Jump to content
IGNORED

Neispravna hrana: Alert topic


Tale

Recommended Posts

Nisam ovo znao...zabranjeni u Hrvatskoj već 20 godina.

inače, da imam ikakav autoritet u tim stvarima, počeo bih inicijativu za desetogodišnju zabranu prodaje kečige u Srbiji. 

strašno je šta se prodaje u ribarnicama, kečige od 15 cm, mlađ praktično.

 

ok, onda je, individualno, svako slobodan na svoju odgovornost da skuplja prstace i potom ih konzumira, prodaja je zabranjena

Link to comment

ok, onda je, individualno, svako slobodan na svoju odgovornost da skuplja prstace i potom ih konzumira, prodaja je zabranjena

 

 slobodan je da skuplja dok ga ne odvedu u redarstvenu postaju pošto su zabranjeni i skupljanje i prodaja.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

plot thickens: ispada da u celoj Evropi čovek može da legalno bere prstace samo u Neumu, omiljenom letovalištu BiH socijalističke vrhuške.

 

odlična fora, restorateri uvek mogu da se vade da su to "bosanski prstaci, majke mi".

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Čuj,pa ja sam lično zdrobio pola arhipelaga oko MLošinja i desetkovao Kornate...:-)

...ali tada se nije gledalo na prstace iz tog ugla.

Edited by Barti66
Link to comment

Nisu isto, prstaci su "date shell" ili Lithophaga lithophaga, a ovo tvoje je Ensis directus ili "razor clam": Dosta su slicne.

 

Prstaci su bogme pozabranjivani, evo gde sve

 

Several governments have restricted the collection of these shells or even made it wholly illegal, in order to protect the rocks on which they are found. The extraction of the shells from the rocks leads to desertification of the coast. These countries include Croatia,[5] Italy,[3]Slovenia,[6] France,[7] Greece,[3] Montenegro,[3] and others, including participants in the Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats (Bern Convention)[8] and the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES)

 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

2010. sam bila u Budvi i kad sam naručila prstace, rekoše zabranjeno. Kasnije, uveče, isti restoran, sam centar, kod marine, mislim čak ista konobarica, ali ovaj put nas vodi domaćin, Budvanin.

Naručuje prstace i doneše nam.

 

Skupljaju ih tako što dinamitom razvaljuju stene gde rastu i tako ugroze i ostale vrste i zato je zabranjeno.

Link to comment

   Uf, grdo je morsko dno tamo gdje se intenzivno "tuku" prstaci, pustinja...Ludo je bilo početkom devedesetih, prije potpune zabrane izlova, plaće 110-120 DEM, kila datula 14 hiljada lira, tone su išle za Italiju. Sada je cijena sigurno  znatno veća pošto, iako su kazne velike, svako malo netko padne: http://www.glasistre.hr/pretrazi?search=prstaci 

   

    Inače, nakon otrovanja dondolama/kapama navukao sam alergiju na sve školjke. Ipak, za buzaru s prstacima otrpio bih tih par sati visoke temperature, proliva i riganja, tako su dobri.

Link to comment

Nabasao u Metrou pre jedno godinu dana na mrežice od po ~pola kile, snebivao se pola sata dal' da pazarim i odustao teškom mukom...msm da je ta vrećica bila oko 1000-1500rsd...nije bilo vidne deklaracije te nemam pojma kojeg su porekla bili ali su na oko i njuh bili sasvim ok.

Link to comment

nisu te razor clams isto sto i prstaci, iako lice izdaleka. u sustini nije ni ukus isti, ja volim i jedne i druge ali razor clams su mnogo mesnatije mada ne ne kvalitetniji nacin, malo su zilavkaste. bizarno, tih navajas je jedno vreme bilo da se kupe u srbiji dok je postojao alonso sa nabavkom iz spanije, ja sam se ubijao. hoste ako odes da radis u HK, tamo su cheap as chips, ogromna porcija je mozda 5-6e i super ih spremaju, para plus oyster sos ili nesto slicno tome.

 

nego, ubih se sada na limnosu od necega sto se jede zivo samo poprskano limunom i zove se na grckom fuskes, definitivno nije ostriga, cak mislim ni iz familije. ima jako puno joda i minerala, vrlo su zasitne, realno na 7-8 komada krenes da tiltujes.

 

jel neko zna da li toga ima u jadranu i kako se zove

 

fuskes_by_aspruli.jpg

Edited by yolo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...