Jump to content

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

ne bas sasvim tacno, donece nesto losiji polozaj zaposlenima. tako da cenim da od poreske i socijalne reforme nece biti nista, jer ce ovim zakonom svi koji imaju realnu moc i/ili mogucnost da uticu na centre moci biti sasvim dovoljno zadovoljni.
Lock?
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

^^^Na osnovu toga što imamo jako veliki broj emigranata (prema USAAID statistici na samom smo vrhu po brain drain-u u svetu), a većina ljudi koje znam bi i sami emigrirali da mogu.Ne možeš porediti podatke iz Srbije sa podacima koje prikupljaju i obrađuju u Nemačkoj, Francuskoj, Švedskoj...

Edited by Evi_
Link to comment

pokretljivost je povezana i sa tim da li ti plata trista kilometara od roditeljske kuce, u kojoj zivis sa zenom i decom u triespetoj, omogucava da iznajmis kakav-takav stan, a da ti jos ostane i za zivot. zato su ljudi sigurno spremniji da se odsele par hiljada kilometara dalje.

Link to comment
Od 1850. kada je termin u opticaju?
Ne znam ja za termin, a pogotovo ne njegovu istoriju... samo mi pade na pamet da je u danasnje vreme "neoliberalizam" (kako god shvacen) = mejnstrim (a libertarijanizam, socijalizam i ostalo sto se pominjalo na temi, nesto sto je na marginama).(Ovo mozda i nema narocite veze sa temom, jer u Srbiji ideologije ne funkcionisu po matrici... pa se izvinjavam na trollu).
Link to comment
^^^Na osnovu toga što imamo jako veliki broj emigranata (prema USAAID statistici na samom smo vrhu po brain drain-u u svetu), a većina ljudi koje znam bi i sami emigrirali da mogu.Ne možeš porediti podatke iz Srbije sa podacima koje prikupljaju i obrađuju u Nemačkoj, Francuskoj, Švedskoj...
Upravo je dokument na koji sam se pozvao naručen za potrebe Evropske Komisije. Pored zvaničnih, državnih, dokument se bazira i na raznim drugim izvorima - Eurostat, studije Svetske banke, kao i neke nezavisne studije i procene. Uz to je i veoma sveobuhvatan (između ostalog tretira i sivu ekonomiju i migracije) pa se iz njega može steći dobra slika o srpskom tržištu rada.Naravno, kada govorimo o aktuelnom momentu dobro bi bilo sve upotpuniti i prikazom stanja od 2011. naovamo.
Link to comment
Uopste ne razumem koja ti je poenta.Je li valja veliku dug (Nemacka) ili ne valja (Rusija)?Je li valja QE zbob kratkorocnog umanjivanja baznih kamatnih stopa ili ne valja zbog generisanja buma, i posledicne recesije?
-Je l' razumes da koristis Marksovu kritku kapitalizma dok mi ovde prodajes pricu o liberalizmu?-
Privatizacija, jeftini krediti i sl, samo znaci da ce se , kaso sto si primetio stvoriti baloni, a ne profitabilna preduzeca koja kreiraju vrednost.
Da pitamo cuveno liberalno ekonomsko cudo Irsku- external debt, % of GDP : 1008.2.Mozda Holandija, oni imaju dobra preduzeca i cuveni su po liberalizmu: 344Najbogatija zemlja/grad po glavi stanovnika u Evropi-Luksemburg: 3443Cuvena Skandinavija: 147, 181, 187-Norveska, Danska, Svedska-respektvnoNemacka i Austrija: 142, 200 respektivnoUK: 400Ej, sa ovim dugom i Srbija bi postala najbogatija u Evropi. :s_w:-Da se vratimo na Zakon o radu: on ovako kako je zamilsjeno nece popraviti situaciju jer na pogresnom koraku, osim ako ponovo ne pocne novac da cirkulise, ako tako mogu da kazem, kao do 2008. To ce se jako tesko desiti. Monetarna politika mora da se menja. To nema veze sa Dinkicem, stavise. :) Edited by Zaz_pi
Link to comment
Samo da se naklonim velikanima na temu mobilnosti viljuškariste koji neće za 16200 rsd mesečno da pređe iz Vršca u Prijepolje.
e, a najbolje mi sto od ljudi koji imaju 'misljenje' o papiru, niko ga nije ni otvorio. u papiru pise da je razlog zbog kog je 'viljuskarista' slabo mobilan visoki troskovi zivota van mesta stanovanja, inefficient housing market, ( i na poslednjem mestu kulturni faktori). drugim recima, pise da "viljuskarista" se ne seli, zato sto to ne moze da si priusti. Edited by rajka
Link to comment
-Je l' razumes da koristis Marksovu kritku kapitalizma dok mi ovde prodajes pricu o liberalizmu?-Da pitamo cuveno liberalno ekonomsko cudo Irsku- external debt, % of GDP : 1008.2.Mozda Holandija, oni imaju dobra preduzeca i cuveni su po liberalizmu: 344Najbogatija zemlja/grad po glavi stanovnika u Evropi-Luksemburg: 3443Cuvena Skandinavija: 147, 181, 187-Norveska, Danska, Svedska-respektvnoNemacka i Austrija: 142, 200 respektivnoUK: 400Ej, sa ovim dugom i Srbija bi postala najbogatija u Evropi. :s_w:-Da se vratimo na Zakon o radu: on ovako kako je zamilsjeno nece popraviti situaciju jer na pogresnom koraku, osim ako ponovo ne pocne novac da cirkulise, ako tako mogu da kazem, kao do 2008. To ce se jako tesko desiti. Monetarna politika mora da se menja. To nema veze sa Dinkicem, stavise. :)
Ovaj, mogao si da dodas i Singapur i Hong Kong i UK.Samo sto mozes druge da foliras.Tvoja statistika ukljucuje i privatni dug, dakle i dug korporacija, ali i banaka.Tako tvoj Luskemburg ima samo 18% javnog duga kao procenat GDP a Holandija 68%, Nemacka 81%, itd.Bas si izabrao zemlje sa jakim finansijskim sektorom i, posledicno, inostranim depoziitima i pozajmicama ali i plasmanima.Dakle, veze nema sa jeftinim kreditima.
Link to comment

Slozio bih se ovde u raspravi sa Budjom da ovaj zakon ili liberalizacija uopste nema smisla ako se izvrsava samo u jednom sektoru.U zemlji kao sto je Srbija liberalizacija treba da pocne od finansijski najjacih a ne najsabijih ili onih koji su ionako pod neizdrzivim pritiskom.Poslednjih 40 godina razgradnje socijalne trzisne ekonomije je puno primera kako mestimicna liberalizacija (globalizacija) sluzi sve vise bogacenju pojedinih sektora i elita.Oni najsiromasniji i najneproduktivniji ponekad takodje profitiraju od nekih koski koje im se bace ali srednju klasu i one koji joj teze asimetricna liberalizacija obicno unistava.@BudjaMislim da je Zapi u svom spamovanju zaboravio i Svajcarsku koja ima preko 200% spoljnjeg duga. :kralj:Samo sto je malo zaboravio da njima i duguju.Zapi, check this out: http://en.wikipedia.org/wiki/Net_international_investment_position

Link to comment
e, a najbolje mi sto od ljudi koji imaju 'misljenje' o papiru, niko ga nije ni otvorio. u papiru pise da je razlog zbog kog je 'viljuskarista' slabo mobilan visoki troskovi zivota van mesta stanovanja, inefficient housing market, ( i na poslednjem mestu kulturni faktori). drugim recima, pise da "viljuskarista" se ne seli, zato sto to ne moze da si priusti.
Ti naravno shvataš da je tvrditi kako imamo jedan od najviših stepena emigracije i istovremeno najmanju spremnost za pokretljivost unutar zemlje potpuna besmislica da ne upotrebim neku težu reč.
Komentarisali smo već ranije, ne znam da li na ovom topuku, detaljno zašto se ljudi ne sele u Suboticu za 15000 dinara. Niko nije izneo tvrdnju da je mobilnost visoka*. Što se papira tiče, i dalje me zanima kako su obuhvatili nekih pola miliona ljudi, što je u Srbiji visoka cifra u odnosu na ukupan broj stanovnika, za koje se procenjuje da rade na crno? Procena, ili se ostalo na podacima zavoda za statistiku? Gde je njihovo prebivalište? Kako su obradili prebivalište ljudi koji rade u Beogradu a adresa u ličnoj karti im je u Užicu?*tj ja mislim da je najviša koliko može da bude u datim uslovima, ali za višu mobilnost potrebne su veće pare. Edited by Evi_
Link to comment
što je u Srbiji visoka cifra u odnosu na ukupan broj stanovnika
A jos veca u odnosu na radno-aktivno stanovnistvo. To su neki od tih vanekonomskih momenata koji ovakve nacelne rasprave cine prilicno akademskim™.
ljudi koji rade u Beogradu a adresa u ličnoj karti im je u Užicu
I ne samo Beogradu, vec verovatno i Parizu, Becu, itd.
Link to comment

Pa ono, ljudi su uzeli silu srpske statistike takvu kakva je, i zaključili (između ostalog) isto što smo ja i svi ostali koji su pre par meseci diskutovali o čini mi se izjavi nekog direktora našeg Simensa, da ne možeš preseliti porodicu u Suboticu za 15 hiljada dinarjev.Ja za taj papir nisam tvrdila ništa više od toga da percipiram ove probleme sa srpskom statistikom koje sam navela, i da iz tog razloga smatram da ih ne treba korstiti za poređenje sa nemačkim podacima za koje smatram da su znatno manje pogođeni problemima neobuhvaćenosti stanovništva statistikom, i generalno neažurnim sistemom za skupljanje podataka (evo samo još jedan anegdotski ali ne i beznačajan primer, u Srbiji mi je u ličnoj stajao zavičaj do prošle godine, a ja tamo ne živim 15 godina. U EU se od mene očekivalo da se prijavim u novu opštinu čim se preselim, međutim opština me je još pre preseljenja obavestila da imaju podatak da imam novu adresu jer im je agencija poslala to dva meseca pre preseljenja čim smo potpisali ugovor. Za to vreme, koliko mi je poznato u Srbiji skoro niko ne prijavljuje podstanare.).

Link to comment
Hm, zar nije sam neoliberalizam mejnstrim?
Pa nije. :DMislim, ja govorim o akademiji ovde. Ne samo o nauci, vec i o undergrad udzbenicima. Mi klince ucimo o raznim mogucim market failures u Econ 101. Drugo, cak i sami Chicago doktoranti objavljuju radove koji pokazuju da trzista nisu efikasna cak ni u semi-strong smislu. Yes, you can trade on public information and earn some money.A i kada se dalje od toga pogleda, u USA i EU ima mnooogooo vise regulacije nego sto neoliberalizam predvidja.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...