Jump to content
IGNORED

koja je funkcija


ms...

Recommended Posts

B=x+A

 

...ako sam te lepo razumeo.

 

 

 

 

Sent from my WP 7.8 using Tapatalk!

nisi lepo razumeo , 

 

rešenje - opšti oblik

Ako je tačka A=a , i tačka B=x , duž AB je y , y=|a-x| ili y=|x-a|.

Primer:

Tačka A se nalazi na broju 10 ( brojevna prava ) , tačka B se nalazi na broju 5 ( 10 , 20 )

y=|10-5|=5 ili y=|5-10|=5 , dužina duži AB=5

y=|10-10|=0 ili y=|10-10|=0 , ne postoji duž AB

y=|10-20|=10 ili y=|20-10|=10, dužina duži AB=10

 

nastavak :

Imamo brojevnu pravu i na nju duž AB , tačka duži A se nalazi na bio kom mestu prave , tačka duži B se nalazi na bio kom mestu prave , kako opisati ovo kao funkciju .

Link to comment

prvo rešenje
Ako je A=x1 , B=x2 , AB=y , y=|x1 -x2 | ili y=|x2 -x1 |
primer
x1 =(2,8) , x2=(-10,-20)
y=|2-(-10)|=12 , dužina duži AB=12
y=|2-(-20)|=22 , dužina duži AB=22
y=|8-(-10)|=18 , dužina duži AB=18
y=|8-(-20)|=12 , dužina duži AB=28

drugo rešenje
Ako je A=x , B=y1 =f(x) , AB=y2 , y2=|x-f(x)| ili y2=|f(x)-x|
primer
x=( 3,7) , f(x)=3x2-2
y=|3-(27-2)|=22 , dužina duži AB=22
y=|7-(147-2)|=138 , , dužina duži AB=138
Komentar - struktura sadašnjih funkcija : zavisna promenljiva ( y ) od n nezavisnih promenljive (xn) .
ovde imamo novu strukturu funkcije : x nezavisna promenljiva , zavisna promenljiva y1 ( zavisi od x ) , zavisna promenljiva y2 ( zavisi od x i zavisi od y1 ( f(x) )


nastavak - dinamički grafik , statički grafik , delimični grafik y=|a-x| ?       

Edited by ms...
Link to comment
y=a-x 

Grafik funkcije sadašnje rešenje :

x koordinata prestavlja sve realne brojeve , kada rešimo funkciju imamo dva broja ( y , x ) , uvodi se nova koordinata y koja je normalna na x koordinatu i seku se u broju 0 ( ravan ) , broj y se prebacuje na y koordinata , prava ( koja je paralelna sa y koordinatom i na njoj se nalazi tačka koja je ujedno i broj x ) se seće sa pravom ( koja je paralelna sa x koordinatom i na njoj se nalazi tačka koja je ujedno i broj y )  dobija se tačka u ravni ( x,y) 

što znači da se tačke ( x , y ) na x koordinati preslikani u tačku u ravni ( x ,y ) , tačke se spajaju  i dobijamo grafik funkcije

 

y=|a-x|

Grafik funkcije moje rešenje :

x koordinata prestavlja sve realne brojeve , kada rešimo funkciju imamo tri broja ( a ,  y , x ) , uvodi se nova koordinata y koja je normalna na x koordinatu i seku se u broju 0 ( ravan ) , broj y se prebacuje na y koordinata , prave ( prva paralelna sa y koordinatom i na njoj se nalazi tačka koja je ujedno i broj a , druga paralelna sa y koordinatom i na njoj se nalazi tačka koja je ujedno i broj x   ) se seće sa pravom ( koja je paralelna sa x koordinatom i na njoj se nalazi tačka koja je ujedno i broj y )  dobije se tačke u ravni ( x,y) i (a,y) ove se tačke spajaju dobija se duž

što znači da se tačke (a ,  x , y ) na x koordinati preslikani u duž AB u  ravni (  A ( x,y) B ( a ,y )) , duži se spajaju i dobijamo grafik funkcije

 

dinamički grafik : x rešenje

x\rightarrow -\infty - poluprava

x\rightarrow -\infty>x>0- duž

x=0 -tačka

0<x(x\rightarrow +\infty)- duž

x\rightarrow +\infty- poluprava

čita se : poluprava ( x\rightarrow -\infty) , prelazi u duž ((x\rightarrow -\infty)>x>0) smanjuje dužinu , prelazi u tačku ( x=0 ) , prelazi u duž i menja smer i povećava dužinu (0<x(x\rightarrow +\infty), duž prelazi u polupravu (x\rightarrow +\infty)

y=|3-x| , za x=(1 ,2,3 ,4.5 ) , crvena boja to je rešenje 


 

dinamički grafik : y rešenje

y=0 - tačka

0<y<(x\rightarrow +\infty) - duž

x\rightarrow +\infty - prava

čita se : tačka ( y=0) prelazi u duž ( 0<y<(x\rightarrow +\infty) i povećava dužinu , duž prelazi u pravu  (x\rightarrow +\infty)

y=( 0 , 1 , 2 ) , crvena boja to je rešenje 


 

http://www.codecogs.com/latex/eqneditor.php  crvena slova , latex čitač

Link to comment

dragi nastavnice matematike iz srednje,

 

bas mi je drago sto si otrkio forumasenje!

 

jel bi mogao jasnije da postavljas zadatke i neke malo lakse (ne odmah glavolomke)?

Link to comment

dragi nastavnice matematike iz srednje,

 

bas mi je drago sto si otrkio forumasenje!

 

jel bi mogao jasnije da postavljas zadatke i neke malo lakse (ne odmah glavolomke)?

Nisam nastavnik ( matematika mi je hobi ) , valjda imaš neko matematičko znanje , šta vam konkretno nije jasno , stari grci su matematiku shvatili kao geometrija , pa ja svu matematiku smatram kao geometrija ( odnos geometriskih objekta u pravi , ravni ( n-kordinatnu , n>1 ) , prostoru ( n-kordinatnu , n>2 )

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...