Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

pa naravno da je problem u podsticajima i ambijentu, goes w/o saying; to je ko ono kad kazu, srbija bi bila super zemlja samo kad bi na vlast konacno dosli vredni i posteni ljudi...anyway, ako vec ljudi nece fleksibilno trziste rada, a nece ocigledno (a basic income niko ne nudi), ja sam za to da drzava postane employer of last resort za sve koji ne mogu da nadju posao, a ne samo za privileged few. znaci, svako ko nema posao moze da se zaposli kod drzave, pa se lepo rasporede te pare koje drzava ima na sve, pa koliko ima i dokle ima. to mi je mnogo vise fer...
Pa onda je mnogo bolje uvesti onu Radulovicevu socijalu, mislim da je spominjao 15 000 RSD po coveku, moze to i malo da se poveca kad se preliju plate u socijalu svih nepotrebno zaposlenih po drzavnoj upravi. Pa bar da svi koji nemaju sanse da se zaposle imaju makar da prezive. To mora da prati povecanje minimalne zarade i iskorenjivanje rada na crno, u suprotnom ce kao i sve drugo u Srbiji da se izrodi u svoje ruglo i potpuno ce da zakopa neke grane legalne privrede kao nekonkurentne socijali + parama na crno.Mislim i da cemo, hteli ne hteli, zavrsiti i sa Radulovicevom socijalnom penzijom, tj. nekom karakondzulom do koje ce se doci (kao i uvek) iznudjenim potezima drzave. Slicno kao sada za infostan, veliki broj ljudi nece uplacivati staz (dal sto nema posao, ili se ne nada necemu od toga il prosto ne zeli) sto ce dovesti do gomile kvazi-resenja, poput uplacivanja radnog staza dzumlea (to smo vec imali valjda). Na kraju ce da se spusti granica godina rada za dobijanje penzije, verovatno i neko resenje za one koji imaju minimalan radni staz ili nemaju uopste jer ce ih biti enorman broj a posto para nece biti automatski ce se ici ka smanjenju penzija ili, verovatnije, ka nivelisanju. In other words, docice se do te socijalne penzije samo sto ce u Srbiji kao i uvek budale ispasti oni koji su bilo sta i uplacivali ovoj drzavi.BTW Rajka, basic income meni deluje kao samo nabildovanija socijala. Edited by Shan Jan
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zasto se toliko bune sindikati:http://www.blic.rs/V...gadja-sindikate

MINISTARprivrede O POZADINI OTPORA IZMENAMA radnog zakonodavstva Radulović: Zakon najviše pogađa sindikateSuzana Lakić | 11. 01. 2014. - 20:46h | Foto: O. Bunić | Komentara: 0Izmenama zakona o radu protive se sindikati, jer će njihove vođe izgubiti privilegije, kaže za „Blic“ ministar Saša Radulović.- Članarinu za sindikate poslodavci više neće morati da isplaćuju paralelno sa platom. Izmenama zakona predviđa se da radnici samostalno plaćaju svoje članstvo. Više neće biti zaštićeni ni njihovi predsednici koji po starom zakonu nisu mogli da dobiju otkaz, čak i da ništa nisu radili. Sada je predviđena odredba po kojoj radnik, koji izvršava sve obaveze, neće moći da dobije otkaz zato što je sindikalno organizovan. A i reprezentativnost će se dokazivati drugačije - objašnjava ministar Radulović, i dodaje da u Srbiji imamo neverovatnih 24.000 sindikata.- Članarinu za sindikate poslodavci više neće morati da isplaćuju paralelno sa platom. Izmenama zakona predviđa se da radnici samostalno plaćaju svoje članstvo. Više neće biti zaštićeni ni njihovi predsednici koji po starom zakonu nisu mogli da dobiju otkaz, čak i da ništa nisu radili. Sada je predviđena odredba po kojoj radnik, koji izvršava sve obaveze, neće moći da dobije otkaz zato što je sindikalno organizovan. A i reprezentativnost će se dokazivati drugačije - objašnjava ministar Radulović, i dodaje da u Srbiji imamo neverovatnih 24.000 sindikata.Fokus privatniciIzmene zakona o radu najviše će, čini se, osetiti zaposleni u privatnim preduzećima. Nacrt zakona predviđa mogućnost da poslodavac radnicima ukine regres, topli obrok, stimulacije i prevoz, odnosno sve dodatke na osnovnu zaradu. Za ovaj iznos vlasnik privatnog preduzeća imaće mogućnost i da smanji naknade za godišnji odmor i bolovanje. Ministar Radulović, međutim, nije saglasan sa stavom da će sve ovo uticati na smanjenje plata u privatnim firmama.ZloupotrebaTreba pitati direktore javnih preduzeća i resornog ministra zašto prekovremeni rad plaćaju 46 odsto više- Nije tačno da zakon predviđa mogućnost da poslodavac radnicima ukine regres, topli obrok, stimulacije i prevoz, odnosno sve dodatke na osnovnu zaradu. Jedina izmena je da za vreme godišnjeg odmora radnici umesto proseka zarada za prethodna tri meseca primaju osnovnu zaradu uvećanu za minuli rad - kaže Radulović.Naš sagovornik potvrđuje da se izmenama Zakona o radu predviđa ukidanje stavke minulog rada.- Ne ukida se minuli rad. Ukida se obračun minulog rada za sve godine radnog staža, i obračunavaće se samo za godine staža kod poslednjeg poslodavaca. Treba, međutim, znati da je minuli rad socijalistička tvorevina, a ne evropska tekovina, i da ne postoji u svetu. Možda ovu privilegiju imaju Slovenija i Hrvatska, ali su i to sistemi slični našem, kojima ekonomija ne ide dobro - objašnjava ministar Radulović.Zakon će istovremeno da važi i za zaposlene u javnim preduzećima, ali samo na papiru. Njihova rukovodstva će u praksi imati mogućnost da prave kolektivne ugovore kojima će moći da dobiju naknadu za prekovremeni rad ili rad praznicima, te duži odmor po osnovu broja dece ili godina staža, nagrade, plaćenu rekreaciju... Baš u ovoj nedelji koju je obeležila završnica javne rasprave o radu, generalni direktor Pošta Srbije potpisao je sa svojim sindikatima kolektivni ugovor na tri godine, a koji predviđa sve moguće beneficije koje će za 15.000 zaposlenih u Poštama važiti naredne tri godine. Slične poteze direktora drugih javnih preduzeća moguće je očekivati.Ministar Radulović kaže da je zakon teško usaglasiti za sve.Javna rasprava- Ne samo javna preduzeća, već sva koji imaju ugovore o radu i kolektivne ugovore imaju veću mogućnost za ovakve dogovore sa sindikatima. Ja moram da mislim na mala i mikro preduzeća gde je preko 700.000 zaposlenih, ali ne mogu da utičem na kolektivne ugovore u prosveti, zdravstvu i javnim preduzećima. Treba pitati direktore javnih preduzeća i resornog ministra zašto prekovremeni rad plaćaju 46 odsto više, a rad praznicima i 150 odsto iznad osnovne dnevnice. To su zloupotrebe i one se ovim zakonom ne mogu iskoreniti jer ne postoji politička volja. Dobro je jedino to što svi ti kolektivni ugovori ističu i što novi neće imati pravo na dosadašnje privilegije - razjašnjava ministar privrede praksu rukovodilaca u javnom sektoru, a pre svega u javnim preduzećima.Ministar veruje da će izmene zakona uskoro ući u Skupštinu. Na primedbu da je izabrano loše vreme za javnu raspravu, budući da je poslednjih mesec dana bilo vreme slava i praznika, Radulović podseća da je Ministarstvo rada predlagač ovog zakona i da je organizovalo javnu raspravu. Ministarstvo privrede se uključilo samo zato što je u pitanju zakon od ključne važnosti za privredu.- Ali, verujem da ovaj zakon treba da bude usvojen, jer ako se to ne desi, cenu će plaćati svi građani Srbije - upozorava ministar privrede Saša Radulović. Godišnji odmor Poslodavac će imati mogućnost da smanji naknadu za godišnji odmor za iznos svih dodataka na platu. Praktično, radnik koji mesečno prima 70.000 može da očekuje naknadu od 60.000 dinara. Bolovanje Bolovanje se, kao i po starom zakonu, plaća 65 odsto od zarade. Poslodavac po novom zakonu može da ovaj iznos smanji za dodatke na osnovnu zaradu. Minuli rad Izmene zakona predviđaju ukidanje plaćanja minulog rada u slučaju promene posla. Radnik sa 20 godina staža ostaje bez oko 12.000 dinara. Naknada po godini staža je po važećem zakonu 0,4 odsto. Registar of-šor firmi u SrbijiMinistar privrede Saša Radulović rekao je da bi trebalo registrovati sve of-šor firme koje posluju u Srbiji, jer su one veliki problem za privredni sistem. „Sve of-šor firme koje posluju u Srbiji treba da budu registrovane, kako bi se znalo ko su njihovi vlasnici“, rekao je ministar Radulović na juče održanoj konferenciji za štampu, nakon koje je posetio naš list i prisustvovao kolegijumu „Blica“. Radulović kaže da obično iza takvih firmi, koje su registrovane u „poreskim rajevima“, stoje građani Srbije.Radulović je objavio i podatke o budžetskim uštedama - Ministarstvo privrede je u 2013. ostvarilo budžetske uštede od 4,6 milijardi dinara, od čega se najveći deo sredstava odnosio na subvencije - 3,6 milijardi.- Ukupan budžet Ministarstva privrede za 2013. iznosio je 31,6 milijardi dinara, od čega je utrošeno 27 milijardi dinara - naveo je Radulović. Na subvencijama za javna preduzeća uštedelo se 375 miliona, a za privatna preduzeća 1,7 milijardi dinara.Budžet Ministarstva privrede za 2014. ne predviđa nove subvencije, a svi ranije potpisani ugovori biće poštovani.
Edited by hazard
Link to comment
Evo, ministarka obećava lovu,ali pametno, ne direkno kao Dinkić, pušta druge da procene.Nudi i realniju cifru koja se u kladži lako uveća.edit: "A i više je nego što dadoše žuti." :Dedit 2: Nego, dobar naslov. Šta ćemo sa (ne)pripadnicima drugih naroda? Jel dobijaju i stanovnici Kosova? Metohije?edit 3: Dobija li Nole? On je Srbin, ali je stanovnik Monte Karla?
znači, ipak idu izbori. obećanja su počela
Link to comment
Bojane, razumem retoricku poentu ali verujem da je i tebi jasno da nije u pitanju principijelni stav vec da ministarka verovatno radi za neki drugi energetsko-naftni lobi.
Ma, OK. Ali sa Rusima je uvek nategnuto. Kada bi, recimo, jedan British Petroleum dolazio kod nas imao bi sigurno veće troškove u smislu ispunjavanja evropskih standarda za zaštitu životne sredine. U suštini svi se ti sukobi prelamaju na relaciji EU-Rusija. EU teži da poveća energetsku bezbednost, a to ih neminovno upućuje na jačanje infrastrukture prema istoku, gde je opet Rusija neizbežan igrač. Međutim, u geopolitičkom smislu oni Rusiju percipiraju kao nekoga sa kim ne treba imati mnogo posla, posebno kao nekoga od koga ne treba zavisiti. Oni sada pomno prate (što bi neki rekli špijuniraju) svaki korak koji Rusi naprave na tom planu.Mi tu imamo veoma malo prostora za manevar. Reklo bi se da južni tok i aranžman sa Gaspromom nema neku valjanu alternativu. Međutim, imajući u vidu gore rečeno NIS bi možda mogao u budućnosti da odigra i neku važniju ulogu na regionalnom planu.
Link to comment
Mozda gresim, ali meni deluje, posebno na politickom planu, ali i po pitanju gasno-naftnog aranzmana sa Rusijom, da je Ministarka pre svega glasnogovornik PPV-a, odnosno da govori stvari za koje se proceni da ne bi bilo bas pametno da ih kaze Vucic.
Moguće je da ima i te taktike koju pominješ, ali s obzirom da je ona trenutno jedan od važnijih članova, sa kojima stranka računa, mislim da je ne bi baš stavili u neku poziciju žrtvenog jarca koji će da se kompromituje, izjavi nešto pogrešno, a onda i izgubi kredibilitet.Ona i taj jedan ekspertski deo se pojavio u stranci nakon ili uoči izbora, s obzirom na kadrovsku pustoš koja je vladala u SNS. Pokazala se i kao pogodna politička ličnost, za razliku od, recimo, Radulovića, koji je u par navrata ispao netaktičan.
Link to comment
pa naravno da je problem u podsticajima i ambijentu, goes w/o saying; to je ko ono kad kazu, srbija bi bila super zemlja samo kad bi na vlast konacno dosli vredni i posteni ljudi...anyway, ako vec ljudi nece fleksibilno trziste rada, a nece ocigledno (a basic income niko ne nudi), ja sam za to da drzava postane employer of last resort za sve koji ne mogu da nadju posao, a ne samo za privileged few. znaci, svako ko nema posao moze da se zaposli kod drzave, pa se lepo rasporede te pare koje drzava ima na sve, pa koliko ima i dokle ima. to mi je mnogo vise fer...
Basic income je zanimljiva zamisao. Koliko znam BI predviđa da se svim punoletnim građanima isplaćuje određeni iznos novca koji je neophodan za zadovoljenje osnovnih životnih potreba. Ovo obezbeđuje osnovnu, egzistencijalnu sigurnost svima. Sad, oni koji rade ne gube pravo na BI, tako da je onaj ko hoće da radi samo ima mogućnost da zaradi više od onog minimuma koji mu je potreban za život.Sa druge strane kod socijalne zaštite je princip da ti gubiš pravo na istu ukoliko sam sebi obezbeđuješ dovoljno sredstava za život.Moja primedba na koncept BI jeste da, pored toga što zahteva mnogo novca, ne tretira neka pitanja kao što su obezbeđivanje socijalne pravde. Ubacivanje ovolikog keša bi sigurno podiglo cene, a to bi uvećalo prednost koju bogati imaju u odnosu na siromašne. Mogli bi da plate bolje školovanje, imaju boljeg advokata... Sa druge strane država bi suzila mogućnost da učini nešto po pitanju poboljšanja socijalne pravde, jer bi bilo manje novca za to; zavladala bi logika - "mi smo obezbedili osnovni minimum za život, a dalje neka se svako snalazi..."
Link to comment
Basic income je zanimljiva zamisao. Koliko znam BI predviđa da se svim punoletnim građanima isplaćuje određeni iznos novca koji je neophodan za zadovoljenje osnovnih životnih potreba. Ovo obezbeđuje osnovnu, egzistencijalnu sigurnost svima. Sad, oni koji rade ne gube pravo na BI, tako da je onaj ko hoće da radi samo ima mogućnost da zaradi više od onog minimuma koji mu je potreban za život.Sa druge strane kod socijalne zaštite je princip da ti gubiš pravo na istu ukoliko sam sebi obezbeđuješ dovoljno sredstava za život.Moja primedba na koncept BI jeste da, pored toga što zahteva mnogo novca, ne tretira neka pitanja kao što su obezbeđivanje socijalne pravde. Ubacivanje ovolikog keša bi sigurno podiglo cene, a to bi uvećalo prednost koju bogati imaju u odnosu na siromašne. Mogli bi da plate bolje školovanje, imaju boljeg advokata... Sa druge strane država bi suzila mogućnost da učini nešto po pitanju poboljšanja socijalne pravde, jer bi bilo manje novca za to; zavladala bi logika - "mi smo obezbedili osnovni minimum za život, a dalje neka se svako snalazi..."
Pored toga, uslovnost davanja socijalne pomoci se pokazala kao dobro resenje za povecanje inter-generacjske mobilnosti.Ako bi se, recimo, u siromasnijim zemljama od nase ukinuli conditional cash transfers zarad BI, opet bi se vratili podsticaji da siromasni svoju decu salju na rad umesto u skolu.
Link to comment
Pored toga, uslovnost davanja socijalne pomoci se pokazala kao dobro resenje za povecanje inter-generacjske mobilnosti.Ako bi se, recimo, u siromasnijim zemljama od nase ukinuli conditional cash transfers zarad BI, opet bi se vratili podsticaji da siromasni svoju decu salju na rad umesto u skolu.
ovo je potpuno pogresno. poverty action lab je nedavno zavrsila studiju, pogledaj ako te interesuje. inace svako ko misli da zna koje ce biti posledice bilo koje politike je bullshitter.
Link to comment

Danas sam bas mislio o tome. Umesto da se doveka teoretise o tome sta bi bilo kad bi bilo, mogao bi da se negde proveri u praksi taj basic income (mada neke varijante toga vec postoje). Pa da se vidi ako valja, valja, ako ne, onda da se trazi nesto drugo.Moj novac je na tome da bi basic income (u uredjenim zemljama) verovatno lepo fercerao i da (posebno na desnom krilu politike) postoji bespotrebno mnogo pesimizma u vezi toga (i ljudske prirode, uopste).Glavna kritika je da bi to bio destimulans za rad. Autori kritike su (prakticno bez izuzetka) beli okovratnici, kojima godine koje su uglavnom proveli na roditeljskim novcima i/ili studentskim stipendijama ocito nisu smetale da zavrse svoje studije i postanu neko i nesto. Ali, oni ne sumnjaju u kvalitet svoje ljudske prirode, samo tudje.Ali, ne verujem da ce do toga (basic incomea) doci cak i da to profunkcionise sasvim lepo u nekim izolovanim sredinama (tipa Novog Zelanda ili Norveske). Ne mora se biti marksista da bi se verovalo da velikom kapitalu iznimno odgovara da ima rezervnu armiju ocajnika spremnih da rade za 2 dolara dnevno da bi preziveli. To ih lako stavlja u mafijasku pregovaracku poziciju (="I'll give you an offer that you can't refuse").

Link to comment

Aman, zar nije BI isto sto socijala, samo sto dobijaju i zaposleni, sto se opet sprovede u kao deo plate.Nego...

Treba pitati direktore javnih preduzeća i resornog ministra zašto prekovremeni rad plaćaju 46 odsto više, a rad praznicima i 150 odsto iznad osnovne dnevnice. To su zloupotrebe i one se ovim zakonom ne mogu iskoreniti jer ne postoji politička volja.
Kako je ovo zloupotreba? Neko te tera da radis prekovremeno i vikendom i zamisli spreman je da plati vise od obicne dnevnice za to. Ovo je uobicajena praksa u svim normalnim zemljama.
Link to comment
Danas sam bas mislio o tome. Umesto da se doveka teoretise o tome sta bi bilo kad bi bilo, mogao bi da se negde proveri u praksi taj basic income (mada neke varijante toga vec postoje). Pa da se vidi ako valja, valja, ako ne, onda da se trazi nesto drugo.Moj novac je na tome da bi basic income (u uredjenim zemljama) verovatno lepo fercerao i da (posebno na desnom krilu politike) postoji bespotrebno mnogo pesimizma u vezi toga (i ljudske prirode, uopste).Glavna kritika je da bi to bio destimulans za rad. Autori kritike su (prakticno bez izuzetka) beli okovratnici, kojima godine koje su uglavnom proveli na roditeljskim novcima i/ili studentskim stipendijama ocito nisu smetale da zavrse svoje studije i postanu neko i nesto. Ali, oni ne sumnjaju u kvalitet svoje ljudske prirode, samo tudje.Ali, ne verujem da ce do toga (basic incomea) doci cak i da to profunkcionise sasvim lepo u nekim izolovanim sredinama (tipa Novog Zelanda ili Norveske). Ne mora se biti marksista da bi se verovalo da velikom kapitalu iznimno odgovara da ima rezervnu armiju ocajnika spremnih da rade za 2 dolara dnevno da bi preziveli. To ih lako stavlja u mafijasku pregovaracku poziciju (="I'll give you an offer that you can't refuse").
iako nikad do sada nismo imali global basic income, na nivou cele zemlje, tako da ne mozemo da tvrdimo da bi sigurno rezultat bio ovakav ili onakav, do sada su je radjeno vise eksperimenata i pilot projelata koji su dali odlicne rezultate. koga interesuje vise moci ce da nadje na internetu, ali:- 60 ih godina je zamalo uveden basic income, nakon nekoliko godina ogranicenih eksperimenata. pilot projekat je dao vrlo pozitivne rezultate, odustalo se od uvodjenja basic income na nivou drzave u poslednjem trenutku zato sto su mislili da ce da se poveca stopa razvoda (na osnovu pilot projekta, posle se ispostavilo i to da je pogresno)- takodje isti projekat je radjen 70-ih u kanadi (jedan grad, mislim da je u pitanju manitoba), eksperiment je trajao dok se nije promenila vlast, koja ga je zatvorila, nije ostalo par cak ni da se obrade rezultati. obradjeni su tek pre par godina i rezulati ova dva eksperimenta su:
  • potrosnja alkohola i duvana nije povecana, i uopste ljudi nisu imali tendenciju da spiskaju novac, nego su ga razumno trosili
  • broj odradjenih sati se samo marginalno smanjio (pri cemu nisu manje radili 45-godisnji muskarci, nego je smanjenje bilo iskljucivo na konto majki novorodjene dece i studenata, koji su uzeli time off da budu sa svojim bebama / uce, dakle u osnovi nista negativno)
  • povecan je wellbeing prijemnika.

takodje trenutno se sprovodi program u keniji (najpoznatiji), iako su prijemnici pomoci sasvim drugaciji od onih u kanadi/us rezultati su slicni: ljudi novac trose na bolju ishranu, da unaprede svoje kuce, zdravstvo obrazovanje i sl, ne na alkohol i broj radnih sati se u nekim slucajevima i povecava (kada neko ko ranije nije mogao da si priusti, sada moze da migrira u grad da radi).inace, i mnogi konzervativci podrzavaju BI (Friedman most famously). Naravno, posto ovakav sistem nikad nije postoja na nivou drzave, ne mozemo u potpunosti da predvidimo posledice, mozda bi se sve prednosti koje su primecene u svim eksperimentima koji su ikad radjeni, nekako istopili, ali ja se zalazem za dalje "eksperimentisanje" u tom pravcu u medjuvremenu.

Edited by rajka
Link to comment
Aman, zar nije BI isto sto socijala, samo sto dobijaju i zaposleni, sto se opet sprovede u kao deo plate.Nego...Kako je ovo zloupotreba? Neko te tera da radis prekovremeno i vikendom i zamisli spreman je da plati vise od obicne dnevnice za to. Ovo je uobicajena praksa u svim normalnim zemljama.
sad, ok je kada taj neko, daje svoje pare, ali ovde se dele pare poreskih obveznika mahom.a i nisam sigurna da li ih teraju, ili oni razvlace posao preko redovnog radnog vremena / eskiviraju, pa dolaze kasnije / vikendom da bi zaradili duplu platu. ili ni ne dolaze, nego se neka suma pise i razdeljuje kao prekovremeno. npr, nabildujes prekovremenim 3x svoju platu, i onda odes na odmor i dobijes jos 3 plate, bez da si se pojavio na poslu. to je moguce sa ovim zakonom. ima mogucnosti za zloupotrebu, nije da nema.sa viskom zaposlenih koji imaju u drzavnim/javnim preduzecima u srbiji tesko da ima uopste potrebe da bilo ko radi prekovremeno (naravno, ne racunajuci dezurstva lekara, koja se i onako posebno placaju, ili rad maloh broja visokokvalifikovanih ljudi, kao recimo ti ranije spromenuti u trezoru).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...