Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

ne, plata ili zarada nije fiksna. obracunava se, barem kod nas u javnim ustanovama, mnozenjem koeficijenta za odredjeno radno mesto i minimalne cene rada po casu. /izlazi u sluzbenom glasniku svakog meseca/ i onda idu uvecanja za minuli rad, rad za vreme praznika, stimulacije ... razlikuje se svakog meseca u odnosu na prethodni, zbog dana u mesecu i casova rada... ali, nemoj me bas drzati za rec, ovo ti onako po iskustvu govorim, sa tacnom, pravnom definicijom zarade i isplate nisam upoznata :-)
ok.sorry ako gnjavim, ali sta goviri tome u prilog? zasto je to tako? mada, nije iskljuceno da sam ja samo glupav sa tim pitanjima, ali mi izmice logika. u tom smislu mala pricica, koja indirektno ima veze i sa ovom temom. naime, kupovao neko voce u nekom marketu, nisam vise siguran kako se zove. pridjem vagi i pokusavam da odgonetnem sta treba da pritismem za moje voce. i tako blejim ja u onu vagu i nikako da provalim kad mi pridje zaposlen. ja pomislim, super, taman da pitam. on meni kaze da ja ne treba nista da provaljujem, to je njegov posao, on meri. ja, kakv sam blesav, bez razmisljanja, rekoh, bilo bi mnogo jednostavnije da voce ima neki broj na vidljivom mestu koji se kuca na vagu, ili tako nesto gde bi musterije to same odradile. on me pogleda malo poprecno, ali me ostavi bez komentara. zena posle htede da me ubije, ja se time zalazem za gasenje njegovog radnog mesta. a meni se ucinilo samo logicnijem a tako i poznajem.mozda i u ovom slucaju je to komplikovanje u svrhu otvaranja/zadrzavanja radnih mesta, neko sve to treba iz meseca u mesec obracunavati.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

U mom supermarketu od prekoputa pre par dana uveli da sam treba da skeniraš na kasi, međutim cene nisu snizili iako su smanjili troškove poslovanja izbacivanjem kasirki. I pritom ispada da im ja besplatno radim.Međutim neke od tih stvari dođu na naplatu, npr pošta je kod nas pre nekog vremena pootpuštala regularne radnike i zaposlila drogerante i studente da za neke smešne pare nose poštu. U to ime povećao im se broj krađa, pre neki dan komšinici su zdipili paket od 500 evra, a pošta ne daje nikakve pare nazad jer paket nije bio osiguran (niti je imala opciju da doda osiguranje kad je kupovala robu). Tako da ona sad svima priča svoju životnu priču, takođe lokalni net je pun komentara ljudi kojima se desilo isto, tako da će i posao da im trpi zbog toga. Jedino što nije lepo u celoj toj priči je što mene sad košta više da šaljem i primam pakete preko drugih firmi, tako da je to malo nepravedno u tom smislu.

Link to comment

Не може синдикат да испадне другачији од (опозиционе) странке кад их је направила иста службаnarodni-jaram.jpg

Link to comment

gledao sam sinoc radulovica na rts-u... i nista mi nije jasno. vlada je pred novu godinu usvojila predloge zakona o stecaju i privatizaciji, poslala ih u skupstinu, sada ih nekakav savet povlaci!? osim njega, svi politicki akteri se sklanjaju od jasnih izjava.ili idu izbori ili je radulovic postao prevelika zvezda. sa pricom o penzijama od 200™ evra je prilicno zasrao. tako ozbiljan predlog se ne iznosi na brzinu, bez medijske pripreme.

Link to comment
gledao sam sinoc radulovica na rts-u... i nista mi nije jasno. vlada je pred novu godinu usvojila predloge zakona o stecaju i privatizaciji, poslala ih u skupstinu, sada ih nekakav savet povlaci!? osim njega, svi politicki akteri se sklanjaju od jasnih izjava.ili idu izbori ili je radulovic postao prevelika zvezda. sa pricom o penzijama od 200™ evra je prilicno zasrao. tako ozbiljan predlog se ne iznosi na brzinu, bez medijske pripreme.
to o 200€ je bila patkašto se tiče vlade i šta sve njima može da prođe nepročitano tu je ilustrativniji zaključak vlade o NIS-u. evo izvoda iz intervijua kravčenka nin-u za novaka i epiloga pričemožeš da zamisliš na šta je tu tek ličilo ograđivanje i izgovor "nismo čitali", a stvarno nisu.
Q:Када сте већ поменули односе са Владом, у последње време је било различитих дисонантних тонова, између осталог и због закључка који је Влада донела у погледу развоја НИС-а, а у коме стоји и да је „пожељно да српски кадрови преузму кључне улоге у управљању НИС-ом у периоду не дужем од пет година“. Како сте то доживели? Да ли то значи да Влада није задовољна како се сада управља НИС-ом?A:У претходних пет година никада нисмо имали ситуацију да за неку одлуку нису сви једногласно гласали, колико год та одлука била тешка. Што се тиче овог закљука то је очигледно нека техничка грешка. Са ким год да смо разговарали сви су тврдили да је дошло до неспоразума приликом усаглашавања техничких детаља. Зато смо се договорили да коригујемо документ, то је заједничка одлука и српске и руске стране.
jednostavno alek nema quality control nad time što se radi ispod njega, a to je jako teško bez dobrih savetnika. pazi kada je njemu drugi ili treći saradnik po bitnosti uspeo prirediti ovoliko sranje oko južnog toka. a imam utisak da se sada radi dosta na silu i bez poštovanja procedura, što sve može kasnije skupo da ih košta (mislim na tvorza) Edited by Ravanelli
Link to comment
Širi se fenomen siromaštva zaposlenih
U Evropi se pojavio fenomen "siromaštva zaposlenih", koji je izražen u istočnom i južnom dijelu kontinenta, ukazuju ekonomski analitičari.U referatu njemačkog Fonda Bertelsmann upozorava se na rast protestnog raspoloženja stanovništva.Rast siromaštva, zloupotrebe i korupcija, pojačani u vrijeme krize, rezultiraju protestnim valom.Od ekonomskog rasta, navodi Bertelsmann, korist imaju samo "uske elite", a članstvo u Evropskoj uniji nije svuda izazvalo, kako se očekivalo, energiju rasta narodnog blagostanja i ubrzanu ekonomsku sanaciju.Evropska komisija upozorava na to da četvrtina Evropljana živi na pragu siromaštva i socijalne marginalizacije.
Link to comment
gledao sam sinoc radulovica na rts-u... i nista mi nije jasno. vlada je pred novu godinu usvojila predloge zakona o stecaju i privatizaciji, poslala ih u skupstinu, sada ih nekakav savet povlaci!? osim njega, svi politicki akteri se sklanjaju od jasnih izjava.
Sve ti je jasno jer je tačno tako bilo. Vlada usvojila a nekakav savet™ povukao onako opušteno preko vladinog leša, savetom predsedavao Vrhovni koji po statutu saveta ne učestvuje u njegovom radu, ministarstva privrede i rada naravno nisu bila ni pozvana na taj savet™.
ili idu izbori ili je radulovic postao prevelika zvezda.
Ili je vlada jednostavno išla po APP sistemu i odustala kada je naišla na nepremostiv zid oličen u 1 Ljubisavu Orboviću. Što poprilično govori o toj vladi.
Link to comment
Ili je vlada jednostavno išla po APP sistemu i odustala kada je naišla na nepremostiv zid oličen u 1 Ljubisavu Orboviću. Što poprilično govori o toj vladi.
pa jbg, meni deluje da ova vlada koja kontroliše db, a verovatno se možemo složiti da ih od slobe niko nije koristio kao ovi, nema čime da skloni u stranu 1 orbovića i celu tu ekipu koji nemaju nikoga iza sebe?nemojmo zaboraviti da je ovo vlada koja je uspela da reši kosovo bez 1 razbijenog izloga, u državi u gde su se cele politike gradile pričom o kosovu 30 godina---po meni je razlika u tome što se kosovo ne jede, a novim zakonima 100k radnika bez posla x 3 člana porodice znače dosta na izborima Edited by Ravanelli
Link to comment
Pa to me otprilike zanima, mada iskreno iako mi deluje logično da treba živeti i posle ovog ugovora, opet sam se prilično šokirala kad sam videla ugovor. Mislim sama mogućnost da ćeš da kržiš klauzulu koja sa sobom nosi milione zaprećene kazne, a pritom ne možeš da je ne kršiš jer ne možeš da promeniš profesiju, me je blago rečeno užasnula.
Знам за фирму где су преправили тај члан да буде ограничен на саму делатност фирме и њене муштерије, а не да не можеш да се бавиш својим послом. Дакле, "неће да се бави производњом розе ролетни" а не "неће да се бави производњом било чега што се види на фасади". Дотле нико није ни хтео да потпише.Уосталом, и док сам био тамо, у оној јеврејској фирми, добио сам уговор са сличном клаузулом, преправио је баш у том смислу, такву верзију потписао и послао, рекао шта сам мењао, погледали, сложили се, потписали, готово. Кад сам добио ногу, две године сам патио што не могу да зарађујем пишући софтвер за праћење дијамантске фирме. Edited by расејан
Link to comment
pa jbg, meni deluje da ova vlada koja kontroliše db, a verovatno se možemo složiti da ih od slobe niko nije koristio kao ovi, nema čime da skloni u stranu 1 orbovića i celu tu ekipu koji nemaju nikoga iza sebe?nemojmo zaboraviti da je ovo vlada koja je uspela da reši kosovo bez 1 razbijenog izloga, u državi u gde su se cele politike gradile pričom o kosovu 30 godina
Kontrolišu oni patku. To što su većinu vremena na istoj liniji sa udbašima koji su ih stvorili, ne znači da neće podviti rep čim ovi reše da im nalupaju par vaspitnih zauški (bilo da im Veber slučajno nagazi neku lukrativnu kombinu, bilo da SPS reši da ih malo dribla kroz svoje udbaške poluge, bilo da nalete na ove ekipe u restrukturiranju). Ako su svirali u istu frulu na Kosovu to ne znači da će uvek biti tako i da se negde neće pokarambasiti. A onda zna se ko firca slane kokice - Vrhovni Luzer. Luzer bio, luzer ostao, pa da mu ne znam kakvu vlast i moć daš. A Srbima na čast što se takvom paćeniku uvlače kao da je Atila Bič Božiji. Edited by beowl
Link to comment
po meni je razlika u tome što se kosovo ne jede, a novim zakonima 100k radnika bez posla x 3 člana porodice znače dosta na izborima
s tim što se ovo može preformulisati una kosovu se ne mogu nikakve pare više uzeti, a kroz ove firme se može još fino krasti.
Link to comment
Da pitam ovde, pošto ne znam gde bih drugo - jel imate iskustva sa onim klauziulama o nekompetitivnosti tipa godinu dana po završetku posla nemate pravo da radite ili se prijavljujete u svim kompanijama koje se efektivno bave vašom strukom? Jel ima smisla plan da se potpiše i prosto ignoriše kad sledeće godine ugovor istekne? Ono što sam nešto gledala po netu za pravne savete, ne verujem da ustvari imaju prava da mi to traže jer je ugovor kratak, oni ga prekidaju, treba da živim od nečega i posle tog posla, pozicija je niska i nisam neki bitan radnik itd. S druge strane svakako mi se ne dobija tužba i ne ide na sud.Jel zna neko kako to funkcioniše u realnosti?
Slobodno možeš da potpišeš i da zanemariš. Osim što je u najvećem broju slučajeva ta klauzula odmah ništava(jer se stavlja u najvećem broju slučajeva bez kriterijuma), morao bi da postoji aneks gde se taksativno nabraja koje su to konkurentne kompanije i koji proizvodi, kao i koji poslovi se smatraju za povredu. Ne možeš nekome ko radi neki uskostručni posao, koji se traži samo u firmama odredjenog sektora, da zabraniš da posle tebe radi npr. 5 godina. To je smešno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...