Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovdje nema postanskih sanducica u kucama vec po mallovima. Mene je isprva nerviralo al mislim da je to prilicno efikasan sistem - posti treba mnogo manje osoblja, stedi se para i na poste itd. Za bitnije posiljke dobijes SMS ili e-mail "you got a mail!".

Link to comment
Ovdje nema postanskih sanducica u kucama vec po mallovima. Mene je isprva nerviralo al mislim da je to prilicno efikasan sistem - posti treba mnogo manje osoblja, stedi se para i na poste itd. Za bitnije posiljke dobijes SMS ili e-mail "you got a mail!".
hej, oces da cujes jednu zanimljivost? botswana je imala nadprosecan (iznad svetskog proseka) rast u 50 od poslednje 52 godine. zasto bas poslednje 52? zato sto wb ima podatke za toliko unazad.inace, communal mailboxes ce sada postati standard i u urbanoj kanadi (ili ontariju, nisam 100 %). u srbiji bih rekla da posta pravi najvise para na placanjima racuna. to bi mogli da rade automati, ali jbga, kad ljudi vole da stoje u redu, umesto da placaju preko neta ili na bankomatu. a koliko im placa drzava za raznosenje penzija i koji jos procenat ljudi trazi da im se donosi penzija umesto da legne na racun?
Link to comment
Poste SAD nisu bas zgodan primer posto se dave u gubicima.
Valjda je tim bitnije hitno ih privatizovati, jer ne prave profit za razliku od ovdašnje pošte?
Zato mislim da Postu treba privatizovati, i privatizovanom preduzecu ostaviti zakonsku obavezu da odrzava garantovano slanje i primanje poste po celoj zemlji po jedinstvenoj tarifi sledecih recimo 20 godina. A do tada ce tehnoloski progres vec oduzeti posti status javnog dobra.
:DSiroti hazard i dalje ništa nije naučio. Privatizovati, odrediti zakonsku obavezu sa garancijama, i sve će biti kako treba jer tako piše na nekom mastilu. I, kako se to razlikuje od 200+ pljačkaških privatizacija?
Link to comment

Bergasa mi je skrenuo paznju na clanak Gligorova na Pescaniku.Ima sve i zakon o radu i monetarna politika i fiskalna politika.Interesantan predlozak za razmisljanje i diskusiju.http://pescanik.net/2014/01/sveobuhvatne-reforme/

Link to comment
To je tacno, tj. danas je delimicno tacno i postaje sve manje tacno. Naravno da je posta bila vrsta javnog dobra - nekad, kada je to bio osnovni ili cak jedini nacin komunikacije. Tehnoloski napredak na polju elektronskih komunikacija cini klasicnu postu (u smislu slanja pisama) sve vise besmislenom (naravno, ne cini kurirske sluzbe za ekspres dostavu, te postansko slanje paketa besmislenom, naprotiv - zbog elektronskog poslovanja i online kupovine sve vise se robe salje postom potrosacima, npr.). Zato mislim da Postu treba privatizovati, i privatizovanom preduzecu ostaviti zakonsku obavezu da odrzava garantovano slanje i primanje poste po celoj zemlji po jedinstvenoj tarifi sledecih recimo 20 godina. A do tada ce tehnoloski progres vec oduzeti posti status javnog dobra.
Može i ovo. Ali u principu dok god postoji javni interes da pošta održi načelo jednakosti privatizacija će se teže izvesti.Inače, da, naša pošta u sadašnjim okolnostima teško da može da ne ostvari profit. U Americi je daleko razvijenije tržište usluga pa njihova državna pošta beleži gubitak.
Link to comment
hej, oces da cujes jednu zanimljivost? botswana je imala nadprosecan (iznad svetskog proseka) rast u 50 od poslednje 52 godine. zasto bas poslednje 52? zato sto wb ima podatke za toliko unazad.inace, communal mailboxes ce sada postati standard i u urbanoj kanadi (ili ontariju, nisam 100 %). u srbiji bih rekla da posta pravi najvise para na placanjima racuna. to bi mogli da rade automati, ali jbga, kad ljudi vole da stoje u redu, umesto da placaju preko neta ili na bankomatu.a koliko im placa drzava za raznosenje penzija i koji jos procenat ljudi trazi da im se donosi penzija umesto da legne na racun?
Jos odavno moze u Srbijici da se placa u bankama. Takodje plate lezu na racune u bankama, ne znam za penzije al verujem i da to ide. Neko je rekao da posta ima monopol na odredjene posiljke (to plus verovatno je koriste za sve sve drzavne institucije) i eto ti profitabilne poste, ameri da uce!edit: zapravo nisam cist sto tice poste i slicnih javnih preduzeca. Ona sustinski sluze i kao socijalna pomoc. Jedino ti se prevrne stomak kad neko na toj socijali zivi daleko bolje od onog ko vuce za nogavicu srpskog gazdu da ga zaposli. No, svaka modernizacija u ovoj zemlji se uvek zavrsavala sa ogromnim kradjama na tenderima, brdom bacenih para i istim brojem ako ne i vecim zaposlenih. Ne vredi vijugati, MP40 je odavno iznaso resenje. Edited by Shan Jan
Link to comment

Što se tiče Zakona o radu čini se da će biti stavljen pred Vladu tek posle izbora. Iako smo usvojili samo dva od četiri predviđena/tražena zakona Svetska banka će ipak isplatiti tranšu od 250 miliona za popunu budžeta, tako da se mirnije može ići na izbore.

Link to comment
Valjda je tim bitnije hitno ih privatizovati, jer ne prave profit za razliku od ovdašnje pošte?
pa da im se raspadnu USA? ovdasnje poste ostvaruju profit uprkos konkurenciji koja postoji. sve mozes uraditi na drugom mestu osim telegrama. pri tom postoje tamo gde konkurencija nikad nece ni prismrdeti nije srbija samo oko autoputa. ko da deci pricam.
Link to comment

Ajde matori, ako je rešenje u privatizovanju, objasni ti meni što ih ne privatizuju ako je dobro da budu privatizovane, a prave im gubitke? I to baš Amerikanci? Nije ni cela Amerika u autoputevima, jebiga, ali nije dovoljno pisati iz kakvog potkrovlja predstavljajući se kao iskusni 20-godišnji istoričar tehnolog, umetnički kritičar i poznati publicista sa dugogodišnjom karijerom u oblastima energetike, poljoprivrede, infrastrukture i saobraćaja i otac sedmoro dece da bi se upila sva mudrost ovog sveta.

Link to comment

lepo pita filipenko, zasto se ne privatizuje posta u sjedninjenim drzavama uprkos gubicima? i zna li neko da li i zaposleni u us posti dobijaju 13. platu i slicne bonuse?ustvari, mene diskusije na ovoj temi bas raduju jer pokazuju da se vode iz klasnih pozicija a ne ideoloskih ili etnickih ili kakvih vec sve ne, sto je uobicajeno u ovom drustvu. uvek kada mogu kazem, klase a ne rase, to govorim vec vise od tri decenije. najzad i ja da vidim da ljudi pocinju da razmiljaju vodjeni svojim klasnim interesom i da zastupaju stavove za koje smatraju da odgovaraju njima licno kao pripadnicima odredjene klase. to sto se to prodaje kao tzv. opsti interes, to je samo folklor i nista vise.

Edited by Pontijak
Link to comment

//oprostite što upadam u temu naglavačke, bez čitanja, a moguće i promašujem. već izvesno vreme uopšte ne čitam forum. premestite post ako nađete bolje mesto.naime, tehnojebenamanija. tehnomanija. firma koja zapošljava klince za po 19000 dinara, uglavnom na crno. dakle ništa penziono, ništa zdravstveno. ništa ništa.međutim, ako se zaposleni razboli, TRAŽE mu lekarsko uverenje mrtvi hladni. takođe na tu jezivo bednu platu odbijaju nekakve kazne ako ne znam šta urade ili ne urade.napalm, ili neko ima bolje ideje?samo nemojte one ideje iz pozicije noja ili neke svemirske ptice koja ne živi u srbiji i ne (želi da) zna kako stvari ovde funkcionišu. šta stvarno može da se preduzme?vučem se po lekarima i familiji ovih nedelja, pa sam se naslušala istih priča iz različitih izvora.smatram ih verodostojnim.

Link to comment

liberalizovati trziste rada, to ce stimulisati Tehnomaniju da postuje zakon :fantom:edit: a sad ozbiljno. nije moguce uraditi apsolutno nista ako ne postoji politicka volja da se obezbedi postovanje zakona. bilo kog, novog ili starog.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
neke svemirske ptice koja ne živi u srbiji i ne (želi da) zna kako stvari ovde funkcionišu
Evo bas od te ptice, i ovde kod mene ima tako nesto vrlo slicno (iznenadili biste se... mozda). To su ta moderna vremena, evo nek' Budja objasni zasto to tako treba da bude i da ce nam trickle down efektom svima biti bolje (ali kad crknemo).EDIT. I ko ne misli tako, taj je za Slobu. Edited by Indy
Link to comment
Evo bas od te ptice
ma nisam mislila na iseljenike, nego pokušala da metaforično obuhvatim sve odlepljene od ove realnosti. ima takvih i koji ovde žive.potpuno sam pobesnela. ne mogu da se setim gde sam čula ili pročitala da građanina srbije od propasti deli 1 plata (a ja bih, poučena ličnim aktuelnim iskustvom dodala i 1 duže bolovanje). to je potpuno tačno i meni je stvarno muka od toga kako žrtvuju i melju sve ljude koje znam, volim i za koje želim da požive. što duže i koliko je moguće dostojanstveno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...