Jump to content
IGNORED

Istorija na zidovima Srbije


Singer

Recommended Posts

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Singer

    98

  • Topola

    27

  • Прслин

    23

  • namenski

    20

Saopštenje Augutsa Majsnera, komadanta SS-a i policije u Srbiji, o streljanju 20 pripadnika pokreta Draže Mihajlovića. Među ubijenima je i Milan Kalabić, načelink Požarevačkog okruga, 10. decembar 1942.

 

Streljanje20pripadnikaDM_zpsfafc408c.jpg

 

Saopštenje artiljeriskog generala Badera, komadanta Srbije, o streljanju 20 osoba zbog akcija pokreta otpora kod Brusa i na purzi Kraljevo - Kruševac, 12. decembar 1942.

 

Streljanje20pripadnikapokretaotpora_zps5

 

Saopštenje generala Badera, komandujućeg generala i zapovednika u Srbiji, o streljanju 50 pritalica ravnogorskog pokreta Draže Mihajlovića, 17. decembar 1942.

 

Streljanje50pripadnikaDM_zps01875fec.jpg

 

Saopštenje generala Badera o streljanju 50 lica u znak odmazde zbog ranjavanja dva nemačka oficira u Mladenovcu, 25. decembar 1942.

 

Streljanje50licazbogranjavanjadvanemacka

 

Saopštenje generala Badera o streljanju 250 pripadnika ravnogorskog pokreta Draže Mihajlovića zbog napada na pripadnike organizacije Tot kod Žagubice, 26. decembar 1942.

 

Streljanje250pripadnikaDM_zps260d1d52.jp

 

General Bader je naredio streljanje još 30 osoba zbog sumnje da je nemački vojnik, otet kod Brusa 19. novembra 1942. godine, naknadno ubijen. 29. decembar 1942.

 

Streljanjejos30osobazbogsumnjedajeotetiv

Link to comment

Plakat propagira kulturu rada, socijalno, zdravstveno i fizičko stanje, čemu se u Nemačkoj posvećuje najveća pažnja, 30. decembar 1942.

 

Kakoziviiradiseljakiradnikunemackoj_zps5

 

Saopštenje generala Badera o streljanju 25 osoba, komunista i pripadnika pokreta Draže Mihajlovića, zbog napada na nemačkog vojnika u Kruševcu, 31. decembar 1942.

 

Streljanje25komunistaipristalicaDM_zpsb1

Link to comment

Nemački propagandni plakat poredi izjave predsednika Ruzvelta 7. decembra 1941. i 1942. godine date povodom gubitaka američke flote u Perl Harburu, kraj 1942.

 

AmerickiblefPerlHarbur_zps01afc2e2.jpg

 

Apel Crvenog krsta za pomoć ugroženoj srpskoj deci, 1942-1943. godine

 

Crvenikrstsrpskadeca_zps9bb2a62f.jpg

 

Plakat sa pozivom za humanitarnu pomoć namenjenu postradalima u toku rata, 1942-1943. godine

 

Pozivnahumanitarnupomoc_zps7cc1a282.jpg

 

Proglas dr Petra Zeca, predsednika glavnog odbora srskog Crveng krsta, s pozivom na pomoć ratnim žrtvama, 1942-1943. godine

 

Reccrvenogkrstasrpskomnarodu_zpse60fc2bc

 

Reklama zimske pomoći i solidarnosti imućnih sa siromašnima, 1942. Beograd

 

Zimskapomocilustracija_zps2d6b64eb.jpg

 

Plakat Crvenog krsta Srbije u kome se traži pomoć za rudare u Srbiji, 1942-1943. godina

 

Crvenikrstpomocrudarima_zps19d34d1d.jpg

 

Organizacija "Zemlja i rad" poziva građane da sa pažnjom dočekaju delegate srpskih sela koji gostuju u Beogradu na poziv generala Milana Nedića, predsednika vlade. 1942-1943. godine

 

PozivorganizacijeZemljaiRad_zps92e0aa94.

Link to comment

A nigde ne pise sta ce pomoc nasim rudarima zaposlenim u nasim rudnicima; eno par strana u nazad idilicne slike srecnih zaposlenika u Borskom rudniku kojima ne fali ni od ptice mleko.

Obaska sto se u pozivima za pomoc postradalima ne pominje gde to i od koga postradase Srbi.

PC by djeneral Milan Nedic.

Link to comment

...

 

edit. obrisano da ne bude da "predajem"

Ako je zbog mene, nisi trebao da brises, sta god da je u pitanju: nisam ja, ne daj boze, kritikovao tebe, nego pokusavam da pratim fabulu radnje onako kako se nizu ovi ratnodopski plakati.

Link to comment

Ako je zbog mene, nisi trebao da brises, sta god da je u pitanju: nisam ja, ne daj boze, kritikovao tebe, nego pokusavam da pratim fabulu radnje onako kako se nizu ovi ratnodopski plakati.

 

naravno, razumeo sam ja odmah nego sam obrisao moj komentar da ne bude da ja ovim topikom vodim bilo kakvu propagandu™

Link to comment

Na ovoj temi i ne trebaju bilo kakvi komentari, bar sam je ja tako razumeo

 

ma ne, mogu i poželjni su kao dopuna plakata, nego nam je aktuelni period možda malo "pipav" pa vodim računa da ne provociram...

 

dao sam "+" namenskom za aktivno praćenje na "času" pa sam obrisao da neko ne pomisli da držim čas ili propagiram nešto ovom temom

Link to comment

A nigde ne pise sta ce pomoc nasim rudarima zaposlenim u nasim rudnicima; eno par strana u nazad idilicne slike srecnih zaposlenika u Borskom rudniku kojima ne fali ni od ptice mleko.

Obaska sto se u pozivima za pomoc postradalima ne pominje gde to i od koga postradase Srbi.

PC by djeneral Milan Nedic.

Ta nelogičnost je još onomad uočena zbog čega je dr Zec promptno streljan u jesen 44.

Link to comment

Naredba Koste Milovanovića Pećanca kojom poziva vojvode, četovođe i četnike pod svojom komandom na demobilizaciju i raspuštanje odreda, kraj 1942.

 

KostaPecanacraspustacetnike_zpsa4b934f4.

 

Saopštenje generala Badera o streljanju 10 komunista zbog napada na želežnička postrojenja i opštinske vlasti u Kovačevcu, januar 1943.

 

Saopstenjeostreljanju10komunista_zps2495

 

Plakat koji ilustruje prodor nemačke grupe armija A u pravcu južne Rusije i Kavkaza tokom leta 1942. godine. Poruka je da vreme radi za Evropu, 5. januar 1943.

 

VremeradizaEvropu_zpsc86d12bb.jpg

 

Božićna poslanica generala Milana Nedića, starešine Srpske zajednice rada, januar 1943.

 

NedicevaBozicnaposlanica1943_zpsfb27492d

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...