Jump to content

True detective


mammy two shoes

Recommended Posts

for all we know... могао је и ктулу лично да води култ, ништа ту није ни откривено, ни разјашњено... мени је скроз кул када на крају филма или серије остаје довољно неодговореног да се питаш шта се десило пре, после и у међувремену.. овде је набацана гомила детаља, који на крају нису повезани у целину, мени представља проблем да размишљам о природи и акцијама култа просто зато што немам утисак да је пицолато имао јасну мисао иза тога, све што видим је гомила референци које је покупио из других дела без јасне сврхе у овој причи... рецимо, сећам се сцене када раст пит ледуа - "зашто рогови", па овај направи некакав "you know nothing rust cohle" осмех, после видимо раста како прави сенке са роговима, и то је то, направљена је атмосфера да прича иде ка расветљавању природе култа и ритуала који изводе, али никад више не буде споменута улога рогова, нпр.... опет имамо у уводним епизодама да се спомиње давање мета и лсд-а жртвама као важан део ритуала, шта се с тим десило након што су убијени леду и онај други, набавили новог кувара, куповали од уличних дилера, престали да користе... у једном тренутку је то истакнуто као битно у следећем је заборављено... 

Link to comment

for all we know... могао је и ктулу лично да води култ, ништа ту није ни откривено, ни разјашњено... мени је скроз кул када на крају филма или серије остаје довољно неодговореног да се питаш шта се десило пре, после и у међувремену.. овде је набацана гомила детаља, који на крају нису повезани у целину, мени представља проблем да размишљам о природи и акцијама култа просто зато што немам утисак да је пицолато имао јасну мисао иза тога

 

Odlično rečeno. Nije problem što rešenje nije totalno, što nam nije sve pokazano, a ponajmanje je problem što nisu svi negativci pohvatani. Ali jeste problem to što se zapravo ne nazire nikakva jasna autorska misao iz svega.

Link to comment

Meni je bitnije da su zaokružili priču o glavnim likovima, tj. o oba detektiva. Doduše mogli su s malo manje patetike na kraju, ali dobro, ne može sve idealno. Što se tiče samog kulta, možda je ovako i najbolje, inače se traži neka logika tamo gde je možda i nema. Zašto rogovi, zašto ovaj ili onaj položaj... verovatno zato što su svi ludi i drogirani. :p

Link to comment

ma... taj erolov sinkretizam u kome su i jelenski rogovi i elementi i karmicki ciklusi uzasno smara, kao i enterijer njegove kolibe sa napabircenim lutkama i knjigama. i sve to u poplavnim ciklusima, a nasuprot rastovog implicitnog hriscanstva.

erol nista ne baca, u oba slucaja, i doslovno i spiritualno. bla. falilo mu je nesto u zivotu pa ne moze da uspostavi kriterijum. i tatu je razapeo. sad treba da potegnemo lakana.

zbrzana prica o formiranju mitova, u mitovima je kao i bila poenta, sto nije za tv, sto picolato ne zna jer ocigledno ne poznaje medij sasvim.

Edited by morgana
Link to comment

Pa da, s tim što sam ja sve ubeđeniji da od starta nije znao ni šta je hteo ni šta je započeo, niti ga je to bilo briga. Calavera je već provalio odakle je onaj zaključni Mekonahijev govor - iz Murovog stripa. A "L'chaim, fatass!" je iz Daredevil-a. Nemam ništa protiv stripovskih refenci ali ovo nisu refence, on je prosto maznuo ono što mu je zvučalo kul, bez ikakvog smisla i obrazloženja. Ista stvar je i sa većim delom ostatka serije - bits and pieces svega i svačega opravdano jedino fanovskom fascinacijom, i ničim drugim.

 

Zapravo, Picolato je, a ne Erol. pravo hoarder, koji skuplja sve i svašta i baca na gomilu, nemajući pojma šta s tim da uradi.

Edited by Syme
Link to comment

Meni je kraj jako dobar. Prvo, obojica su potpuno svesna da su uradila jako malo ili prakticno nista i odlicno je sto je njihova reakcija na tu spoznaju potpuno neocekivana: Marti je pesimista koja smatra da je sve bilo uzalud i da jedino sto ima smisla je ono sto se desava na licnom planu (otuda sreca zbog nagovestaja da ce ponovno okupiti porodicu i zbog prijateljstva s Rastom), Rast iz nihilizma dolazi do nekog ontoloskog optimizma - svaki napor da se pobedi zlo unosi malo svetla u svet, te se zbog toga vredi boriti.

 

 

Drugo, ispostavlja se da je veoma vazan, ako ne i najvazniji sloj price je onaj o prijateljstvu izmedju glavnih junaka. Postaje jasno da se Rast nije posle deset godina vratio jer nije mogao da zivi sa spoznajom da mozda nije resio neko ubistvo iz 95', niti da mu se Marti pridruzuje jer nema sta da radi, a pri tome mrzi pedofile, vec da je pravi razlog njihove saradnje potreba da razrese stvari koje su se desile 2002.

 

Trece (a meni jako bitno) ispostavlja se da psiholoska podloga price uopste nije na nivou Frojdove psihonalize (stvarno bi me razocaralo da je Martijeva cerka bila zrtva seksualnog zlostavljanja u ranom detinjstvu) vec da je bazirana, a da mozda toga scenarista nije bio ni svestan, na motivima Jungove dubinske psihologije. Tesko mi je da priznam, ali nisam ni naslutio da motiv spirale koji se neprestano javljao u prvim epizodama ima bilo kakvo dublje znacenje od loga nekog opskurnog kulta.

Link to comment

Odlično rečeno. Nije problem što rešenje nije totalno, što nam nije sve pokazano, a ponajmanje je problem što nisu svi negativci pohvatani. Ali jeste problem to što se zapravo ne nazire nikakva jasna autorska misao iz svega.

 

meni su najcudnije ogromne razlike medju epizodama. jeste on na pocetku tvitovao da se radi o tri cina, ali deluje da je bas preterao sa ambicijama. kultovi, horor, serijska ubistva, licni demoni, porodicni problemi, dileri, droga... na kraju su samo deo vecite borbe dobra i zla. jako originalno.  <_<

svejedno, prve epizode su odlicne, oba glumca spektakularna.

Edited by Takeshi
Link to comment

Drugo, ispostavlja se da je veoma vazan, ako ne i najvazniji sloj price je onaj o prijateljstvu izmedju glavnih junaka. Postaje jasno da se Rast nije posle deset godina vratio jer nije mogao da zivi sa spoznajom da mozda nije resio neko ubistvo iz 95', niti da mu se Marti pridruzuje jer nema sta da radi, a pri tome mrzi pedofile, vec da je pravi razlog njihove saradnje potreba da razrese stvari koje su se desile 2002.

složio bih se da je njihov odnos vrlo bitan, ali meni uopšte nije očigledno da se Rast vratio zbog potrebe da razreši sa Martijem ono što se desilo 2002. pa on onoliko tumara po Luizijani radeći na slučaju i bez ikakve potrebe da kontaktira Martija sve dok nije procenio da mu je potreban. a i od međusobnog razrešenja 2002 imamo šta--onaj razgovor u kolima u poslednjoj epizodi i scented™ meat... ja nisam baš primetio da Rast uopšte misli da tu ima šta da se razrešava a kamoli da mu je to osnovna motivacija.

Edited by malkin
Link to comment

složio bih se da je njihov odnos vrlo bitan, ali meni uopšte nije očigledno da se Rast vratio zbog potrebe da razreši sa Martijem ono što se desilo 2002. pa on onoliko tumara po Luizijani radeći na slučaju i bez ikakve potrebe da kontaktira Martija sve dok nije procenio da mu je potreban. a i od međusobnog razrešenja 2002 imamo šta--onaj razgovor u kolima u poslednjoj epizodi i scented™ meat... ja nisam baš primetio da Rast uopšte misli da tu ima šta da se razrešava a kamoli da mu je to osnovna motivacija.

U pravu si, Rasta pokrecu drugi demoni. Prebrzo sam to napisao - bio sam pod utiskom ove epizode. Ostavicu da stvari malo odleze, pa cu za koji mesec pogledati sve ponovo u komadu.

Link to comment

Da ti dam mišljenje za koje me nisi pitao :)

 

Sada kad sam pogledao celu seriju - ne bih je preporučio. Ima kudikamo boljh načina da se provede osam sati života. Recimo da pogledaš osam starih epizoda Wire-a po slobodnom izboru, ili da pogledaš Top of the Lake, ako već nisi, ili The Fall (u kom slučaju će ti još preostati tri sata :)).

 

Ima serija koje ne uspevaju, ali barem ne uspevaju na zanimljiv način. Ovo nije jedna od njih. Overall - serija je puna zamajavanja, lošeg pisanja, neuverljivih postupaka, shallow deep filozofije, itd. Pogledaj onu čuvenu single take scenu od 4 minuta ili koliko već beše, i par dijaloga između ove dvojice, koji su sigurno već na jućubu, i više ti ne treba.

 

Da si me pitao tokom gledanja serije, kao što me Kim i pitao, rkeao bih ti da nisam načisto po pitanju kvaliteta serije. Sad kad se serija završila, shvatam da je ne bih nikome preporučio.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...