Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Obično se konsenzusom uspostavi šta jeste OK pričati a šta nije, pa ako neko krene da priča ono što nije, naiđe na osudu javnosti.

 

Kao prvo, zašto ne bi jednostavno svako za sebe osuđivao ono što smatra da nije OK? Kada naiđe nešto što očigledno iritira dobar deo javnosti konsenzus će se sam od sebe uspostaviti i stići će adekvatna osuda, ne vidim čemu to unapred definisanje svega što mora biti osuđeno ukoliko se pojavi.

 

Kao drugo, u ovom konkretnom slučaju se taj konsenzus™ postiže uz pomoć pretnji nasiljem koje stižu od jedne grupe a to je na skali prihvatljivosti jedno 6 kilometara ispod najodvratnije, najiritantnije i najnekoretnije karikature koju je moguće nacrtati.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa upravo svako za sebe to i radi, "osuda javnosti" je amalgam milion individualnih osuda.

 

Kao što i sam kažeš, to ne treba da se radi zato što neko preti nasiljem; u idealnom slučaju javnost bi sama za sebe osudila takvo nakaradno delovanje pre nego što se ikakve pretnje dese. Ali javnost u Evropi prosto nije tako raspoložena, o Americi da i ne govorimo; muslimani su arhetipski Drugi sa kojim je svaka zajebancija više nego dobrodošla, zato se CH i zajebavao. Pre ~80 godina je vesela Evropa volela tako da se šali na račun jednog drugog semitskog etniciteta, koji se doduše nije dizao u vazduh nego nam je razapeo Hrista...

Link to comment

Ako cemo da budemo svi fini i dobri onda se moze zabraniti religijsko vredjanje, svake jebene religije ako treba. Mislim da danasnja Rusija ima takav neki stav.

 

Ako cemo da budemo napredni (na naucno zasnovanoj osnovi) ali i dalje tolerantni onda treba da kazemo da dok god izvrgavanje ruglu verskih idola nije maliciozno i usmereno direktno kao vrsta mucenja verujucih (daklem razlika izmedju satiricnog lista namenjenog ateistima i kucanja na prag, pljuvanja i vredjanja verujucih) onda je ova danasnja Francuska ok. 

 

Ako cemo da budemo zaista napredni i zajebemo osteljiva osecanja budala koje se primaju na price ovcojebaca od pre 6 iljada godina onda treba da kazemo da nas zabole kurcina za to sto se neko moli nekom jednorogu i da ga posaljemo psihologu da mu malo protrese glavu, po mogucstvu dok je jos dete i ima nade za njega. Ali takva idealna drzava mislim da jos ne postoji :(

Link to comment

Pa upravo svako za sebe to i radi, "osuda javnosti" je amalgam milion individualnih osuda.

 

Kao što i sam kažeš, to ne treba da se radi zato što neko preti nasiljem; u idealnom slučaju javnost bi sama za sebe osudila takvo nakaradno delovanje pre nego što se ikakve pretnje dese. Ali javnost u Evropi prosto nije tako raspoložena, o Americi da i ne govorimo; muslimani su arhetipski Drugi sa kojim je svaka zajebancija više nego dobrodošla, zato se CH i zajebavao. Pre ~80 godina je vesela Evropa volela tako da se šali na račun jednog drugog semitskog etniciteta, koji se doduše nije dizao u vazduh nego nam je razapeo Hrista...

opet trabunjas. izgleda da si prespavao 2 decenije pol korektnosti. mainstream je da se samo sa belcima iz srednje klase sme saliti, ostali su no-no. sarli ebdo je i tu bio subverzivan, i nije povladjivao nekom masovno hriscanskom stavu, sto si ti izmislio da bi do besvesti davio po forumu.

Link to comment

opet trabunjas. izgleda da si prespavao 2 decenije pol korektnosti. mainstream je da se samo sa belcima iz srednje klase sme saliti, ostali su no-no. sarli ebdo je i tu bio subverzivan, i nije povladjivao nekom masovno hriscanskom stavu, sto si ti izmislio da bi do besvesti davio po forumu.

 

da li znaš okolnosti pod kojima je "Šarli Ebdo" 2008. godine otpustio karikaturistu Morisa Sinea?

Edited by Грешни Василије
Link to comment

To je to, tu smo svi. Potpuno je isto nacrtati karikaturu Proroka i nacrtati karikaturu na kojoj prosečni jevrejin proždire vaše dete. Tačno sam znao da je pitanje vremena kada će rahmetli Charb i Teo Van Gog i još podosta ljudi biti svedeni na nivo antisemitskih propagandista iz prošlog veka. Mašala.

 

No, dobro. Kao što sam ranije napisao, karikature su praktično rešena stvar. Sad da vidimo koja je sledeća nakaradna grupa.

Link to comment

Pa upravo svako za sebe to i radi, "osuda javnosti" je amalgam milion individualnih osuda.

 

Kao što i sam kažeš, to ne treba da se radi zato što neko preti nasiljem; u idealnom slučaju javnost bi sama za sebe osudila takvo nakaradno delovanje pre nego što se ikakve pretnje dese. Ali javnost u Evropi prosto nije tako raspoložena, o Americi da i ne govorimo; muslimani su arhetipski Drugi sa kojim je svaka zajebancija više nego dobrodošla, zato se CH i zajebavao. Pre ~80 godina je vesela Evropa volela tako da se šali na račun jednog drugog semitskog etniciteta, koji se doduše nije dizao u vazduh nego nam je razapeo Hrista...

 

Pa dobro™, ali verovatno je maaaaali doprinos antisemitizmu u Evropi tada doprinelo i milenijumsko učenje crkve da su Jevreji ubice Boga. Možda, pretpostavljam, nisam siguran.

Link to comment

Pa nemoj mi onda prodavati priču da ne štede nikoga.

mentolu, on je, kao, bio clan redakcije dosta dugo uprkos stavovima, i otpustili su ga jer je pravio malo previse sranja, te je navalio malo prevelik pritisak javnosti. 

uostalom, to sto su tu i tamo popustali i pravili kompromise, redakciju ne cini pristrasnom.

Edited by Miralem
Link to comment

Jok nego je čini paragonom égalité kad je satira u pitanju :isuse:

 

Pa dobro™, ali verovatno je maaaaali doprinos antisemitizmu u Evropi tada doprinelo i milenijumsko učenje crkve da su Jevreji ubice Boga. Možda, pretpostavljam, nisam siguran.

 

Naravno, istorijske okolnosti su neuporedive. Samo ističem da je odavno popularno šiljiti pero satirično nad grupama koje su već široko nepopularne, što je 1) beda od satire i 2) društvena neodgovornost. Ali sad će neko da ubaci kako "nije na nekom tamo malom francuskom listu da bude društveno odgovoran", na šta ja nemam odgovor osim OK, ali zajebi me onda mučeništva i borbe za slobodu misli.

 

mainstream je da se samo sa belcima iz srednje klase sme saliti, ostali su no-no. sarli ebdo je i tu bio subverzivan, i nije povladjivao nekom masovno hriscanskom stavu, sto si ti izmislio da bi do besvesti davio po forumu.

Šta je mainstream nema veze ni sa čim, CH je ispravno čitao raspoloženje široke javnosti nezavisno od delovanja drugih medija, a iz aviona je bila očigledna ksenofobija.

 

"Masovno hrišćanski stav" ne znam ni šta znači a kamoli da sam ga izmislio. Taj strah od stranca u glavama ljudi danas nema mnogo veze sa verskim doktrinama.

Link to comment

mentolu, on je, kao, bio clan redakcije dosta dugo uprkos stavovima, i otpustili su ga jer je pravio malo previse sranja, te je navalio malo prevelik pritisak javnosti. 

uostalom, to sto su tu i tamo popustali i pravili kompromise, redakciju ne cini pristrasnom.

 

Dakle pritisak javnosti vodi do otkaza za karikaturistu lista koji ne štedi baš nikoga (osim onoga koga štedi). 

 

Ja sam mislio da je teza da u slobodi govora nema kompromisa. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Šta je mainstream nema veze ni sa čim, CH je ispravno čitao raspoloženje široke javnosti nezavisno od delovanja drugih medija, a iz aviona je bila očigledna ksenofobija.

 

ch je kenjao po svima, nisu samo crtali proroka 24/7, sto si opet zaboravio za potrebu diskusije. ako je raspolozenje siroke javnosti da se sprda sa svim religijama, onda je ta javnost do jaja. i treba joj povladjivati. a ta ksenofobija je mozda ocigledna tvojoj osetljivoj dusici, no zalim slucaj. oni su jebeni levicarski casopis, da li to mozda posle 150 strana topika moze da ti udje u glavudzu???

 

Dakle pritisak javnosti vodi do otkaza za karikaturistu lista koji ne štedi baš nikoga (osim onoga koga štedi).

do pritiska javnosti je doslo bas zbog toga sto nisu stedeli cifute, pa cak i prelazili granicu. uzrok je uzrok, a posledica posledica, urose.

Link to comment

do pritiska javnosti je doslo bas zbog toga sto nisu stedeli cifute, pa cak i prelazili granicu. uzrok je uzrok, a posledica posledica, urose.

 

Ah.

 

 

 

Dakle možeš da budeš beskompromisan i da ne štediš nikoga, ali samo dok se javnost ne pobuni?

Link to comment
×
×
  • Create New...