgo narendaš neki tvrdi sir i zapečeš u rerni.

to je prste da poližeš.

naravno, papričice prvo očisti od semenki.

 

potopi ruke u mleko

Edited by beta kentauri
Link to comment

@beta

Znam za to :) kad guglas bishops crown to je medju prvim slikama. Jos nisam probao al definitivno imam u planu

 

@venom

 

Znam da je vod los lek za kapsaicin al opet mislis oprace se nekako. Al samo vrh levog kaziprsta zeza. Odjednom krene da pece i oljutim se kad posisam prst :)

 

To za vodu ti je cuvena teorija o stresiranju.

Link to comment

Недостатак воде такође може да утиче на недостатак паприка... Жедна је то биљка.

 

Касно сам приметио да је ово паприкарско-парадајжџијски топић балконистичког смера. Имам терасу, ал' је покривена и доста мрачна, па се некако сналазим са лошом заменом за то, баштом... Те праштајте ако сам промашио топић.

 

Парадајз нам је одличан ове године, а родио ко блесав. Управо смо заокружили пола тоне од 200 стабљика :). Скувала госпоја 75 литара сока, пешес тегли кечапа и биће ваљда и салса. А паприке тек стижу... досад је било само за 1 ђувеч, 3 сатараша и 2 салате.

Link to comment

Zavrsio onaj specijalitet. Nasao sam neko jeftino spansko vino za kuvanje pa sam i u tom delu ispostovao recept. Jedino sam umesto srdela stavio malo vustera.

 

Pojma nemam sta da mislim. Svakako je ukusno al ne znam da li je vredno truda. Prva mi je bila tu i tamo i preljuta. Druga je bila blaza i tu mi se bas svidela kombinacija ukusa. Kad pojedem preostalih desetak bicu nacisto sta da mislim.

 

edit: sad mi dodje da ih donesem iz friza iako sam i vise nego sit(skroz zaboravio na ovo pre vecere) Zarazne su prokletinje.

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...