Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa nemoj ni mude & guzice. prosto imamo 1 pustinju nerazumevanja medju nama. kakva je njena prava priroda, to je vec druga nogavica pantalona univerzuma <_<
ali ta pustinja potice, dprostite, iz straznjice. tacnije, iz zagledanosti nekih u sopstvenu. hteli bi da me salju da lutam poput samuraja bez gospodara srbijom, u potrazi za sakom pirinca. ovde nasecem drva, onde odbranim selo od bandita, i nakupi mi se da platim hipoteku. i to ne zato sto su oni sami skrti na pirincu, ne nikako! oni samo zele drugaciji grafikon. i ne razumeju kako to da i meni grafikon nije svetinja, jos se i ljute.
Samo da probam nešto... Rakurs? :unsure:
va te faire enculer Edited by Miralem
Link to comment
ali ta pustinja potice, dprostite, iz straznjice. tacnije, iz zagledanosti nekih u sopstvenu. hteli bi da me salju da lutam poput samuraja bez gospodara srbijom, u potrazi za sakom pirinca. ovde nasecem drva, onde odbranim selo od bandita, i nakupi mi se da platim hipoteku. i to ne zato sto su oni sami skrti na pirincu, ne nikako! oni samo zele drugaciji grafikon. i ne razumeju kako to da i meni grafikon nije svetinja, jos se i ljute.
U celoj priči, mi ni ne znamo kolika je mobilnost u Srbiji jer pola miliona ljudi koji rade na crno nisu obuhvaćeni statistikom, a verovatno ni oni koji još imaju lične po kojekudima dok rade u drugom gradu. Možda bi ustvari ispalo da smo sasvim mobilni, čak i sa ovim platicama.Mislim šta znači viša mobilnost, viša mobilnost, kolika to treba da bude? Viša. Kolika je sad? Nedovoljna. Ajde bogati.
Link to comment
Ne radi se ovde o tome da se bilo ko okrivi za lenjost (ili već šta?), niti da se bilo kome silom nameću drugačiji moralno/vrednosni stavovi ili stil života. Radi se prosto o tome da se poboljšaju uslovi za privređivanje, kao i ukupan privredni ambijent.Ali dosta argumenata ide u pravcu - kada stignu pare stvoriće se i ambijent. To bi bilo u redu kada nas realnost ne bi demantovala i ukazivala da se jedino može razmišljati na obrnut način. Evo godinama se pokušava sa nekim restrukturiranjem preduzeća, ali se stvar uglavnom svodi da se troše značajna budžetska sredstva. Čak i u slučajevima gde sve ukazuje da će poslovanje biti pozitivno to se ne dešava. Recimo RTB Bor, s obzirom na solidnu cenu bakra, imao je sve preduslove da uz izvesnu finansijsku pomoć brzo stane na noge. Ali onda vidimo koliki su dug napravili dok je država upravljala. Evo nisu u budžet uplatili ni rudnu rentu koja se uplaćuje na osnovu ostvarenog prihoda. A onda nam stvar postaje jasnija kada vidimo nesrećnog direktora, koga je država postavila, kako na lokalnoj televiziji objašnjava da je nekog dobavljača od koga je trebao da kupi bušilice uslovio da stavi pločice u neku ulicu u Boru. Iz ovoga vidimo da će se vrlo teško utvrditi gde je taj sve potrošio novac, ali verujem da ga u gradu uglavnom dočekuju sa "de si care!"Opet da se vratim na ovu poslovicu da je bolje dobiti udicu nego ribu. Ti možeš nekome ponuditi udicu, a da te taj pita "da li se udica jede", a može da ti kaže: "ja sam prodavac nameštaja iz Čačka, imam još malo do penzije i ne bih sad da pecam; a voleo bih da država pomogne da se oporavi Jugodrvo". To je u redu, ali šta treba ovde dalje da se čini? Ako se slažemo da treba poboljšati ambijent (a nadam se da je tako), koji su onda instrumenti za to?
Ova linija objasnjavanja ti i nije bas najbistrija. Prvo, na izborima ne glasaju firme i poslovni ambijent, nego ljudi, glasaci. I sada na izbore izlazi mnogo manje od 50% ljudi, a ako ljudi shvate da ko god bio na vlasti oni ce lakse da gube posao onda ce jos manje izlaziti i ceo sistem ce totalno prestati da bude legitiman i onda, sto se mene tice, vise mi nije bitno kakav je "poslovni ambijent" jer se onda lako moze doci u situaciju da cuvas sopstvenu kucu od provalnika koje 1) nece imati ko da hapsi 2) mozda upravo ti koji bi trebalo da hapse ujedno budu i "provalnici" (vidjali smo, nije da nismo).Zagovornici liberalizacije trzista rada (u koje, u principu, i sam spadam) cesto previdjaju politicke posledice. To je dangerous game u ovim uslovima u kojima smo mi (negde drugde less so), gde fakticki nema nekog rezervnog polozaja na koji bi vecina mogla da se povuce. Dakle, ako stvari ne uspeju, i ako svi zaposleni budu ojedjeni, a za nezaposlene izostanu rezultati, a u uslovima i dalje jake nacionalne frustracije, ti onda imas zemlju fakticki spremnu za diktaturu, samo treba neko da se pojavi na televiziji i istu objavi (da iskarikiram malo, ali ne mnogo). Niko prstom ne bi mrdnuo, mislim mi vec jesmo u odredjenoj meri u takvoj poziciji kao drustvo i kao drzava.Ovakvo radno zakonodavstvo (onformisao sam se iz medija i na forumu, a voleo bih i link da vidim da li je sve to tacno, ali ako jeste) da bi imalo sanse za uspeh mora da bude praceno masovnim investicijama jer u suprotnom ne postoje te unutrasnje rezerve kapitala koje ce iskoristiti pogodnost liberalizacije trzista radne snage (TRS). Jedno su Velika Britanija i SAD 80-tih, a drugo smo mi 2013-te. Ideja da ce se liberalizacijom TRS, a pri ovakvoj monetarnoj politici, akumulirati kapital je prosto bajka. Ideja da cemo odjednom postati interesantni stranim i domacim (doduse ne znam kojim domacim) ulagacima je takodje bajka, posto na to utice jos gomila stvari koja sa ekonomijom i nema puno veze. Dakle, sto se mene tice, nije ovde u pitanju liberalizacija TRS ili ne, nego je redosled upitan, a greska u koracima moze mnogo skupo da kosta.
Link to comment
U celoj priči, mi ni ne znamo kolika je mobilnost u Srbiji jer pola miliona ljudi koji rade na crno nisu obuhvaćeni statistikom, a verovatno ni oni koji još imaju lične po kojekudima dok rade u drugom gradu. Možda bi ustvari ispalo da smo sasvim mobilni, čak i sa ovim platicama.Mislim šta znači viša mobilnost, viša mobilnost, kolika to treba da bude? Viša. Kolika je sad? Nedovoljna. Ajde bogati.
takodje mislim da nisu uzeli cigane u obzir.a na zapadu ljudi zive u prikolicama, sele se tamo gde im gazda pokaze. znam i neke sto imaju samo kofer, omnia mea mecum porto. kad im se zavrsi 16ocasovno radno vreme bez pauze oni odu u kartonsku kutiju da spavaju. zato su tu gde jesu.
Link to comment
a na zapadu ljudi zive u prikolicama, sele se tamo gde im gazda pokaze. znam i neke sto imaju samo kofer, omnia mea mecum porto. kad im se zavrsi 16ocasovno radno vreme bez pauze oni odu u kartonsku kutiju da spavaju. zato su tu gde jesu.
Normalni ljudi, znaju da samo tako grafik može da im bude zategnut ko tambura.
Link to comment
Hvala, pogledacu u neko normalno vreme :Dedit: ipak sam pogledao. Clan 179 fakticki znaci da mozes da dobijes otkaz po bilo kom osnovu. Nebo je granica. Edited by MancMellow
Link to comment

Lala land preovladava kao i diskurs o milosevicevskoj sigurnosti.No, kada se desi Grcka ili Bugarska, bilo bi degutantno da se kenja po zlim Nemcima, Rusima i korumpiranoj eliti.Korumpiranu elitu, Dacica, Dinkica, Krkobabica drzi na vlasti upravo ovakav diskurs gde vecina gleda kako da izvacari drzavu i dobije "sigurnost" (a para nema) umesto da radi na konsensusu promena sistema. I nema to veze sa zakonom o radu, ova tema je samo lakmust frustracija ne samo Srbalja vec i Evropjana za staaaarom Evropom (ili Titom u Filipenkovoj obradi).Stoga, umesto da brod promeni kurs, vlada guranje ko ce biti poslednji na pramcu Titanika a kolektivno se cosicevski "lamentira" (videti bratski topic na Politici i +1 na Rodjine postove) nad sudbinom Evrope.Naravno, takav stav samo ojacava one protiv kojih se nominalno vodi borba: tajkuna, korporacija i ostalih neoliberala jer su oni ti koji imaju resurse, i finansijske i medijske, da upravljaju ovakvim stavom kako hoce.Tako se, nicim izazvan, na rendaljci nasao Hazard. Pravi primer tajkuna!Svaka cast.

Link to comment
Tu sada dolazimo do tragikomične priče: naime, glavno opravdanje za ovakav zakon složno nude poslodavci i ministar gospodarstva Saša Radulović, lice nestranačko koje je s posla stečajnog upravitelja po zanimanju (neugodne asocijacije) doveo upravo Aleksandar Vučić, populist. To opravdanje svodi se na dvije teorije: prva - da je kriza i da novca nema (dobro jutro!) i druga - da će ovaj zakon ‘olakšati zapošljavanje’. Pritom i poslodavci i ministar jako vode računa da ne kažu ključni razlog: da će tek otpuštajući jedne, moći zaposliti druge – kad bude potrebe, to jest. Eto nas natrag kod klasika marksizma: bitno je održavati ‘rezervnu armiju rada’, tj. nezaposlenih koji će konkurirati zaposlenima kada ovi zatraže veće plaće ili kraći radni tjedan ili duži godišnji odmor. Iz te rezervne armije regrutirat će se, dakako, štrajkolomci u slučaju potrebe. Gdje smo, dakle, prispjeli? Na kraj 19. stoljeća, hvala lijepa.Neće, međutim, biti lako progurati takav nacrt zakona o radu kroz srbijanski parlament. Prije svega zbog izvanrednih općih izbora koji postaju sve izvjesniji u veljači ili ožujku. Trebat će glasačko tijelo umiriti i anestezirati prije toga, pa se može očekivati odlaganje tog zakona za kasnije, kada se nova – nadaju se neki dvo- ili trostranačka – vlada stabilizira. Kada Aca Vučić uredno uknjiži vlastitu populističku popularnost i postane prvi premijer umjesto prvog potpredsjednika vlade, tek tada imat će mandat da jedan takav zakon provuče kroz poslušni parlament.
Vasić
Link to comment
Lala land preovladava kao i diskurs o milosevicevskoj sigurnosti.
Da li u dogledno vreme imas nameru da oponente na ovoj temi prestanes da vredjas sa potezanjem Milosevica, ili te treba staviti na IL? Javi, pa da znam sta da radim.
Link to comment
a možda bi bilo dobro da batalimo tog prostačko neotesani diskurs? Ili da moderacija reaguje.
"Retardi" koji "kenjaju o mobilnosti" su, medjutim, bili OK?Super diskusija, nema sta.
Link to comment

Buđo, a ti iskoči sa tog broda. Što se kog vraga sa nama i voziš. Opet, ako stojiš kraj čamca za spasavanje a masa ljudi kleči na pramcu čitajući poslednju molitvu i ti ne umeš da ih ubediš u to da trebaju u čamac, mogao bi razmisliti i zašto je to tako.Svaki zakon o radu, pa i ovaj, iako ga pipnuo nisam, je dobar, tj. ponajviše dobar. Sve ostalo je loše. Klasna i klanska borba, šta li...Glede mobilnosti, kako to da selo izumire a poljoprivreda prestaje da bude "interesantna" iako se od nje može živeti daleko bolje nego od prevrtanja pljeskavica u bg. A ne samo i poljoprivreda, kompletna privreda nije mobilna, zašto bi radna snaga bila mobilna.Znam ljude koji su ustali u Kraljevu, uzeli ranac i zanoćili te noći na klupi u Beogradu, i eno ih sada tamo, vele bolje žive nego u Kraljevu, i to se vidi, šta da mi radimo sa tim Kraljevom sada? Znam curu iz okoline Vranja (uf, ili je bio Leskovac), vrti pljeke, živi na granici siromaštva, i zadovoljna je što je tu. Znaš, tamo joj je bila perspektiva, što se i desilo pa je otišla, da su došli neki i pitali da li u kući ima devojke za udaju, i njeni je dali, njoj se ta perspektiva buduće domaćice nije dopala.Dalje, kuća u kojoj se može živeti, na manje od sat od Beograda i to ne od oboda nego, mogu reći, od centra, je od 5k, za 15k dobiješ baš jako finu kuću, zašto beograđani ne žele da ulože u seoska imanja koja su ostala bez glava, nego radije ulaze u kredite od 35 godina da bi ostali tu. Kakave veze to ima sa zakonom o radu? Gotovo nikakve, ali ima o mobilnosti, mobilnosti ima, i svi idu ka boljem, prvo ka bg pa preko ako može. Niko, barem ne normalan, neće za šaku boba otići bilo gde. Za bolje poslove, i normalne plate, za naznaku perspektive, verujte, dosta ljudi bi putovalo, psihološka granica je oko sat vremena kolima, ali se tu moram ograditi, daleko lakše u veće mesto, ako je u manje onda mora da bude ozbiljno dobra para, i viđao sam, imam tri primera u džepu, ja kada tražim tražim u krugu od 50km, toliko sam spreman, dalje mi je mnogo, i jeste, radije bih otišao u Italiju ako se ta priča otvori nego u Niš. Imao sam par primera više, ali ti primeri su se smorili pošto su gazde zimi davali neplaćeno i zakidali na prevozu pa su ti perspektivni i mobilni sada u nemačkoj...No vratimo se zakonu o radu. Iskreno verujem da je lakše davanje otkaza dobra stvar, takođe verujem da se otkaza nikako ne mora bojati onaj ko radi i da ponajviše treba da strepe neradnici koji su se iza ovog zakona krili do sada. Ali mi je jasna strepnja. Postoji mogućnost da će liberalan zakon dodatno usporiti tržište rada. I ovako je teško samo konkurisati i dobiti posao, pričamo o običnim radnim mestima, srednja-viša škola, šljakeraj razne vrste, gde je najviše nezaposlenih i veliki je priliv mladih koji odmah iz srednje mogu jednako da znaju, tj. ne znaju, kao neko sa dvadeset godina iskustva na drugim poslovima, bojim se da će biti samo više veza i vezica i da će biti praktično nemoguće autsajderu da dobije posao. Tj. da karikiram ilustracije radi, zašto bi iko meni dao ugovor za stalno i platio put kada ima komšijinog malog koji će na ugovor o delu da srećno gilja par godina i prihvati muštranje na ovu i onu stranu i bude srećan sa pet radnih dana odmora godišnje ili tako nešto. Zakon o radu, valjda, mora da povuče neku crtu, kako se mora prema zaposlenom ponašati i koji su modusi tu dozvoljeni a tako da ne degradira radnu snagu, a sa druge strane slažem se da treba lakše dati otkaz onome ko to zaslužuje. Tako nekako.Pozdrav sa posla (hodao sam po sata do njega, dakle mobilan sam i sada!) :P

Link to comment

buđo, zar u tvom pristojnom diskursu ne bi upravo sebičnost i pohlepa trebalo da budu vrline - koje ti izgleda spočitavaš ovima što neće da menjaju loše za gore u ime budućeg opšteg boljitka? mislim, ti bi valjda trebalo s neke metapozicije da ovaj sebični i nadasve očekivani otpor promenama (kako se ono kaže?) put to good use? uostalom, otpor promenama nije po sebi loš i mnogo je bolje pitati se o njegovim uzrocima, nego uvoditi srbalje, miloševićevsku sigurnost (wtf?! amnezija, šta li?), kenjanje i ostalo ...

Edited by gagorder
Link to comment

Radulović je malo kraduckao, kopirao odavde-odande, i napravio neki kvazimodo-tupča Zakon. Vidim da mu se svidelo ono što su napravili u Italiji, promenom Zakona u materiji rada. Ali, prvo, oni su promenili pored samog Zakona o radu u isto vreme još 15 Zakona koji se odnose na tu materiju, a koji služe za sprovodjenje tog Zakona. Ne možeš da menjaš samo jedan Zakon, jer nije jedini koji to reguliše.Zatim, u Italiji je racio bio da se smanji pritisak na budžet(jer država sprovodi socijalnu politiku), pa je naknada za nezaposlenost iznosila oko 950,00 EUR mesečno, a primala se 1, 2 ili 3 godine, u zavisnosti od starosti primaoca.I oni su promovisali mobilnost kakvu promoviše ovo smeće koje je napravio Stečajni Upravnik, i naravno rezultat je nula. Ono što je postignuto je da je nikad veći broj ljudi, naročito mladih koje firme teraju da uzmu PDV broj, postanu preduzetnici i rade po ugovoru za njih, uskraćujući im prava na bilo šta. Ta priča o mobilnosti, naročito prinudnoj, je budalaština. Jer, ako ima posla, ljudi će sami da odu negde gde će dobiti posao, ne treba da ih Zakon tera.Jedan od osnovnih postulata Stečajnog upravnika je taj da država treba da sprovodi socijalnu politiku. OK, da vidimo: ako olakšavaš preduzećima da otpuštaju, a već imaš ogroman broj nezaposlenih, koja je socijalna politika koju je predvideo Stečajni upravnik. Gde su Zakoni o tome? Koliko je predvidjeno da traje primanje naknade na birou? Kolika je ta naknada? Ako to radi država, povećaće se pritisak na budžet. Povećan pritisak na budžet znači da će morati da se povećaju prihodi u budžet, što obično znači povećanje poreza. Povećanje poreza, za potencijalne ulagače znači lošiji poslovni ambijent. Ili je on mislio da se otpuštenima i radnicima uopšte uskrate sva prava. Pa ono, otpušten si, tvoj problem. Ali, to neće tako moći. Treba možda razmisliti pa dati stimulans da se zapošljavaju ljudi sa biroa koji su izgubili posao i primaju naknadu, pa ako zaposle nekog takvog, firme recimo imaju pravo na 60% popusta za doprinose i staž. Dati rok od 3-6 meseci svima koji nisu redovno plaćali staž i doprinose radnicima da to dovedu u red, pod pretnjom blokade i odlaska u stečaj. Kriminalizovati neplaćanje doprinosa i staža, uz pretnju zaplene imovine vlasnicima firme i povezanim licima.Da bi poboljšao ambijent za poslovanje, bolje bi bilo da se potrudio i taj ambijent pokušao da uredi u svim segmentima, a ne samo kao dete debil u jednom zašta je po njegovom mišljenju prekopirao dobru ideju. I to od temelja, ne od krova.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...