Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Zasto?Ili ti mozes da odgovoris da li sefovi Tehnomanije letuju na Karibima 3 puta godisnje?Mozda i letuju, ne znam, pitam, poenta je da se na ovom topiku kod dela forumasa zdravo za gotovo uzima da privatnici muzu radnike i prelivaju visak na sopstvene inostrane racune a ne zasto je jedini drugi izbor zatvaranje radnje, pa se otuda javlja 1 moralno zgrazavanje.
Čoveče, Tehnomanija je klasičan primer bloatovane firme koja je zagrizla mnogo više nego što realno može da izdrži, i onda zakida na radnicima. Retko gde ćeš naći bolji primer u Srbiji. Klasična srpska IT prodajna priča, avioni, kamioni, desetine i stotine radnji, magacini od nekoliko kvadratnih kilometara (ko je bio u magacinu Tehnomanije na Novom BGD-u zna o čemu pričam; ono NE MOŽE da se isplati da se prodaje u Srbiji) a zapravo ispod svega stoji pokrivenost kapitalom od 0,00001% jer se apsolutno sav keš koji postoji iznosi preko desetina i stotina agencija i agencijica i permanentni damoklov mač u vidu kredita, nakon kojih sve pada u ruke banaka (ili je već palo). I to je još dobro dok država nije garant takvih enormnih kredita.Nego ti postavljaš stvari tako da je alternativa opšta propast i ulica. Zapravo, da država vrši svoj posao, takve firme bi davno propale, a njihov promet bi bio disperzovan među ostalim firmama, pa bi i za te radnike bilo prostora, neretko po mnogo boljim uslovima nego onamo. Ali se namerno održava takav gigant kako bi ubijao konkurenciju, naročito cenama, i onda niko ne može da ispliva ispod njega, iako ovaj posluje i nezakonito i nekonkurentski i nepromišljeno.Meni je skandalozno da država treba da finansira alavost i (ne)zajažljivost preduzetnika. Ako si zagrizao više nego što ti sleduje, izvoli propasti. Ako ne razumeš tokove poslovanja, promene u načinima funkcionisanja, izvoli propasti. Jedino što država ne sme da dozvoli je da se propada zbog nelojalne konkurencije, da spreči dogovornu ekonomiju gde će četiri menadžera da unapred dogovore i utanače ceo kanal i cene, i da toleriše privilegovanim pojedincima sve od neprijavljivanja radnika do nelegalno građenog prostora. A upravo se takve stvari tolerišu u Srbiji.P.S. Šijan i njegove ćerke su, prema mojim skromnim saznanjima, ipak samo paravan. Ali da ne idemo dalje u tu priču...
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

znači ako ne letuju na karibima, onda je ok kršiti zakon i ne prijavljivati radnike?postoji zakon o radu i kakve on ima veze sa tim koliko zarađuje šef?
Firma pravi gubitke, jedva prezivljava. Poslodavac jedva isplacuje kredite, ono sto uzme za sebe ne prelazi 300-500 evra, posto nije u sprezi sa drzavom ili bankom ne moze da uzme novi kredit i da prevari radnike (Zugurosh prica style).Alternative su dve.1. Zatvaranje firme. Fajront. Posteni privatnik.2. Nepostovanje zakona. Neposteni privatnik.Radnik si u firmi. Sta preferiras?
Link to comment
Znam i ja dosta takvih priča ali da li je to ipak opšte pravilo? (pitam pošto znam i za dosta suprotnih primera u kojima se vlasnici ponašaju više nego korektno prema svojim radnicima, do granice nekakvog bizarnog očinskog odnosa)Jedna od najvećih "zasluga" srpske "elite" je ta što su između privatnog i javnog sektora, odnosno između radnika i privatnih poslodavaca uspeli da stvore atmosferu mržnje koja je realno zrela za izbijanje ozbiljnih oružanih sukoba. Što zbog sveprisutne korupcije, što zbog medija koji su civilizacijska bruka i sramota, stvorena je društvena atmosfera koja kompletno počiva na ekstremnim predrasudama poput one da su svi zaposleni u javnom sektoru lenštine koje čak ne moraju ni da dolaze na posao a primaju velike plate i uživaju punu sistemsku zaštitu, ili one po kojoj je svaki vlasnik privatnog biznisa arhikriminalac koji pije krv svojih radnika i njihove dece.Vlasnici i radnici prirodno imaju i treba da imaju suprotstavljene interese ali u Srbiji se to pretvorilo u mržnju koja samo čeka da uzme svoj danak u krvi. A sve to je lepo pripremila i uredila elita™ na vlasti.
Zapravo se potpuno slazem sa tobom.Ja moram ovde da kontriram radi ravnoteze, jer svako ko je pokusao da prikaze i drugu stranu poslodavaca (Hazard, Bojan) prosao je kroz rendaljku.
Link to comment
Onda je resenje jednostavno.1. Privatnici = lopovi.2. Resenje: nacionalizacija, eksproprijacija, drzavni socijalizam.
Korakse, polako, nije još vreme za tvoje karikature.
Sto se tice kredita, nije mogao sam sebi da ga da jer to onda nije kredit. Valjda mu ga je dala banka, a zasto mu ga je dala buduci svesna da je to klasicna mogucnost da izgubi pare, bolje je pitati banku.
Ovaj, nadam se da si svestan da banke izdaju kredite na osnovu garancija, koje dolaze sa tih, tih i tih mesta, neretko i od države (tj. partijaca kojima je to dobrodošao način isisavanja novca a jedini interes im je uzeti procenat i zadovoljiti stranku), kao i da nezakonito postupanje prema radnicima (na primer, masovan rad na crno i neplaćanje doprinosa) dramatično menja strukturu prihoda i stanje firme, što doprinosi nerealističnim finansijskim procenama i de facto prevarama čije su između ostalih žrtve i banke, te da na kraju krajeva mi zato danas ne možemo da dobijemo kredit po kamati manjoj od 18% umesto da kamata bude npr. duplo manja?
Link to comment
P.S. Šijan i njegove ćerke su, prema mojim skromnim saznanjima, ipak samo paravan. Ali da ne idemo dalje u tu priču...
Upoznao jednu od njegovih ćerki, radila jedno vreme kod nas za vreme stare uprave. Nije bila kod nas u sektoru, ali nas je stalno cimala sa nekakvim nebuloznim idejama i pitanjima, jedva smo dočekali da ode. Ako je takva bila kod nas, mogu tek zamisliti kakva je prema svojim zaposlenima.
Link to comment

za mene bi idealan zakon bio da svako moze da bira da li ce manju platu i sve one beneficije iz postojeceg zakona (tesko otpustanje, otpremnine itd), ili ce vecu platu i da se odrekne beneficija. pitam se koliko bi ljudi takodje zelelo da ima ovakav izbor, ne bi me cudilo da je jako malo.

Link to comment
Firma pravi gubitke, jedva prezivljava. Poslodavac jedva isplacuje kredite, ono sto uzme za sebe ne prelazi 300-500 evra, posto nije u sprezi sa drzavom ili bankom ne moze da uzme novi kredit i da prevari radnike (Zugurosh prica style).Alternative su dve.1. Zatvaranje firme. Fajront. Posteni privatnik.2. Nepostovanje zakona. Neposteni privatnik.Radnik si u firmi. Sta preferiras?
Nacionalizacija, eksproprijacija, zatvaranje razbojničkih megaprojekata, jer su oni upravo i razlog zašto su ovakve firme u stanju koje si opisao.Inače, lepo je videti jednog liberala koji propagira to da zakon treba poštovati samo onda kada je mirno more, a da kada krenu teškoće to nije potrebno, a kamoli obavezno :)
Link to comment
Nema tu gazdi nego gazda i njegove cerke. I vrlo je poznato kako zive (Ali je svejedno neumesno govoriti gde letuju i gde zive. Njihova stvar.).A menadzera i nema nesto puno u toj kompaniji, jbg kostaju vise od minimalca.Tehnomaniju kao firmu je nemoguce braniti. Citava politika firme je otmi i prejebi dok ne budes prejeban. A o tome kakva se roba stavlja na popust, bolje da ne znate...
Nije njihova stvar ako je u pitanju lopovluk. Ako, na primer, prikazuju gubitke a letuju na Karibima.A jos je manje privatna stvar da javnost ne zna kakva se roba stavlja na popust. To je od opstejavnog znacaja.
Link to comment
za mene bi idealan zakon bio da svako moze da bira da li ce manju platu i sve one beneficije iz postojeceg zakona (tesko otpustanje, otpremnine itd), ili ce vecu platu i da se odrekne beneficija. pitam se koliko bi ljudi takodje zelelo da ima ovakav izbor, ne bi me cudilo da je jako malo.
+1Zapravo, za mene bi bio idealan zakon da se ljudima isplaćuje bruto plata, pa neka oni određuju šta će sa tim novcem. Problem je što je kod nas neto plata postala bruto plata, jer mnogi poslodavci jednostavno ne uplaćuju ništa preko neto plate. Kod nas vlada mentalitet da je gazda taj koji plaća doprinose državi. Ne, retarde, ne plaćaš ti doprinose državi, plaća tvoj radnik, a ti samo administrativno preusmeravaš te novce u državu jer je lakše da sve ide sa jednog računa. Ali tvoj predlog bi bio dobro međufazno rešenje.
Link to comment
+1Zapravo, za mene bi bio idealan zakon da se ljudima isplaćuje bruto plata, pa neka oni određuju šta će sa tim novcem.
problem sa tim je da bi imao onda dobar deo naroda koji bi potrosio celu bruto platu, umesto da uplacuje u zdravstveno ili penziono. onda kada je star ili se razboli bi trazio da drzava uradi nesto.resenje za to bi onda bilo da se finansiranje zdravstvenog i penzionog (koje bi trebalo da bude za sve) preusmeri na poreze na potrosnju i poreze na dobit preduzeca (posto porez na plate po tvom onda ne bi postojao). to mi se cini ok, podrzavam!ali uz to ostaje ono sto sam prethodno rekla. zanima me koliko bi se ljudi odreklo neke sigurnosti za upside i koliki bi taj upside morao da bude, u proseku. Edited by rajka
Link to comment
za mene bi idealan zakon bio da svako moze da bira da li ce manju platu i sve one beneficije iz postojeceg zakona (tesko otpustanje, otpremnine itd), ili ce vecu platu i da se odrekne beneficija. pitam se koliko bi ljudi takodje zelelo da ima ovakav izbor, ne bi me cudilo da je jako malo.
idealan, za 18.vek (pravo izbora, tamo vamo...)tim zakonom bi se lepo vratila jedno 200 godina u srećno vreme detinjstva vuka karadžića: ako se razboliš, onda ako imaš da platiš, lečiš se, ako ne umreš, kad ostariš, ako imaš dosta dece izdržavaju te, ako ne, onda ideš slep i pevaš uz gusle za milostinju.zakon o radu, solidarno zdravstvo, prava radnika itd. je nešto za šta su se ljudi krvavo i ne bez razloga borili i civilizacijska su tekovina.
Link to comment
Firma pravi gubitke, jedva prezivljava. Poslodavac jedva isplacuje kredite, ono sto uzme za sebe ne prelazi 300-500 evra, posto nije u sprezi sa drzavom ili bankom ne moze da uzme novi kredit i da prevari radnike (Zugurosh prica style).Alternative su dve.1. Zatvaranje firme. Fajront. Posteni privatnik.2. Nepostovanje zakona. Neposteni privatnik.Radnik si u firmi. Sta preferiras?
ja već radim u firmi iz kategorije dva (i 95% ljudi koji rade kod privatnika)ne, ne bih da mi zatvore firmu, ali stvar je u tome da firma ne bi propala kad bi se prevela u treću stavku prve kategorije.
Link to comment
idealan, za 18.vek (pravo izbora, tamo vamo...)tim zakonom bi se lepo vratila jedno 200 godina u srećno vreme detinjstva vuka karadžića: ako se razboliš, onda ako imaš da platiš, lečiš se, ako ne umreš, kad ostariš, ako imaš dosta dece izdržavaju te, ako ne, onda ideš slep i pevaš uz gusle za milostinju.zakon o radu, solidarno zdravstvo, prava radnika itd. je nešto za šta su se ljudi krvavo i ne bez razloga borili i civilizacijska su tekovina.
sestro, nesto si pogresno razumela :)
Link to comment

kažeš da bi bio idealan zakon u kojima ljudi, ako žele, mogu da se odreknu beneficija zbog zarade. pri tom pri beneficijama smatraš uslove otpuštanja, koji su u normalnim zemljama propisani zakonom i važe za sve građane podjednako.

Link to comment

ja se zalazem za univerzalno zdravstveno i univerzalnu penziju* (znaci da to dobijas bez obzira da li radis), a ti frfljas nesto o tome ko ima da plati kada se razboli i deca te izdravaju kad ostaris......kapiram da si odgovarala nekom drugom* zapravo se zalazem za universal basic income, ali to je jos uvek malo ekstremno pa nisam spominjala...

Edited by rajka
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...