Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jebiga, gazda te je kupio i komesenesviđaneknađebolje
Samo da dodam da multinacionalne korporacije znaju da budu skroz jednake srpskim gazdama po qrcobolji za interese radnika. O sindikatima se ovde svasta lose pise (= zasluzeno), ali ni kad su sindikati efektivno ubiveni, to ne popravlja stvari. Stvar je u tome da nam trebaju sindikati, ali i oni moraju da budu strogo regulisani, a ne da se pretvaraju u vrstu mafije. Sto je lepo opevao Frank, Dr. Zappa.

This is a song about the union, friendsHow they fucked you over and the way they bendsThe rules to suit a special fewAnd you gets pooched every time they doOnce upon a time the idea was goodIf only they'd done what they said they wouldIt ain't no better, they's makin' it worseThe labor movement's got the Mafia curseDon't be no fool, don't be no dopeCommon sense is your only hopeWhen the union tells you it's time to strikeTell the motherfucker to take a hike

Link to comment
Problem je kad nema bolje, a ovo što je najbolje je debelo ilegalno i nehumano.
Ne mogu ja tebi i tom decku soliti pamet. Popustio je i sta sad da mu radi covek. toliki novac moze zaraditi bilo gde sa tolikim radnim vremenom.gluposti koje dolaze iz ministarstva privrede treba ignorisati. Edited by fonTelefon
Link to comment

Raduloviću se mora odati priznanje da ima nekakvu politiku. Kakva je takva je, možete misliti o njoj šta god želite, ali ona ima svoj početak i kraj, svoje osnovne principe. Pored toga, jasno je rekao da će podneti ostavku ako njegovi predlozi ne dobiju podršku. To je fer, i to je pristup koji treba podržati. Čuveni neprevodivi accountability.Rekavši to, moram da konstatujem da među ovdašnjim protržišnjacima postoji jedan liberalni paradoks, da se poslužim Senovim terminom, iako mislim na sasvim nešto drugo. Imamo liberale koji smatraju da propise treba menjati jer se ne sprovode - tu mislim na namete na rad. To što veliki broj poslodavaca ne prijavljuje radnike, ili ih prijavljuje na umanjeni iznos neto zarade, posledica je loših zakona. Sistem je postavljen tako da podstiče poslodavce da izbegavaju zakonito postupanje.To je obrazloženje. E sad... meni je zanimljivo kako se u pronalaženju uzroka ovakvog problema liberali, dosta neuobičajeno, zaustavljaju na analizi procedura, a propuštaju da odu korak dalje i sagledaju postupanje birokratije, odnosno, onih administrativaca koji treba da nadgledaju primenu tih zakona. Ovdašnji liberali obično imaju mnogo toga lošeg da kažu o javnim službenicima. Brkić ih naziva rentijerima. U nekim drugim interpretacijama, to su ljudi koji dolaze u 12 a odlaze sa posla u podne, i mešavina su Boškića, Torbice i Čvarkova. Ukratko, ne rade svoj posao. Lade muda i spajaju jedan i drugi božić (ovaj naš i onaj drugi, tim redom).Pa s tim u vezi, umesto da se na udaru ovdašnjih liberala nađu radnici u kulturi, za promenu bi mogli da se nađu inspektori rada. Da se vidi, kako izgleda njihov radni dan. Nekako se polazi od pretpostavke (eto paradoksa!) da oni rade sve što je u njihovoj moći da primene postojeće zakone ali avaj, problem je toliko rasprostranjen da je to nemoguće uraditi pa treba menjati pravni okvir. No, da li mi zaista imamo dovoljno dobre pokazatelje za ovu tvrdnju? Hajde da vidimo neke papire, neke statistike, o broju prijava, kazni, sudskih procesa, šta god.

Link to comment
Pa i jeste "Oh". Ekstremna ekonomska liberalizacija i vodi u pretvaranje radnika u sluge. Tako ce im i biti, radice koliko gazdi treba, a za platu i uslove, ako mnogo kake, pokazace im se gde su vrata.
Indy, nije to baš tako crno belo. Radnici-sluge, to su malo prevaziđene kategorije. Ja imam prijatelje koje gazde bukvalno podmićuju da bi ostali - povoljnim kreditima, stanovima, plaćanjem specijalizacije, itditd. Čitave ekipe rade sisteme bonusa i nagrađivanja da bi ih učinili stimulativnim u špicu sezone. Često se pored plate najvažnijima dele procenti od povećanja neto zarade itditd. Postoje teško zamenjivi timski igrači čija se lojalnost neguje bez ikakvih Zakona o radu. Postoje i oni drugi, čiju zamenjivost diktira tržište rada. Ideja da će ih Zakon zaštiti od zlih gazda je besmislena i možeš biti siguran da to zna svaka krmeća glava sindikalnog vrha. Zato je bilo kakvo kuvanje o Zakonu najbanalniji politički spin, u pokušaju da se još izvesno vreme očuva sistem pranja para kroz preduzeća u restrukturiranju i privilegovana mesta u njihovim upravnim odborima. Da nije tako, ne bi beznačajni sindikalisti imali onolike naslovne strane tabloidnog đubreta.Bez Zakona, Hemofarm Štada će svoje radnike držati vezane tromesečnim ugovorima da izbegne potencijalne komplikacije u slučaju konflikta; istekne ti ugovor - slobodan si. Zakon je upravo bio pokušaj da se poslodavci ohrabre da transparentnije sarađuju sa državom dok se ne uspostavi krhki fer plej.Javni sektor, međutim, ne zanimaju dešavanja u privatnom sektoru: oni brane prava nasleđena iz Titove ere i solidarni su sa svojim kolegama isto koliko su bili solidarni pre pet godina kad je 400000 radnika izgubilo posao kod privatnih poslodavaca. Tad se nije spominjalo da svi treba podjednako da podnesu teret krize, već su propali frizeri, piljari i živopisci imali da se snađu kako znaju.Logika da bi država trebala da pritegne Hemofarm Štadu ima uporište u realnosti koliko i članci iz Trećeg Oka. Svi, npr. znaju za dril u privatnim bankama, do i preko ivice mobinga. Pa ipak, zaposlenje u privatnoj banci nezvanično se plaća 6-7000 Eur. Zašto bi se onda oni obazirali na fingirane pretnje anahronih sindikata? Koji bi se to zaposlenik usudio da rizikuje radno mesto prijavom?Da radničke tribune zaista zanima pozicioniranje u radničkom pokretu, oni bi zahvatali mnogo širi sloj radništva. Rutinsko kretanje kroz uzak krug granskih sindikata, međutim, otkriva svu inertnost i farsičnost profesionalnih galamdžija. Iza njih ne stoji stvarna moć radničke masovnosti, već sitno politikantstvo koje povremeno uspeju da naplate.
Link to comment
Ja kad pomislim kako ponekad izgleda raditi u Srbiji suzbijem sve želje za vraćanjem. Dečko od drugarice je tako išao u 8 na posao, i oko 6 počne da moli da izađe al gazda ne da do 11. Sve to za manje od 40 hiljada, inženjer elektrotehnike inače :isuse: Jebiga, gazda te je kupio i komesenesviđaneknađebolje. Pritom ni ovi ovde nisu s raskida da traže fleksibilnost u radu, ali ovo je ipak previše.
Kad je bolje drzati jednog da radi posao za dvojicu, jer se jeli radnik tesko otpusta. Da zakon nije nerazuman, gazda bi rado placao dvojicu, majke mu. A kad zakon bude razuman, onda ce drzava bas tad moci da sprovodi zakon i sprecava krsenja prava radnika, no more funny business. Konacno smo docekali da se uvede red.
Link to comment

Ja sam razumeo da poslodavce u Srbiji ni ne treba ubedjivati, oni bi sve hteli, ali ih sputava los zakon. Firma ovog gazde iz citiranog posta sigurno trpi jer jedan covek ne moze efektivno da radi za dvojicu. On covek sigurno ima velike planove, ali ga ometa drzava. Mozda je on i najveca zrtva u celoj prici.

Link to comment
Pa s tim u vezi, umesto da se na udaru ovdašnjih liberala nađu radnici u kulturi, za promenu bi mogli da se nađu inspektori rada. Da se vidi, kako izgleda njihov radni dan. Nekako se polazi od pretpostavke (eto paradoksa!) da oni rade sve što je u njihovoj moći da primene postojeće zakone ali avaj, problem je toliko rasprostranjen da je to nemoguće uraditi pa treba menjati pravni okvir. No, da li mi zaista imamo dovoljno dobre pokazatelje za ovu tvrdnju? Hajde da vidimo neke papire, neke statistike, o broju prijava, kazni, sudskih procesa, šta god.
Lepo primeceno.To jest, da se izvrsi analiza da li je u pitanju ambijent ili kapacitet ustanova da enforce zakone (omiljena Andurilova tema).Podrzavam ako dodje do takvog toka rasprave!
Link to comment
Pa s tim u vezi, umesto da se na udaru ovdašnjih liberala nađu radnici u kulturi, za promenu bi mogli da se nađu inspektori rada. Da se vidi, kako izgleda njihov radni dan. Nekako se polazi od pretpostavke (eto paradoksa!) da oni rade sve što je u njihovoj moći da primene postojeće zakone ali avaj, problem je toliko rasprostranjen da je to nemoguće uraditi pa treba menjati pravni okvir. No, da li mi zaista imamo dovoljno dobre pokazatelje za ovu tvrdnju? Hajde da vidimo neke papire, neke statistike, o broju prijava, kazni, sudskih procesa, šta god.
cuveni minimalac preko racuna, ostalo na ruke. nijedno smanjenje poreza ga ne moze nadmasiti.
Link to comment
cuveni minimalac preko racuna, ostalo na ruke. nijedno smanjenje poreza ga ne moze nadmasiti.
Kuc kuc, na prozor taksiste."Evo ti 500 dinara, daj mi 15 blanko računa." Izvučena razlika sa računa o kojoj govoriš.Da se razumemo, ovo što sam gore napisao je istovremeno kritika i levičara. Uzdanje u inspektore rada (oni simbolizuju državu!) kao careve koji će sprečiti rad na crno. Hajde da vidimo koliko su uspešni u svom poslu. Ok, razumem da postoje politički zaštićeni poslodavci, ali ogromna većina njih nema tu vrstu zaštite. Dajte da vidimo da li su oni uradili sve što je u njihovoj moći da zaštite izrabljivane radnike. Pa, ako jesu, da im podignemo spomenik i da konstatujemo da uprkosm njihovom predanom radu i dalje ogroman broj poslodavaca ne poštuje zakon. Što bi moglo da nas navede na zaključak da Radulovićeva priča ima smisla. Ali ako nisu radili dovoljno, onda treba da ih polijemo govnima i da reformu državnog aparata započnemo u ovom sektoru (otpuštanja neradnika, ovog puta levičarski paradoks).
Link to comment
cuveni minimalac preko racuna, ostalo na ruke. nijedno smanjenje poreza ga ne moze nadmasiti.
Baš si siguran u to? Pa probaj onda sa minimalcem da dobiješ stambeni kredit.
Link to comment

može li neko da mi argumentuje zašto se ovaj zakon uopšte donosi?ja ne vidim niti jednu njegovu pozitivnu stranu, osim što dopunjava neke rečenice starog i pokriva neke 0,1%slučajeve?šta će biti njegov bottom line?više FDI? oće kurac i da se ne zasmejavamo time. fdi bira ljude, zna koliki mu broj treba i nema viškovarasterećenje poslodavaca i veće investicije? give me a break, profiti će biti jači, veliki sistemi koji drže stranci će preko dividendi izvući napolje, gomila stranih firmi ima ugovore sa maticama po kojima crpe keš iz srbije kao la farge koji it accounting naplaćuje 70k dnevno, privatnici rasterećenje sigurno neće prebaciti radnicima, gde ulagati ovde?radnici će imati opet manje keša, manje ide u potrošnju...---stvarno ne vidim svrhu zakona, osim da se lakše prodaju dunav, komercijalna i telekomproblem je što vam zakon donosi bolid koji će u maju, ako ne bude izbora i ako mu prođu ostali zakoni, otpustiti između 50-100k ljudi u preduzežćima u restruktuiranjuproblem je što će njegov novi zakon o privatizaciji omogućiti čerupanje zemljišta svih tih preduzeća, a na čega se pazilo prethodnim zakonimaproblem je što će taj liberal da uvodi novi sistem zdravstvenog bez da je obavio ikakva snimanja sistema i razgovora, već "ima zakon" i onda će on tako slobodnotržištan da prebaci najveći deo tog tereta za zdravstvo na najproduktivnije i onda ovde pričamo o nekoj jasnoj politici, glavi i repu?i onda na kraju tu je ovaj zakon koji će nam ga svima staviti u dupe, ostaviti nas siromašnije, sa manje prava, sa mogućnošću da lako popasemo otkaze i ne kontam zaštonema niti mozga da se izanalizira šta se dešava niti ima muda da se zapali ma ulice---iskreno, ne mislim ja da za ovo naše ima nekog rešenja, ali mi deluje da nas ova ekipa uvlači u veća govna

Edited by Ravanelli
Link to comment
Baš si siguran u to? Pa probaj onda sa minimalcem da dobiješ stambeni kredit.
ma znam ljude koji ni kreditnu karticu nisu mogli da dobiju. ili im se nagomilaju dugovanja za plate a oni mogu samo zvanicni deo da potrazuju.daleko je to od idealnog resenja za zaposlene, ali sumnjam da ce puno njih odbiti tu varijantu, ako im poslodavac predlozi.sustina je ono sto svi znaju, neophodan uslov za reforme je mehanizam sprovodjenja. zanimljive su teorijske rasprave o porezima i subvencijama ali se ogroman deo problema resava radom na terenu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...