Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Da, ovo što se radi sa pričom o ljudima koji su na državnim jaslama i onima koji se zlopate kod privatnika (pazite samo taj apsolutno usvojeni termin državne jasle, znači dođeš do jasala, legneš i samo jedeš po ceo dan, nezarađene pare samo kaplju u otvorena usta neradnika).A u celoj priči imamo samo firme koje se mahom drže zakona, plaćaju svojim radnicima doprinose, plaćaju ih iznad minimalca ako mogu i sl, i firme, i državne i privatne, koje utajuju novac itd. Mene u startu ta priča državno vs privatno potpuno izluđuje, ko da je bitno kakva je vlasnička struktura a ne da li se regularno posluje.
Bitno je i da li se moze regularno poslovati ili ne, a to Vasa i ti stalno previdjate.Recimo, kontrola cena. Populisticki drzava moze da kaze hleb od danas 3 dinara (bilo nesto slicno u Venecueli).I sta je onda moralno i logicno kritikovati?Radnje koje nece da prodaju leba za tri dinara ili drzavu koja donosi idiotske zakone i uredbe koje se jednostavno ne mogu postovati.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alternativa je da Tehnomanija zatvori katanac pa klinci nece primati ni tih 19000.I da li PointTaken moze da pruzi dokaz da menadzeri i gazde porzvane "Tehnomanije" voze mercedese i zive na Dedinju i letuju 3 puta godisnje na Karibima?Da li ste pitali klince sta bi vise voleli?
ovo je vec horor rezon.
Link to comment
Alternativa je da Tehnomanija zatvori katanac pa klinci nece primati ni tih 19000.I da li PointTaken moze da pruzi dokaz da menadzeri i gazde porzvane "Tehnomanije" voze mercedese i zive na Dedinju i letuju 3 puta godisnje na Karibima?Da li ste pitali klince sta bi vise voleli?
Mda, da zatvore Tehnomaniju. Šta bi se desilo, niko više ne bi prodavao frižidere, televizore i veš mašine? Naravno da ne, taj posao bi preuzela gomila drugih firmi, baš kao i radnike. A u toj fluktuaciji radnici bi mogli i bolje da prođu. Zapravo, ovo je klasična liberalna teorija što sada izričem, čudi me da nisi za nju, već da se zacementiraju ovakvi uslovi u Tehnomaniji.Inače, ja mogu da ti pružim dokaz šta gazde Tehnomanije voze i gde žive. Nisi daleko, ali im potcenjuješ imetak.
Link to comment
ovo je vec horor rezon.
Zasto?Ili ti mozes da odgovoris da li sefovi Tehnomanije letuju na Karibima 3 puta godisnje?Mozda i letuju, ne znam, pitam, poenta je da se na ovom topiku kod dela forumasa zdravo za gotovo uzima da privatnici muzu radnike i prelivaju visak na sopstvene inostrane racune a ne zasto je jedini drugi izbor zatvaranje radnje, pa se otuda javlja 1 moralno zgrazavanje.
Link to comment
Zasto?Ili ti mozes da odgovoris da li sefovi Tehnomanije letuju na Karibima 3 puta godisnje?Mozda i letuju, ne znam, pitam, poenta je da se na ovom topiku kod dela forumasa zdravo za gotovo uzima da privatnici muzu radnike i prelivaju visak na sopstvene inostrane racune a ne zasto je jedini drugi izbor zatvaranje radnje, pa se otuda javlja 1 moralno zgrazavanje.
Da, muzu. A ako imaju i podršku tj leđa naslonjena gde je to zdravo, i zapale par banaka za ogromne kredite koje nikad ne vrate.Znam čoveka u čijoj je firmi sad pokrenut stečaj, koji je sam sebi dao kredit od 5 mio eur. Naravno, ovu sirotinju što radi u njegovim fabrikama niko neće da zaštiti za njihove kredite, tj oni neće otići u stečaj.Mogu da pišem mnogo detaljnije, ali mi nešto ne pada na pamet da to radim, ko zna ko čita ovo.Horor ti je pisanje na ovoj temi, da budem blag i da ne upotrebim reč zbog koje se ljute inozemci.
Link to comment
Zasto?Ili ti mozes da odgovoris da li sefovi Tehnomanije letuju na Karibima 3 puta godisnje?Mozda i letuju, ne znam, pitam, poenta je da se na ovom topiku kod dela forumasa zdravo za gotovo uzima da privatnici muzu radnike i prelivaju visak na sopstvene inostrane racune a ne zasto je jedini drugi izbor zatvaranje radnje, pa se otuda javlja 1 moralno zgrazavanje.
znači ako ne letuju na karibima, onda je ok kršiti zakon i ne prijavljivati radnike?postoji zakon o radu i kakve on ima veze sa tim koliko zarađuje šef?
Link to comment
Da, muzu. A ako imaju i podršku tj leđa naslonjena gde je to zdravo, i zapale par banaka za ogromne kredite koje nikad ne vrate.Znam čoveka u čijoj je firmi sad pokrenut stečaj, koji je sam sebi dao kredit od 5 mio eur. Naravno, ovu sirotinju što radi u njegovim fabrikama niko neće da zaštiti za njihove kredite, tj oni neće otići u stečaj.
Znam i ja dosta takvih priča ali da li je to ipak opšte pravilo? (pitam pošto znam i za dosta suprotnih primera u kojima se vlasnici ponašaju više nego korektno prema svojim radnicima, do granice nekakvog bizarnog očinskog odnosa)Jedna od najvećih "zasluga" srpske "elite" je ta što su između privatnog i javnog sektora, odnosno između radnika i privatnih poslodavaca uspeli da stvore atmosferu mržnje koja je realno zrela za izbijanje ozbiljnih oružanih sukoba. Što zbog sveprisutne korupcije, što zbog medija koji su civilizacijska bruka i sramota, stvorena je društvena atmosfera koja kompletno počiva na ekstremnim predrasudama poput one da su svi zaposleni u javnom sektoru lenštine koje čak ne moraju ni da dolaze na posao a primaju velike plate i uživaju punu sistemsku zaštitu, ili one po kojoj je svaki vlasnik privatnog biznisa arhikriminalac koji pije krv svojih radnika i njihove dece.Vlasnici i radnici prirodno imaju i treba da imaju suprotstavljene interese ali u Srbiji se to pretvorilo u mržnju koja samo čeka da uzme svoj danak u krvi. A sve to je lepo pripremila i uredila elita™ na vlasti.
Link to comment

Veliki +1.Da dodam i da mi je jako tužno kad vidim koliko ljudi se prima na to i govori u terminima privatnik lopov i državne jasle.edit: A i da dodam da pričate o dve grupe privatnika, ti sa očinskim odnosima nisu oni kojima se daju 5 mil krediti na lepe oči. Ali ipak zbog tih koji posluju kao ovaj Tehnomanijijn nije ok ni za trenutak zaboraviti da ima mnogo privatnika koji posluju fer.

Edited by Evi_
Link to comment
Znam i ja dosta takvih priča ali da li je to ipak opšte pravilo? (pitam pošto znam i za dosta suprotnih primera u kojima se vlasnici ponašaju više nego korektno prema svojim radnicima, do granice nekakvog bizarnog očinskog odnosa)
Znam i ja, samo ne može to tako. Zašto je to ostavjeno na dobru volju poslodavca? Manevarski prostor poslodavca mora da bude definisan, a ne da je njemu ostavljeno da radi šta i kako hoće - zato što bez obzira na bilo kakav zakon, neće biti suđen, juren, kontrolisan... nije bre ljudski braniti takvo stanje stvari.
Link to comment
//oprostite što upadam u temu naglavačke, bez čitanja, a moguće i promašujem. već izvesno vreme uopšte ne čitam forum. premestite post ako nađete bolje mesto.naime, tehnojebenamanija. tehnomanija. firma koja zapošljava klince za po 19000 dinara, uglavnom na crno. dakle ništa penziono, ništa zdravstveno. ništa ništa.međutim, ako se zaposleni razboli, TRAŽE mu lekarsko uverenje mrtvi hladni. takođe na tu jezivo bednu platu odbijaju nekakve kazne ako ne znam šta urade ili ne urade.napalm, ili neko ima bolje ideje?samo nemojte one ideje iz pozicije noja ili neke svemirske ptice koja ne živi u srbiji i ne (želi da) zna kako stvari ovde funkcionišu. šta stvarno može da se preduzme?vučem se po lekarima i familiji ovih nedelja, pa sam se naslušala istih priča iz različitih izvora.smatram ih verodostojnim.
Rešenje je jednostavno - sindikat treba da javno prozove kompaniju koja grubo i učestalo krši zakonska prava radnika; i da ukaže na ovaj problem, javno, jer se pretpostavlja da kada su u toj meri ugrožena zakonska prava radnika, onda ni sindikalno delovanje u takvoj kompaniji nije moguće.Svrha sindikata je da se bori za prava radnika, a to znači i da bude prisutan tamo gde se ta prava u najvećoj meri uskraćuju. Šta oni rade? Šetaju na relaciji Vlada-sindikat-javno preduzeće-kafana i onda proglašavaju nekakav Generalni štrajk.Ako treba, neka javno prozovu i inspekciju rada da ne kontroliše kako treba da li se prava radnika krše. Šta, optužiće ih kompanije za klevetu, ili narušavanje poslovnog ambijenta? Pa neka ih i tuže za klevetu, barem će ljudi znati da neko želi stvarno da stane iza njih. A narušavanje poslovnog ambijenta se ne čini kada se traži poštovanje zakona (zato se i traži da zakon ima smisla i da je praktičan), jer svaka ozbiljna kompanija ima biznis plan koji ima u vidu i postojeću zakonsku regulativu.Možda bi i pojedinci bili spremni da stanu iza svojih prava (što je jako bitno), ako bi videli da neko stoji iza njih. Međutim, činjenica je da ovde u društvu već dugo vlada politika nezameranja, na svim nivoima. Tako nam je u skorijoj prošlosti i uvaljen jedan oblik fašizma. Tako se stvara atmosfera u kojoj je moguće organizovati linč i vršiti pritisak na razne manjine. Nemamo jakog pojedinca/građanina koji je spreman da brani svoj integritet.A sindikati organizuju takozvani Generalni štrajk, žustro protestuju protiv odluke UO Telekoma, donetoj po preporuci Vlade, da se ne isplati trinaesta plata.Dok ih na drugim mestima nema ni od korova - recimo NIS. Pritisak na radnike je veliki, dok sindikat samo formalno figurira. Na sajtu sindikata NISa možete naći da je radnik pre više godina postavio pitanje, ali da još uvek nije dobio odgovor.
Link to comment
Znam i ja, samo ne može to tako. Zašto je to ostavjeno na dobru volju poslodavca? Manevarski prostor poslodavca mora da bude definisan, a ne da je njemu ostavljeno da radi šta i kako hoće - zato što bez obzira na bilo kakav zakon, neće biti suđen, juren, kontrolisan... nije bre ljudski braniti takvo stanje stvari.
upravo. vec neko vreme zelim da pitam, cija je to odgovornost? drzave? ne samo. gde su sindikati, zar ne treba oni da stite interes radnika? zasto nema masovnih protesta? zasto se ne pobune ti radnici sa kojima se tako postupa? ne radi se o 10 osoba. neka drzava donosi najbolje zakone, nista se nece uraditi ako je poslodavcima ostalo na njihovoj dobroj volji da li ce ih primenjivati ili nece. po meni je sindikalna neorganizovanost najveci krivac sto su zaposleni u takvoj situaciji. neka budu 3 generalna strajka pa da vidim da li ce poslodavci i drzava raditi po starom. gde su ti levicari i komunisti u srbiji? nije valjda da ih samo na ppp-u ima.
Link to comment
Znam i ja dosta takvih priča ali da li je to ipak opšte pravilo? (pitam pošto znam i za dosta suprotnih primera u kojima se vlasnici ponašaju više nego korektno prema svojim radnicima, do granice nekakvog bizarnog očinskog odnosa)Jedna od najvećih "zasluga" srpske "elite" je ta što su između privatnog i javnog sektora, odnosno između radnika i privatnih poslodavaca uspeli da stvore atmosferu mržnje koja je realno zrela za izbijanje ozbiljnih oružanih sukoba. Što zbog sveprisutne korupcije, što zbog medija koji su civilizacijska bruka i sramota, stvorena je društvena atmosfera koja kompletno počiva na ekstremnim predrasudama poput one da su svi zaposleni u javnom sektoru lenštine koje čak ne moraju ni da dolaze na posao a primaju velike plate i uživaju punu sistemsku zaštitu, ili one po kojoj je svaki vlasnik privatnog biznisa arhikriminalac koji pije krv svojih radnika i njihove dece.Vlasnici i radnici prirodno imaju i treba da imaju suprotstavljene interese ali u Srbiji se to pretvorilo u mržnju koja samo čeka da uzme svoj danak u krvi. A sve to je lepo pripremila i uredila elita™ na vlasti.
U pravu si. Ono što se potpuno prenebregava je da u Srbiji postoji ceo jedan sloj privatnih poslodavaca, koji su manje ili više ozbiljne kompanije i koji pružaju svojim zaposlenima pristojne uslove za rad - počev od kompanije u kojoj i sam radim, preko većih kompanija u našoj grani industrije (ogranaka stranih proizvođača, većih veledrogerije, boljih lanaca privatnih apoteka), do većih kompanija u drugim granama (npr. Telenor, Tarkett, bolje banke itd.). Naravno da ni tu nije sve idealno i ima raznih neprijatnih događaja i zloupotreba, ali generalno postoji neka volja da se zaposleni tretiraju makar na način koji propisuje zakon. Ovaj sloj možda nije preovlađujući, ali nije ni skroz zanemarljiv.Što se javnog sektora tiče, ima zaista raznih priča (čuo sam da ljudi koji rade u Sektoru za budžet Ministarstva finansija uredno ostaju prekovremeno svaki dan, ne znam ima li istine u tome), ali generalno je laganija atmosfera nego kod nas koji radimo po privatnim kompanijama. U ženinoj bolnici posle 2 popodne teško možeš da nađeš bilo kog lekara osim dežurnog, petkom idu kući i pre 1, naročito psihijatri. U sudovima slična priča, posle pola tri ti ne vredi da zoveš za bilo šta, iako formalno rade do četiri (premda sa druge strane, ima sudija i pomoćnika koji predmete rade kući i vikendom). U Privrednom sudu u Beogradu, pisarnica radi sa strankama od 9 do 12, sa pauzom od 10 do 10 i 30, što je efektivno dva i po sata dnevno od osam predviđenih, a trebali bi da rade barem pola vremena sa strankama. Mislim da je glavni problem našeg javnog sektora loša organizacija posla, odnosno to što količina efektivnog rada zaposlenog zavisi uglavnom od unutrašnje radne etike i vrednoće pojedinca koji je zaposlen, ne postoji sistemski mehanizam koji će ga podstaći da radi više i bolje od onoga što on sam misli da treba (kao što npr. postoji kod mene u kompaniji).
Link to comment
Mda, da zatvore Tehnomaniju. Šta bi se desilo, niko više ne bi prodavao frižidere, televizore i veš mašine? Naravno da ne, taj posao bi preuzela gomila drugih firmi, baš kao i radnike. A u toj fluktuaciji radnici bi mogli i bolje da prođu. Zapravo, ovo je klasična liberalna teorija što sada izričem, čudi me da nisi za nju, već da se zacementiraju ovakvi uslovi u Tehnomaniji.Inače, ja mogu da ti pružim dokaz šta gazde Tehnomanije voze i gde žive. Nisi daleko, ali im potcenjuješ imetak.
Naprotiv, nemam nista protiv zatvaranja iste samo pitam sta bi o tome klinci mislili.A u fluktuaciji koju pominjes, pre ce biti primenjena ona Daboviceva, "cekaju u redu da dodju na vase mesto..." sto svakako ne garantuje bolje radne uslove.
Link to comment
Da, muzu. A ako imaju i podršku tj leđa naslonjena gde je to zdravo, i zapale par banaka za ogromne kredite koje nikad ne vrate.Znam čoveka u čijoj je firmi sad pokrenut stečaj, koji je sam sebi dao kredit od 5 mio eur. Naravno, ovu sirotinju što radi u njegovim fabrikama niko neće da zaštiti za njihove kredite, tj oni neće otići u stečaj.Mogu da pišem mnogo detaljnije, ali mi nešto ne pada na pamet da to radim, ko zna ko čita ovo.Horor ti je pisanje na ovoj temi, da budem blag i da ne upotrebim reč zbog koje se ljute inozemci.
Onda je resenje jednostavno.1. Privatnici = lopovi.2. Resenje: nacionalizacija, eksproprijacija, drzavni socijalizam.Sto se tice kredita, nije mogao sam sebi da ga da jer to onda nije kredit. Valjda mu ga je dala banka, a zasto mu ga je dala buduci svesna da je to klasicna mogucnost da izgubi pare, bolje je pitati banku.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...