Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa šta treba da radi? Da zarad buduće političke karijere prećuti činjenicu da mu je zakon oborilo nepostojeće telo koje je ispalo moćnije od vlade, a čitavu stvar je presekao™ lik kome po zakonu tu nije bilo mesto? Prećutkivanje takvih svinjarija je jedan od razloga što je Srbija tu gde jeste. To što reći istinu u Srbiji znači momentalno okončati političku karijeru, nije Radulovićeva krivica.
Upravo. Saopstenje je sasvim na mestu i izuzetno profesionalno za partokratsko-sibicarske standarde koje otvoreno kritikuje. No, glavni problem je sto se ovaj zakon stavlja bez potrebe na pedestal umesto celog paketa reformi zbog koga bi vredelo dati ostavku.Zaustaviti jedan zakon za PPV-a nema veliku cenu. Zaustaviti ceo paket reformi privrede bi imalo trajnu i sve vecu politicku cenu kako se ekonomska situacija bude dalje pogorsavala. A da ce se pogorsavati dalje je gotovo sigurno.
Link to comment

Naravno da će se pogoršavati, ali ne zbog neusvajanja zakona koji omogućava otpuštanje po dekretu Iz škola i administracije, i ukidanje toplog obroka i prevoza, nego zbog toga što je dobrom delu najvećih firmi omogućeno da ne plaćaju porez, nekima ni pdv, mnogima da ne plaćaju doprinose, i onda to hoće da natovare na preostale bolje firme, i poneku manju. Nek oni prvo donesu zakon da treba da poštuju svoje dosadašnje zakone, pa kad odatle krenu i paket reformi bi možda pomogao da se sredi malo ekonomija.

Link to comment

zamisli da državna firma tipa "putevi srbije" kaže radnicima "sledećih 6 meseci ćemo isplaćivati po 20% od plate jer moramo da isplatimo zaostali porez s kamatama, a viškova nemamo"...

Link to comment

Šta je to politički mudro u Vučićevom potezu što udara šamar Vladi u kojoj i sam sedi? Zar nije narod toliko ljut na političare i zbog njihove prevrtljivosti? Svako kome biografija ne seže dalje od aktivnosti u političkoj stranci radije će se opredeliti za jeftinu demagogiju. U tom kontekstu vidimo da Vučiću nije bitno šta misli udruženje arhitekata, ali mu jeste bitno šta kaže sindikat.Radulović, iako nema politički background, ostao je iza svog programa, a to za mene može biti samo pozitivan poen.Meni se sve čini da će izbora ipak biti. Jer posle ovakvog poteza ne vidim uopšte da Vlada ima ikakav kredibilitet da dalje nastavi da radi.Sa druge strane budžet će opet biti promašen. Deficit ostaje visok. Svetska banka neće isplatiti planiranu tranšu u martu, zbog neusvajanja zakona. Neće moći da se nastavi restrukturiranje preduzeća pre jeseni; i za to su potrebna sredstva međunarodnih finansijskih institucija (isplata otpremnina, socijalni programi itd.)

Link to comment
Zaustaviti jedan zakon za PPV-a nema veliku cenu. Zaustaviti ceo paket reformi privrede bi imalo trajnu i sve vecu politicku cenu kako se ekonomska situacija bude dalje pogorsavala. A da ce se pogorsavati dalje je gotovo sigurno.
U to ime...
Dačić i Vučić u ponedeljak su oborili sve zakone kojima se Radulović prethodnih meseci bavio. Na Socijalno-ekonomskom savetu iz procedure su povučene izmene Zakona o radu, a iz skupštinske rasprave i zakoni o privatizaciji i stečaju, iako su bili označeni kao prioritet, jer su usvojeni na Vladi 30. decembra i hitno prosleđeni Skupštinu.
Link to comment
Upravo. Saopstenje je sasvim na mestu i izuzetno profesionalno za partokratsko-sibicarske standarde koje otvoreno kritikuje.No, glavni problem je sto se ovaj zakon stavlja bez potrebe na pedestal umesto celog paketa reformi zbog koga bi vredelo dati ostavku.Zaustaviti jedan zakon za PPV-a nema veliku cenu. Zaustaviti ceo paket reformi privrede bi imalo trajnu i sve vecu politicku cenu kako se ekonomska situacija bude dalje pogorsavala. A da ce se pogorsavati dalje je gotovo sigurno.
hahaha, naprotiv. ovakvo saopštenje samo govori koliko je radulović sitan igrač i zapravo nesposoban da iznese nešto za čega se zalaže.
Link to comment
hahaha, naprotiv. ovakvo saopštenje samo govori koliko je radulović sitan igrač i zapravo nesposoban da iznese nešto za čega se zalaže.
Totalni diletant. Dobio je svu moguću podršku od vlade i nije uspeo da završi jednu takoreći rutinu.
Link to comment

pa pazi, ako kreće u reforme sa zakonom o radu gde možeš očekivati najveći otpor, pa onda još sa ovako lošim zakonom o radu, dok su ostali "reformski zakoni" korak unazad jer imaju gluposti i ostavljaju jako mnogo prostora za zloupotrebe... nije za ovojednostavno to je stvar stručnosti i sposobnosti. zorana m. je isti slučaj i htela je da provuče loš zakon o energetici pa je blokirana preko evropskih institucija. ovaj je hteo da ubaci loše zakone, ali tu već nije moralo da bude kontrole od strane eu i usklađenosti sa nekim direktivama te je otišao suviše daleko u smislu toga što je kreirao gomile naslova po novinama i to opravdano (da se podsetimo, ti zakoni nikada nisu zvanično razmatrani da bi mogli biti povučeni, po vučiću)ti zakoni jesu loši i on nije dovoljno dobar da može da napiše nešto što bi unapredilo sistem, međutim pokazuje i da je nesposoban. jer ako nije u stanju da obezbedi podršku za to što hoće da progura, a te reforme nije reforme uspeo da prilagodi srbiji, onda izvinite, ali jeste nesposoban. gurati onakav zakon o radu za koji se zna da će kreirati gomile problema i to kao svoj prvi zakon može samo neko ko jako slabo računa i u životu nije radio ništa ozbiljno.koliko vidim ovde je sada samo pitanje njegovog exit pointa. ako vučić mora da ga menja onda mora i da pojede govno što ga je doveo, ali ako sam ode onda je vučiću dosta lakše...---ili su obojica mnogo bolji šahisti nego što to ja mogu da skapiram, pa imaju neku drugu igru iza ovoga

Edited by Ravanelli
Link to comment
evo od mene inzenjera koliko mogu da rastumacim ovo sranje od zakonanacrt koji sam gledao: http://www.minrzs.go...ne-rasprave.phpclan 37 prakticno su namestili da ljude sa biroa zaposljavas na 3 godine na odredjeno, umesto na dosadasnjih godinu danainace ovde je bilo gomile zloupotreba i inace. firme bi obicno shiftovale radnike sa jedne pozicije na drugu (najcesce fiktivnu) po isteku jedne godine i time resetovali staz na 1 mestu. i sada umesto da se to resi ovim zakonom ljudi su jos dodali prostora da se ljudi ne zaposljavaju na neodredjeno.clan 42 se bavi radom van prostorija poslodavca. ovo mi deluje kao da su im carevi iz citadela ili neki slican konsultant za tlacenje pisao kako da nateraju ljude da daju otkaz. poznat je slucaj jedne fabrike u vojvodini gde su viskove poslali na razlicite krajeve pokrajine ili ih strpali u halu sa 1 telefonom dok nisu odlepili i dali otkaz.clan 55 koji opet daje jos jacu mogucnost za drkanje radnika, jer smenski rad moze da bude vrsta pritiska i mogle su je ranije koristiti samo organizacije koje imaju smenski rad. sada se uvodi da prakticno svi mogu da uvedu 'klizno radno vreme' i zabodu vam smene od 11 uvece. opet, ovo je po meni suvise siroko definisano. i onda se to sve produzava u jos par clanova gde se daje veca kontrola poslodavcu.clan 108 uvecanje osnovnih primanja za minuli rad je kod poslodavca, a ne ukupan. opet smanjenje obaveza placanja radnikaclan 119 za penziju se dobijaju 2 umesto ranijih 3 plateclan 158 otpremnina ide samo na period proveden kod poslodavca. time je ovo je ujedno i verovatno najbintija promena kojom se dobio jeftiniji nacin za otpustanje ljudiclan 179 a) ovako nesto je obicno bilo regulisano kolektivnim, makar kod mog starog poslodavca. jebiga, ne vidim sada da ovo ne treba da postoji. sud obicno uvek stiti slabiju stranu (radnika) u ovim slucajevimaclan 182 opet jako bitna promena. prakticno u slucaju tehnoloskog viska ranije poslodavac nije imao pravo da zaposli drugo lice na isti posao u roku od 6 meseci, a sada je to smanjeno na tri meseca. genijalna promena za firme. znaci otpuste te kao tehnoloski visak jeftinije i onda cekaju samo tri meseca da izvrse resistematizaciju i ponovo zaposle nekog umesto verovatno starijeg kadra koji je obavljao taj posaoclan 189 otkazni rok je skracen sa mesec do 3 meseca na 8-30 dana. stajaznam. ok je toclan 191 u slucaju greske poslodavca i nevalidnog otkaza, pri vracanju na posao poslodavac snosi manje stete prema zaposlenom---ovo ostalo nemam vremena sada da vrtimedit: mislim da mi je promaklo ovo o slabije placenom odsustvu za vreme godisnjeg. to nisam vide
o privatizaciji i stečaju mogu samo ukratko i oni su mi problematični jer uvode kategoriju konvertovanja duga u kapital, što je bio najveći izvor problema pre 2004. u starom zakonu o preduzećima, što je izbačeno 2004. zakonom o privrednim društvima, da bi ga radulović vraćao sada. ta mera nikada nije realna, već se radi samo sa jednim ciljem, a to je zloupotreba. drugi problem je ukidanje restruktuiranja i veorovatan stečaj preduzeća sa oko 100-150k zaposlenih, što bi trebao biti veliki rez. moj problem su tu recimo rtb bor i hipp za koje sigurno ima rešenja i opšteg interesa da opstanu, ali se ne mogu prodati sa ovakvom agencijom za privatizaciju i ministarstvom (ovde ne mislim da je radulović problem već ta ekipa ljudi koja je zaposlena tamo godinama). meni je jednostavno kretenski otpustiti 150k ljudi jer neko nije sposoban da reši problem. Edited by Ravanelli
Link to comment
SREDA 22.01.2014. | 12:49 Radulović: Ili reforme ili izboriIZVOR: TANJUGBeograd -- Ministar Saša Radulović kaže da ukoliko odmah ne prođu sistemski zakoni, to je siguran znak da se odustalo od reformi i da se ide na izbore.
165851468752d2b3c84f70e611166291_640x470.jpg

Foto: Tanjug

"Ako se usvoje zakoni, to je siguran znak da se ne ide na izbore, nego da će Vlada Srbije uraditi ono što je rekla i sprovesti reforme u 2014. kako bi se stvorile pretpostavke za privredni rast u 2015", rekao je Radulović novinarima nakon sastanka sa generalnim sekretarom Međunarodne organizacije poslodavaca Brentom Viltonom i predstavnicima Unije poslodavaca Srbije.Prema njegovim rečima, ako se od ovih zakona odustane, to je siguran znak da reformi neće ni biti."Ne želim da verujem da smo u reforme krenuli samo radi marketinga, već želim da verujem da je to bilo ozbiljno i da nije bilo zamajavanja."Radulović je rekao i da, ukoliko se ne sprovedu te reforme, za njega nema svrhe da ostaje u vladi.

Link to comment
Upravo. Saopstenje je sasvim na mestu i izuzetno profesionalno za partokratsko-sibicarske standarde koje otvoreno kritikuje.No, glavni problem je sto se ovaj zakon stavlja bez potrebe na pedestal umesto celog paketa reformi zbog koga bi vredelo dati ostavku.Zaustaviti jedan zakon za PPV-a nema veliku cenu. Zaustaviti ceo paket reformi privrede bi imalo trajnu i sve vecu politicku cenu kako se ekonomska situacija bude dalje pogorsavala. A da ce se pogorsavati dalje je gotovo sigurno.
U saopstenju se pominju cetiri zakona odobrena na Vladi, to mozda nij paket, ali nije ni jedan zakon.Doduse, jeste akcenat u Radulovicevoj kampanji bio na zakonu o radu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...