Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Holland?75% bna bogatune, proslo kroz Parlament pre par dana.
Mislio sam na predizborna obecanja (tu se retko cuje nesto o povecanju poreza).A Holandija je ipak nesto specificno.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

^^^^^Mene su prvo vaspitali da živim sa roditeljima čak i kad sam se zaposlila, a onda su me na brzinu prevaspitali da se osamostalim što nije imalo nikakve veze s tim da sam se zaposlila za platu koja je to mogla da isfinansira. A pošto sad tražim posao opet, ako se tu nešto iskomplikuje pa traženje posla potraje duže nego što mogu da se samofinansiram, ima opet da vaspitam da malo živim s roditeljima. Sve je, kako vidimo, stvar vaspitanja -_-Inače ovde mi je i jedna drugarica ostala bez posla i još traži. I šta se dogodilo, da li se vratila kući da živi sa roditeljima u međuvremenu? Ne! Roditelji joj plaćaju hipoteku za stan. Mentalitet -_- Ustvari, da li je problem u mladima u Srbiji koji nisu vaspitani da žive odvojeno od roditelja, ili je pak problem u roditeljima koje nisu vaspitali da pilićima kupe stan, preuzmu isplatu njihovih kredita i pošalju ih u samostalan život, pitam se ja...Meni sve u svemu ova priča o osamostaljivanju zvuči ovako, u Srbiji su mladi vaspitani da voze juga, dok su njihovi vršnjaci u EU vaspitani da kupe mercedesa. To je taj neki naš mentalitet i vaspitanje zbog kojih srpska omladina ne shvata da treba da vozi mercedesa i da je mercedes bolji od juga.

Edited by Evi_
Link to comment
Mislio sam na predizborna obecanja (tu se retko cuje nesto o povecanju poreza).A Holandija je ipak nesto specificno.
:DHolland je Francois Holland(e?) ili ti Fransoa Oland, predsednik Francuske, koji je gradio predsednicku kampanju na obecanju da ce uvesti 75% porez na najbogatije. Edited by hazard
Link to comment

evo za nemacku: prevoz je regulisan uglavnom tako da zaposleni u vecini firmi dobija tzv. job ticket za prevoz gradskim i prigradskim saobracajem (lokalni vozovi included). deo novca za tu kartu se odbija od plate, deo placa firma, mislim da je odnos pola-pola. ako firma ima svoju garazu, uglavnom je besplatna za zaposlene. osim toga, onaj koji putuje kolima duze od 5km, ima pravo na povracaj izvesne sume od poreza, posto ja ne spadam u te, ne znam koliko je to. hrana uglavnom nije regulisana nikako, osim sto neki veci poslodavci imaju kantine sa subvencionisanim cenama. regres za godisnji odmor se naravno dobija, kod mene u firmi ga dobijaju i slobodni saradnici koji su angazovani vise od sest radnih dana mesecno. razlika je sto stalno zaposleni dobiju maltene bruto iznos dnevnice, dok honorarcima racunaju 86% dnevnice prema zaradi iz poslednjih sest meseci. u mojoj bransi odmor je 30 radnih dana. za bolovanja mislim da zaposleni dobijaju punu platu prvi mesec, a posle nesto oko 86%. honorarci dobijaju 66% od cetvrtog dana bolovanja.

Link to comment
^^^^^Mene su prvo vaspitali da živim sa roditeljima čak i kad sam se zaposlila, a onda su me na brzinu prevaspitali da se osamostalim što nije imalo nikakve veze s tim da sam se zaposlila za platu koja je to mogla da isfinansira. A pošto sad tražim posao opet, ako se tu nešto iskomplikuje pa traženje posla potraje duže nego što mogu da se samofinansiram, ima opet da vaspitam da malo živim s roditeljima. Sve je, kako vidimo, stvar vaspitanja -_-Inače ovde mi je i jedna drugarica ostala bez posla i još traži. I šta se dogodilo, da li se vratila kući da živi sa roditeljima u međuvremenu? Ne! Roditelji joj plaćaju hipoteku za stan. Mentalitet -_- Ustvari, da li je problem u mladima u Srbiji koji nisu vaspitani da žive odvojeno od roditelja, ili je pak problem u roditeljima koje nisu vaspitali da pilićima kupe stan, preuzmu isplatu njihovih kredita i pošalju ih u samostalan život, pitam se ja...Meni sve u svemu ova priča o osamostaljivanju zvuči ovako, u Srbiji su mladi vaspitani da voze juga, dok su njihovi vršnjaci u EU vaspitani da kupe mercedesa. To je taj neki naš mentalitet i vaspitanje zbog kojih srpska omladina ne shvata da treba da vozi mercedesa i da je mercedes bolji od juga.
danas svako ima 5000-6000 evra viska, ali eto srbi nece da se voze dobrim kolima (da parafraziram 1 veliku misao vec pomenutog decaka vase).
Mislio sam na predizborna obecanja (tu se retko cuje nesto o povecanju poreza).A Holandija je ipak nesto specificno.
jes da si pogresno razumeo onog belog budjonija, al sto mislis da je holandija specificna? Edited by Miralem
Link to comment

e, da, minuli rad u nekoj formi postoji, bar u mojoj bransi, za druge ne znam. postoji sistem od devet tzv. stufa (stepeni?). meni su u startu dali, na osnovu rada i iskustva iz srbije, treci stepen. u visi stepen se moze preci nakon minimum dve godine, ali ne po automatizmu nego to mora da predlozi tvoj neposredni sef, uz saglasnost njegovog sefa. svaka stufa nosi vecu platu za (u mojoj firmi) od oko 150 do 250€.

Link to comment

O jebo vas dečak Vasa, naravno da je samostalan život za mnoge preskup ali stoji ovo što je ranije rečeno; imam u svom okruženju 35+ ljude koji vole da žive sa roditeljima i pored sasvim solidne plate. Ne osuđujem njihov izbor, neka rade šta god žele, samo konstatujem očigledno; da im kinta ne predstavlja problem. Daju kevi 20.000 dinara mesečno da ne moraju da se bakću sa čišćenjem i održavanjem gajbe i da pokriju deo računa. Vole da ih sačeka kevina klopa kada se vrate sa posla i to je to.Ima i onih koji bi mogli da priušte samostalan život ali to ne rade jer njihovi roditelji ne bi mogli da finansiraju svoj samostalni život, zbog niskih penzija Tu je situacija drugačija.

Link to comment
To se moglo izbeći i na drugi način, prostim uvidom uradnu knjižicu. AKo je bio zaposlen negde drugde, onda samo naknada. Ako nije, celekupan iznos. Zar to ne bi bilo poštenije?
A sta ako je otpusteni radnik radio na crno, ili je radio honorarno ali nije otisao u filijalu Fonda PIO da taj staz upise u radnu knjizicu, ili ako je bio u inostranstvu gde ne postoji lak nacin da se dobije uvid u to sto je radio, ili jednostavno, namerno nije hteo da trazi drugi posao jer je cekao isplatu zaostalih zarada sudskim putem, tj. inatio se?Ovim izmenama uvodi se princip koji je dobar i ova promena o naknadi je u tom duhu: poslodavac je slobodan u sustini da otpusti radnika kad god hoce, razlika je u tome da li je otkaz dosao krivicom radnika (nije radio svoj posao) ili ne (npr. tehnoloski je visak). Kod prvog slucaja ti poslodavac ne duguje nista sto te je otpustio, kod drugog ti duguje naknadu (otpremninu itd.).Btw, mislim da sam negde procitao da je ta naknada za nezakonito otpustanje sada ogranicena na maksimalno 18 mesecnih plata. Dakle valjda je bila zelja da se ukine mogucnost da se sa nekim sudis 5-6 godina oko otkaza i da ti onda sud presedi da imas da mu ispaltis 5-6 godina zaostalih zarada.
Link to comment
O jebo vas dečak Vasa, naravno da je samostalan život za mnoge preskup ali stoji ovo što je ranije rečeno; imam u svom okruženju 35+ ljude koji vole da žive sa roditeljima i pored sasvim solidne plate. Ne osuđujem njihov izbor, neka rade šta god žele, samo konstatujem očigledno; da im kinta ne predstavlja problem. Daju kevi 20.000 dinara mesečno da ne moraju da se bakću sa čišćenjem i održavanjem gajbe i da pokriju deo računa. Vole da ih sačeka kevina klopa kada se vrate sa posla i to je to.Ima i onih koji bi mogli da priušte samostalan život ali to ne rade jer njihovi roditelji ne bi mogli da finansiraju svoj samostalni život, zbog niskih penzija Tu je situacija drugačija.
Ja isto znam i za takve u inostranstvu, i to ne ex-yugoviće. Par primera da ljudima prosto odgovara da žive sa roditeljima, drugarica koja je solidno zarađivala ali joj je bilo ok kod roditelja i nije htela da živi samostalno, drugarica koja je solidno zarađivala i živela odvojeno od roditelja dok je bila u jednom graduz, a onda sa 30+ našla posao u home town-u i vratila se da živi u kući kod roditelja. Niko nema siromašne roditelje tu, vole ljudi i vani ponekad da žive sa roditeljima. Mislim vole ljudi razne stvari, velika mudrost. Ipak ne možeš porediti Srbiju gde velika većina nema te pare da slobodno odlučuje sa EU gde velika većina ima.
Link to comment
Cekaj bre pejsi, zar nije nezaposlenost medju omladinom 50%?
Vrlo moguće. Ja govorim o onom malom broju prijatelja iz svog okruženja (koji, dakle, nisu nikakav reprezentativan uzorak). Svakako to nije opšti trend, da ljudi odbijaju da se odsele od roditelja jer, eto tako, mrzi ih, ne žele.Nije mi ambicija bila da prosipam 365 lepih dana priču nego da kažem da ima i takvih pojava. Opet kažem ponavljam, njihov život, njihov izbor, to što bih ja drugačije postupio je nebitno.
Link to comment
e, da, minuli rad u nekoj formi postoji, bar u mojoj bransi, za druge ne znam. postoji sistem od devet tzv. stufa (stepeni?). meni su u startu dali, na osnovu rada i iskustva iz srbije, treci stepen. u visi stepen se moze preci nakon minimum dve godine, ali ne po automatizmu nego to mora da predlozi tvoj neposredni sef, uz saglasnost njegovog sefa. svaka stufa nosi vecu platu za (u mojoj firmi) od oko 150 do 250€.
Naravno da te stvari postoje, minuli rad je tzv. seniority pay, sad pitanje je da li je to u Nemackoj (ili bilo gde drugde gde se pojavljuje kao fenomen) regulisano zakonom o radu tj. da li je obavezno, ili je regulisano pojedinacnim radnim ugovorima koje radnik ima sa poslodavcem tj. kolektivnim ugovorom koji je sa poslodavcem ispregovarao sindikat. U Kanadi je npr. (90% sam siguran) ovo drugo, jer varira od branse do branse tj. sindikata do sindikata. Mislim da i u Srbiji treba da bude tako, tj. da se zakon o radu uopste ne bavi minulim radom kao kategorijom. Edited by hazard
Link to comment
Svakako to nije opšti trend, da ljudi odbijaju da se odsele od roditelja jer, eto tako, mrzi ih, ne žele.
Drugo gde je to netacno u principu je da se Beograd naselio onima koji su otisli od roditelja (sto da studiraju, sto da rade). Vi verovatno gledate (zaposlene, visokoobrazovane) Beogradjane, oni i nemaju gde da odu, osim u inostranstvo. To je veoma los (u smislu netipican) uzorak za Srbiju.
Link to comment
Nakon ovog Lezilebovićevog posta (ne znam odakle si ga uzeo), utisak mi je minuli rad. Ako se povrediš, to koliko ćeš para dobiti zavisi od minulog fakin rada. :isuse:
A ranije je zavisio (tj. sad jos uvek zavisi) od regresa, toplog obroka, da li si u prethodna 3 meseca radio prekovremeno ili sta vec.Btw, neka mi neki pravnik rastumaci, valjda je ovo u zakonu o radu minimalna naknada za povredu o radu? Ako tuzis poslodavca zbog povrede na radnom mestu, nezamislivo mi je da se ista naknada isplacuje za povredu malog prsta i za lomljenje ruke. Takodje, valjda je bitno da li je za povredu kriv zaposleni ili poslodavac?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...