Jump to content
IGNORED

novi kosmos


Skyhighatrist

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dionysos

    14

  • Lrd

    13

  • Weenie Pooh

    8

  • porucnik vasic

    8

Vasiću, šta pišeš ovo? Kakvo ostavljanje nauke po strani? Koju ti tačno tezu zastupaš na ovom topiku? Verovatno nisam shvatio.

Теза 1: Нови Космос није никаква епохална серија, као што у суштини није био ни први где је астрономија била на задњем седишту.

Теза 2: Универзум је знатно боља или барем прве четири сезоне које без икаквог проблема могу да се користе као допунско наставно средство на универзитетима кад се предаје увод у астрономију. То у случају оба Космоса није могуће осим малко што се тиче историје астрономије.

Теза 3: Физика није никакво оруђе у рукама атеиста у борби против вере, поготову када ти атеисти једва да разликују интеграл од матрице.

Теза 4: Критичко мишљење је нешто што је постало јако угрожено у савременим природним наукама где је финансирање централизовано и ненормално изполитизовано. Но то није тема за овај топић већ за науку.

Теза 5: Тајсон је врло пристојан човек и не претерано сујетан.

Link to comment

Meni je od svih tih likova najkulji dr. Steven Novella, sa Skeptic's Guide To The Universe [a sam podcast je vjerovatno najbolji podcast koji trenutno postoji]. I sam Tajson je par puta gostovao tu... Preporucivao sam to na topicu o podcastima, al evo i ovdje :)

Link to comment

Теза 1: Нови Космос није никаква епохална серија, као што у суштини није био ни први где је астрономија била на задњем седишту.

Теза 2: Универзум је знатно боља или барем прве четири сезоне које без икаквог проблема могу да се користе као допунско наставно средство на универзитетима кад се предаје увод у астрономију. То у случају оба Космоса није могуће осим малко што се тиче историје астрономије.

Теза 3: Физика није никакво оруђе у рукама атеиста у борби против вере, поготову када ти атеисти једва да разликују интеграл од матрице.

Теза 4: Критичко мишљење је нешто што је постало јако угрожено у савременим природним наукама где је финансирање централизовано и ненормално изполитизовано. Но то није тема за овај топић већ за науку.

Теза 5: Тајсон је врло пристојан човек и не претерано сујетан.

 

Kul, uplašio sam se da je nešto drugo. Pazi, ja Kosmos, i novi i stari, doživljavam kao seriju za decu ili mlade koji treba da uče o svetu oko sebe. Kao neku zanimljivu i lepu školu. Dakle, meni je ova serija za novajlije, ja stvarno očekujem da malo šta naučim za tih 13 epizoda. U prve dve bar nisam čuo ništa što nisam znao, ali gledam jer seriju doživljavam kao pokušaj buđenja radoznalosti kod nadolazećih generacija. Sećam se osamdesetih, kad sam ja bio klinac, bilo je probisveta, ali sve uvek svako interesovao za nešto, pa su postojali grupni, dobrovoljni i redovni odlasci na opservatoriju, čitali su se Galaksija i Moj mikro i nekako su deca bila radoznala da uče o svetu oko sebe i to je nekako bilo mejnstrim. A danas mi se čini da nije.

Obe te stvari su, naravno, lični utisak i ništa više od toga.

 

Što se tiče "borbe protiv religije", ja kao ne verujući nemam baš nikakvu potrebu da se borim protiv religije ili imam nešto protiv nje. Imam protiv samo mešanja religije tamo gde joj nije mesto, ali ni to nešto preterano, mislim nisam aktivan, tako da ne znam na šta se odnosi tačka 3. 

 

A o tački 4 bih voleo nešto više da pročitam, pa ako možeš negde da  me uputiš, jer sam to čuo da je Džini Miler rekla Rodniju Mekeju (ne zezam se).

Link to comment

Meni je od svih tih likova najkulji dr. Steven Novella, sa Skeptic's Guide To The Universe [a sam podcast je vjerovatno najbolji podcast koji trenutno postoji]. I sam Tajson je par puta gostovao tu... Preporucivao sam to na topicu o podcastima, al evo i ovdje :)

 

Meni je Inquiring minds baš super. Gde je taj topic sa podcastima?

Link to comment

Shan, prvo, serija je "lakša" od knjige.

 

Meni je dobro došla da je gledam u hd i opustim se malo, a i treba mi da ne moram sam da objašnjavam evoluciju po stoti put :). Ono što bi bilo super je da to odmah krene na nekoj našoj tv, u nekom terminu za decu od 7 do 10 godina, oni još uvek ne jure za parama a one animacije, posebno sa životinjama, bi ih uvukle malo u sve to. Mislim da bi bilo korisno i da nije ta nova generacija već izgubljena.

 

No, tu leži jedan drugi problem koji nije za ovaj topik, nakaradna programska politika javnog servisa, tj. ako se tu nije nešto ozbiljno promenilo u zadnjoj godini. Oni prosto ne mogu niti žele da otkupljuju ovako skupe stvari niti žele da ih promovišu. Treba lepiti plakate za ovakve serije, puštati najave u udarnim terminima, mislim da bi to značajno podiglo gledanost prve epizode makar, a dalje, dalje bi radoznalost radila sama, ukoliko ne, go to shan jan priču.

Link to comment

Danas se deca uce od malih nogu da jure za parama. Niko vise ni ne spominje nauku niti je ceni nesto. 

 

Pa tačno to. Zato mislim da bi Kosmos svima dobro došao. 

Isto mislim kao Vapad, mislim da RTS ne bi mogao da promaši nikako sa hajpovanjem ove serije, ali jebi ga...

Link to comment

Ima li nesto "teze" za nas koji smo kao ucili malo astronomiju? 

 

Ovo za klince i RTS - ja ne mislim (mada mozda gresim) da je stvar toliko u parama. Jednostavno ljudi koji misle da je nauka bitna, da je obrazovanje bitno, kultura, istorija itd... Ne samo bitna vec i lepa, ti ljudi nisu vise ovde niti se pitaju. Ja kad sam bio klinac RTS je bio prepun nekog obrazovnog programa od ranog jutra do kasnog popodneva. Moze se raspravljati o kvalitetu istog ali mislim da nema rasprave da li je to bio dobar izbor. 

Ono sto nam fali su entuzijasti, zaludjeni naucnici koji ce svoju strast da prenesu na klince, koji ce bolje od bilo koga da objasne koliko je to bitno za svet. Mi nemamo ni jednog jedinog takvog u javnosti u Srbiji. 

Link to comment

The Universe. Baš je fora što je to serija koja se oslanja na poslednja saznanja. S tim što prve 4 sezone manje-više sve što emituju je novo, a posle su se dosta ponavljali, bukvalno sklapajući kolaže od ranije emitovanih epizoda na neku drugu temu (na primer, epizoda posvećena najvećim mesecima našeg solarnog sistema bude sastavljena od materijala iz prve tri sezone i priča o Zemlji i Mesecu, Jupiteru, Saturnu i njihovim mesecima...) No, i tu zna da bupne poneka epizoda koja je bukvalno "e saznali smo nešto tokom ove godine, pa da podelimo sa vama..."

Link to comment

Through the wormhole with Morgan Freeman

- tu su nabacane najnovije teorije, od ideje da je sve što nas okružuje simulacija u kompjuterskoj igrici koju igraju naši potomci, do pitanja da li smo izmislili boga i šta je bilo pre početka (pre big bang-a)

Link to comment

 

 

A o tački 4 bih voleo nešto više da pročitam, pa ako možeš negde da  me uputiš, jer sam to čuo da je Džini Miler rekla Rodniju Mekeju (ne zezam se).

 

Ово ти је из мог личног искуства проведеног у установи националног значаја. Нисам читао неги био уплетен. Ако те ишта занима имаш ПП.

Ima li nesto "teze" za nas koji smo kao ucili malo astronomiju? 

 

Ovo za klince i RTS - ja ne mislim (mada mozda gresim) da je stvar toliko u parama. Jednostavno ljudi koji misle da je nauka bitna, da je obrazovanje bitno, kultura, istorija itd... Ne samo bitna vec i lepa, ti ljudi nisu vise ovde niti se pitaju. Ja kad sam bio klinac RTS je bio prepun nekog obrazovnog programa od ranog jutra do kasnog popodneva. Moze se raspravljati o kvalitetu istog ali mislim da nema rasprave da li je to bio dobar izbor. 

Ono sto nam fali su entuzijasti, zaludjeni naucnici koji ce svoju strast da prenesu na klince, koji ce bolje od bilo koga da objasne koliko je to bitno za svet. Mi nemamo ni jednog jedinog takvog u javnosti u Srbiji. 

Мали зелени је рекао, Универзум првих  четири сезоне су фенименалне.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...