Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

pa to se onda tako i napise, stavi se teziste na krkobabica a ne na sve zaposlene u posti i ne da se raspreda prica o privatizaciji poste koja ima monopol i tako dalje. narocito sto nikako da se objasni koji su razlozi za optimizam da u slucaju privatizacije poste ne bi bilo bas onako kako je evi napisala

Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Privatizacija pošte nije baš svetla priča ni u državama koje svakako nisu tajkunsko-politički brlog.edit: a u srpskim uslovima podržavati tu priču je tek kontraproduktivno

Edited by Evi_
Link to comment
nemam pojma, ja i nisam za privatizaciju. a pretpostavljam da ni hazard nije mislio da se sutra privatizuje u ovom tajkunsko-političkom brlogu.
nisam mislio na tebe kada sam pomenuo ideju o privatizaciji poste :) ma manje vise sto hazard nije mislio da se sutra privatizuje posta ali slutim da takva ideja moze da se pojavi u tajkunsko-politickom brlogu i onda ce se sjajno pokazati novi zakon o radu i eto ostvarenja pretpostavke o privatizovanoj posti koju je evi napisala
Link to comment
zlobno je podmetanje da nekome smeta 13. plata u Pošti zato što mu smeta da poštari dobiju još 5,000 rsd. što nije umesto poštara napisano da će krkobabić dobiti još 450.000 ni za šta. ili da će Miloš Mišćević dobiti još 400.000. Pa čak ni sve to nije problem, nego samohvaljenje Krkobabića da rade uspešno u vremenu krize, a monopolisti su.Ali ne, mora se potencirati sudbina malog čoveka i iskonstruisati da su oni koji se zapitaju da li je stvarno u redu da se dele bonusi u stvari iskorišćivači ljudi, ubice proletera, ljubitelji tajkuna i slično
ja mislim da je zlobno okrenuti ljude u državi jedne protiv drugih, smrdljivim demagoškim metodama kao što je priča o 13. plati i tako dalje. niko na forumu nema toliku moć.prihvatanjem da se učestvuje u bilo kakvoj diskusiji koja za predmet ima smanjivanje stečenih prava drugih ljudi svi mi postajemo alat duboko kriminalizovane oligarhije koja traži alibi za svoje zločine protiv naroda, a da ne govorimo da je Radulović ministar u vladi čiji su članovi već jednom učestvovali u genocidnom i pljačkaškom poduhvatu ogromnih razmera.takođe, mislim da je odraz jedne gotovo dečje naivnosti bilo kakva vera da će, u privrednom i političkom ambijentu u kome ne postoji konsenzus da se zakoni moraju poštovati, bilo kakva preraspodela novca rezultirati boljom privrednom klimom. neće, oni taj novac preraspodeljuju sebi. ne olakšavajte posao ološu. ako nekome ukinu 13. platu, taj novac će ionako otići drugarima na Marakani ili za zapošljavanje partijskih vojnika.
Link to comment
takođe, mislim da je odraz jedne gotovo dečje naivnosti bilo kakva vera da će, u privrednom i političkom ambijentu u kome ne postoji konsenzus da se zakoni moraju poštovati, bilo kakva preraspodela novca rezultirati boljom privrednom klimom. neće, oni taj novac preraspodeljuju sebi. ne olakšavajte posao ološu. ako nekome ukinu 13. platu, taj novac će ionako otići drugarima na Marakani ili za zapošljavanje partijskih vojnika.
+1
Link to comment

ali ne razumem onda jednu stvar. ako s obzirom da političari taj novac uzimaju sebi, zašto bi onda postojao konsenzus da se porez mora plaćati. zar nije onda prirodno, normalno i poželjno smanjiti na svaki mogući način pare koji idu u budžet, jer svakako one neće otići tamo gde treba ?

Link to comment

Da, ovo što se radi sa pričom o ljudima koji su na državnim jaslama i onima koji se zlopate kod privatnika (pazite samo taj apsolutno usvojeni termin državne jasle, znači dođeš do jasala, legneš i samo jedeš po ceo dan, nezarađene pare samo kaplju u otvorena usta neradnika).A u celoj priči imamo samo firme koje se mahom drže zakona, plaćaju svojim radnicima doprinose, plaćaju ih iznad minimalca ako mogu i sl, i firme, i državne i privatne, koje utajuju novac itd. Mene u startu ta priča državno vs privatno potpuno izluđuje, ko da je bitno kakva je vlasnička struktura a ne da li se regularno posluje.

Link to comment
ali ne razumem onda jednu stvar. ako s obzirom da političari taj novac uzimaju sebi, zašto bi onda postojao konsenzus da se porez mora plaćati. zar nije onda prirodno, normalno i poželjno smanjiti na svaki mogući način pare koji idu u budžet, jer svakako one neće otići tamo gde treba ?
to što pišeš jeste prirodno, ali nije poželjno stanje stvari. takođe, jedan deo novca odlazi gde treba, o čemu svedoči činjenica da ipak imamo, kakvu-takvu, hitnu pomoć, školski sistem i tako dalje. takođe, to što mali Perica sme da sedi na hladnom betonu, ne znači da i ja, mala Maja, smem to da radim, već znači samo da Pericu roditelji ne kontrolišu kako treba.
Link to comment

@Lezilebovichzato sto ce korumpirane politicke elite nastaviti po starom: uprkos smanjenju poreza uzimace sumu na koju su navikle a tek onda manji budzet nece biti dovoljan za bilo sta

Edited by Pontijak
Link to comment
moj boldu ovo mi je tesko da poverujem i sumnjam da je tako. ne znam kako je u eu, ali fiirme su osigurane, gde su svi radnici kolektivno osigurani tako da u slucaju duze bolesti (mesec+), osiguranje placa radnike. verujem da je slicno i u zemljama eu, mada ne verujem da je to regulisano na nivou unije, verovatno je razlicito od zemlje do zemlje. period i visina isplate moze zavisiti i od firme do firme u zavisnosti kakav ugovor sa osiguranjem imaju.
Pa u sledećoj rečenici i kažem da manje firme uzimaju osiguranje, a i neke veće (mada što je veća firma to je besmislenije jer statistički uvek će imati neki broj obolelih od npr kancera, a pošto premije moraju da budu dovoljno visoke da bi osiguranje bilo profitabilno pitanje je da li im se više isplati da plaćaju direktno plate kad im se radnik razboli ili premije za osiguranje koje prosto statistički gledano moraju biti više od onoga što bi dali na plate bolesnih).I naravno da nije jedinstven sistem na nivou cele EU, svaka država ima svoj sistem, u mojoj je tako.
Link to comment
liberalizovati trziste rada, to ce stimulisati Tehnomaniju da postuje zakon :fantom:
Alternativa je da Tehnomanija zatvori katanac pa klinci nece primati ni tih 19000.I da li PointTaken moze da pruzi dokaz da menadzeri i gazde porzvane "Tehnomanije" voze mercedese i zive na Dedinju i letuju 3 puta godisnje na Karibima?Da li ste pitali klince sta bi vise voleli?
Link to comment
isto. samo kod nas je to umotano u sledeću oblandu: (uzdahne šef, onako kao za sebe) "jao, zvao me pera/mika/laza, i kaže da zatvara firmu. nemaju posla. .... uf, dobro je, mi još radimo".
I, da li verujes sefu ili ne, oko toga da "mi jos radimo"?Ili je u pitanju folirant koji trpa 10 soma evra u sopstveni dzep i potkrada zaposlene?Da li moze neki finansijski izvestaj tvoje firme pa da vidimo da li ti je sef lazov ili ima nesto u tome sto kaze?Kakva su kretanja prihoda i dobiti tvoje firme u poslednjih nekoliko godina?Ja znam za male firme ciji je promet pao za pola u odnosu na 2008? Zatvaraju se radnje, trzni centri koji su nekad dobro radili se prazne, itd, itd...I za sve to su krivi sefovi i mali preduzetnici koji potkradaju radnike.La-la lend.
Link to comment
Miralem kao da čita moje misli o ovome, po privatizaciji, cena usluge često ostaje ista ili skače, s tim da nekomercijalni deo usluge (nošenje pisama u nedođiju, odlazak voza u nedođiju) firme lepo izbace, pa im državajoš to plaća od svojih para da bi to radili, i na kraju, po pravilu se smanje plate radnicima pa se i tu dodatno osiromaše i radnici a i država koja je zakinuta za veći porez od njihovih plata.Privatni biznis je za super komercijalne stvari kao što su telefončići, mobilni, krpice, restorani, auta nekad... kad stvar krene na usluge koje su bitne sa socijalnog aspekta, vrlo je zeznuto kad to dopadne u pure profit-driven ruke...
Ako postoji autobus ili van za nedodjiju, voz je luksuz.U vreme mobilnih komunikacija, nosenje pisama je luksuz.Sta je sledece, lamentiranje nad time sto nema vise staaarih kocija sa konjima?Da li treba da citiram istrazivanja o rasprostanjenosti mobilne telefonije i efikasnosti izvrsenja usluga sa direktnim uticajem na smanjenje siromastva po Africi i Indiji?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...