Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

poslodavcu se refundira do 5og u mesecu ukoliko obrasce preda do 30og u mesecu za prethodni mesec...
Nisam to znala, ali lepo zvuci.Poslednja informacija koju sam cula jeste o tom kasnjenju od sest meseci.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

mislim da se radi o dva dela, jedan refundira država, a drugi do 100% plate refundira Beograd (ako pričamo o beogradu). možda jedan deo kasni, a drugi ne ?

Link to comment

Pa firme jedino to i mogu da plate, pitanje je samo da li ćeš povećati porez pa na taj način to naplatiti, ili direktno iz džepa kompanije. Ovo osiguranje plaća se prosto umesto dodatnog poreza državi koja će kasnije da prebaci sredstva.Da ne postoji neproduktivni sektor osiguranja, postojale bi dodatne ćate u državi da to sve lepo popišu, usmere i iskontrolišu da nema nekih koje su trudne već 5 puta u zadnje tri godine.Ne pada državi sa neba, pitanje je samo hoćemo li da plaćamo trudnice (što je jedno neproduktivno ponašanje, može da se kaže nek je plaća muž ako mu ej do toga, nek uštedi ako hoće dece, ili kad se j... nek sad smišlja kako će da podigne dete itd), a to da li ćemo pare iz firmi za to planinarenje da vučemo preko poreza ili preko osiguranja je čista finesa.

Link to comment
Ne dopada mi se to EU rešenje uopšte. Zajedničkim dogovorom, kao građani, došli smo do toga da je kul da se solidarišemo sa trudnicama i bolesnima. Ne vidim uopšte kakve to veze treba da ima sa procesom rada i zbog čega bi poslodavac i drugi zaposleni bili dovedeni u priliku da im posao i prihodi budu ugroženi.Ako je žena trudna neka država plati tu trudnoću. Odmah, direktno. Kakava osiguranja, kakvi bakrači. Još jedan "neproduktivan" sektor koji postoji zato što je regulacija pogrešna.
hm. znaci nismo solidarni na nivou zaposlenih u firmi ali smo solidarni na nivou drzave :P ma salim se malo, naravno da se slazem sa tvojim stavom :)
Link to comment
To je tacno, tj. danas je delimicno tacno i postaje sve manje tacno. Naravno da je posta bila vrsta javnog dobra - nekad, kada je to bio osnovni ili cak jedini nacin komunikacije. Tehnoloski napredak na polju elektronskih komunikacija cini klasicnu postu (u smislu slanja pisama) sve vise besmislenom (naravno, ne cini kurirske sluzbe za ekspres dostavu, te postansko slanje paketa besmislenom, naprotiv - zbog elektronskog poslovanja i online kupovine sve vise se robe salje postom potrosacima, npr.). Zato mislim da Postu treba privatizovati, i privatizovanom preduzecu ostaviti zakonsku obavezu da odrzava garantovano slanje i primanje poste po celoj zemlji po jedinstvenoj tarifi sledecih recimo 20 godina. A do tada ce tehnoloski progres vec oduzeti posti status javnog
sve ti to lepo pametno mislis samo sto si zakasnio 20 godina. i nisi primetio da je cena usluga u vec privatizovanim javnim dobrima skocila za 50% nakon privatizacije, dok drzava i dalje mora da sipa milione u njih da ne bi propala. jer su, jelte, javna dobra. i to se desilo u ozbiljnim zemljama, a ne u srbiji gde nikom i ne bi palo na pamet da se bavi distribucijom poste vec bi eventualno hteli da zarade na prodaji poslovnog prostora. cudi me samo da tako pametan nisi spomenuo i autsorsing.
Link to comment

Miralem kao da čita moje misli o ovome, po privatizaciji, cena usluge često ostaje ista ili skače, s tim da nekomercijalni deo usluge (nošenje pisama u nedođiju, odlazak voza u nedođiju) firme lepo izbace, pa im državajoš to plaća od svojih para da bi to radili, i na kraju, po pravilu se smanje plate radnicima pa se i tu dodatno osiromaše i radnici a i država koja je zakinuta za veći porez od njihovih plata.Privatni biznis je za super komercijalne stvari kao što su telefončići, mobilni, krpice, restorani, auta nekad... kad stvar krene na usluge koje su bitne sa socijalnog aspekta, vrlo je zeznuto kad to dopadne u pure profit-driven ruke...

Link to comment
Miralem kao da čita moje misli o ovome, po privatizaciji, cena usluge često ostaje ista ili skače, s tim da nekomercijalni deo usluge (nošenje pisama u nedođiju, odlazak voza u nedođiju) firme lepo izbace, pa im državajoš to plaća od svojih para da bi to radili, i na kraju, po pravilu se smanje plate radnicima pa se i tu dodatno osiromaše i radnici a i država koja je zakinuta za veći porez od njihovih plata.
pa to je i bio povod da se ubaci posta u pricu, bola oci ta 13. plata koju su dobili postari :fantom:
Link to comment

Pa kako da ne bode, poštari zarađuju bahatih 20 do 35 hiljada mesečno, i sad ovih 5 hiljada stvarno šta će im. A da je privatizovano, svi bi lepo radili za 20 hiljada i to bez doprinosa, ovako kao u Tehnomanijij, puk bi plaćao iste i veće cene pisama i paketa, a taj višak bi gazda u džep pa na jahticu u crnogorsko primorje, a ne u budžet da odatle preliva za plaćanje seksualnih aktivnosti kojekakvih trudnica. Ali to tako treba, jer to su onda njegove pare i on ima pravo da drži radnike na još ređoj kašici jer je to njegov biznis, i treba da smo kompetitivni i mobilni.

Link to comment

ne vidim cemu taj smajli? kao, ne bi bilo tako da se posta privatizuje? posle svih pljackaskih privatizacija u ovoj zemlji, sta to ljudima daje optimizam da se ne bi nastavilo sa istim modelom?

Link to comment

inače dosta mi je zanimljivo da se u javnim diskusijama predstavlja kao moralni problem kada se zaviruje u primanja osionog tajkunčića kakav je jedan gospodin Chaddah, dok je sasvim OK zavirivati u novčanike šljakera iz (naj)niže srednje klase, kakvi su, na primer, poštari.

Link to comment
:isuse:
Знам да је једном лезилебовицху мрско да напише иједну сувишну реч, али би стварно могао нешто да образложиш, за нас фурунаше са јефтинијим браузерима. Шта се то ЕвиПодвлака налупетала?
Link to comment

meni je recimo zanimljivo da klasa zaposlenih tako energicno brani argumente poslodavaca, hajde da razumem preduzetnike koji se zalazu za svoja veca prava po zakonu ali zaposlene koji se zalazu za smanjivanje svojih prava po zakonu, to mi je neverovatno. ustvari i nije, nema na ovom forumu recimo postara a bogme ima jako malo 50+ ljudi, a izgleda da nema puno ljudi koji nisu bili dovoljno pametni da steknu kvalifikacije koje su deficitarne na planeti zemlji i za koje ne postoji problem nezaposlenosti. kazem ja opet, mene to raduje da citam, napokon pocinje razmisljanje iz pozicija klasne svesti

Edited by Pontijak
Link to comment
Zar u Nemačkoj ne plaćaju firme tih godinu dana, što je realno problematično za posodavce? U tom smislu je po meni bolje u Srbiji jer država to refundira (da, refundira kilavo i sporo ali na kraju opet bolje po firmu malo zarobljenog novca nego da poslodavac mora da godinu dana isplaćuje punu platu nekome ko ne radi tu, i da još dodatno plaća drugog radnika).
Placa drzava. Papire/zahtev predajes direktno u Opstini™. Prosli put kad je zena bila, rekose joj da postoji i dodatak pokrajine, ali to je jeli zavisno od toga gde zivis. Postoji i treca stvar, Mutterschutz, za to nisam siguran kako je regulisano. Jedna prijateljica freelancer prosle godine mislim nije mogla da dobije od svog (privatnog) zdravstvenog. Moguce da regularno zaposlenima tako nesto inace placa firma, ili mora ekscplicitno da bude ukljuceno kod placanja zdravstvenog, doprinosa itsl; ne znam.
Link to comment
Знам да је једном лезилебовицху мрско да напише иједну сувишну реч, али би стварно могао нешто да образложиш, за нас фурунаше са јефтинијим браузерима. Шта се то ЕвиПодвлака налупетала?
zlobno je podmetanje da nekome smeta 13. plata u Pošti zato što mu smeta da poštari dobiju još 5,000 rsd. što nije umesto poštara napisano da će krkobabić dobiti još 450.000 ni za šta. ili da će Miloš Mišćević dobiti još 400.000. Pa čak ni sve to nije problem, nego samohvaljenje Krkobabića da rade uspešno u vremenu krize, a monopolisti su.Ali ne, mora se potencirati sudbina malog čoveka i iskonstruisati da su oni koji se zapitaju da li je stvarno u redu da se dele bonusi u stvari iskorišćivači ljudi, ubice proletera, ljubitelji tajkuna i slično Edited by Lezilebovich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...