Jump to content
IGNORED

Slučaj "kantrimen"


JozoMujica

Recommended Posts

Male kazne za krvne delikte i teskih dela protiv bezbednosti saobracaja jesu ogroman problem naseg zakonodavstva i sudske prakse. 

 

Naravno da je svakom njegova robija teska, ali bi za ovog lika svakako robija trebala da bude mnogo teza nego za nekoga ko je prodao tri paketa vutre. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Male kazne za krvne delikte i teskih dela protiv bezbednosti saobracaja jesu ogroman problem naseg zakonodavstva i sudske prakse. 

 

Naravno da je svakom njegova robija teska, ali bi za ovog lika svakako robija trebala da bude mnogo teza nego za nekoga ko je prodao tri paketa vutre. 

upravo mi je to u glavi kad razmisljam o ovakvim stvarima. da stvar bude gora ja znam za slucajeve koji su dobijali sulude kazne i za pola dzointa

naravno da nije poenta zbog toga suludo podici kazne za ove ozbiljne stvari, ali boli kad si svestan da se neko i pored utvrdjene odgovornosti moze izvuci sa manjom kaznom za delo koje kao ima posledicu neciju smrt nego prosecan gradjanin kog je narodna milicija uhvatila dok vari buksnu

Link to comment

Moj kum je pre 10ak godina imao saobraćajku sa smrtnim ishodom, za šta je osuđen na 9 meseci usled podeljene krivice. Na raskrsnici magistrale (80km/h dozvojena brzina) i gradske ulice izleteo mu je auto iz te ulice (kum je imao prvenstvo prolaza) i udario ga u zadnje desno krilo. Zbog klizavog kolovoza on je bez kontrole otklizao prvo u suprotnu traku a potom i van kolovoza (sa strane je zemlja i onda počinje kanal, nema pešačkog trotoara) gde je (na travi van kolovoza) "pokupio" nekog nesrećnog pešaka i usmrtio ga na licu mesta, i strmoglavio se u kanal. On i brat u autu su preživeli igrom slučaja.

 

Kao što rekoh, on je proglašen krivim jer je veštak tvrdio da je na raskrsnici išao 75km/h - na samoj raskrsnici je ograničenje 60, nema svetlosne signalizacije, ukrštanje je sa putem koji nema prvenstvo prolaza niti ima pešački prelaz.

 

On je dobio 9 meseci (pušten je posle 6), ovaj što je izazvao saobraćajku je dobio da li 18 ili 24 meseca, ne sećam se. 

Link to comment

je li, odakle tebi ovolika sigurnost u izricanju besmislica? mislim, nije sramota ne poznavati pravne propise, ali sta te tera da povrh svega drzis i predavanje?

 

lično iskustvo

 

(objašnjenje u kratkim crtama)

vozio 76km/h tamo gde je dozvoljeno 40km/h, pandur me snimio radarom, zaustavio, pisao prijavu, ja prijavu potpisao. na sudu sve priznao kako stoji u prijavi, sudija (gospođa) pitala me za ranije prekršaje, priznao i to (gledala u monitor, verovatno proveravala moju istoriju prekršaja)  sudtkinja me kaznila minimalnom kaznom (2006. to bilo 5000 din) i 3meseca bez dozvole ali se to odlaže ako u godinu dana ne napravim ni jedan sličan prekršaj - uslovna kazna. Posle godinu dana stiže obaveštenje sudtkinje da odbija žalbu MUP-a na rešenje u vezi mog prekršaja. MUP se žalio na malu presudu, sudtkinja im objasnila da je kaznu odredila minimalnu jer sam priznao i panduru i njoj prekršaj i nisam ničim otežavao i usporavao sudski postupak.

 

Odbrana ćutanjem je koštala sudiju Zorana Tatalovića reizbora 2011. Inače taj sudija je poznat po oslobađanju "makine grupe" kad je Nikolu Maljkovića osudio za posedovanje oružja na 3 godine, a oslobodio za ubistvo generala Buhe, u presudi je naveo da se tonski snimci ne mogu uzeti u obzir jer se optuženi brani ćutanjem pa se ne može uporediti glas sa snimcima. Optužene je pustio iz pritvora do pravosnažnosti presude, a ovaj Maljković odmah nestao.

Jedna emisija Peščanika se posvetila tom suđenju i postupcima sudije, tu su dotakli i odbranu ćutanjem i kako sudija treba na to da gleda.

Link to comment

lično iskustvo

 

(objašnjenje u kratkim crtama)

vozio 76km/h tamo gde je dozvoljeno 40km/h, pandur me snimio radarom, zaustavio, pisao prijavu, ja prijavu potpisao. na sudu sve priznao kako stoji u prijavi, sudija (gospođa) pitala me za ranije prekršaje, priznao i to (gledala u monitor, verovatno proveravala moju istoriju prekršaja)  sudtkinja me kaznila minimalnom kaznom (2006. to bilo 5000 din) i 3meseca bez dozvole ali se to odlaže ako u godinu dana ne napravim ni jedan sličan prekršaj - uslovna kazna. Posle godinu dana stiže obaveštenje sudtkinje da odbija žalbu MUP-a na rešenje u vezi mog prekršaja. MUP se žalio na malu presudu, sudtkinja im objasnila da je kaznu odredila minimalnu jer sam priznao i panduru i njoj prekršaj i nisam ničim otežavao i usporavao sudski postupak.

 

Odbrana ćutanjem je koštala sudiju Zorana Tatalovića reizbora 2011. Inače taj sudija je poznat po oslobađanju "makine grupe" kad je Nikolu Maljkovića osudio za posedovanje oružja na 3 godine, a oslobodio za ubistvo generala Buhe, u presudi je naveo da se tonski snimci ne mogu uzeti u obzir jer se optuženi brani ćutanjem pa se ne može uporediti glas sa snimcima. Optužene je pustio iz pritvora do pravosnažnosti presude, a ovaj Maljković odmah nestao.

Jedna emisija Peščanika se posvetila tom suđenju i postupcima sudije, tu su dotakli i odbranu ćutanjem i kako sudija treba na to da gleda.

u prvom slucaju si imao olaksavajucu okolnost i tu se ne sporimo. priznanje moze da rezultira manjom kaznom.

 

u slucaju tatalovica izgleda da je odbrana cutanjem bila najmanji problem, taj je bio resio da ih oslobodi u svakom slucaju. ne znam sta su lupali u pescaniku (ni ne zelim da znam), niti ko su im bili gosti, ali odbrana cutanjem (i laganje) su pravo optuzenog i ne mogu se uzeti za otezavajucu okolnost. pravna nauka tako kaze i o tome nema diskusije, a decak vasa i pera lukovic mogu da misle sta god hoce.

Link to comment

 

u slucaju tatalovica izgleda da je odbrana cutanjem bila najmanji problem, taj je bio resio da ih oslobodi u svakom slucaju.

Tu se slažem da je Tatalović rešio da ih pusti, tražio izgovore, a i Borović bio advokat ovog Maljkovića.

Naveo sam taj primer, jer samo tu sam primetio da je došlo do privremenog oslobađanja, a bila odbrana ćutanjem. Ovi drugi što su se branili ćutanjem (zvezdan i zemunci) dobili toliko da ih zabole da li će im iko prebaciti što su ćutali, a mogli su i da se zajebavaju na sudu - ista bi im kazna bila.

 

Ja da sam sudija i na prvo prosto pitanje optuženom: "Kako se zovete?" a ovaj ćuti kao i na sva naredna pitanja, ako tužilac dokaže krivicu ne bi mu dao ni u ludilu minimalnu kaznu.

Link to comment

odbrana cutanjem je legalna i legitimna iz vise razloga, npr. ako ne priznajes sud koji ti sudi, ili smatras da je sudjenje namesteno pa neces u njemu da ucestvujes. neki ce to zloupotrebljavati, ali takav je sistem- nesavrsen.

Link to comment

Zanemarujete najocigledniji razlog za odbranu cutanjem: Tuziocu i policiji najcesce nije glavni motiv u radu utvrdjivanje istine, vec osudjivanje optuzenog. To doprinosi njihovoj statistici i racuna se kao uspesnost. Ono sto optuzeni kaze retko ima za posledicu da tuzioc i policija odustanu, a najcesce samo moze da mu natovari na vrat samo ono sto mu ne ide u prilog. 

 

Ovo, naravno, ne vazi kad tuzioc zeli da se optuzeni izvuce bez obzira na krivicu, tj. kada je ocigledna korupcija u pitanju.

Link to comment

to sudu nije ni bitno. okrivljeni je dobio presudu, kakvu i koliku da se raspraviti. za tužioca, je time slučaj okončan. a to čiji je auto izgleda je bitno jedino medijima da bi vlasnika/cu razvlačili i time dizali tiraž lešinarskim tekstovima.

 

jbg.

:(

Link to comment

Како бре није битно где је ауто и ко је власник.

Ваљда је тај ауто доказ кривичног дела или су туженом и осуђеном све то напаковали па отуд и ова смешна казна.

Edited by Блок_64
Link to comment

Како бре није битно где је ауто и ко је власник.

Ваљда је тај ауто доказ кривичног дела или су туженом и осуђеном све то напаковали па отуд и ова смешна казна.

Kazna je cak i iznad proseka za ovakva dela (losa kaznena politika). A kad po zalbi otpadne drugo delo za koje je osudjen (nepruzanje pomoci) kazna ce biti jos smesnija™.

Link to comment

Kako sud u ovim slučajevima tretira sakrivanje i uništavanje vozila plus bekstvo iz zemlje? Da li se tu dodaje neko posebno delo ili mu dođe isto kao da se mirno predao policiji na licu mesta?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...