Jump to content
IGNORED

True detective


mammy two shoes

Recommended Posts

Syme, a koji je to muški lik u seriji ženski wish fulfilment? Koji je to muški role model koji nam je prikazan?

 

Ne znam kakve likove očekuješ u ruralnoj Luizijani na kraju prošlog veka? 

Link to comment

BTW, čini mi se da je i u ovoj našoj diskusiji i u većem broju kritika online promiče ona težnja da stavove autora vezujemo za stavove koje njegovi likovi iznose, ili direktno ili u potpunoj suprotnosti. Dakle ako Cohle priča Šopenhaurijanu™ ona mora da je Pizzolato tačno tako misli... osim ako neko drugi od likova javno ismeje Cohleov teen angst nihilizam, u kom slučaju je Pizzolato bio parodičan™ i misli sasvim suprotno :fantom:

 

Dobri pisci ne prave Mary Sue likove. Cohleovi stavovi odražavaju samo i isključivo Cohleove stavove, koji su tu radi priče, da bi stvorili određenu atmosferu. Slično važi i za detalje vezane za preljubu, seksizam, opšti manjak morala, i ostaly Symetove omiljene teme - ne sugeriše nam se ništa, pobogu, nije ovo angažovana umetnost, ljudi. 

 

 

Ne bre Vini, sve je fakin lapuralartizam, sve je tu samo dekorativno i zbog atmosfere, ništa u stvari ne znači ništa.

Edited by Syme
Link to comment

nije suspendovan nego poslat na odmor, razlika je prilicno znacajna.

 

a trougao je visio u zraku jos od prve epizode.

 

edit, nikad nisam vjerovala rastovom nihilizmu

suspendovan, kako nije?

 

slažem se sa da će ocena serije dosta zavisiti od toga šta urade do kraja. sinoć je, bar meni, izgledalo kao da je car go i da će ovo da ispadne kao malo šta više od poligona za dobre glumce. sve sa seks scenom dostojnom GoT-a i đavolkom na polici.

 

a ozbiljno sam uživao u prvih 5, mislim najviše u mučnini bez koje nisam mogao da gledam td.

Link to comment

Syme, a koji je to muški lik u seriji ženski wish fulfilment? Koji je to muški role model koji nam je prikazan?

 

Ne znam kakve likove očekuješ u ruralnoj Luizijani na kraju prošlog veka? 

 

 

Kakav ženski? Cela serija, do sada je muški wish fulfillment - što naravno može da bude namerna strategija autora, ali ovako kako nam je prikazano do sad, to je to.

 

Mda, to sigurno Marti vidi snimak nekog kako pipka njegove ćerke? Daj, čoveče... može da bude milion stvari koje bi izazvale takvu reakciju. Prosto više nema vremena da se raspliće neka porodična priča od pre 15-20 godina, treba ipak nekako da završe ovo što su počeli.

 

Vini, aj ovako - ako budem u pravu i za ovo i ako ispadne da Martijeva ćerka jeste zlostavljana, obećaćeš mi da ćeš ubuduće biti malo otvoreniji u gledanju i tuamčenju serija i filmova i da nećeš tako lako upadati u ove "ništa ne znači ništa" amoke, okej?

 

A ako nisam u pravu, evo ti odredi kaznu.

Link to comment

Kakav ženski? Cela serija, do sada je muški wish fulfillment - što naravno može da bude namerna strategija autora, ali ovako kako nam je prikazano do sad, to je to.

 

 

 

Ja te pitam u čemu su to muški likovi u "prednosti" u odnosu na ženske? Zašto su bolji prikazani? I po čemu su ženski likovi ispunjenje muških želja? Zbog količine prikazanog mesa?

Link to comment

Pa samo su muški likovi zapravo koliko toliko od krvi i mesa, ženski služe samo za gledanje, jebanje, spasavanje, ili, evo sad vidimo, da budu seme razdora između muških likova.

 

Uporedi je sa The Fall ili Top of the Lake, gde zamisli, žene mogu da budu i akteri a ne samo objekti radnje (ili pak manipulativne sejačice razdora).

Link to comment

BTW, čini mi se da je i u ovoj našoj diskusiji i u većem broju kritika online promiče ona težnja da stavove autora vezujemo za stavove koje njegovi likovi iznose, ili direktno ili u potpunoj suprotnosti. Dakle ako Cohle priča Šopenhaurijanu™ ona mora da je Pizzolato tačno tako misli... osim ako neko drugi od likova javno ismeje Cohleov teen angst nihilizam, u kom slučaju je Pizzolato bio parodičan™ i misli sasvim suprotno :fantom:

 

 

ako bi mogao da pojasnis kakosu kolovi stavovi, bilo da su iskreni ili ne, nebitna floskula u seriji? 

 

interesantno.

Link to comment

Pa samo su muški likovi zapravo koliko toliko od krvi i mesa, ženski služe samo za gledanje, jebanje, spasavanje, ili, evo sad vidimo, da budu seme razdora između muških likova.

 

Uporedi je sa The Fall ili Top of the Lake, gde zamisli, žene mogu da budu i akteri a ne samo objekti radnje (ili pak manipulativne sejačice razdora).

 

Kakvi su onda muški likovi u Fall ili Top of the Lake? Glavni likovi su dvojica muškaraca, ostali su sporedni. Koliko karaktera i snage očekuješ u sporednim likovima, koji u svakom slučaju služe samo da podrže radnju? Kakvi bi to sporedni likovi trebalo da budu da bi zadovoljili tvoju...ne znam ni ja šta je to.

Link to comment

Uh Syme, sad ja nisam dovoljno otvoren u gledanju i tumačenju zato što ti redovno govorim kako prečesto učitavaš neka svoja lična moralna načela gde im mesto nije :P Ja pokušavam da gledam svaku seriju onako kako mi deluje da je autor zamislio, svidelo mi se to ili ne, nisam ja taj koji ima preconceived notions oko toga šta bi i kako trebalo da nam se prikaže na ekranima.

 

Case in point, zamerka oko toga da je cela serija male wish fulfillment je meni potpuno nejasna. Da bi do te poente došao, moraš da zažmuriš na jedno 80% radnje koja nije posvećena ulogama polova u društvu. Ili to, ili ideš onim pravcem koji sam ranije pomenuo, da autor koji prikazuje sise i dupe i žene koje služe muževima večeru očigledno hoće time da nam kaže da je ženama mesto samo u krevetu i kuhinji. Što je... neozbiljna tvrdnja, u najmanju ruku.

 

Nijedna serija nije obavezna da prikazuje muške i ženske likove kao ravnopravne, da uključi određeni broj manjinskih grupa među akterima, da svaku interesnu grupu namiri kvalitetnim i temeljnim građenjem njihovih token likova. Svidelo ti se to ili ne, svi likovi su u funkciji priče. U seriji od ukupno osam epizoda ima mesta samo za Cohlea i Harta, svi ostali likovi su prilično papirnati - to veze nema sa PC ili non-PC stavovima.

Link to comment

malkine, suspendovan je na mjesec, nema vise hartovu podrsku, a jedino njegovu podrsku je i imao - i sasvim sigurno je svjestan toga

 

 

posljednja epizoda je dokaz da je sve sto je okultno u seriji tu samo u svrhu trilera. i kao takva nije suvisna.

Edited by morgana
Link to comment

ako bi mogao da pojasnis kakosu kolovi stavovi, bilo da su iskreni ili ne, nebitna floskula u seriji?

 

Nisu nebitni, samo nisu preachy. Kao što rekoh gore Symetu, oni su element zapleta kao i svaki drugi stav ili lik koji nam je prikazan. Autor ne mora da podržava tinejdžerski nihilizam da bi napisao lika kao što je Cohle, isto kao što ne mora da bude child molester da bi pisao o zlostavljanju dece. Naravno, ne mora ni da ismeva/osuđuje te stavove/dela. Jesmo mi svi navikli da umetnik nešto pokušava da "nam kaže" na banalan i direktan način, ali to je suštinski nepotrebno. Cohleovi stavovi prosto grade jedan lik, opisuju ga tako da bi njegovo ponašanje imalo smisla kao deo narativa (plus što su omaž Ligotijevim ili Lavkraftovim slično dejected protagonistima), i to je sve. Ne preporučuju nam se, niti nas se upozorava na njihovu pogubnost.

 

Kad svedeš delo na neku (često izmišljenu) poruku, moraš da ga užasno banalizuješ ma kakva to poruka bila. Primera radi, Wire nije imao podtekst "drugs are bad, m'kay?", ko je to učitao taj je solidno promašio temu. Da nam jeste to poručivao, bio bi bezvredno PSA đubre.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Uh Syme, sad ja nisam dovoljno otvoren u gledanju i tumačenju zato što ti redovno govorim kako prečesto učitavaš neka svoja lična moralna načela gde im mesto nije :P Ja pokušavam da gledam svaku seriju onako kako mi deluje da je autor zamislio, svidelo mi se to ili ne, nisam ja taj koji ima preconceived notions oko toga šta bi i kako trebalo da nam se prikaže na ekranima.

 

Case in point, zamerka oko toga da je cela serija male wish fulfillment je meni potpuno nejasna. Da bi do te poente došao, moraš da zažmuriš na jedno 80% radnje koja nije posvećena ulogama polova u društvu. Ili to, ili ideš onim pravcem koji sam ranije pomenuo, da autor koji prikazuje sise i dupe i žene koje služe muževima večeru očigledno hoće time da nam kaže da je ženama mesto samo u krevetu i kuhinji. Što je... neozbiljna tvrdnja, u najmanju ruku.

 

Nijedna serija nije obavezna da prikazuje muške i ženske likove kao ravnopravne, da uključi određeni broj manjinskih grupa među akterima, da svaku interesnu grupu namiri kvalitetnim i temeljnim građenjem njihovih token likova. Svidelo ti se to ili ne, svi likovi su u funkciji priče. U seriji od ukupno osam epizoda ima mesta samo za Cohlea i Harta, svi ostali likovi su prilično papirnati - to veze nema sa PC ili non-PC stavovima.

 

 

Vini, naprotiv, radi se upravo o tome da si užasno zatvoren za znakove koje sama serija daje. Evo Morgana te je pitala, sasvim opravdano, kako Rastovo opetovano šopenhauoreovanje može bit nebitno za značenje serije, kakav god bio njen konačan ishod?

 

Ja sam te pitao, kako brojni znaci koje nam je serija posejala u vezi sa malom Odri mogu biti slučajni, odnosno ne značito ništa. Nisu to nikakvi preconceived notions, o tome ti pričam, nego prosto onbrćanje pažnje na ono što serija ima da kaže.

 

Zato ti i predlažem ovu oplkadicu ovim povodom - toliko si uporan u nameri da porekneš svaku mogućnost da je će se sipsotvaiti da je Maritjeva ćerka zlostavljana, brojnim hitnovima uprkos, da to već postaje simptomatično. Čak i ako se ispostavi da to nije slučaj (a u ovom trenutku, to je vrlo malo verovatno) - jasno je da seirja igra na tu mogućnost, i na naše nagađanje da je tako. Ali ti kao da imaš neku imaš neku potrebu da blokraš svaku implicitnost u prikazivanju, sve bi da svedeš na najbukvalnije, najočiglednije (mada je i ovo već prilično očigedno). To je stvarno problem za nekoga ko voli fiktivne narative. Užasno mnogo propuštatš i zato ti toliko stvari i preleće preko glave (počev od one dece koju su spasili pa nadalje). Eto zato hoću da iskoristi priliku oko ove opklade da te malo gurnem u smeru pažljivijeg gledanja u otvorenijeg tumačenja. Ako se ispostavi da sam bio u pravu, daj budi malo self-reflective pa priznaj da si bio malo previše uporan u poricanju sada već sasvim jasnih znakova.

Link to comment

Nisu nebitni, samo nisu preachy. Kao što rekoh gore Symetu, oni su element zapleta kao i svaki drugi stav ili lik koji nam je prikazan. Autor ne mora da podržava tinejdžerski nihilizam da bi napisao lika kao što je Cohle, isto kao što ne mora da bude child molester da bi pisao o zlostavljanju dece. Naravno, ne mora ni da ismeva/osuđuje te stavove/dela. Jesmo mi svi navikli da umetnik nešto pokušava da "nam kaže" na banalan i direktan način, ali to je suštinski nepotrebno. Cohleovi stavovi prosto grade jedan lik, opisuju ga tako da bi njegovo ponašanje imalo smisla kao deo narativa (plus što su omaž Ligotijevim ili Lavkraftovim slično dejected protagonistima), i to je sve. Ne preporučuju nam se, niti nas se upozorava na njihovu pogubnost.

 

Kad svedeš delo na neku (često izmišljenu) poruku, moraš da ga užasno banalizuješ ma kakva to poruka bila. Primera radi, Wire nije imao podtekst "drugs are bad, m'kay?", ko je to učitao taj je solidno promašio temu. Da nam jeste to poručivao, bio bi bezvredno PSA đubre.

 

 

Vini, ovo su mnogo bezvezne kritike i sasvim promašuju, niko nije rekao da odnos autora prema stavovim likova mora da bude ili podržavanje ili osuda, ono što bi trebalo da bude umetnikov  posao jeste pre svega problematizacija. Wire nam ne kaže drugs are bad ( :isuse: kakvo poređenj btw), ali itekako problematizuje životne filozofije svojih junaka i njihv odnos prema poslu, politici i životu.

Link to comment

isuse. upozoravanje na pogubnost ili preporuka. cemu ovo, vini? pricas na krajnje nekorektan nacin, tonom koji insinuira da neko mijesa hbo seriju sa skolskim programom. bezveze i tragikomicno.

Link to comment

Prvo ovo poslednje, Wire je imao 60 epizoda, True Detective za samo 6-8. Očekivati "problematizaciju životne filozofije" od jedne ovakve minijature stvarno nema smisla. BTW; nisam ni rekao da ti ili Morgana to radite, samo da nekako promiču zamerke slične onima kakve se nalaze u online reviews - pre svega to kako žene nisu adekvatno predstavljene... Tako isto može neko da se požali da crnci nisu adekvatno predstavljeni, ona dva detektiva su bezvezni papirni likovi i ne služe ničemu, a osim njih smo imali samo razularenu bandu uličara. Ponavljam, ne mora svaka serija da slika svet u kom živimo. Neka može, ali nijedna ne mora. Takva obaveza jebeno ne postoji!

 

Drugo ono prethodno, hajde da pristanem, samo tebi za ljubav. Ako se ispostavi da je Martijeva ćerka bila zlostavljana, biću sucker za lov na detalje, ubediću opet sebe da sve znači svašta (ili bar nešto), pokušaću da budem čovek kakav sam bio pre nego što mi je Lost ubio želju za životom :cry: 

 

Sa druger strane ako se ispostavi da nije bila zlostavljana, ne tražim od tebe ništa, pošto znam da ćeš kao 1 odgovoran i savestan gledač™ sam prihvatiti da je lov na detalje besmislena zabava. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...