Jump to content

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

8 hours ago, Bogotac said:

Sunce ti,kakav govor.Pakao

 

Prenosio sam ovde vec pre dve godine ovaj Putinov izlet uupravo u diskusiji oko narastajuceg fasizma u Rusiji. Ekipi bilo smesno.

I da ponovim, Hitlerov nacizam sustinski nije isto sto i fasizam. Nacizam ima jaku rasisticku komponentu, dok fasizam nije ektreman po tom pitanju i ko je "neprijatelj" zavisi od konteksta. Zato se tako dobro prima u razlicitim drustvima i kontekstima. Zato i Putina treba vise porediti sa Frankom, Musolinijem, itd., a ne Hitlerom. 

Poredjenje sa Hitlerom ima mnogo vise smisla u kontekstu velicine drzave, aspiracija, "zastite nemacke/ruske manjine", propagande, i svega drugog sto je vec Zajcev naveo.

I jos jednu stvar ne treba zaboraviti, Putin je tek zapoceo svoj krvavi pir, a nemamo pojma kako ce zavrsiti. 

  • +1 7
Link to comment
9 hours ago, dùda said:

Svako poređenje sa Hitlerom je nedopustivo. Nebitno sa kim se poredi, to je neka vrsta abolicije najvećeg zla u poznatoj istoriji ljudskog roda.

Jednom smo pričali o tome, ali izgleda da mora opet.

možda je samo trčanje pred rudu.

naveo sam početak hitlerove politike za ilustraciju. putin je "operaciju" opravdao brigom za ugrožene ruse u dve oblasti i na krimu. dodaću, iako misliš da ne treba, i hitler je ispoljio brigu za sudetske nemce. pa znamo šta je sledilo. da nije pomoći ukrjincima, baćuška bi bio na granici poljske i mađarske. a onda bi se pomenula briga za ruse u pridnjestrovlju.

nadam se da ne misliš da je nedopustivo poređenje sa staljinom. što neko reče, ubistvo navaljnog je poruka da protivkandidata ne treba da bude.

Link to comment
9 hours ago, JozoMujica said:

 

:isuse:

žao mi ako se ljutiš. u meni odavno čuči ta odbojnost na korišćenje "a oni tamo". ovde nam se prečesto dešava da se sopstvena sranja pravdaju time da se dešava i drugde. i, onda se sabiraju a ne ugleda se na ono dobro tamo negde.

primera radi, ne može se gulag pravdati alkatrazom ili gvantanamom a ne imati u vidu da US predsednik posle 2 mandata može samo da piše memoare i čuva unučad. ili kad ovdašnja prosvetna kučka kaže da ni u norveškoj ne postoji memorijal uteji a ne uzima u obzir ono dobro u norveškoj.

 

znaš, bio sam u špilhoznama '56 kada su rusi upali u mađarsku ali, '68 sam bio punoletan i kada sam bio zgrožen tenkovima u pragu drugar mi je odvratio  sa "amerikanci u vijetnamu?". pokušao sam da objasnim da od SSSR (naglasak na trećem S) očekujem nešto više od imperijalističkih intervencija i veću dozu ljudskosti, pravičnosti. nije pomoglo.

 

otud to moje kostrešenje na "a oni tamo?"

  • Hvala 1
Link to comment
9 hours ago, Vasilij Zajcev said:

A zašto je nedopustivo? I kakva vrsta abolicije? Fašizam je najveće zlo koje je zadesilo čovečanstvo, to niko ne spori. Komunizam je drugo. Dve ekstremne ideologije u ime kojih su ubijeni milioni, i koje i danas imaju svoje savremene oblike.

 

 

Najveće zlo koje je zadesilo čovečanstvo je hrišćanstvo, u čije ime su se hiljadama godina zatirali čitavi narodi i društveni slojevi, vodili krstaški ratovi, ubijali briljantni umovi, silovala deca po sirotištima, you name it. Nacizam, fašizam i komunizam su male bebe za hrišćanstvo, svakako zli i jezivi, ali mnogo kraće prisutni. 

Edited by Ayatollah
  • +1 6
Link to comment
9 hours ago, Svemir Zeka said:

Jednom sam Putina od besa nazvala Hitlerom, posle me je bilo sramota. 

Hitler, kao mera političke gadosti, genocidnosti i ideološke devijantnosti, zasad, kad se svi parametri uporede, još uvek nije dostignut. 

 

Link to comment
17 minutes ago, đorđe geprat said:

nadam se da ne misliš da je nedopustivo poređenje sa staljinom. što neko reče, ubistvo navaljnog je poruka da protivkandidata ne treba da bude.

Odavno mislim da Putin ima kompleks Staljina, da se tako izrazim. Da mu je Staljin uzor ali i istorijski rival, da bude najveća ruska štetočina ikad. 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, đorđe geprat said:

žao mi ako se ljutiš. u meni odavno čuči ta odbojnost na korišćenje "a oni tamo". ovde nam se prečesto dešava da se sopstvena sranja pravdaju time da se dešava i drugde. i, onda se sabiraju a ne ugleda se na ono dobro tamo negde.

primera radi, ne može se gulag pravdati alkatrazom ili gvantanamom a ne imati u vidu da US predsednik posle 2 mandata može samo da piše memoare i čuva unučad. ili kad ovdašnja prosvetna kučka kaže da ni u norveškoj ne postoji memorijal uteji a ne uzima u obzir ono dobro u norveškoj.

 

znaš, bio sam u špilhoznama '56 kada su rusi upali u mađarsku ali, '68 sam bio punoletan i kada sam bio zgrožen tenkovima u pragu drugar mi je odvratio  sa "amerikanci u vijetnamu?". pokušao sam da objasnim da od SSSR (naglasak na trećem S) očekujem nešto više od imperijalističkih intervencija i veću dozu ljudskosti, pravičnosti. nije pomoglo.

 

otud to moje kostrešenje na "a oni tamo?"

 

Ne ljutim se nego reagujem na "bar mogu da protestuju i polažu cveće", kao da ima neke koristi od toga.

 

Što se tiče US predsednika, tačno, može samo da piše memoare (ili obilazi Epštajnovo ostrvo, uzgred, od čega taj Epštajn odape u US zatvoru, sudden death syndrom ili nešto drugo?), a onda dođe sledeći pa nastavi sa ubijanjem gde je prethodni stao.

Link to comment
8 minutes ago, Ayatollah said:

 

Najveće zlo koje je zadesilo čovečanstvo je hrišćanstvo, u čije ime su se hiljadama godina zatirali čitavi narodi i društveni slojevi, vodili krstaški ratovi, ubijali briljantni umovi. Nacizam, fašizam i komunizam su male bebe za hrišćanstvo, svakako zli i jezivi, ali mnogo kraće prisutni. 

 

Da nema njega smislili bi nesto drugo.

Najvece zlo je uvek deo nase prirode, hriscanstvo je samo nosilac, kao sto je ovom bolesniku u Moskvi npr. prica o istorijskom nasledju podloga da ubija ljude, hriscane, sto svoje sto tudje. 

I hriscanstvo moze da se posmatra kao epizoda, stepen zatiranja je pratio civilizacijsko napredovanje

Edited by villiem
Link to comment
On 16.2.2024. at 13:27, vememah said:

Ko ima HBO max, može da odgleda CNN-ov dokumentarac o Navaljnom, nagrađen Oskarom za najbolji dugometražni dokumentarni film prošle godine.

 

https://play.hbomax.com/page/urn:hbo:page:GYmFp9ATv1JSBmwEAAACW:type:feature

https://eon.tv/ondemand/player/133512

 

Hrvatska Nova TV emitovala je juče CNN-ov Oskarov nagrađen dokumentarac o Navaljnom iz dva dela (15:45-17 i 17:10-17:55), tako da može da ga pogleda svako ko ima vraćanje na SBB-u, bez obzira da li ima HBO u čijoj videoteci se inače nalazi.

 

Ko nema vraćanje, a ima CG ili BiH Novu, večeras bi po programskoj šemi trebalo da bude emitovan u celosti na ta dva kanala, na CG verziji u 21:30, a na BiH verziji u 21:58.

Edited by vememah
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
30 minutes ago, Svemir Zeka said:

Odavno mislim da Putin ima kompleks Staljina, da se tako izrazim. Da mu je Staljin uzor ali i istorijski rival, da bude najveća ruska štetočina ikad. 

 

Samo po metodologiji ali ne ne i ideologiji. Staljin je bio nacitan ideolog zlocinac a ne samo diktator. Ubijao je ljude iz uverenja. Ovaj nije odmakao dalje od povrsne pseudo-istorije i to se savrseno slaze sa fasizmom koji uglavnom koristi elemente drugih ideologija oko sebe (ranije socijalizam, sada cesto neoliberalizam, klerikalizam, nacionalizam sa imperijalnim ambicijama, tehnokratiju, lazne demokratske instituticje, itd.) i nema nista originalno.

Ali, ni ne mora - KGB je uvek bio fokusiran na metodologiju, kako zadrzati vlast, a ne na zasto. Zato su bili i tako korisne sluge raznim ideoloskim gospodarima, a sada su sami gospodari a fasizam im prirodno odgovara. I ne samo njima, bilo kojoj grupi koja hoce da se nasilno domogne vlasti bilo gde.

Edited by Anduril
  • +1 6
Link to comment
44 minutes ago, đorđe geprat said:

možda je samo trčanje pred rudu.

naveo sam početak hitlerove politike za ilustraciju. putin je "operaciju" opravdao brigom za ugrožene ruse u dve oblasti i na krimu. dodaću, iako misliš da ne treba, i hitler je ispoljio brigu za sudetske nemce. pa znamo šta je sledilo. da nije pomoći ukrjincima, baćuška bi bio na granici poljske i mađarske. a onda bi se pomenula briga za ruse u pridnjestrovlju.

nadam se da ne misliš da je nedopustivo poređenje sa staljinom. što neko reče, ubistvo navaljnog je poruka da protivkandidata ne treba da bude.

Ta ideja da se iskoristi tvoj narod u tudjoj zemlji da je napadnes postoji od kada je sveta i veka. Bukvalno pola ratova tako funkcionise i dan danas. Nije to razlog sto je Hitler postao simbol zla. Pravi razlog je sto je sistematski trebio ceo jedan ogroman narod a i celu drugu grupu naroda (Slovene) tretirao gotovo sa jednakim prezirom (pogledaj koliko malo je prezivelo zarobljenika na istocnom frontu). Da ne pricam o streljanju 100 dece za jednog ubijenog Nemca u nasoj zemlji. Taj nivo umobolnosti je hvala bogu daleko od toga kako se danasnja Rusija ponasa. Mnogo slicnije Trecem Rajhu je ponasanje Imperijalnog Japana pre i tokom drugog svetskog rata.

 

Slicna prica i za Staljina, jeste da Putin ubija sve bitne protivnike ali Staljin je ubijao milione ljudi u svojoj zemlji. To zaista ne moze da se meri. Sa njim je mnogo uporediviji Mao i Pol Pot.

  • +1 7
Link to comment

Ej ekipa a kako se zove ovo u Izraelu? Jbg ne moze ni fasizam ni nacizam jer imaju slobodne izbore je l tako. A I zatiranje jednog citavog naroda nije plod fiks ideje 1 umobolnog diktatora vec je rezultat sirokog drustvenog konsenzusa. Da ne kazemo, demokratski bog te j.🤥

Edited by dillinger
  • +1 7
Link to comment
2 minutes ago, dillinger said:

Ej ekipa a kako se zove ovo u Izraelu? Jbg ne moze ni fasizam ni nacizam jer imaju slobodne izbore je l tako. A I zatiranje jednog citavog naroda nije plod fiks ideje 1 umobolnog diktatora vec je rezultat sirokog drustvenog konsenzusa. Da ne kazemo, demokratski bog te j.🤥

Ja sam to odavno nazvao kultom, mozak je napustio sav taj jevrejski narod dole.

  • +1 3
Link to comment
22 minutes ago, Anduril said:

 

Samo po metodologiji ali ne ne i ideologiji. Staljin je bio nacitan ideolog zlocinac a ne samo diktator. Ubijao je ljude iz uverenja. Ovaj nije odmakao dalje od povrsne pseudo-istorije i to se savrseno slaze sa fasizmom koji uglavnom koristi elemente drugih ideologija oko sebe (ranije socijalizam, sada cesto neoliberalizam, klerikalizam, nacionalizam sa imperijalnim ambicijama, tehnokratiju, lazne demokratske instituticje, itd.) i nema nista originalno.

Ali, ni ne mora - KGB je uvek bio fokusiran na metodologiju, kako zadrzati vlast, a ne na zasto. Zato su bili i tako korisne sluge raznim ideoloskim gospodarima, a sada su sami gospodari a fasizam im prirodno odgovara. I ne samo njima, bilo kojoj grupi koja hoce da se nasilno domogne vlasti bilo gde.

Tako je. Zato što Putin nema ideologiju, zato i mislim da nije stigao do Hitlera. Sad da li je on kalemio razne druge ideologije, druga je priča.

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
×
×
  • Create New...