Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Primecujem da se ovde "leva pozicija" koristi kao eufemizam za komunizam. Pri tome se, mislim svesno, unosi i konfuzija u pricu o ideologiji. Naime "leva pozicija" se moze zauzeti i u okviru liberalizma (socijaldemokrati), medjutim Mileticev tekst je ocigledno anti-liberalan.

Link to comment

Problem je u tome što je određenje neoliberalizma, na koje se Miletić poziva, jednostavno preširoko. Sa tako postavljenom definicijom neoliberali su Radulović,Dinkić, ljudi sa Tržišnog rešenja, Aleksandar Vlahović, a znamo koliko među njima ima razlika.

Edited by pacey defender
Link to comment
Ovde gresis. Pre nego eksperti reci ce da su klasicni liberali (videti Trzisno resenje).Drugo, ne polemisem ja sa tezom da li neoliberalizam postoji ili ne (to je druga tema) vec da upravo Miletic takodje pravi otklon od ideologije ne citirajuci ideolosko izvoriste Harvija. Harvi nije predstavljen kao ideoloski mislilac vec kao naucni autoritet.Dobro je da imamo napisanu Kratku istoriju neoliberalizma,[1] pa iz nje možemo videti šta bi to bile karakteristike neoliberalne države.Upravo on takodje radi ono sto spocitava Lakicevicu. Da li se Miletic ideoloski autovao u clanku kao marksista, osim kao clan Kontekst kolektiva (o kome ne znam previse) sto moze da znaci nesto?
Buđo, Harvi nije pamfletista, već zaista jeste naučni autoritet. U tom smislu ne znam šta ti znači da je Harvijeva knjiga "ideološko izvorite" (štagod to značilo. Nijedan naučni autoritet koji se bavi ovim temama nije ideološki neutralan, ali to ne znači da ga to oslobađa dužnosti da svom predmetu pristupi naučno, odnosno da svoje teze argumentuje, a ne prosto proklamuje. Ja stvarno ne razumem šta ti u stvari hoćeš.
Link to comment

lakicevicev tekst je smesan. po njemu, svi koji kritikuju postojece stanje u "zapadnim" ekonomijama/demokratijama, mogu da idu u pjongjang i havanu.a kriza najveca od drugog svetskog rata... 20 godina nakon nestanka blokovskog komunizma.

Edited by Takeshi
Link to comment

Pa da, to je taj čuveni argumen de gulagum . Na stanu što su po njemu radnička prava dostignuća klasičnog liberalizma :isuse: .Mislim, tekst je katastrofa po svim osnovima.

Link to comment
Pa da, to je taj čuveni argumen de gulagum . Na stanu što su po njemu radnička prava dostignuća klasičnog liberalizma :isuse: .
Виђао сам то код Амера по форуму тамо, најчешће од тврђих дешњака. Чим наслуте да би расправа могла да крене у дирање привилегија богатих, они потегну планску/командну привреду, гулаге и контролу над медијима. За такво што би требало допунити Годвинов закон:- ко каже "социјализам = стаљинизам", губи- ко каже "атеизам = зло", крив је за сва недела инквизиције...
Link to comment

Meni u nekom razgovoru od pre par dana mlađi momak iz (socijalističke) Francuske navalio sa tim planska privreda, planska privreda (kako to ne može da radi, ever, i kako ne možeš svakog da plaćaš isto jer niko neće hteti da radi, i da neko ako hoće da ima avion treba da ima avion, pri čemu on živi u deljenom studentskom smeštaju i kapiram da ne zna nikog ko ima avion). Kapiram da bih kod starijih Amera izgubila kontrolu od stepena ispranosti mozga.

Link to comment

Možemo da zaključavamo polako ovaj topik :

Povučen nacrt Zakona o raduBeograd -- Nacrt izmena Zakona o radu, o kojem je završena javna rasprava, biće povučen, odlučeno je danas na sastanku kolegijama Socijalno-ekonomskog saveta.

Umesto toga, formiraće se nova radna grupa koja će pripremati predloge izmena tog zakona.

Na sastanku su učestvovali premijer Srbije Ivica Dačić koji je na čelu tog saveta, prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, predsednik Unije Poslodavaca Nebojša Atanacković i predsednici reprezentativnih sindikata - Saveza samostalnih sindikata Srbije i UGS "Nezavisnost", Ljubisav Orbović i Branislav Čanak.Nezadovoljni predloženim Nacrtom izmena i dopuna Zakona o radu, sindikati su tražili njegovo povlačenje iz procedure, uz pretnju masovnim štrajkovima i protestima ako to ne bude uradjeno.Dva reprezentativna sindikata su na početku izrade izmena Zakon o radu napustila pregovore nezadovoljna odnosom socijalnih partnera - Vlade i poslodavaca, i najavili da će uraditi sve da spreče usvajanje tog dokumenta. Predsednik Unije Poslodavaca, Nebojša Atanacković je agenciji Beta rekao da će se Socijalno-ekonomski savet u punom sastavu sastati u narednih desetak dana, kada će se detaljnije razgovarati o izmenama Zakona o radu i drugih zakona važnih za uslove poslovanja i prava zaposlenih.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...