Jump to content
IGNORED

True detective


mammy two shoes

Recommended Posts

Ne budem lenj, pa sad proverim na vilkiju šta čini procedural, i TD se ič ne uklapa. Jedna misterija, ubica nepoznat skoro do samog kraja, whodunit, itd.

 

 

To je zanimljivo tumačenje, i jedna od načina na koji je serija mogla da osmisli podudarnost koju sam pominjao (mislim da smo tokom serije pominjali i tu mogućnost), ali to nije ono što nam serija kaže na tu temu. Serija nam zapravo ne kaže baš ništa, a sami autori kažu da je klinka onako slagala lutke jerbo joj je nedostajao tat koji je stalno bio na poslu.

 

 

ono sto ti viki nije rekla je da se u proceduralima, to jest, u onim podzanrovima u kome nije ni zrtva ni zlocinac u prvom planu, vrlo prisutno radi na likovima tih koji istrazuju. pa bas ed mekbejn koga pominjes je to radio, kroz istrage, detalje i sl je razvio likove iz 87 policijske stanice tako i toliko da bih se sutra udala za stiva karelu.

 

a za slaganje lutki i crtanje pisa, to sam pomislila jos odmah, a da nisam ni procitala rec autora :D

 

 

To je kao da kažeš "Jeste da ova kuća nema krov i zidovi su trošni, ali znate kako jake temelje ima, pa to je fantastično, pogledajte ovaj jedan noseći zid..."

 

Ne radi se serija da bi se detaljno predstavila i razradila dva lika, a onda spustila zavesa uz neku faux-katarzu. 

 

naravno. samo ne bih rekla da je to bila katarza, vise zaokret, rast je postao marti, a marti, jebiga, sredovecni mnogo manji kulov. imam nekih drugih zamerki, ali kad spojim sve, u poredjenju sa vecinom serija koje sam gledala u poslednjih sest meseci, jos vise ili manje hajpovanih, one su mi vinisanje ™.

Link to comment

Ne budem lenj, pa sad proverim na vilkiju šta čini procedural, i TD se ič ne uklapa. Jedna misterija, ubica nepoznat skoro do samog kraja, whodunit, itd.

 

Ovo je već sjajno, kritikuješ True Detective zato što nije više kao Homicide :D

 

Misliš da bi se toliko ljudi uključilo da isprati seriju da je ona bila klasičan police procedural? Naravno da ne bi. Gledaoci su hteli nešto novo i bitno drugačije, ne samo mlako podgrejani CSI ili Law & Order ili šta već.

 

Ako seriju gledaš kao procedural, ne moraš da čekaš do finala da bi zaključio koliko je bolno neadekvatna, to se praktično od samog starta vidi - njihova istraga je tek u tragovima prisutna, 90% vremena gledamo priču o privatnim životima koja veze nema sa slučajem (osim ako zažmurimo na oba oka i začepimo uši).

 

Ali ako je gledaš kao weird horror psycho-thriller, onda te vozi sasvim solidno, skoro do kraja deluje da će ispoštovati klasičan model (koliko to uopšte postoji) - pratiš protagnistu čiji pogledi na svet se postepeno raspadaju, on traži neko značenje, neki smisao u svom bednom malom lažno pravedničkom poslu jer mu ništa drugo ne preostaje, kreće se niz downward spiral koji na kraju rezultira potpunim pucanjem, psiha ne može  da izdrži, jedan pogled na svet kakav stvarno jeste potpuno mu sjebava glavu, pa sledi ili katastrofa ili nekakva transformacija.

 

Uz ovakvo čitanje™ izostao je samo završni deo. Uz "police procedural" čitanje seriji nedostaje sve redom, od A do Š

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

ja sam uvela procedural u pricu, meni tu kritiku uputi :D

 

volela bih da imam vremena da je odgledam jos jednom u cugu, da vidim kako tako funkcionise.

Link to comment

 

@weenie

+1 za pretposlednji pasus, ali okolo odgovaraš Turnbullu van konteksta njegovog razgovora sa lubom. ne vredi, niko čoveka neće da čita u kontekstu...

 

edit. ala se gomilaju postovi... opet se premotava serija, priznajte.

Edited by malkin
Link to comment

Ovo je već sjajno, kritikuješ True Detective zato što nije više kao Homicide :D

 

Misliš da bi se toliko ljudi uključilo da isprati seriju da je ona bila klasičan police procedural? Naravno da ne bi. Gledaoci su hteli nešto novo i bitno drugačije, ne samo mlako podgrejani CSI ili Law & Order ili šta već.

 

Ako seriju gledaš kao procedural, ne moraš da čekaš do finala da bi zaključio koliko je bolno neadekvatna, to se praktično od samog starta vidi - njihova istraga je tek u tragovima prisutna, 90% vremena gledamo priču o privatnim životima koja veze nema sa slučajem (osim ako zažmurimo na oba oka i začepimo uši).

 

Ali ako je gledaš kao weird horror psycho-thriller, onda te vozi sasvim solidno, skoro do kraja deluje da će ispoštovati klasičan model (koliko to uopšte postoji) - pratiš protagnistu čiji pogledi na svet se postepeno raspadaju, on traži neko značenje, neki smisao u svom bednom malom lažno pravedničkom poslu jer mu ništa drugo ne preostaje, kreće se niz downward spiral koji na kraju rezultira potpunim pucanjem, psiha ne može  da izdrži, jedan pogled na svet kakav stvarno jeste potpuno mu sjebava psihu sledi ili katastrofa ili nekakva transformacija.

 

Uz ovakvo čitanje™ izostao je samo završni deo. Uz "police procedural" čitanje seriji nedostaje sve redom, od A do Š

 

 

Vini, nisi pazio. Ja seriju uopšte nisam doživeo kao procedural. Luba je ponudila tumačenje da je serija procedural, sa kojim se ja nisam složio, i naveo Homicide kao primer procedural-a. Dakle  ne kritikujem True Detective jer nije kao Homicide, upravo suprotno, tvrdim da ih je teško porediti.

 

Ajde malo koncentracije.

Link to comment

ono sto ti viki nije rekla je da se u proceduralima, to jest, u onim podzanrovima u kome nije ni zrtva ni zlocinac u prvom planu, vrlo prisutno radi na likovima tih koji istrazuju. pa bas ed mekbejn koga pominjes je to radio, kroz istrage, detalje i sl je razvio likove iz 87 policijske stanice tako i toliko da bih se sutra udala za stiva karelu.

 

 

 

Pa i ja bih, a u to vreme nije ni bilo istopolnih brakova! :)

 

Ali sve je upravo kako si rekla, sa Karelom se upoznajemo kroz istrage, a ne kroz govorancije, monologe, naklapanja o životu i svetu. Uporedi to sa TD, pa vidi i sama gde škripi kod ovog potonjeg.

Link to comment

Pa i ja bih, a u to vreme nije ni bilo istopolnih brakova! :)

 

Ali sve je upravo kako si rekla, sa Karelom se upoznajemo kroz istrage, a ne kroz govorancije, monologe, naklapanja o životu i svetu. Uporedi to sa TD, pa vidi i sama gde škripi kod ovog potonjeg.

 

hm. moracu malo da ti oprostim zbog poznavanja opusa muza gospodje dragice.

ne vredi, ne skripi mi. mozda zbog toga sto sam od starta krenula da gledam samo likove, a sve ostalo gurnula u drugi plan.

da stavim srce na rukav, najdirljivija i najpotresnija mi je sesta epizoda.

Link to comment

Turnbull, pazio sam dobro šta si pisao čak i u prethodnoj inkarnaciji, nemoj sad opet da ideš u "pažljivije čitaj" priču, znaš kako si se proveo prošlog puta :D

 

Ti si seriju svo vreme tretirao kao ili police procedural + angažovanu tralala kritiku, ili neku Agata Kristi televizaciju™. Mislio si da sve što nam se prikaže na ekranu mora nešto da znači, da su to sve delići slagalice koji će nam prikazati nekakvu fantastičnu sliku na kraju. Ja sam stoički strpljivo govorio da to veze nema s mozgom, da je masa stvari nabacana samo da bi nam oslikala kroz šta protagonisti tokom godina prolaze, ali nije vredelo - uvek bismo se vratili na "Ali bacila je sestri krunu na drvo, to mora da znači rogovi i yellow king i deda silovatelj!"

 

Svaki pogled koji se nije uklapao u tvoj zacrtani "kako treba praviti seriju" model si izričito odbijao. (Za šta sam i ja ponekad kriv, mea culpa, uz ključnu razliku - ja sam evidentno bio u pravu a ti ne -_- ) Kao, ako nije sve Znak ili Trag ili eventualno Stav po pitanju uloge žene u društvu, onda je to po definiciji trivijalno i amaterski.

 

Trivijalno i amaterski je bilo samo ono što smo videli po povratku u sadašnjost, tj. od kako su završili intervjue sa Wire gospodom. Kao da su od tada scenario sklepali na brzinu neki sasvim drugi ljudi.

 

naravno. samo ne bih rekla da je to bila katarza, vise zaokret, rast je postao marti, a marti, jebiga, sredovecni mnogo manji kulov.

 

To je zaokret na nivou "promenio sam frizuru i pustio brkove", i za jednog i za drugog. Ne znači ništa, ne proizilazi ni iz čega, i ne vidim kako može ikoga da zadovolji.

Link to comment

Ne mogu da verujem da se opet priča o ovome. U autorskom delu nema slučajnosti, a tamo gde ih ima one su pozdan znak nesposobnosti i brljanja. Ako ti je glavni zaplet u seriji silovanje devojčica od strane pet maskiranih muškaraca, a istovremeno ćerka glavnog lika pravi scene od lutaka koje prikazuju silovanje barbike od strane pet kenova, onda to može da bude slučajnost jedino ako si totalni dunster, što po svemu što smo videli Pičkolato i jeste. Over&Out.

 

meni je jako drago sto se tako poigrao sa vama, ko vam je kriv sto sve pokusavate da overtinkujete. :D

Link to comment

To je zaokret na nivou "promenio sam frizuru i pustio brkove", i za jednog i za drugog. Ne znači ništa, ne proizilazi ni iz čega, i ne vidim kako može ikoga da zadovolji.

 

ja se zadovoljavam i malim, sta cu, kad mi je na raspolaganju pored njih samo jos tupsonski houmlend i hipsterski hanibal.

 

ali evo, cim mi se zavrsi justified, krecem sa prestolima i medmenima, mozda ce mi porasti kriterijumi :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...