Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

u mom preduzecu je aktuelna mantra "kome ne odgovara ova plata, moze da ide, uvek ima ljudi koji cekaju u redu da rade bez plate".

Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

u mom preduzecu je aktuelna mantra "kome ne odgovara ova plata, moze da ide, uvek ima ljudi koji cekaju u redu da rade bez plate".
isto. samo kod nas je to umotano u sledeću oblandu: (uzdahne šef, onako kao za sebe) "jao, zvao me pera/mika/laza, i kaže da zatvara firmu. nemaju posla. .... uf, dobro je, mi još radimo".
Link to comment

osim tih sumanutih i perfidnih ucena, meni je postalo fascinantno kako svi učestvujemo u kolu korupcije.i moja lekarka, koja će danas, da bi pomogla devojci koja radi na crno, napisati nekakvo opravdanje bez osnova.i ja, koja tamo gde sistem ne radi, premošćujem stvari na svoju ruku - ličnim odlukama. nemam od toga nikakve lične koristi*, ali fakat zaobilazim sistem tamo gde ne radi ili gde radi tako da donosi štetu društvu. mala mi je uteha to što znam da radim "za opšte dobro". više bih volela da mogu da budem kontrolisana od nekih boljih od mene, u uređenom društvu.EDIT. * - zapravo, imam - održavam svoju vrstu da ne bude skroz istrebljena u srbiji. to je moja korist. u cilju da ovo malo struke i profesije što je ostalo ne zatru, da nađem put do mladih fakultetski obrazovanih ljudi kojima niko ne daje nikakvu šansu za usavršavanje, a nasuprot nepismenom šljamu raznih partija koji treba udomiti tako da ne radi ništa.mi u firmi imamo takvog 1, koji bukvalno i doslovno ne radi ništa, niti zna išta da radi na temu onog čime se bavimo, a koliku platu prima pojma nemam. srećom mala smo firma, pa ne mogu mnogo krvopija da nakače. ima još 2 partijska čoveka, al oni rade, ima ceo UO koji... ne znam šta može i ume da odluči na osnovu kvalifikacija koje imaju.

Edited by PointTaken
Link to comment

PT, ne znam šta možeš da urediš, jedini ko tu nešto može je država koja treba da pošalje finansijsku, ali nemguće je da za tako veliku firmu već nije bilo prijava i redovnih kontrola u dvocifrenom ili trocifrenom broju... znači imaju neku zaštitu.

Link to comment

I dalje vešto zaobilazi slona u špajzu, tj. činjenicu da je neuplaćivanje doprinosa - kršenje zakona, a ne neodgovornost. No, ovu inicijativu treba pozdraviti.

Beograd -- Ministar privrede izjavio da bi izmenama zakona trebalo omogućiti da svi građani imaju zdravstveno osiguranje, bez ozbira da li poslodavci uplaćuju doprinose.Saša Radulović je na konfereniciji za novinare kazao da je to predviđeno akcionim planom za realizaciju Strategije razvoja preduzetništva, koju je pripemilo Ministarstvo privrede."Stav Ministarstva privrede je da svaki stanovnik treba da ima zdravstveno osiguranje samim tim što je građanin Srbije", naglasio je ministar privrede. On je istakao da nije fer da se na zaposlene prebacuje neodgovornost poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose, čime treba da se bavi Poreska uprava. Po oceni Radulovića, nije dobar sistem da porodiljsko bolovanje prvo plaća poslodavac kojem te troškove potom refundira Republički fond za zadravstveno osiguranje. "Fond treba direktno da isplaćuj porodiljsko bolovanje, bez ozbira na to šta poslodavac radi", rekao je Radulović.
Link to comment

Inicijativa je dobra, samo nadam se da to neće značiti da bi povećali poreze da to isfinansiraju, čime će dodatno otežati privatnim firmama koje uplaćuju doprinose, plaćaju pdv i plaćaju poreze.

Link to comment
Po oceni Radulovića, nije dobar sistem da porodiljsko bolovanje prvo plaća poslodavac kojem te troškove potom refundira Republički fond za zadravstveno osiguranje. "Fond treba direktno da isplaćuj porodiljsko bolovanje, bez ozbira na to šta poslodavac radi", rekao je Radulović.
:thumbsup:. Naša koleginica ide za dve nedelje na trudničko a nakon toga i na poduže porodiljsko odsustvo (treće dete). Sve vreme treba da još isplaćujemo platu a moramo nekoga zaposliti umesto nje, logično, jer posao neće prestati da postojiDa imamo 400 zaposlenih, pa ne bi bio problem pronaći način da isplatimo 401 platu. Ali kada imaš 5 zaposlenih, šestu platu je teško obezbediti svakog meseca.
"Stav Ministarstva privrede je da svaki stanovnik treba da ima zdravstveno osiguranje samim tim što je građanin Srbije", naglasio je ministar privrede.
Ovo tako normalno zvuči da mi je neobično da mora da se objašnjava. Edited by pacey defender
Link to comment

Baš to što pejsi kaže, za bogatije firme je ok jer dobiće za 6 meseci pare a ne ometa ih u funkcionisanju da pričekaju, al za slabije firme je problem.Inače u EU porodilljsko plaća firma, nikakvo refundiranje. Isto i ako se razboliš moraju da te plaćaju par godina i tek onda padaš na teret socijalnog - čisto za one koji pričaju kako je u EU bolje jer su njihove firme manje poreski i socijalno opterećene. Manje firme zbog toga uzimaju osiguranje, što naravno košta, da ne bi u slučaje trudnoće jednog i duže bolesti drugog od desetak radnika koje imaju, išli pod led.

Edited by Evi_
Link to comment
Ovo tako normalno zvuči da mi je neobično da mora da se objašnjava.
+1I lepo je što se nije javila Dejanovićka da objasni kako trenutni mehanizam funkcioniše savršeno i da actually treba drkati ljude overama, potvrdama, nedefinisanim situacijama i slično.
Link to comment
Inače u EU porodilljsko plaća firma, nikakvo refundiranje. Isto i ako se razboliš moraju da te plaćaju par godina i tek onda padaš na teret socijalnog -
moj boldu ovo mi je tesko da poverujem i sumnjam da je tako. ne znam kako je u eu, ali fiirme su osigurane, gde su svi radnici kolektivno osigurani tako da u slucaju duze bolesti (mesec+), osiguranje placa radnike. verujem da je slicno i u zemljama eu, mada ne verujem da je to regulisano na nivou unije, verovatno je razlicito od zemlje do zemlje. period i visina isplate moze zavisiti i od firme do firme u zavisnosti kakav ugovor sa osiguranjem imaju.
Link to comment
Placa poslodavac, a varos refundira troskove poslodavcu, sa zakasnjenjem od oko sest meseci.
poslodavcu se refundira do 5og u mesecu ukoliko obrasce preda do 30og u mesecu za prethodni mesec... Edited by orderka
Link to comment

Ne dopada mi se to EU rešenje uopšte. Zajedničkim dogovorom, kao građani, došli smo do toga da je kul da se solidarišemo sa trudnicama i bolesnima. Ne vidim uopšte kakve to veze treba da ima sa procesom rada i zbog čega bi poslodavac i drugi zaposleni bili dovedeni u priliku da im posao i prihodi budu ugroženi.Ako je žena trudna neka država plati tu trudnoću. Odmah, direktno. Kakava osiguranja, kakvi bakrači. Još jedan "neproduktivan" sektor koji postoji zato što je regulacija pogrešna.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...