Jump to content

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

I zašto to naziva smanjenjem moralnog hazarda? Jel to ne raditi ako je socijala bolje rešenje u nekom trenutku neko nemoralno ponašanje??
ma ne bre, to je stari ekonomski izraz, vrednosno je (skoro) potpuno neutralan i odnosi se na nepodnosljivu lakocu mlacenja gloginja tudjim k. u ovom kontekstu znaci da ce se covek lakse opredeliti za welfare nego za trazenje posla, ukoliko welfare predstavlja dovoljan incentive. po istoj formuli, ako se primeni bez upotrebe mozdanog korteksa, sledi i da ukidane socijalne pomoci automatski poboljsava stanje na trzistu rada, sto u Srbiji veze s vezom nema.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

I zašto to naziva smanjenjem moralnog hazarda? Jel to ne raditi ako je socijala bolje rešenje u nekom trenutku neko nemoralno ponašanje??
Evi, to je samo tehnički termin.Edit: Dabović brži. Edited by Syme
Link to comment
Ministarstvo privrede brani zakon jer je Radulović, kao nestranački ministar koji ne mora da brine o cenzusu, sa Vučićem dogovorio da preuzme na sebe svu pljuvačinu i bes javnosti, a da se zauzvrat neke sistemske promene proguraju u skupštini. Dobri čovek Rasim niti bi umeo da javnosti objasni neophodnost sistemskih promena, niti bi mu palo na kraj pameti da sebi otfikari promil glasova dok ga kuso i repato čereči po medijima.Edit: tako meni sve ovo izgleda, ne tvrdim da je 100% provereno.
Dobri čovek Rasim je u novoj podeli karata postao kompetentan za oblast unutrašnje i spoljne trgovine i telekomunikacija. Krkobabić je ministar rada i socijale.
Link to comment

Ma i ako je samo tehnički opet pitanje šta reč moral traži u njemu. Zna se šta je moral, i zašto bih sad priznavala nečije neoliberlane definicije pa sve i da je reč moral u ovom kontekstu meaningless a termin opšteprihvaćen. Fuck them, imo.

Link to comment
Što reče Mej pre nekog vremena, otkad je otkrio teoriju racionalnog izbora, DP je poput čoveka sa čekićem kome sve liči na ekser, i koji onda ide unaokolo zakucavajući vaze, tanjire, kuce, mace i malu decu.
I u svemu vidi rent seeking.Samo čekam da se jednom osvrne na redovne profesore državnih univerziteta kao tragače za rentom ali taj film nećemo videti. Uvek će taksisti i kulturni radnici biti zanimljiviji za kontempliranje.
Link to comment

zapravo, u makedoniji su uveli reizbor redovnih profesora - jednom, sedam godina nakon izbora u to zvanje.

nisam o tome čitala ništa, nego mi se žalio jedan vanredni sa skopskog državnog :(ta tema zapravo nije tabu na BU i to prvenstveno ne za (pogodi koga) - redovne profesore, jer ta mera njih ne bi ni pogodila, s obzirom na stečeni status i prava. bar je to većinska interpretacija ...inače BU bi se preporodio ukidanjem redovne profesure i tenure track-a za svakog ko je jednom izabran u zvanje asistenta saradnika a nije istranžirao tetkicu.

Link to comment

Naravno da ovaj tekst sa nemačkim iskustvom nije direktno primenljiv na našu situaciju, ali bi se mogao recimo razmotriti u smislu moje prethodne opaske o korisnosti veće mobilnosti radne snage. Treba imati u vidu i to da radno mesto nije socijalna kategorija pa stoga i izbeći trend da se tako tretira. Pade mi ovde na pamet ona poslovica - Nemoj da mi daš ribu nego udicu. Svi se uvek slože kako je to mudro. Ali imam utisak da se ovde radna mesta i dalje tretiraju kao davanje ribe. To odgovara i ovima što primaju ribu i ovima što raspodeljuju. Ovi što primaju ribu uviđaju kako između udice i ribe postoji još nešto, a to je: znati upecati ribu, znati gde pecati, kada i koliko pecati. Utoliko oni zaključuju da im je bolje da odmah uzmu ribu i da se ne muče preterano sa pecanjem. Ovi što dele ribu uviđaju da će ovi što dobijaju ribu biti zadovoljni jer odmah mogu da se najedu i da lepo punih stomaka izađu na izbore. Isto tako raspodeljivači ribe su u poziciji da sebi i svojima udele malo više.Mislim da je u svetlu ovoga ministar Radulović fino uvideo kako nije jedino važna stvar otvoriti nova radna mesta, već i sačuvati postojeća. Pre svega sagledati ugroženost radnih mesta u privredi i opravdanost istih u javnom sektoru.I ja se plašim da ne bude sa njim ona priča - Fino si govorio, ali ajde sada malo prošetaj.

Link to comment
Dobri čovek Rasim je u novoj podeli karata postao kompetentan za oblast unutrašnje i spoljne trgovine i telekomunikacija. Krkobabić je ministar rada i socijale.
To je još bolje i luđe jer u tom slučaju je predlagač novog Zakona o radu ministarstvo na čijem čelu je ministar koji bi, kada bi pristao da se izjasni o nacrtu, jedno tri meseca bez prestanka lučio pljuvačne žlezde po istom (zbog toga pomno pazi da se slučajno ne izjasni o zakonu koji predlaže). Tek tu nema druge nego da mučeni Radulović uskoči kao živi štit.
Link to comment
PAzi, ja verujem da u Nemačkoj ekonomiji takve mere nisu bez efekta, ali pričati o smanjenju nezaposlenosti u Srbiji u terminima volje za traženje posla, znači biti Dragan Varagić, ili ko već beše predlagao onaj futoški kupus, više se i ne sećam.Mislim, možda sve ovo stvarno i nema nikakve veze sa Srbijom, ali onda ne razumem zašto ga je Bafalo stavio ovde.
Zato što pokazuje u kom će smeru ići debata o radnom zakonodavstvu i pratećim paketima mera. Upravo suprotno od onoga što je stavio u PS-u kandiduje se 1 tema, PPV-u će se stalno ponavljati "tako su to uradili Nemci", u etosu mera štednje ovim se svakave vrste sitne pomoći nezaposlenima dovode pod znak pitanja.Edit: u tom smislu uopšte nije bitno koliko je to realno u srpskoj ekonomiji već da se makar načne kao debata, pozivajući se na primer uspešnih.Ja realno nemam pojma na šta bi to izašlo, uzdržavam se od stava, samo politički čitam predložene ekonomske mere.Sorry i što nisam odmah napisao komentar ispod teksta, upali mi gosti u stan i tek sad sam ih isterao :)
Link to comment

I za tu pokretljivost se verovatno vode genijalnom logikom. Dovoljno je da radnici požele da budu pokretljivi i da se dosta kreću, pa će radna snaga biti mobilnija. Valjda to ide sa rastom dohotka i ličnih primanja, gde onda radnicima postaje normalno da se sele, tragaju za boljim poslovima, da mogu da sebi priušte rate, hotele, podstanarstvo i tome slične egzibicije. Ali ne, to treba poželeti i doći će eto tako :D

Link to comment
Pa srpska radna snaga je valjda treća najpokretljivija na svetu, po statistici? Mislim gde ćeš veću pokretljivost od toga?
Baš naprotiv. Možda visok stepen migracija stanovništva utiče na veći stepen geografske pokretljivosti naše radne snage, ali unutrašnje tržište radne snage karakteriše pored niske zaposlenosti i nizak stepen aktivnosti, naročito među mlađom populacijom i ženama. (analiza od pre par godina).
Link to comment
Ministarstvo privrede brani zakon jer je Radulović, kao nestranački ministar koji ne mora da brine o cenzusu, sa Vučićem dogovorio da preuzme na sebe svu pljuvačinu i bes javnosti, a da se zauzvrat neke sistemske promene proguraju u skupštini. Dobri čovek Rasim niti bi umeo da javnosti objasni neophodnost sistemskih promena, niti bi mu palo na kraj pameti da sebi otfikari promil glasova dok ga kuso i repato čereči po medijima.Edit: tako meni sve ovo izgleda, ne tvrdim da je 100% provereno.
Rasim je sada ministar telkomunikacija, ministar rada je Krka.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...