Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

evo kako to rade uspešne firme, koje su se svojim radom izborile da budu profitabilne čak i u vremenu krize i nemaštine. evo kako to rade uspešni sindikati koji su uspeli da se izbore za veća prava radnika.

U javnom preduzeću Pošta Srbije u Beogradu danas je potpisan kolektivni ugovor koji će važiti za 15.000 zaposlenih u tom preduzeću....Prema kolektivnom ugovoru, otkazi su mogući samo uz saglasnost radnika kojima ja zagarantovana otpremnina. Novim kolektivnim ugovorom zadržana su i prava radnika koja se tiču svih isplata i naknada, pravo na topli obrok, regres, jubilarne nagrade, isplate prilikom odlaska u penziju, kao i solidarna pomoć u nekoliko oblasti za koje poslovodstvo odluči da pomogne radnicima....Krkobabić je rekao da je taj ugovor primer da jedno javno preduzeće može da podnese sva davanja koja se tiču radnika i da, istovremeno, u 2013. ostvari dobit od oko 30 miliona evra, što je tri puta više nego prethodne godine...
bravo za Krkobabića, bravo za Ljajića. Edited by Lezilebovich
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bravo za poreske obaveznike, trebalo bi da im Posta digne spomenik, ionako ce da pocrkaju svi uskoro sa Krkobabic biznismenima.
Nema ovo toliko veze sa zakonom o radu i poreskim obveznicima kojima je Posta itekako potrebna.Problem ovde je mnogo vise monopol Poste i konflikt interesa posto partijsko-drzavni funkcioneri sede direktno u UO.Neka ukinu taj monopol, dozvole drugim firmama da konkurisu slobodno (i time stvaraju radna mesta) a uslove kolektivnog ugovora mogu naravno da isposluju u skladu sa profitabilnoscu firme a ne propisano nekakvim zakonom.Ukoliko drzavna firma postane teski gubitas, naravno da poreski obveznici treba direktno da se pitaju da li zele to da placaju umesto drugih funkcija poput obrazovanja ili zdravstva.Zato je i potrebna reforma drzavne uprave i politicke kontrole gde se glasa i kontrolise odvojeno zakonodavna (parlament), izvrsna (vlada) i usluzno-korporativna vlast (UO drzavnih firmi i usluga).Sustina korumpiranosti partokratije jeste i u tome sto ne postoji odvojena demokratska kontrola razlicitih funkcija drzave nego je sve skoncentrisano u mutnom partijskom brlogu. Edited by Anduril
Link to comment

Da li placas gubitase iz budzeta ili imas uspesne krkobiznismene koji se bahate sa svojim monopolom, rezultat je isti - gradjani Srbije (ono malo privatnog sektora bez ikakve zastite i uslova rada) placaju iz svog ionako praznog dzepa te kolektivne ugovore iz komunisticke bajke.

Link to comment

DHL, FedEx, TNT i gomila sličnih službi uredno rade u Srbiji ali to su specijalizovane usluge koje čine samo jedan segment operacija Pošte. Njima je konkurencija PostExpress (a to tek kada se široko posmatra) a ne Pošta kao takva.

Link to comment
evo kako to rade uspešne firme, koje su se svojim radom izborile da budu profitabilne čak i u vremenu krize i nemaštine. evo kako to rade uspešni sindikati koji su uspeli da se izbore za veća prava radnika.bravo za Krkobabića, bravo za Ljajića.
uh, to kada krenu da se hvale sa dobiti... najjači mi je bio onaj profit železnica od pre koju godinu na osnovu otpisa dugova, pa su to iskoristili da podele bonusekapiram da vlada sada dobije da vodi neku proizvodnu firmu (može i poljoprivreda), recimo 50 zaposlenih i da se poštuju svi zakoni, nema šanse da bi je izvukli na pozitivno Edited by Ravanelli
Link to comment
...gradjani Srbije (ono malo privatnog sektora bez ikakve zastite i uslova rada) placaju iz svog ionako praznog dzepa te kolektivne ugovore iz komunisticke bajke.
Mozda, mada onaj ugovor iznad nema nikakve veze sa komunizmom. Nemoj sad i ti kao onaj koga sam morao da blokiram.
Link to comment

Ok nisam bio jasan - ono je ugovor iz krkobabiceve komunisticke bajke, meaning, kako on zamislja SFRJ funkcionisanje superprofitabilnih drzavnih preduzeca koje uz to jos mogu da garantuju bolje uslove od svakog iz privatnog sektora. To jest, uslovi nisu problem (ja bih licno bolje uslove za svakog) ono sto je problem je sto se ti uslovi o kojima drugi mogu samo da sanjaju grade na monopolu, ergo, placaju iz dzepa onog jada i bede sto nije uvaljao dupe u drzavne stolice, i jos im se to natura na nos kao veliki uspek krkomaga.

Link to comment

Hm. Mislim da je ipak Anduril rekao to sta je sustina problema ovde, tj. partokratija. Kako je on lepo objasnio, uslovi kolektivnog ugovora nisu ti koji su ovde problem (niti vidim bilo sta neobicno u njima).

Link to comment
DHL, FedEx, TNT i gomila sličnih službi uredno rade u Srbiji ali to su specijalizovane usluge koje čine samo jedan segment operacija Pošte. Njima je konkurencija PostExpress (a to tek kada se široko posmatra) a ne Pošta kao takva.
e hvala, ne koristim postanske usluge pa nisam ni znao da sve te sluzbe rade u srbiji :) onda, da prepravim pitanje: da li posta kao takva ima monopol samo u srbiji ili je to situacija i u drugim drzavama?
Link to comment

Pošta je jedna vrsta javnog dobra. Pre dosta godina sam slušao jedno savetovanje o razvoju poštanskih usluga i profitabilnosti istih. Tadašnji direktor (na mene ostavio dobar utisak poznavaoca ove oblasti) je svoje izlaganje počeo time da je u Srbiji ovog jutra otvoreno toliko i toliko pošta. Nije uopšte pominjao profit već je naglasio da pošta kao takva ima zadatak da svim građanima obezbedi dostupnost usluge i da teži da obezbedi približno jednake uslove svima. Dakle, suština je da svako treba da ima mogućnost (pravo?) da pošalje i primi pismo, ma gde živeo. Svakako u okviru ove delatnosti mogu se razvijati i određene posebne usluge, koje su profitabilne, ali profitabilnost nije cilj pošte.

Link to comment

Šta reći o Krkobabiću? U prošlosti je bilo nekih dobrih predloga kako se izboriti sa takvima (kao i sa ovim njegovim parazitima iz sindikata)

Edited by Bojan
Link to comment
Pošta je jedna vrsta javnog dobra. Pre dosta godina sam slušao jedno savetovanje o razvoju poštanskih usluga i profitabilnosti istih. Tadašnji direktor (na mene ostavio dobar utisak poznavaoca ove oblasti) je svoje izlaganje počeo time da je u Srbiji ovog jutra otvoreno toliko i toliko pošta. Nije uopšte pominjao profit već je naglasio da pošta kao takva ima zadatak da svim građanima obezbedi dostupnost usluge i da teži da obezbedi približno jednake uslove svima. Dakle, suština je da svako treba da ima mogućnost (pravo?) da pošalje i primi pismo, ma gde živeo. Svakako u okviru ove delatnosti mogu se razvijati i određene posebne usluge, koje su profitabilne, ali profitabilnost nije cilj pošte.
To je tacno, tj. danas je delimicno tacno i postaje sve manje tacno. Naravno da je posta bila vrsta javnog dobra - nekad, kada je to bio osnovni ili cak jedini nacin komunikacije. Tehnoloski napredak na polju elektronskih komunikacija cini klasicnu postu (u smislu slanja pisama) sve vise besmislenom (naravno, ne cini kurirske sluzbe za ekspres dostavu, te postansko slanje paketa besmislenom, naprotiv - zbog elektronskog poslovanja i online kupovine sve vise se robe salje postom potrosacima, npr.). Zato mislim da Postu treba privatizovati, i privatizovanom preduzecu ostaviti zakonsku obavezu da odrzava garantovano slanje i primanje poste po celoj zemlji po jedinstvenoj tarifi sledecih recimo 20 godina. A do tada ce tehnoloski progres vec oduzeti posti status javnog dobra.@ostalida, Posta Srbije ima monopol na odredjenu klasu posiljaka (pisma i sl.), zakonom propisan
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...