Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Aleksić i Boarov dele stav da budžet ne pune korporacije nego gradjani, tako što plaćaju račune i porez. Ali gradjani moraju da zarade platu da bi platili porez. I tu na scenu stupaju korporacije odnosno poslodavci, naročito oni koji nešto izvoze i tako unose makar neki minimum nove vrednosti u srpski rezervoar koji ubrzano presušuje. A to da jedna mamutska korporacija (misli se na veličinu) vuče po 10% nacionalnog budžeta nije ništa neobično u zemljama sa jakim javnim sektorom i tehnološki zaostalom privredom). Inače, čitav Boarovljev tekst može da se ospori jednim prostim pitanjem (koje je Bojan već postavio): "Je li, batice, koliku rudnu rentu plaća RTB Bor odnosno koliko državnih resursa Srbije crpi RTB a koliko mrski Gazprom?"Što se tiče Aleksića i Brkića, obojica su u svojim tekstovima uboli poneku poentu ali sve to je potonulo u neverovatnoj poplavi generalizacija i opštih mesta. Stefana lično poznajem i mislim da mu nedostaje koja godina SFRJ životnog iskustva kako bi mogao da sudi o tranziciji iz prve ruke a ne teoretski. Brkić to iskustvo ima pa me utoliko više čudi njegov u-turn i pokušaj da bude veći Prokopijević od Prokopijevića. U suštini, obojica su zauzeli ekstremna stanovišta a to oslikava mržnju o kojoj sam juče pisao i koja lagano tinja i čeka svoj čas. Jedan upire prstom u čistačicu kao krivca za problem koji su stvorili SPS i dinastija Krkobabić, drugom je bitno da svakog vlasnika bilo kakvog biznisa u Srbiji proglasi za djubre Miškovićevog kalibra. Svako za sebe i svi protiv svih, uz državu koja je nesposobna da bilo šta korisno uradi.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa naravno da placaju da bi dobili posao i kada bi posla bilo vise nego ljudi da ljudi ne bi placali posao, nego bi poslodavci placali sign on bonuse. to niko ne spori. u uslovima u kojima je danas srbija drzavni posao vredi vise od privatnog, zato su ljudi spremni da plate da ga dobiju.
Spremni su ljudi da plate i za privatni.
Link to comment
Nije mi jasno kako neko moze da se u Srbiji solidarise sa zaposlenima u zdravstvu, skolstvu i drzavnoj administraciji (o drzavnim prozvodjacima traktora, neki drugi put). U stvari, ajde za skolstvo i administraciju i nekako da shvatim, nemamo svi decu u skolskom uzrastu (a ima i onih koji smatraju da je normalno da se deci placa dodatna nastava), a vecina realno nije ni imala prilike da se sretne sa drzavnom administracijom.Medjutim, tesko mi je da poverujem da ima ucesnika u ovoj diskusiji koji zive u Srbiji, a nisu imali prilike da se sretnu sa horor pricom koja se zove srpsko zdravstvo. I nije toliko bitan onaj deo koji se tice nedostatka lekova i opreme, pa cak i nestrucnosti lekara, bitan je krajnje nehuman odnos prema pacijentima i shvatanje profesije koje je ocisceno od bilo kakvog pojimanja morala. I nema ovde price: "nisu svi takvi". Mozda svi nisu takvi, ali vecina jeste, a sto je jos gore prakticno svi su spremni da se javno solidarisu sa svojim kolegama za koje se postavi pitanje licne odgovornosti. Mislim da bi neki ovde trebalo da procitaju malo i temu na ovom forumu o stanju u zdravstvu.
Meni nije jasno kako neko ko živi u Srbiji može da se solidariše sa privatnim preduzetnicima. Teško mi je da poverujem da ima ucesnika u ovoj diskusiji koji zive u Srbiji, a nisu imali prilike da čuju za Miška, Beka, Simpa.To ti je ta logika.
Link to comment
Meni nije jasno kako neko ko živi u Srbiji može da se solidariše sa privatnim preduzetnicima. Teško mi je da poverujem da ima ucesnika u ovoj diskusiji koji zive u Srbiji, a nisu imali prilike da čuju za Miška, Beka, Simpa.To ti je ta logika.
Ako je pitanje kako JA mogu da se solidarisem sa privatnim preduzetnicima, odgovor je prost - vec petnestak godina sam privatni preduzetnik. Istina trenutno nemam zaposlenih, ali u prethodnoj firmi sam imao. Sto se tice ove trojice, za prvog nikad ne bih radio. niti bih s njim radio. Za drugogo nemam pojma kakav je poslodavac, za treceg (pretpostavljam da mislis na Tomica) mogu da pretpostavim da ga radnici obozavaju.Mogla si da nadjes i gore premire (Babovic, Peconi, ...). Ali, cak i u klubu Privrednik imas veoma dobre poslodavce (recimo, Toplica Spasojevic).
Link to comment

Pa ne moraš meni to da objašnjavaš, samo kažem da nijedna od tih grupa, ni državni radnici ni privatni preduzetnici, nisu ni za kakav totalni stav jer su obe grupe izuzetno heterogene.

Link to comment
Pa zvuci kao klasicna rasprava Srbi vs Hrvati, levicari vs desnicari ili ovde radnici vs poslodavci. Greske su u oba stava jer se radi o generalizacijama - svi koji rade za drzavu se proglasavaju rentijerima, tajkuni se nesto ne spominju a sa druge strane su svi privatnici (ili bar vecina) krvopije.Sa politickog stanovista najvecu gresku cine upravo ovi "liberali"/reformatori jer u drustvu bez pravila i sa ovolikom korupcijom naravno da ima rentijera na sve strane ali osnovno pitanje je na koje treba udariti prvo. Odgovor je prost - prvo se udara na one jace i velike a ne na one koji primaju minimalac a "ne rade dovoljno" po ovom Brkicu.Oni gore su stvorili taj sistem, najvise su od njega pojedinacno profitirali i stoga treba i prvi da plate cenu reformi a ne price tipa "zblanutom Miodragu Kosticu je Krka rekao...". Poenta je u tome da ako se zaista menjaju pravila igre ovi gore/povezaniji/sposobniji imaju vise para/uticaja/sposobnosti da se prilagode novom sistemu (a time i prvi povuku novi sistem) dok oni dole nemaju i stoga ostaju izgubljeni na suvom. To je glavni problem svake neoliberalne tranzicije i predstavlja samo jos jedan novi proces stvaranja klase (kapitalistickih) rentijera.Zato se u tranziciji iz moralnih i politickih razloga mora uspostaviti proces koji ce prvo direktno da targetira one koji su u prethodnom sistemu najvise profitirali da bi zatim njihovom primeru sledili svi ostali - prvo se guta najveca zaba. Takav nastup bi naravno doneo i daleko najvecu podrsku glasaca cak i za reforme umesto ove promasene diskusije o zakonu o radu.
Principijelno je sve u redu, no kada sedodje na nivo prakticnog, nastaju problemi.Naime, kako uspostaviti unutrasnju konkurenciju kada se spolja (EU i Rusija) namece kartelska struktura privrede?
Link to comment
naravno, true villains su tu direktori tih ustanova koji uzimaju pare. njih prvo u zatvor, pa onda resavati problem negativne selekcije i preko veze zaposlenih.
Direktori mozda jesu villains, ali da nema tih direktora pojavili bi se neki drugi. Problem je, kao i uvek, u podsticajima i kreiranom ambijentu a ne ljudima.
Link to comment
I kakve je packe dobila ta ministarka koju si javno pohvalio za priču o NISu i pratećem "stavljanju do znanja"?
Biće ona i dalje jedan od važnijih članova Vlade. Ali je dobro da je neko sa najvišeg mesta izložio viđenje strategije razvoja energetike i NISa, s obzirom da i Srbija ima udeo od nekih 30%. Možda i nema mnogo prostora da se utiče na poslovanje (ton i nije bio konfrontirajući, niti polemički), ali priča sa NISom ne mora da izgleda toliko loše po Srbiju. Gazprom je ozbiljan igrač, akcije rastu, isplaćuje se i dividenda. U perspektivi će se osigurati i dodatna energetska bezbednost. To se sve poklapa sa interesima Srbije.
Link to comment

Naravno da će ona biti jedan od važnijih članova vlade, ali ne zbog nekih rezultata u ministrovanju (naprotiv, tu je samo skandal do skandala, od računa za struju, preko poskupljenja struje uprkos njenim ličnim obećanjima da će struja pojeftiniti, do same činjenice da je zbog nje predsednika ove države ribao direktno Putin), već zbog njenog uticaja u stranci.Očigledno imamo različite definicije energetske bezbednosti jer nije bezbednost da celu energetsku infrastrukturu učiniš zavisnom od jednog spoljnog partnera i njegove dobre volje.Sve u svemu, bio bih vrlo iznenađen ako nisi SNS aktivista jer mi je vrlo teško zamisliti drugu osobu koja bi pisala pozitivno o najbeskorisnijem ministru, koji je usput direktno lagao građane obećavajući pojeftinjenje struje.

Link to comment

U planu jeste da se eksploatišu različiti izvori energije, isto tako i da se podigne energetska efikasnost i odbace prljave tehnologije. Svakako da je u sadašnjim uslovima dobro da imaš jednog globalnog igrača za partnera. Ne znam u čemu je tu problem.Vidi sad ovo. Ja je baš hvalim što je spremna da se usprotivi tamo gde je Srbija zakinuta pa makar u pitanju bio i moćni Putin, a ti je kritikuješ. Ovo za pojeftinjenje se slažem. Malo se zaletela. Nisam aktivista, ali bih rekao da u SNSu kod određenih ljudi deluje onaj efekat "ko na brdo ak i malo stoji..." Ponesen tim iznenadnim prosvetljenjem Vučić na ovo što radi pokušava da na brzinu nakalemi neku filozofiju (radna etika i slično), a počeo je da barata i sa težom metafizikom. Ali, pravo da ti kažem nemam ništa ni protiv toga. Jedino nisam siguran koliko će to na dobro da izađe...

Link to comment
Naravno da će ona biti jedan od važnijih članova vlade, ali ne zbog nekih rezultata u ministrovanju (naprotiv, tu je samo skandal do skandala, od računa za struju, preko poskupljenja struje uprkos njenim ličnim obećanjima da će struja pojeftiniti, do same činjenice da je zbog nje predsednika ove države ribao direktno Putin), već zbog njenog uticaja u stranci.Očigledno imamo različite definicije energetske bezbednosti jer nije bezbednost da celu energetsku infrastrukturu učiniš zavisnom od jednog spoljnog partnera i njegove dobre volje.Sve u svemu, bio bih vrlo iznenađen ako nisi SNS aktivista jer mi je vrlo teško zamisliti drugu osobu koja bi pisala pozitivno o najbeskorisnijem ministru, koji je usput direktno lagao građane obećavajući pojeftinjenje struje.
Evo, ministarka obećava lovu,
SVAKOM SRBINU PO 100 EVRA: EPS uskoro postaje akcionarsko društvo!Za tri meseca 4,8 miliona građana dobiće po nešto više od 10.000 dinara od Elektroprivrede, jer će EPS u prvom kvartalu ove godine sigurno postati akcionarsko društvo."To će omogućiti da građani dobiju besplatne akcije. Kolika će biti njihova vrednost i po koliko će akcija dobiti građani, znaće se kad EPS postane akcionarsko društvo", rekla je Zorana Mihajlović, ministarka energetike, i dodala da je EPS kompanija koja može da ima odličnu vrednost akcija.
ali pametno, ne direkno kao Dinkić, pušta druge da procene.
U brokerskoj kući "Sinteza invest grupa" procenjuju da EPS vredi između tri i četiri milijarde evra."Po toj računici koja uključuje rizik zemlje i situaciju na berzi, građanima bi ukupno pripalo 15 odsto EPS ili 525 miliona evra. Svako bi pojedinačno dobio stotinak evra", kaže glavni broker u "Sintezi" Miroslav Radaković.
Nudi i realniju cifru koja se u kladži lako uveća.edit: "A i više je nego što dadoše žuti." :Dedit 2: Nego, dobar naslov. Šta ćemo sa (ne)pripadnicima drugih naroda? Jel dobijaju i stanovnici Kosova? Metohije?edit 3: Dobija li Nole? On je Srbin, ali je stanovnik Monte Karla? Edited by JozoMujica
Link to comment
Direktori mozda jesu villains, ali da nema tih direktora pojavili bi se neki drugi. Problem je, kao i uvek, u podsticajima i kreiranom ambijentu a ne ljudima.
pa naravno da je problem u podsticajima i ambijentu, goes w/o saying; to je ko ono kad kazu, srbija bi bila super zemlja samo kad bi na vlast konacno dosli vredni i posteni ljudi...anyway, ako vec ljudi nece fleksibilno trziste rada, a nece ocigledno (a basic income niko ne nudi), ja sam za to da drzava postane employer of last resort za sve koji ne mogu da nadju posao, a ne samo za privileged few. znaci, svako ko nema posao moze da se zaposli kod drzave, pa se lepo rasporede te pare koje drzava ima na sve, pa koliko ima i dokle ima. to mi je mnogo vise fer...
Link to comment

Mozda gresim, ali meni deluje, posebno na politickom planu, ali i po pitanju gasno-naftnog aranzmana sa Rusijom, da je Ministarka pre svega glasnogovornik PPV-a, odnosno da govori stvari za koje se proceni da ne bi bilo bas pametno da ih kaze Vucic.

Link to comment
Dobija li Nole? On je Srbin, ali je stanovnik Monte Karla?
ja mislim (a znam da ce me ravanelli i filipenko podrzati) da treba svi srbi da daju noletu po polovinu, da mu pokazemo koliko ga volimo :wub:
Link to comment
U planu jeste da se eksploatišu različiti izvori energije, isto tako i da se podigne energetska efikasnost i odbace prljave tehnologije. Svakako da je u sadašnjim uslovima dobro da imaš jednog globalnog igrača za partnera. Ne znam u čemu je tu problem.Vidi sad ovo. Ja je baš hvalim što je spremna da se usprotivi tamo gde je Srbija zakinuta pa makar u pitanju bio i moćni Putin, a ti je kritikuješ. Ovo za pojeftinjenje se slažem. Malo se zaletela.Nisam aktivista, ali bih rekao da u SNSu kod određenih ljudi deluje onaj efekat "ko na brdo ak i malo stoji..." Ponesen tim iznenadnim prosvetljenjem Vučić na ovo što radi pokušava da na brzinu nakalemi neku filozofiju (radna etika i slično), a počeo je da barata i sa težom metafizikom. Ali, pravo da ti kažem nemam ništa ni protiv toga. Jedino nisam siguran koliko će to na dobro da izađe...
Bojane, razumem retoricku poentu ali verujem da je i tebi jasno da nije u pitanju principijelni stav vec da ministarka verovatno radi za neki drugi energetsko-naftni lobi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...