Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

U Holandiji zakoni o prodaji lakih droga idu na visegodisnje javne rasprave, a ovde se najbitniji zakon u zemlji, predlozen mimo bilo cijeg predizbornog progreama, provlaci za mesec dana. I sada treba da diskutujemo da li su javne rasprave dobre ili ne. Pa dodje mi da eksplodiram od besa zbog nekih stvari koje citam ovde,
Ovaj, ako teramo mak na konac, EU je ustala na noge i digla dreku kada je Papandreu predlozio referendum o EU bailout, a, slozices se, to je ipak bilo vrlo bitno za Grcku.Je li to EU kojoj tezimo?(Ili lokalno, briselski sporazum.)
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sta ces, vidis da Syme vidi feudalizam svuda oko sebe.
A ti si se zbog toga nasao prozvanim. Mozda bi trebalo da razmislis zasto.
Tako je i Sloba garantovao radna mesta i kurs je bio fiksan.
A S. Milosevic je jedini koji ti pada na pamet kad je u pitanju sigurnost zaposlenja?
Link to comment
Koliko sam shvatio, razlog zašto su sindikati onemogućili raspravu u NS je upravo u tome što ova tripartitna shema nije ispoštovana i što su dovedeni pred svršen čin.
to verovatno i jeste jedan od kljucnih problema, sto se ona udruzenja koja se ovde zovu sindikatima bave samim sobom. ova tri kao glavna sindikata su do skoro pa poslednjeg trenutka ucestvovala u pripremi nacrta, a poceli su sa izbacivanjem smakosvetovnih upozorenja tek krajem novembra. mozda sam baksuz, ali mi je tesko da poverujem da se, recimo, o minulom radu ili nadoknadi za godisnji odmor nije pricalo tokom prethodnih devet meseci.tokom konsultacija sa raznim strucnjacima pre nego sto mi je ovaj aneks stavljen pod olovku za potpis, saznala sam i detalj da ukoliko postoji predsednik sindikata u firmi, on ne moze da dobije otkaz. ako je to istina, onda je predsednicima sindikata, posto su borci za druge, sigurno prva briga pred spavanje i prva kad se probude da stite interese ostalih radnika.takodje, raspitivala sam se da li se udruzenja kojima strukovno pripadam bave ovakvim stvarima. neobicno, odgovor je bio ne. da, postoje zastitnici prava zaposlenih u toj struci, ali se oni uglavnom bave osvajanjem pobeda poput 30 odsto popusta za vozne karte i slicno.a konvencija uss sloga u uzicu nije odrzana, umesto toga, buduci predvodnici srpskog sindikalnog fronta pisu najvecem i susrecu se sa covekom u crnoj uniformi. ako mi je to sindikat, onda cu radije da me drka poslodavac, jebiga.
Link to comment
Trebalo je. A trebalo je i promeniti Ustav.A ja zaista ne razumem u čemu je tvoj problem, i šta ti u stvari hoćeš u ovoj raspravi.
Izvini, ali sta ti hoces u ovoj diskusiji?Ono svi znamo tvoj stavi, posle prvog svog posta nisi izrekao nista sto bi ga potkrepilo, ...Ja uglavnom pasivno pratim ovu temu, osim krace polemike sa Hazardom i mozda par nacelnih diskusija o stvarima kao sto je ovo proglasavanje javne rasprave vrhunskim demokratskim nacelom. Na ovom topiku sam da steknem neko misljenje o zakonu, posto trenutno imam ambivalentan odnos prema njemu.
Link to comment
zašto si morala da potpišeš taj aneks? ste imali raspravu sa hr oko toga?
uslovno receno. ja nisam ni imala ugovor o radu, jer u vreme kada su me zaposlili, tako nesto nije ni postojalo, a posto se radi o predstavnistvu-nerezidentu, niko nikad nije ni obracao paznju na takve stvari. onda je na nivou cele firme krenula provera kako ko gde u 140 i nesto zemalja radi, pa su konsultovali ovde neke advokate i tako to. malo je slozenija prica nego obicno i mislim da je osnovni razlog sto su to uradili taj da imaju kakav-takav legitimitet za otpustanje. mislim, po ovom spisku ispunjavam 7 od 8 prekrsaja radne discipline, a tacka o necelishodnom i neodgovornom koriscenju sredstava za rad moze da se iskoristi upravo u ovom trenutku :D
Link to comment

već sam pisao da su mi dali da potpišem izjavu kojom se odričem odredbi kolektivnog, što sam odbio, tako da za koji mesec kapiram da ću doći ponovo na red dobrim ljudima iz hr-a, kada isprocesuiraju ove što su potpisalitaj deo o kašnjenju mi je super. ja kasnim oko pola sata svaki dan, ali ostajem koji sat duže, što mi ne plaćaju, tako da tu j njih držim----anyhow, koliko god da sam malo mislio o ljudima koji rade u hr kao zanat, tek sad ih ne volim

Edited by Ravanelli
Link to comment
A ti si se zbog toga nasao prozvanim. Mozda bi trebalo da razmislis zasto.A S. Milosevic je jedini koji ti pada na pamet kad je u pitanju sigurnost zaposlenja?
Ja se osecam prozvanim na slican nacin na koji se jedan deo forumasa oseca prozvanim za cosicevce i solobicevce. Drugim recima, tanak ti je taj debatni argument.Sto se druge recenice tice, cudna mi cuda.Sigurnost posla, bankrotirana drzava, pri tome je ova sada naslednik one od pre dvadesetak godina.Zasto li mi Sloba pada na pamet a ne Filipini na primer?
Link to comment
Ja se osecam prozvanim na slican nacin na koji se jedan deo forumasa oseca prozvanim za cosicevce i solobicevce. Drugim recima, tanak ti je taj debatni argument.Sto se druge recenice tice, cudna mi cuda.Sigurnost posla, bankrotirana drzava, pri tome je ova sada naslednik one od pre dvadesetak godina.Zasto li mi Sloba pada na pamet a ne Filipini na primer?
Dobro, IL onda. Good bye.
Link to comment
Koliko sam shvatio, razlog zašto su sindikati onemogućili raspravu u NS je upravo u tome što ova tripartitna shema nije ispoštovana i što su dovedeni pred svršen čin.
Ne mogu sada da izguglam, ali citao sam u novembru clanak u NINu, gde je pisalo nesto sto otprilike potvrdjuje lubino rezonovanje: ovi sindikati koji galame povukli su se iz radne grupe nakon sto je u radnu grupu (ili neko drugo konsultativno telo ili sta vec, ne secam se tacnog naziva) ministarstvo pozvalo neke druge sindikate, pa je nastao spor oko toga ko je reprezentativan a ko nije, ko sme da bude u radnoj grupi ili cemu vec, itd. I onda su se ovi sto sad opstruiraju javnu raspravu demonstrativno povukli jer nisu hteli da sede za istim stolom kao ovi drugi.Takodje, ako se dobro secam jos nekih stvar iz tog clanka, tim sindikatima zapravo najvise smeta predlozena promena u zakonu koja se odnosi na utvrdjivanje reprezentativnosti sindikata (a taj status povlaci da drzava mora sa njima da razgovara i da ih konsultuje i da im daje neke beneficije, tipa neke pare i mesto u tom socio-ekonomskom savetu itd.), koja bi dovela da neki sada reprezentativni sindikati izgube taj status i da ih dobiju neki drugi.Sad pricam iz secanja ali to je otprilike to. Dakle i moj je utisak da sindikati (tj. njihova rukovodstva) galame najvise zbog (potencijalnog) gubitka sopstvenih privilegija i beneficija, tj. da im nije bas briga o radnickim pravima na prvom mestu.
Link to comment

Sasvim moguće, ne znam detalje, a o našim sindikatima nemam dobro mišljenje. I meni lubina verzija zvuči ubedljivo.Moja spekulacija, ali zaista samo spekulacija, je da su sindikati u startu legli na rudu kao i sve druge institucije, ali da je sada počelo da se diže ozbiljno radničko nezadovoljstvo, pa su morali da počnu nešto da rade.

Link to comment
+1Ovaj post kao nastavak onog na Lamentu.Prosto, baby boomeri su za sebe kreiriali sistem socijale koji nije realan a mogao se odrzavati demografskom ekspanzijom.I sada se ta stecena prava politicki ne mogu eliminisati, a imigracija je no-no.
taj deo price ce apsolutno svi morati da menjaju, kako Srbija, tako i Nemacka i sve ostale evropske zemlje. Nevezano za ekonomsku situaciju. Ja sam mnogo pre za to nego za drasticno smanjeivanje prava radnika. Bilo bi dobro da gospoda glasaci u razvijenim evropskim zemljama razumeju da glasajuci za raznorazne antiimigrantske partije direktno sebi, i to srednjorocno, zidaju smanjenje prava kao zaposlenih.
anyhow, koliko god da sam malo mislio o ljudima koji rade u hr kao zanat, tek sad ih ne volim
kakav crni zanat, to je u masi slucajeva ideologizacija poslovanja. ne u svim, ali u lepom broju. no to je troll ovde. tako da nema veze.
Link to comment
Zasto li mi Sloba pada na pamet a ne Filipini na primer?
zato sto si izvanredno bezobrazan, ne vidim drugi razlog zasto bi neko toliko insistirao na Milosevicu u ovoj diskusiji.
Link to comment
to verovatno i jeste jedan od kljucnih problema, sto se ona udruzenja koja se ovde zovu sindikatima bave samim sobom. ova tri kao glavna sindikata su do skoro pa poslednjeg trenutka ucestvovala u pripremi nacrta, a poceli su sa izbacivanjem smakosvetovnih upozorenja tek krajem novembra. mozda sam baksuz, ali mi je tesko da poverujem da se, recimo, o minulom radu ili nadoknadi za godisnji odmor nije pricalo tokom prethodnih devet meseci.tokom konsultacija sa raznim strucnjacima pre nego sto mi je ovaj aneks stavljen pod olovku za potpis, saznala sam i detalj da ukoliko postoji predsednik sindikata u firmi, on ne moze da dobije otkaz. ako je to istina, onda je predsednicima sindikata, posto su borci za druge, sigurno prva briga pred spavanje i prva kad se probude da stite interese ostalih radnika.takodje, raspitivala sam se da li se udruzenja kojima strukovno pripadam bave ovakvim stvarima. neobicno, odgovor je bio ne. da, postoje zastitnici prava zaposlenih u toj struci, ali se oni uglavnom bave osvajanjem pobeda poput 30 odsto popusta za vozne karte i slicno.a konvencija uss sloga u uzicu nije odrzana, umesto toga, buduci predvodnici srpskog sindikalnog fronta pisu najvecem i susrecu se sa covekom u crnoj uniformi. ako mi je to sindikat, onda cu radije da me drka poslodavac, jebiga.
Naravno da se bave sobom, tj. svojim članovima? Čime bi trebalo da se bave? 75% materijalnih sredstava i resursa kojima sindikati raspolažu se troši na sudske procese koje članovi vode protiv poslodavaca ili države zbog različitih formi kršenja zakona o radu a broj tih procesa se meri u desetinama hiljada. Gro para kojima sindikati raspolažu su od članarina (SSSS je u mnogo boljem položaju jer im se ne naplaćuju prostorije u Domu Sindikata). Samo su dva sindikata u Srbiji reprezentativna (SSSS i UGS Nezavisnost) i to se određuje prema broju članova. I prethodna vlast je pokušavala da razjebe socio-ekonomski savet time što su mimo pravila pregovarali sa raznim ASNS-ovima ili ovim novim SPS-ovskim kreaturama, a ova je u potpunosti uspela i to tako što je jednostavno rešila da ih ignoriše. Razgovori koji su vođeni o novom kolektivnom ugovoru i o nacrtu zakona o radu su jednostavno pali u vodu - Radulović ima svoj predlog i oni će ga usvojiti u skupštini ukoliko PPV uspe da zavrne jaja Dačiću. Za sindikate ih zabole. To jest, ko se buni taj je protiv našeg Vebera spasitelja.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...