Jump to content
IGNORED

Deutschland


MancMellow

Recommended Posts

6 hours ago, assignment said:

U Nemackoj je stanje svakog dana od loseg na gore, svaki dan pucnjave, ubistva nozevima.... Rezultati AFD-a zbog toga uopste ne cude... Ali bez brige, pravice se koalicije od tri-cetiri partije, sve, samo da nikako AFD ne prismrdi nekoj vlasti...

 

Problem je sto su bukvalno sve ostale partije otisle u kurac, doduse svaka na svoj naci, a realno ne postoje kadrovi koji bi mogli bilo sta da pokrenu.

Solz, Merz, Habeck, Berbock, sve mapet do mapeta...

 

Eh kada se setim kakva je to drzava nekada bila, ono 80tih, 90tih, sada, sto bi rekao Bosanac, ni nalik na to....

 

Statistika je, znamo već...Nije baš svakog dana sve lošije a ni afdovi rezultati nemaju previše dodirnih tačaka sa ubistvima.

 

 

 

 

RDT_20240906_0015556609097776777350104.jpg

  • Hvala 2
Link to comment
8 hours ago, Baldrick S. said:

 

Statistika je, znamo već...Nije baš svakog dana sve lošije a ni afdovi rezultati nemaju previše dodirnih tačaka sa ubistvima.

 

 

Kada sam rekao sve losije, misleo sam na celokupnu situaciju, od ekonomske do socijalne. Mozda su pre 10 godina mediji "drugacije" izvestavali, 2015 je bilo "Refuges Welcome" i "Wir schaffen das" - Znaci AFD rezultati definitivno imaju najvecu zalihu na konto izbeglica, ta partija je 2015 bila de fakto mrtva.

Link to comment
22 hours ago, Ros said:

kazu neki 18-godisnje austrijanac, pucao sa karabinom. vise nece pucati. 

Austrijanac ali Bosanskih korena.

Eto taj pristojni svet, ne može da se ne ogradi od genetike a verovatno i od vere. 

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, assignment said:

 

Kada sam rekao sve losije, misleo sam na celokupnu situaciju, od ekonomske do socijalne. Mozda su pre 10 godina mediji "drugacije" izvestavali, 2015 je bilo "Refuges Welcome" i "Wir schaffen das" - Znaci AFD rezultati definitivno imaju najvecu zalihu na konto izbeglica, ta partija je 2015 bila de fakto mrtva.

 

Ništa ne fali situaciji osim percepcije. Neki strahovi, neizvesnost su opravdani, rat je u okolini, inflacija itd. Problem je u tome što su ljudi polako ubeđeni da ih iza ćoška čeka islamista da ih zakolje, a ako prežive neće imati ko da ih izleči jer je zdravstveni sistem pred kolapsom, a ni neće biti bolje jer je isto pred školskim sistemom.

 

Kao što vidimo po postovanoj statistici, percepcija i stvarnost se ne podudaraju uvek.

 

Zamisli da se ovaj ludak u Francuskoj što je drogirao ženu da bi je dao drugima da je siluju zvao Muhamed, a ne Dominik, pa već bi srušili Twitter od paranoje šta nam rade ženama, dolaze po nas da nam uzmu sve, Marina pomagaj.

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
25 minutes ago, Venom said:

 

Ništa ne fali situaciji osim percepcije. Neki strahovi, neizvesnost su opravdani, rat je u okolini, inflacija itd. Problem je u tome što su ljudi polako ubeđeni da ih iza ćoška čeka islamista da ih zakolje, a ako prežive neće imati ko da ih izleči jer je zdravstveni sistem pred kolapsom, a ni neće biti bolje jer je isto pred školskim sistemom.

 

Kao što vidimo po postovanoj statistici, percepcija i stvarnost se ne podudaraju uvek.

 

Zamisli da se ovaj ludak u Francuskoj što je drogirao ženu da bi je dao drugima da je siluju zvao Muhamed, a ne Dominik, pa već bi srušili Twitter od paranoje šta nam rade ženama, dolaze po nas da nam uzmu sve, Marina pomagaj.

 

Brate, od svojih 48 godina, 40 sam proveo u Nemackoj, rodjen sam u Nemackoj, a ti? I dalje nisam uzeo njihovo drzavljanstvo niti cu ikada.

 

Penzioni sistem je godinama smanjen od ca. 65% na 48% bruto zarade (u Austriji je npr. izmedju 70-80), starosnu granicu zele sada na 70 godina, a prosecan Nemac zivi 73 - Miele, VW, BASF, skoro svako vece preduzece deli otkaze.  Cena stanova, struje, gasa su otisle u tri p.m. Stanje u zdrastvu je sve gore, stanje u negi je sve gore. Ja sam isao od 5 razreda u Nemacku skolu, cerka mi je isla u skolu, vidim ogromne razlike, vidim infrastrukturu koja je ostarela i oronula....

 

Nekada je bio "soziale Marktwirtschaft" danas je neo liberalni kapitalizam, ja ne vidim da se nesto realno u Nemackoj poboljsalo u zadnjih 30 godina, sem nekih licnih prava za LGBT, i delimicnu legalizaciju kanabisa.... Npr. po digitalizaciji, Nemacka je na 24 mestu, iza Brazila. PISA studije o skolstvu, svake godine losije....

 

I mogao bi tako da ispisem tri strane, ali niti imam zelju ni volju.... A to za percepciju i statistiku, teska prica, gledam dnevno vesti, vidim kako se u mom gradu promenilo, kako se omladina ponasa i sta se ovde desava, a grad ima 100.000 stanovnika. Mogu samo da zamislim kako je u Berlinu ili Frankfurtu....

 

Kapiram ja da je za nekog naseg coveka, koji je pre 5-10 godine dosao u Nemacku ovde jos uvek raj naspram Srbije. Ali eto ja odgovorno tvrdim da je Nemacka 2024 samo senka drzave koja je nekada bila...

 

 

image.png

  • +1 2
  • Haha 1
  • Hvala 2
Link to comment

Gledam dnevno vesti i kako se omladina ponaša

 

Statistika krivičnih dela

PKS2023_Grafik9.jpg?__blob=normal&v=6

 

Miele, VW, BASF, skoro svako veće preduzece deli otkaze

wsi_gdp_ea-arbeitslos-01_w_o_rdax_768x41

 

Za neke stvari mogu da se složim, ali da bio znao da li je kriminal na nekom značajno visokom nivou moraš da pogledaš podatke danas i pre pet godina i pre 10 i 20. I onda vidiš da se ne dešava ništa epohalno danas. AfD kaže prvo, informišite se što više na Twitteru kod tate Elona, pa onda glasajte srcem. Rezultati očekivani.

 

Da, percepcija. Kao kad ja kažem da idem vozom, pa se neko začudi oh, zar te nije strah, bilo je juče u novinama da je Muhamed M. iz Sirije napao nekog nožem. Šansa da me neko izbode skače verovatno 50 puta kad bi se umesto vozom vozio automobilom, verovatno nema nedelju dana da nekog ne izbodu negde na parkingu. Ali to nije zanimljivo i nema u medijima.

 

Kao što rekoh, klimava ekonomija, inflacija su realni problemi danas i može da bude i mnogo gore. Ali i tako je nezaposlenost manja danas nego pre 20 godina i to značajno.

 

Ima puno problema i treba da se rešavaju. Ne, nije ništa pred kolapsom.

  • +1 1
Link to comment

Pa jel krivična dela idu na gore ili na dole, i zašto baš 2015 ide na gore?

 

A kvota nezaposlenih je varljiva statistika, em su uračunati oni koji rade pola radnog vremena, em ne odslikava realnu kupovnu moć. Brdo radnika ima minimalac od 12€ po satu, i pored toga što rade mora socijala da dodaje....

 

Vidi, meni lično je još dobro, iako živim i sve plaćam sam. Još mogu i da stavim nešto po stranu. I nisam tvrdio da je Nemačka pred kolapsom... To se neće desiti, ali pre 15 godina je bilo bolje, a pre 30 još bolje... Marka je bila zakon od valute, kada su je totalno nerealno prepolovili za jbn Evro, je bio kraj zlatne ere nemačke srednje klase i radnika....

 

 

Link to comment

Šta bre ide na gore 2015? Kriminalitet ide na dole od 2015, a i sa skokom nazad poslednjih godina i dalje je ispod tog tobož zlatnog perioda pre 15 godina kad je i nezaposlenost bila duplo veća nego danas. Muljanje s tim brojkama nezaposlenih sigurno nije počelo juče. Uostalom, jedan moj drugar ovde radi u onoj razvojnoj agenciji, ide po sajmovima u svetu i kao privlači investitore. Rekao mi je pre jedno pet godina, ja kao nešto nudim, a i da nekog dovedem nema ko da radi, nezaposlenost maltene više ne postoji itd.

 

Znači ok ti je, stavljaš sa strane, ali umesto da uživaš u životu brineš brigu za ceo svet. I to sve u isti koš, i ekonomska kriza i inflacija s jedne strane, što je tačno, i paranoja o zlim glavosečama koji vrebaju iza svakog ćoška, da nas ubiju i da nam otmu stečeno. Najveća opasnost u mom životu svakog dana je da će da me pokupi auto dok vozim bicikl. Vozači koji blenu u telefon dok voze grdosije od dve tone i jedan trenutak samo im treba da me ubiju ili ostave invalidom do kraja života. Sve ostalo je bukvalno go kurac u poređenju.

 

K'o kad pričam s mojom istočnonemačkom tazbinom, njih strašno brine sve. Pre 30 godina su verovatno i dalje vozili vartburga i bili među 25% nezaposlenih. Pre koju godinu su od odlaska u penziju zaređali putovanja po svetu, Indija, Kina, Južna Afrika... Ali eto, sve je bilo bolje ranije. 

Link to comment

Nemacka tehnoloski zaostaje za vodecim zemljama poput SAD, Kina i J. Koreja. 

Osim SAP nema ni jednu znacajniju tehnolosku firmu. Bankarski sektor je "truba", jedino se drze firme za osiguranje i re-osiguranje. Industrija sve vise zaostaje, auto induatrija pre svega, prati je hemiska induatrija. Masinska gubi poziciju usled kineske ekspanzije. 

Infrastruktura je u banani, trenutno nisu ustanju da odrzavaju ono sto je ranije napravljeno - putevi, mostovi, pruge ...

Obrazovni sistem je vrlo staromodan i ima dosta ogranicenja. Dobra stvar je tzv druga sansa - obrazovanje odraslih. Clanak na DW u vezi generalnog obrazovanja.

 

Nemacka je izgubila inventivnoat, nema ni kulturu ni zakonodavstvo za "start-up" firme. Izmedju mlade firme i kolosa/drzave, ljudi idu na sigurnost. Takodje, Nemacka ima losu imigracionu politiku - generalno nije interesantna visoko obrazovanim ljudima.

 

Sto se tice obicnih ljudi, kako kome - ko ima para njemu je dobro, ko ima puno para njemu je super :)

 

Edited by x500
  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, x500 said:

Nemacka tehnoloski zaostaje za vodecim zemljama poput SAD, Kina i J. Koreja. 

Osim SAP nema ni jednu znacajniju tehnolosku firmu. Bankarski sektor je "truba", jedino se drze firme za osiguranje i re-osiguranje. Industrija sve vise zaostaje, auto induatrija pre svega, prati je hemiska induatrija. Masinska gubi poziciju usled kineske ekspanzije. 

Infrastruktura je u banani, trenutno nisu ustanju da odrzavaju ono sto je ranije napravljeno - putevi, mostovi, pruge ...

Obrazovni sistem je vrlo staromodan i ima dosta ogranicenja. Dobra stvar je tzv druga sansa - obrazovanje odraslih. Clanak na DW u vezi generalnog obrazovanja.

 

Nemacka je izgubila inventivnoat, nema ni kulturu ni zakonodavstvo za "start-up" firme. Izmedju mlade firme i kolosa/drzave, ljudi idu na sigurnost. Takodje, Nemacka ima losu imigracionu politiku - generalno nije interesantna visoko obrazovanim ljudima.

 

Sto se tice obicnih ljudi, kako kome - ko ima para njemu je dobro, ko ima puno para njemu je super :)

 

 

Samo da se složim sa boldovanim.

 

Da dodam da je Nemačka izuzetno neatraktivna za naučnike, i to ne samo za strane, već i za ove domaće koji bi nakon faksa da rade u nauci i tu grade neke karijere, imaju neku stabilnost.

 

Znam Nemce koji su iz tog razloga napustili zemlju. O strancima koji su došli, pa se vrlo brzo spakovali i pobegli glavom bez obzira da ne pričam (i tu poznajem lično primere, ne pričam napamet).

  • +1 2
Link to comment
16 hours ago, assignment said:

 

Kada sam rekao sve losije, misleo sam na celokupnu situaciju, od ekonomske do socijalne. Mozda su pre 10 godina mediji "drugacije" izvestavali, 2015 je bilo "Refuges Welcome" i "Wir schaffen das" - Znaci AFD rezultati definitivno imaju najvecu zalihu na konto izbeglica, ta partija je 2015 bila de fakto mrtva.

 

 

Nisi u krivu u skoro nicemu sto si napisao ne samo ovde nego i dalje u pdf-u osim delimicno za rezultate afd-a. Kao i svakoj populistickoj partiji na svetu izbeglice, ubistva, ratovi stagod im odgovara i dnevno je aktuelno u blidu recimo se koristi za jeftine glasove. I sam verovatno znas da je, koliko god svi hvalili Merkelovu za sve sto je uradila, ona licno napravila najvece sranje a to je ostavljanje partije i nasledstva i liderstva podguznim muvama koji imaju problem i da sami napisu tvit, kamoli da se suoce sa bilo cime drugim. Nije ona otisla 2015. godine ali posle decenija lidera koji su bili na vlasti 15, 10, 8 godina i ziveli pod motom "i posle tita tita", ono jebiga nikad to nikome dobro nije donela a svaki od njih je uvek pod tepih bacao pasivne krajeve bivse istocne nemacke i verovatno govorio "ajd neka sledeci resi sta ima da se resava". Afd je kao ideja u bivsem ddru poceo da raste kad je Treuhand, ili privatizacija ddr-a otisla u 80% nezaposljenosti na istoku posle godinu dana od pada zida, i kad su "neki novi klinci" tada imli 16-17-19-25 godina i odrastali u nekom stabilnom okruzenju gledali roditelje kako ostaju bez posla, kako im se ceo sistem raspada ali Nemacka, jedinstvena bez zida. Onda su ti klinci malo odrasli i dobili decu i u sustini se nista nije promenilo osim sto sada gledaju svoju decu kako ne mogu da pronadju posao jer zive na istoku jer realno poslova van centara kao sto su Berlin, Dresden, Lajpcig generalno i nema a i ono sto ima je placeno u totalnom neskladu sa inflacijom, cenom stanova i svega ostalog dok se vladajuce partije semafora, sadasnjeg ili bivseg biju oko toga ko ce vise para da ubaci u autoputeve za bicikle po berlinu, besmislenih tornjeva na mestima gde im mesto nije na prostorima bivsih fabrika, legalizaciji marihuane, lgbt prava i svega ostalog (sto je sve prevazno) ali iz perspektive nekoga ko zivi u afdovskom Marzhanu recimo i putuje sat i po do posla jer se linije stalno popravljaju ili ne rade jer prosto nema para da se poprave i prima 1300 eura neto platu je kriva semafor koalicija + izbeglice + ukrajina + masoni + burke + stagod. Realno je svaki lider ujedinjene Nemacke bacao pod tepih bivsu istocnu Nemacku a sve to sada dolazi na naplatu. Plus jos mnogo sakrivenih stvari ali to je to. Iskreno ne vidim da ce afd u bundestagu da bude jedina partija i da ce nesto drasticno da se promeni, sto sa platama sto sa digitalizacijom sto sa izbeglicama (osim verovatno nekim novim torijevskim Ruanda planom koji je unapred osudjen na propast). To da Nemacka odavno nije konkurenta po bilo cemu samo onaj ko je celog zivota ziveo u nekoj svojoj konzervi ne zna.

  • +1 5
Link to comment

Mogu da se složim s nekim stvarima, ali ima previše opštih mesta. Najočiglednije ovo za startape i startape kulturu. Zakonodavstvo je tu najmanji problem, tip pored mene na poslu je dobio pare da godinu dana mrlja neku ideju i ne radi ništa drugo. Problem tu je da je Nemačka previše konzervativna za tako nešto i samim tim nedostaje najbitnija stvar, a to su investitori. Može zakonski okvir da bude najlepši mogući, ali nema od toga ništa dok neko ne bude spreman da uloži par miliona uz ogroman rizik da izgubi sve. Bez toga nema ni startup kulture.

 

Tačno je međutim za tradicionalne inovatore i industriju, ali kad je trebalo da se bave inovacijama, VW je odlučio da je lakše da lažiraju testove za emisije. Jedna od najvećih inovacija i made in Germany je energetska tranzicija, ali i tu je politika pre par godina odlučila da umeša prste i štiti postojeće velike igrače. 

 

Ne slažem se ni za školstvo, ako je njihovo konzervativno sa pitaj boga koliko različitih modela, šta tek reći za srpsko. 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Venom said:

Ne slažem se ni za školstvo, ako je njihovo konzervativno sa pitaj boga koliko različitih modela, šta tek reći za srpsko. 

 

Ne znam koliko ima smisla porediti Nemačku i Srbiju u ovom konkretnom slučaju. Posebno ako pričamo u tome kako razmišlja jedan prosečni nemački glasač. Logičnije mi je negde posmatrati Nemačku danas i nekad, objektivno kroz nekakve parametre, ali i kako bi te razlike subjektivno doživljavali različiti ljudi/grupacije.

 

U krajnjoj liniji, ako već treba porediti, onda bolje porediti Nemačku sa ostalim zemljama koje važe za nekakve ekonomske sile.

Edited by Quince
  • +1 1
Link to comment

To je malo manje zlo nego porediti Srbiju i Nemačku. 

 

Nemce porediti sa Italijom, Francuskom, britanijom. Poljskom. Pa da se prebrojimo ko je u čemu bolji i lošiji. Ovako od ispred dućana gledano svima ide nizbrdo a nemcima možda najsporije. 

Link to comment
×
×
  • Create New...