Jump to content
IGNORED

True detective


mammy two shoes

Recommended Posts

Okej slažem se :)

 

Nisam čitao šta je drugo pisao Picolato, i o tome zaista ne mogu da sudim, ali ovo je zaista Deksa Lujzijanski. Fanovska fascinacija međusobno slabo povezanim klišeima, rečenicama, scenama, koje se onda nabacuju bez iakvog reda i smisla.  Ostavljam mogućnost da su mu priče i roman mnogo bolji.

 

ja volim fanovske fascinacije.

takodje, opet iz moje pozicije, nekoliko scena je u vrhuncu onoga sto sam videla u poslednjih par godina i na televiziji i na filmu. recimo, ona kad marti ulece u stan najlepsih sisa na svetu i prebija tipa kog je privela, ali ga ostavlja cim kaze da bloudzoba nije bilo.

 

prosto, moj utisak posle prvih 20 minuta prve epizode bio je da cemo gledati procedural u kome je glavna paznja na likovima martija i rasta. njih dvojice, a sve ostalo je u drugom planu. zato mi ni ne smeta toliko kraj, iako bih zavrsila sa bolnicom, bez gledanja u zvezde. ali mi je jasno zasto je to uradio.

 

 

Ja sam procitao draft scenarija za prve dve epizode i znacajno je jadnije od konacnog proizvoda, u toj meri da sam bio iznenadjen da je HBO uopste to kupio. A na listu maznutog treba dodati i krila zalepljena zrtvi na ledja (mesto rogova) iz Red Riding.

 

zalepljena krila nisu ni ekskluzivitet red rajdinga, ima ih u jednom romanu rut rendal, kod lore lipman i bar jos pet pisaca.

ne mislim da je picolato veliki pisac, daleko je od toga i ima jos vremena. ali je u moru novih i mladjih zanrovaca zanimljiv, pismen i temeljan. sto je u danasnje vreme skoro pa nedostizno.

Link to comment

Who cares šta je hteo da kaže, bitno je šta je rekao. A rekao je - gledajte, gledajte! Klinka inscenira gang-rape! A posle - gledajte, gledajte! CHildren have been gang-raped! Možda je za sve to vreme u sebi mislio - yumyumyumyum, ali ne vidim kakve to veze ima s bilo čim.

Covek samo govori o tome koliko je kut zutog kralja i potrage za mitskom Karkosom rasiren medju stanovnistvom. O obredima pricaju koji ukljucuju ritualno silovanje pricaju i deca u skoli. Rast stalno nalazi one djavole kaveze (ili sta god da je). Spirala koja je simbol kulta se srece svuda. 

Link to comment

ALi ova serija je sve samo ne temeljna. Ništa nije domišljeno, ništa dovršeno, ništa dorađeno. I pritom ne mislim ne mislim nužno na neki neat ending, nego prosto na činjenicu da je sve čega se serija dohvatila otaljala i odbacila. Mislim da je igranje na kartu procedural-a vrlo neubedljivo jer se serija sa svakim prividom realizma oprostila vrlo rano, a kasnije je bilo sve gore i gore, redneck psycho killer koji priča sa britanskim akcentom, zelene uši - zelena kuća, itd, jasno je da autor nije potršio ni sekund ozbiljnog razmišljanja na ove stvari, a kamoli bilo kakvog istraživanja. Homicide:Life on the Street je procedural, ovo je jebem li ga i ja šta.

 

Ne budem lenj, pa sad proverim na vilkiju šta čini procedural, i TD se ič ne uklapa. Jedna misterija, ubica nepoznat skoro do samog kraja, whodunit, itd.

 

The police procedural is a subgenre of detective fiction which attempts to convincingly depict the activities of a police force as they investigate crimes. While traditional detective novels usually concentrate on a single crime, police procedurals frequently depict investigations into several unrelated crimes in a single story. While traditional mysteries usually adhere to the convention of having the criminal's identity concealed until the climax (the so-called whodunit), in police procedurals, the perpetrator's identity is often known to the audience from the outset (the inverted detective story). Police procedurals depict a number of police-related topics such as forensics, autopsies, the gathering of evidence, the use of search warrants and interrogation.

 

 

 

Covek samo govori o tome koliko je kut zutog kralja i potrage za mitskom Karkosom rasiren medju stanovnistvom. O obredima pricaju koji ukljucuju ritualno silovanje pricaju i deca u skoli. Rast stalno nalazi one djavole kaveze (ili sta god da je). Spirala koja je simbol kulta se srece svuda. 

 

 

To je zanimljivo tumačenje, i jedan od načina na koji je serija mogla da osmisli podudarnost koju sam pominjao (mislim da smo tokom serije pominjali i tu mogućnost), ali to nije ono što nam serija kaže na tu temu. Serija nam zapravo ne kaže baš ništa, a sami autori kažu da je klinka onako slagala lutke jerbo joj je nedostajao tat koji je stalno bio na poslu.

 

Dakle, i ti učitavaš :)

 

Šalim se, naravno, ovo bi bilo sasvim okej objašnjenje, ali to nije objašnjenje koje nam daje sama serija.

Edited by Turnbull
Link to comment

Uzgred, odgledao sam snimak one tribine o fenomenu serije koja je odrzana u Parobrodu. Ne preporucuje, ugnjavli su, ali je zanimljivo vidjenje koje je dala rediteljka Milena Kvapil. Za nju je serija pre svega dirljiva ljubavna prica izmedju Rasta i Martija.

Link to comment

Sasvim je legitimno kritikovati seriju zato što praktično nikakvi detalji o tom kultu nisu prikazani, nego je sve ostalo na naznakama i izrazu lica WH dok gleda onaj snimak.

 

Ali veze s mozgom nema pristup po kom zbog manjka podataka umislimo da se kult zasniva na obrednom silovanju devojčica od strane petorice muškaraca (odakle nam to? pokazala nam Martijeva ćerka!) a onda kritikujemo autora zato što nam nije izašao u susret i napisao rasplet koji opravdava naše bizarne fantazije o sveprisutnom incestuoznom tisućljetnom ritualnom silovanju.

 

Ja odavno napisao da od tih naznaka nema ništa, mesecima slušao "nemaš pojma, mora da bude nešto" a posle finala još par nedelja "kako nema, pa ovo je sranje" :D

Link to comment

Šalim se, naravno, ovo bi bilo sasvim okej objašnjenje, ali to nije objašnjenje koje nam daje sama serija.

 

Pa, izgleda da ti je Picolato uterao voz u mrak Sever-severozapada...

Link to comment

Tvoje (donekle i Banetovo) tumacenje je sasvim legitimno. Moja kritika se odnosi na izvedbu, tj na prodavanje cigle direktnom rekonstrukcijom scene na vise mesta (pet muskaraca, jedna devojcica) a posle jebanjem u mozak tezom da se previse ucitava. Razlika izmedju Martijeve percepcije zenske uloge i stvarnosti se mogla prikazati na nacin koji ne implicira povezanost sa slucajem koji cini osnovnu nit serije. Meni to mirise na neznanje sta ce se desiti do kraja u trnutku snimanja epizode vise nego na diletantizam, sto je takodje legitimno.

Medjutim, autor (i pojedinci) ismevaju mistifikaciju od strane dela publike, docim sam mistifikuje proces (bas sam to tako 'teo od pocetka) koji, sudeci po draftovima, neiskoriscenim scenama i propovima, je sve samo ne cvsto utegnut.

 

 

Pičkolato zato što mu stalno menjamo kako mu pišemo ime pa eto što da ne i ovo.

 

Ovo nije moje davanje tebi dopusta da budeš u pravu, ja sam jednostavno rekla, uzmimo da si ti u pravi i da je to glavni zaplet serije - istraživanje zločinačkog udruženja - čak i onda se ne uklapa da nam ta scena govori samo nešto o liku Martija i da nema nikakve veze sa samim zapletom.

 

Sve u svemu što više vremena prolazi sve mi je jasnije da je TD jedna od slabijih serija koja je izašla sa HBOa, jedino je vadi Vudi Harelson i sinematografija.

 

PS autor nema poslednju reč što se tiče značenja njegovog dela. Ako ja želim da kažem da je haljina koju sam videla jako lepa, ali to kažem - parče tkanine je veselo - ko mi je kriv što me neće svako (niko?) razumeti. To ne znači da su ljudi koji me ne razumeju tupavi, nego da ja nisam spretna u izražavanju. 

 

spajam odgovor jer je u neku ruku zajednicki.

 

meni je ceo taj deo sa martijevom cerkom, pocev od crtanja cika sa velikim pisama, preko redjanja barbika do pokusaja seksa sa dva tinejdzera prvenstveno u funkciji toga da mi pokaze da je marti juznjacka kulovcina. kao i ono sa bloudzobom, kao i objasnjenje da vara zenu da bi se ispraznio tereta posla, kao i ono drvljenje mozes li da volis dve zene, kao i davanje love tinejdz seksualnoj radnici...

 

da, bilo bi lepo da smo videli kada je kult sa otimanja dece presao na ubijene dame slobodnijeg ponasanja sa nalepljenim krilima, ali nismo, otislo se u drugom pravcu. jasno mi je da je gledaocima kojima su ti detalji bitni to nedostatak, ali mi ne umanjuje ono sto smo videli, a to je odlican rad sa likovima.

 

naravno da autor nema poslednju rec u vezi sa znacenjem. on ga je i dao, ali se onima koji seriju/delo posmatraju drugacije od njega to ne dopada. ali zasto je njihovo tumacenje znacenja (jbt, ovo stvarno grozno zvuci :D) validnije i presudnije od njegovog? ili mog, sto da ne?

Link to comment

jasno mi je da je gledaocima kojima su ti detalji bitni to nedostatak, ali mi ne umanjuje ono sto smo videli, a to je odlican rad sa likovima.

 

To je kao da kažeš "Jeste da ova kuća nema krov i zidovi su trošni, ali znate kako jake temelje ima, pa to je fantastično, pogledajte ovaj jedan noseći zid..."

 

Ne radi se serija da bi se detaljno predstavila i razradila dva lika, a onda spustila zavesa uz neku faux-katarzu. 

Link to comment

Pa ničije mišljenje nije samo po sebi vrednije jer je X-ovo a ne Y-ovo, ali to ne znači da moramo da se zadovoljima sa koliko ljudi, toliko ćudi. Interpretacije se mogu obrazlgati, kritikovati, braniti, itd.

Edited by Turnbull
Link to comment

To je kao da kažeš "Jeste da ova kuća nema krov i zidovi su trošni, ali znate kako jake temelje ima, pa to je fantastično, pogledajte ovaj jedan noseći zid..."

 

Ne radi se serija da bi se detaljno predstavila i razradila dva lika, a onda spustila zavesa uz neku faux-katarzu. 

 

 

Uz to, što neko napisa na Gardijanu, "Are we supposed to believe that crying constitutes character development for Marty and Rust just because they didn’t cry for 17 years?"

Link to comment

 

 


Interpretacije se mogu obrazlgati, kritikovati, braniti, itd.

 

Kao i sprdnje, što bi bila recimo moja kritička ocena tvojih i Dilajtovih postova...

Edited by Ajant23
Link to comment

 

 

da, bilo bi lepo da smo videli kada je kult sa otimanja dece presao na ubijene dame slobodnijeg ponasanja sa nalepljenim krilima, ali nismo, otislo se u drugom pravcu. jasno mi je da je gledaocima kojima su ti detalji bitni to nedostatak, ali mi ne umanjuje ono sto smo videli, a to je odlican rad sa likovima.

Nisam siguran da se u seriji uspostavlja neposredna veza izmedju pedofilije u hriscankim skolama i ovih ritualnih silovanja u kultu zutog kralja. Ima presecnih tacka, ali su to ipak odvojene tradicije.

Link to comment

To što zadnja scena nije najsrećnije urađena ne znači da treba da se premotava sto puta, izmišljaju 'tajni znakovi' i scene koje nisu prikazane. Isto u ovoj seriji, pojedini gledaoci su utripovali da su oni ti koji treba da reše slučaj preko tv-a pa eto razočarenja serijom.

vidi, ti si došao da se pokenjaš po nemačima pojma koji su ti pokvarili puno uživanje u seriji pisanjem po ovom topicu. pritom si odredio totalno odokativan i arbitraran kriterijum za relevantnost mišljenja o gledanom: važi se samo ono što primetiš i pomisliš dok gledaš. i uz to si svo pisanje ovde banalizovao svođenjem na nekakvo premotavanje i izdrkavanje oko detalja. slabo mi se raspravlja sa nekim ko tako nastupi, ali jedna stvar me zanima:

ako ti daješ sebi za pravo da tumačiš šta Marti misli o ženama, šta je tačno ono što prelazi granicu pravog™ gledanja u tome što neko drugi tumači neki drugi elemenat prikazanog--npr. ponašanje ćerke mu Odri? ništa od onoga što kažeš o Martiju i ženama niko ne izgovara eksplicitno. što ne dopustiš da je neko drugi mogao da nađe tumacenja za prikaz Odrinog ponašanja onako kako si ti našao tumačenje za prikaz Martijevog ponašanja?

Link to comment

ja volim fanovske fascinacije.

takodje, opet iz moje pozicije, nekoliko scena je u vrhuncu onoga sto sam videla u poslednjih par godina i na televiziji i na filmu. recimo, ona kad marti ulece u stan najlepsih sisa na svetu i prebija tipa kog je privela, ali ga ostavlja cim kaze da bloudzoba nije bilo.

заправо било је... али само мало

Edited by Dionysos
Link to comment

 

 


заправо било је... али

 

Bilo je mnogo više u Borgenu, na plakatu u sobi deteta političarke koja samo što će postati premijer Danske...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...