Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

koliko sam skontao zarada za naknadu se ostvaruje na osnovu pristustva na poslu u tom mesecu? znači dani kada si bila ti čine mesečni obračun i onda je to osnova na koju se dodaju dani odsustva izračunati po toj bazi? to je značajno manje od dosadašnjeg proseka 3 meseca.i onda ako je taj isti način obračuna ide se nastavlja u članu 115.

Запослени има право на накнаду зараде за време одсуствовања са рада због привремене спречености за рад до 30 дана, и то:1) најмање у висини 65% основне зараде за месец у коме запослени остварује право на накнаду зараде увећане за минули рад, ако је спреченост за рад проузрокована болешћу или повредом ван рада, ако законом није друкчије одређено;2) у висини 100% основне зараде за месец у коме запослени остварује право на накнаду зараде увећане за минули рад, ако је спреченост за рад проузрокована повредом на раду или професионалном болешћу, ако законом није друкчије одређено.Накнада зараде из става 1. овог члана не може бити нижа од минималне зараде утврђене у складу са овим законом.“
jel ja to nešto loše tumačim?---pitam jer i ja kada sam analizirao član po član nisam tačno skapirao gde se nalaze te izmene koje umanjuju bolovanje & GO, ali je jednostavno nemoguće da ih izmišljaju i svuda trube o njima. verovatno je da su to ove odredbe Edited by Ravanelli
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Covek je cist kreten(ministar privrede) umesto da je progurao jednu po jednu promenu sad ima sindikalce za vratom. PPV je najveci krimos on i dalje stiti privatnike i drzavne firme koje ne placaju poreze i koje isplacuju radnike na ruke. Zato je navalio da se smanje plate zaposlenima. Kao da su zaposleni i njihove male plate problem privrede u srbiji.

Link to comment
koliko sam skontao zarada za naknadu se ostvaruje na osnovu pristustva na poslu u tom mesecu? znači dani kada si bila ti čine mesečni obračun i onda je to osnova na koju se dodaju dani odsustva izračunati po toj bazi? to je značajno manje od dosadašnjeg proseka 3 meseca.---pitam jer i ja kada sam analizirao član po član nisam tačno skapirao gde se nalaze te odredbe
koliko sam shvatila iz njegovih tumacenja - ovo je doneseno da bi se sprecile zloupotrebe bildovanja plate ta tri meseca kako bi se dobio veci prosek i plata za g.o. (kako to rade ne znam)dakle ostace nepromenjena - izjavljivao je i u novinama demantujuci da ce biti smanjenajednostavno dobijas osnovnu zaradu = mnozenje koeficijenta sa osnovicomplus, kako kaze, minuli rad
Link to comment
na sajtu u zakonu pise ovako(vazeci zakon precrtan, predlog novog u caps lock-u)

4. Накнада зараде

Члан 114.

Запослени има право на накнаду зараде у висини просечне зараде у претходна три месеца, у складу са општим актом и уговором о раду, за време одсуствовања са рада на дан празника који је нерадни дан, годишњег одмора, плаћеног одсуства, војне вежбе и одазивања на позив државног органа.Послодавац има право на рефундирање исплаћене накнаде зараде из става 1. овог члана у случају одсуствовања запосленог са рада због војне вежбе или одазивања на позив државног органа, од органа на чији се позив запослени одазвао, ако законом није друкчије одређено.ЗАПОСЛЕНИ ИМА ПРАВО НА НАКНАДУ ЗАРАДЕ, У ВИСИНИ ОСНОВНЕ ЗАРАДЕ, ЗА МЕСЕЦ У КОМЕ ЗАПОСЛЕНИ ОСТВАРУЈЕ НАКНАДУ ЗАРАДЕ, УВЕЋАНЕ ЗА МИНУЛИ РАД, ЗА ВРЕМЕ ОДСУСТВОВАЊА СА РАДА НА ДАН ПРАЗНИКА КОЈИ ЈЕ НЕРАДНИ ДАН, ГОДИШЊЕГ ОДМОРА, ПЛАЋЕНОГ ОДСУСТВА, ВОЈНЕ ВЕЖБЕ И ОДАЗИВАЊА НА ПОЗИВ ДРЖАВНОГ ОРГАНА.ПОСЛОДАВАЦ ИМА ПРАВО НА РЕФУНДИРАЊЕ ИСПЛАЋЕНЕ НАКНАДЕ ЗАРАДЕ ИЗ СТАВА 1. ОВОГ ЧЛАНА У СЛУЧАЈУ ОДСУСТВОВАЊА ЗАПОСЛЕНОГ СА РАДА ЗБОГ ВОЈНЕ ВЕЖБЕ ИЛИ ОДАЗИВАЊА НА ПОЗИВ ДРЖАВНОГ ОРГАНА, ОД ОРГАНА НА ЧИЈИ СЕ ПОЗИВ ЗАПОСЛЕНИ ОДАЗВАО, ОДНОСНО ОД ДРУГОГ ЛИЦА, У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМpise naknada uvecana za minuli radbitna razlika je sto se po vazecem zakonu kad si na odmoru plata racuna prosek poslednja tri meseca, pa je bilo tzv 'zidanja' primanja, meni je, i svim kolegama taj mesec kad ne radis plata bila uvecana. imam 47k a dobila sam 48,5 nprdsada bi se racunao kao osnovna zarada za mesec plus minuli radputne troskove za vreme godisnjeg ionako ne dobijamo, a topli obrok nikadaako je ovaj nacrt na sajtu vazeci.toliko nepodudaranja sa tumacenjima sindikatajuce pricaju i pricu o strategiji smanjenja nezaposlenosti tako sto ce se na jedno radno mesto zaposliti dvoje ljudi i prepoliviti im se radno vreme i zaradaja to nigde nisam procitala

ok.. ti si samo mislila na godisnji odmor, ali kao sto vidis, za bolovanje nema uvecanja po osnovu minulog rada. i kao sto si i sama primetila, po vazecem nam se za godisnji obracunavalo sve sto se prethodnih tri meseca racunalo, a to je u nasim uslovima uvek znacilo jos kojekakva uvecanja, koja bi po novom zakonu bila ukinuta /mada su sva ta uvecanja zaista mizerna, da neko ne pomisli da se radi ne znam kakvim sumama, koliko vidim, i kod vas osobe sa zavrsenim fakultetima jedva prelaze republicki prosek, sto je slucaj sa gotovo svim budzetlijama, osim onih koji su zaposleni u javnih preduzecima, agencijama ili rade po ugovoru u ministarstvima ili ko zna gde vec/ , . sto ce reci, kako god okrenes imala bi manju platu po novom zakonu, a sindikati su valjda na tome hteli da poentiraju.zapravo, ne platu, ona se ne bi menjala, vec primanja... mada, ne znam kome je bitno da li je rec o plati, nadoknadi, isplati, primanju...kada se umanjuje :-) Edited by nezvanova
Link to comment
ok.. ti si samo mislila na godisnji odmor, ali kao sto vidis, za bolovanje nema uvecanja po osnovu minulog rada. i kao sto si i sama primetila, po vazecem nam se za godisnji obracunavalo sve sto se prethodnih tri meseca racunalo, a to je u nasim uslovima uvek znacilo jos kojekakva uvecanja, koja bi po novom zakonu bila ukinuta /mada su sva ta uvecanja zaista mizerna, da neko ne pomisli da se radi ne znam kakvim sumama, koliko vidim, i kod vas osobe sa zavrsenim fakultetima jedva prelaze republicki prosek, sto je slucaj sa gotovo svim budzetlijama, osim onih koji su zaposleni u javnih preduzecima, agencijama ili rade po ugovoru u ministarstvima ili ko zna gde vec/ , . sto ce reci, kako god okrenes imala bi manju platu po novom zakonu, a sindikati su valjda na tome hteli da poentiraju.zapravo, ne platu, ona se ne bi menjala, vec primanja... mada, ne znam kome je bitno da li je rec o plati, nadoknadi, isplati, primanju...kada se umanjuje :-)
Запослени има право на накнаду зараде за време одсуствовања са рада због привремене спречености за рад до 30 дана, и то:1) најмање у висини 65% просечне зараде у претходна три месеца пре месеца у којем је наступила привремена спреченост за рад, с тим да не може бити нижа од минималне зараде утврђене у складу са овим законом, ако је спреченост за рад проузрокована болешћу или повредом ван рада, ако законом није друкчије одређено;2) у висини 100% просечне зараде у претходна три месеца пре месеца у којем је наступила привремена спреченост за рад, с тим да не може бити нижа од минималне зараде утврђене у складу са овим законом, ако је спреченост за рад проузрокована повредом на раду или професионалном болешћу, ако законом није друкчије одређено.ЗАПОСЛЕНИ ИМА ПРАВО НА НАКНАДУ ЗАРАДЕ ЗА ВРЕМЕ ОДСУСТВОВАЊА СА РАДА ЗБОГ ПРИВРЕМЕНЕ СПРЕЧЕНОСТИ ЗА РАД ДО 30 ДАНА, И ТО:1) НАЈМАЊЕ У ВИСИНИ 65% ОСНОВНЕ ЗАРАДЕ ЗА МЕСЕЦ У КОМЕ ЗАПОСЛЕНИ ОСТВАРУЈЕ ПРАВО НА НАКНАДУ ЗАРАДЕ УВЕЋАНЕ ЗА МИНУЛИ РАД, АКО ЈЕ СПРЕЧЕНОСТ ЗА РАД ПРОУЗРОКОВАНА БОЛЕШЋУ ИЛИ ПОВРЕДОМ ВАН РАДА, АКО ЗАКОНОМ НИЈЕ ДРУКЧИЈЕ ОДРЕЂЕНОoba bolda mojadva dana sam citala zakon i stvarno mogu reci da je utisak da ako se primenjuje moze da spreci zloupotrebe (narocito prevelike beneficije koje imaju vodje sindikata), mozda je malo problematican onaj deo o otkazima (neprecizan), ali ovde je kljucni problem sto se zakoni ne postujuza srpske sindikate - ne laje kera sela radi..there I said Edited by InvisibleLight
Link to comment

Da pitam ovde, pošto ne znam gde bih drugo - jel imate iskustva sa onim klauziulama o nekompetitivnosti tipa godinu dana po završetku posla nemate pravo da radite ili se prijavljujete u svim kompanijama koje se efektivno bave vašom strukom? Jel ima smisla plan da se potpiše i prosto ignoriše kad sledeće godine ugovor istekne? Ono što sam nešto gledala po netu za pravne savete, ne verujem da ustvari imaju prava da mi to traže jer je ugovor kratak, oni ga prekidaju, treba da živim od nečega i posle tog posla, pozicija je niska i nisam neki bitan radnik itd. S druge strane svakako mi se ne dobija tužba i ne ide na sud.Jel zna neko kako to funkcioniše u realnosti?

Link to comment

strava, znači nisam loše istumačio da nisam našao te odredbe, nego su carevi jednostavno izmislili---inače je fascinantno koji su to igrači.sa jedne od strane se od "reformskih zakona" gura prvo onaj koji će sigurno naići na najveći otpor i nije dobar za mene kao zaposlenog.s druge strane sindikalci sa gomilom levatskih tumačenja tog istog zakona umesto da se drže realnosti, koja bi bila jebeno dovoljna

Link to comment
Da pitam ovde, pošto ne znam gde bih drugo - jel imate iskustva sa onim klauziulama o nekompetitivnosti tipa godinu dana po završetku posla nemate pravo da radite ili se prijavljujete u svim kompanijama koje se efektivno bave vašom strukom? Jel ima smisla plan da se potpiše i prosto ignoriše kad sledeće godine ugovor istekne? Ono što sam nešto gledala po netu za pravne savete, ne verujem da ustvari imaju prava da mi to traže jer je ugovor kratak, oni ga prekidaju, treba da živim od nečega i posle tog posla, pozicija je niska i nisam neki bitan radnik itd. S druge strane svakako mi se ne dobija tužba i ne ide na sud.Jel zna neko kako to funkcioniše u realnosti?
ne funkcioniše, ali uopšte. recimo osiguranje, direktor ddor-a za beogradski region je otišao da bude generalni triglav osiguranja. onda je povukao sa sobom i glavne underwrittere za osiguranja vozila i imovine. sva trojica imaju klauzule o kompetetivnosti i niko nije postavio jedno pitanje. jasno ti je da pre nego što su polazili iz firme da su izvukli sve podatke o svakoj polisi i doneli u nove firme i krenuli sa grickanjem portfelja prethodnog poslodavca. i opet je tu još dodatna komponenta ličnog odnosa reg.direktora sa klijentima. da ne pominjem koliko je to osetljivo po pitanju klijenata koji su na tendere i velikih kompanija sa milionskim osiguranjima.slučaj prelaska agenta osiguranja su na bukvalno dnevnom nivou i tu se dešava da sami radnici preko it sistema izvuku podatke o svakoj polisi u sistemu kompanije i odnesu u novu.ne znam 1 slučaj da je na sudu nešto urađeno po tom pitanju.isto je i u firmi gde sada radim, gde su ti detlji o klijentima još i bitniji jer su sume veće Edited by Ravanelli
Link to comment

Slatka Srbija :) Hvala na iskustvu, mislim da bi za ovakve primere ovde (eu) ipak došlo do suđenja, međutim ja sam u kompaniji gde treba nešto u suštini rutinski da radim, nemam nikakve kontakte sa klijentima, niti mogu bilo šta da odnesem. I ipak su mi stavili tu klauzulu koja je ovako realno gledano potpuni horor ako bi hteli da me gone zbog nje, jer je nemoguće ne prekršiti je kako je široko postavljena.

Link to comment
Jel zna neko kako to funkcioniše u realnosti?
u realnosti obicno nemas nikakvih problema, ako nisi neki jako bitan lik ili ako nisi poneo/la sa sobom planove o novom revolucionarnom proizvodu...
Link to comment

i kod mene u firmi postoji ta klauzula i bukvalno svi koji su otišli iz firme su nastavili da se bave poptuno istim poslom, samo u konkerentskim firmama. bivši direktor drkoš je neke tužio, ali je izgubio ili je odustao (znam da nigde nije dobio).edit: problem je na kraju imao sam direktor drkoš, inače vlasnik malog dela firme, jer on kao vlasnik ne sme da se bavi tim poslom u konkurentskoj firmi neki period nakon što mu se isplati

Edited by Lezilebovich
Link to comment
, koliko vidim, i kod vas osobe sa zavrsenim fakultetima jedva prelaze republicki prosek, sto je slucaj sa gotovo svim budzetlijama, osim onih koji su zaposleni u javnih preduzecima, agencijama ili rade po ugovoru u ministarstvima ili ko zna gde vec/ , . sto ce reci, kako god okrenes imala bi manju platu po novom zakonu, a sindikati su valjda na tome hteli da poentiraju.
imamo platu jedva vecu od republickog proseka ne zbog zakona o radu (ovog ili onog) nego zbog korupcije, stranackog zaposljavanja, nagomilane administracije , propadamo jer ja u upravnom odboru imam tri majstora iz stranke (veze s kulturom nemaju), i 2 tehnicka lica iz kolektiva, sto se upravni odbori placaju po 10 000 dinara apsolutno nekompetentnim ljudima, sto izmisljaju radna mesta za stranacke buzdovane. sve drzava kriva,a korumpirani sindikati poentiraju na gomili lazi i skretanjem srzi problema loseg zivota sa toga na 'umanjenje plata radnika'i kada ce taj zakon o ukidanju upravnih odbora za stranacke kučiće?zar te pare ne bi mogli da uloze u neki razvojni budzet i naprave u buducnosti radna mesta Edited by InvisibleLight
Link to comment
u realnosti obicno nemas nikakvih problema, ako nisi neki jako bitan lik ili ako nisi poneo/la sa sobom planove o novom revolucionarnom proizvodu...
Pa to me otprilike zanima, mada iskreno iako mi deluje logično da treba živeti i posle ovog ugovora, opet sam se prilično šokirala kad sam videla ugovor. Mislim sama mogućnost da ćeš da kržiš klauzulu koja sa sobom nosi milione zaprećene kazne, a pritom ne možeš da je ne kršiš jer ne možeš da promeniš profesiju, me je blago rečeno užasnula.@Lezilebovich: Meni je već ideja da me tuže, a nisam u Srbiji, za srčku.
Link to comment
zapravo, ne platu, ona se ne bi menjala, vec primanja... mada, ne znam kome je bitno da li je rec o plati, nadoknadi, isplati, primanju...kada se umanjuje :-)
ja se izvinjavam sto opet upadam, ali zar plata (primanja) nije fiksna? kako plata moze da bude jedno o primanje/isplata/kako god nesto drugo? valjda ono sto se ugovorilo i potpisalo kao plata je i primanje? bio na odmoru 5 ili 10 dana, bolestan 3 ili 5 dana u jednom mesecu, isplata bi trebalo da bude uvek ista? sta govori protiv toga?
Link to comment

ne, plata ili zarada nije fiksna. obracunava se, barem kod nas u javnim ustanovama, mnozenjem koeficijenta za odredjeno radno mesto i minimalne cene rada po casu. /izlazi u sluzbenom glasniku svakog meseca/ i onda idu uvecanja za minuli rad, rad za vreme praznika, stimulacije ... razlikuje se svakog meseca u odnosu na prethodni, zbog dana u mesecu i casova rada... ali, nemoj me bas drzati za rec, ovo ti onako po iskustvu govorim, sa tacnom, pravnom definicijom zarade i isplate nisam upoznata :-)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...