Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Meni ovo prvi put da paradajz gajim iz semena. Ne racunajuci vec pomenutog dvometrasa koji se samo odjednom pojavio kod jedne paprike a da ga niko uopste nije ni posejao :)

 

Posle ga samo prebacio u drugu saksiju i ode na nekih 2 -2.5 metra a verovatno ni tu ne bi stao da ne dodje zima.

Link to comment

ok

 

Ja sam do sada navise uzimao od Zike (nikako da zapamtim da li je Cuprija ili Paracin)

 

https://www.facebook.com/LjuteChilliPaprike/

 

covek salje autobusom sto je po meni najbolja opcija al verovatno da moze i postom

 

edit: ovde moze da se vidi njegova ponuda

https://www.youtube.com/user/MrRuzma/videos

 

Verovatno ce i cepoguzac (Leskovac) prodavati sadnice

 

Oni salju postom i jedini put kad sam od njih uzeo malo su me iznervirali pakovanjem jer su mi biljke stigle skroz iskrivljene (srecom ne i polomljene)

 

Vidjao sam i neke druge ali sa ovima imam iskustva. Nesto mi se cini da je ponuda semena veca nego ranije pa moze da se desi da ista prica bude i sa sadnicama

Edited by katamaran
Link to comment

@katamaran:

Samo da ti zahvalim sto pises na ovoj temi. Danas sam zabo seme Jolokie u saksije po onome kako si ti besedio na prvim stranama topika. Jako se lozim na ljuto ali tek kad sam naleteo na ovo mi je palo na pamet da bih mogao i sam to da uradim. Ako isklijaju, planiram da uradim video kao Stanko Bosanac pa da se raja smeje dok se savijam ko budala.

Link to comment

za one koji krecu od semenki ovo je sad pravi momenat. ja sam prosle godine posejao papricice pocetkom aprila pa na kraju pola biljki nije ni izbacilo plod. doduse, to se desilo uglavnom sa biljkam akoje sam delio, dok sam ove koje su prve krenule zadrzao za sebe. 

 

i da, treba slusati katamarana.

Edited by Bright Billy
Link to comment

:)

 

Mart bi otprilike bio neki krajnji rok za sadnju.

 

i da, treba slusati katamarana.

 

Treba slusati Haralampija jer zna vise al nisam ni ja za bacit :)

Link to comment

:)

 

Mart bi otprilike bio neki krajnji rok za sadnju.

 

Treba slusati Haralampija jer zna vise al nisam ni ja za bacit :)

Blagodarim kolega  :P Glede vremenskog optimuma sejanja semena paprika,pricali smo o tome jos prosle godine.Generalno moze vec od polovine januara pa cak do kraja aprila.Paprike sa duzom vegetacijom (> 120 dana) kao recimo moruga treba da se seju ranije inace ce omanuti rod

BTW ceri paradajz mi iznikao u saksiji posle 5 dana,kanim se da ove godine isti ne kupujem na pijaci  ;)

Edited by Haralampije
Link to comment

I po mojim informacijama jan-apr al je defintivno bolje ranije. Usaglasismo se ove sezone da je polovina februara + sijalica idealan momenat. Debitantske sezone sam sejao krajem aprila tako da ni to nije kasno.

 

I meni je paradajz isklijao za par dana (koji je da je :) ) Nisam ostavljao seme od zutog kruskastog a njega cu pod obavezno uzeti kad se pojavi na pijaci.

 

Trebalo bi da dobijem jos neke semenke koje nemam za desetak dana pa mozda budem imao jos jednu setvu. Trenutno ludim sto se manzano jos ne pojavljuje a posejao sam 9 komada :( Kazu da ta sporo isklijava a ni ostale iz te ture nesto ne divljaju tako da valjda ima vremena (al zivaca nema :cry: )

 

edit: @Prokleto

 

Ako slucajno omanes sa isklijavanjem moci ces uskoro da uzmes sadnicu.

Edited by katamaran
Link to comment

Sjaj i beda moje setve

 

cili.jpg

Uglavnom jako lepo napreduju al sam ove sezone imao uzasno mnogo problema sa takozvanim helmet head. Izgleda mi zapala previse rastresita zemlja (a moguce i da sam suvise plitko sejao) pa su suvise lako izlazile iz zemlje i u tom procesu nisu uspele da se otarase semenke. Na slici se vide i dve koje sam obezglavio u pokusaju da ih rucno skinem i dve od kojih nece biti nista jer ne mogu da se iskobeljaju a sanse nema ja da im skinem da ih ne unistim  <_<

 

Zato sam posejao gomilu dodatnih pre neki dan da vadim stetu.

 

edit: malo vise o ovom retko iritirajucem problemu

 

 

Znam da bi kvasenje moglo da im pomogne al za sada nisam pokusavao bas puno puta u toku dana. Sad cu da ih natapam pa ako uspeju uspeju

Edited by katamaran
Link to comment

 

 

Zato sam posejao gomilu dodatnih pre neki dan da vadim stetu.

Nemoj da se nerviras zbog toga :) Sasvim normalna pojava, i ja sam dosejavao iz slicnih razloga.Klijavost zavisi od hiljadu razloga,ali ko ce se zamajavati...dosejes i sve ok. :) Ostavi te klijance sto se nisu oslobodili ljuske semena, neki ce uspeti da se izbore, mozes im pomoci samo cestim  fajtanjem vodom ,da ljuska omeksa, nista preko toga

Link to comment

Nikad vise nisam imao takvih klijanaca. Rastresita zemlja, plitko sadjenje i verovatno previse suv vazduh. Ima nekih fora za skidanje al su krajnje rizicne. Preostale sam resio da kvasim i pustim na miru al nisam optimista da ce se neke od njih izvuci. Valjda ce dosejavanje da izvadi stvar.

 

Konacno je poceo da mi se pojavljuje manzano koji me bas interesuje.

 

Neke cu morati uskoro i da presadim al nece mi skoro napolje. Ovo budjavo vreme ce da potraje

 

cili2.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...