Jump to content

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Procitao sam bombasticno-http://www.telegraf....-balkan-na-noge, Ima tu dobrih stvari, ja sam isto zagovornik nizih poreza. Takodje mi se svidja sto shvata da mantra-"stani investitori ce nas spasti" nije ucinkovita. Problem sa Radulovicevim predlogom je sledeci: on pocinje svoju reformu sa pogresnog koraka i ne konstatuje veliki problem ove zemlje koji je povezan sa monetarnom politikom. U ovom sistemu za rast su potrebni jeftini krediti. Za takav sistem smo se borili. Nije tacno da u poslednjih 10 godina nije bilo rasta. Bilo je rasta kada je prelivalo sa novcem, sto od privatizacija, sto od relativno jeftinih kredita, zaduzivanja na franak itd. Desio se i mini cenovni balon u Beogradu u nekretninama, gradilo se legalno i divlje...Nezaposlenost je bila duplo manja i opasno :lolol: se kretala prema 10%.Problem Radulovica je ovde:
Privatizacija, jeftini krediti i sl, samo znaci da ce se , kaso sto si primetio stvoriti baloni, a ne profitabilna preduzeca koja kreiraju vrednost.Sto bi se reklo, investiranje u engativne NPV projekte i bele slonove. Kratkorocni efekat na rast koji na dugi rok ubija privredu.Zasto neko zeli da ponovi SFRJ model krajem sedamdesetih nije mi jasno.Koji ce andrk subvencije gradjevinskoj industriji u Srbiji kada stanovi zvrje prazni?Da se novac pametnije ulago umesto u gradjevinski DInkicev balon (koji isti opet zagovara) mozda bi struktura privrede izgledala zdravije.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Privatizacija, jeftini krediti i sl, samo znaci da ce se , kaso sto si primetio stvoriti baloni, a ne profitabilna preduzeca koja kreiraju vrednost.Sto bi se reklo, investiranje u engativne NPV projekte i bele slonove. Kratkorocni efekat na rast koji na dugi rok ubija privredu.Zasto neko zeli da ponovi SFRJ model krajem sedamdesetih nije mi jasno.Koji ce andrk subvencije gradjevinskoj industriji u Srbiji kada stanovi zvrje prazni?Da se novac pametnije ulago umesto u gradjevinski DInkicev balon (koji isti opet zagovara) mozda bi struktura privrede izgledala zdravije.
budjo, nisam sigurna u ovo sto pricas. ako pogledas srpski capital per worker, mi smo ohoho puta ispod svetskog proseka (svetskog, ne evropskog). rekla bih da ima dosta mesta povecanju stocka kapitala, a i da strani investitori jesu potrebni, posto domaci ocigledno nemaju taj kapital. a jeftini krediti ne mora da znaci subvencionisani, ima mesta i za smanjenje rizika.....
Link to comment
budjo, nisam sigurna u ovo sto pricas. ako pogledas srpski capital per worker, mi smo ohoho puta ispod svetskog proseka (svetskog, ne evropskog). rekla bih da ima dosta mesta povecanju stocka kapitala, a i da strani investitori jesu potrebni, posto domaci ocigledno nemaju taj kapital. a jeftini krediti ne mora da znaci subvencionisani, ima mesta i za smanjenje rizika.....
Ima, ali ako subvenciones na jednom mestu, na drugom neki to placa.Domaci nemaju kapital i zbog ovog o cemu pricamo, subvencija, korupcije i poreza.Strani investitoru jesu dobrodosli ali ne zbog subvencionisanog radnog mesta.Jos jednom ceumu Dinkicevska panika oko gradjevinske industrije?Dobro je sto su subvencije za prvi stan ukinute.Zaz pi prica o monetarnoj politici a ne smanjenju rizika.Smanjenje rizika je nuzno ali se ono ne postize monetarnom politikom koja je opasno orudje. Ima nesto i u stabilnosti okruzenja, predvidivosti, smanjenju korupcije i distorzija na trzistu.
Link to comment
Ima nesto i u stabilnosti okruzenja, predvidivosti, smanjenju korupcije i distorzija na trzistu.
Upravo. I upravo zbog ovoga je prilicno besmisleno uopste i ucestvovati u ovim raspravama. Nasi ekonomski problemi su prvo i pre svega, zapravo politicki ili svakako blizi politici nego ekonomiji (recimo pravna drzava, ali nije samo to). Nece se resenja za nase ekonomske probleme naci samo u domenu ekonomske politike, sve i kad bi se besprekorno sprovele neke medjusobno komplementarne i logicne mere. Nasi problemi su visestruki i ne postoji ime tog topika ili diskusije koje bi ih pokrilo. I tako...srecna vam nova godina :D
Link to comment

dobro vam jutro svima koliko vas ima i, neka vam bude lepo.ja se manje više slažem s buđom. sada vidim da je pomenuo porez na plate koji treba da plaća poslodavac. iako možda nije na prvi pogled vezano za ovaj topik, suštinski mislim da jeste. nije mi jasno zbog čega bi poslodavac trebalo da plaća porez na ono što da zaposlenom. to je nasleđeno iz starog sistema u kome je takođe bilo izvrdavanja. stariji se možda sećaju da se umesto na plate davalo u zajedničku potrošnju (preko sindikata na more, regres, topli obrok, stanogradnja). sada je besmisleno. neka poslodavac plaća doprinose a porez na zaradu, zna se kako se plaća. ako si premašio neku sumu. ako državi fali para, bolje je da podigne PDV. i ona zarada na crno prođe kroz neku kasu. malo bi bili na šteti mi penzioneri ali, i tako smo izdržavana lica.i dalje molim za informaciju kako je u evropi a i šire regulisano sve ono ostalo što radnik raži od poslodavca.

Link to comment

Kod nas sve poreze (i one koji idu na njegov teret, i one koje idu na teret radnika) i doprinose tehnicki placa poslodavac. Izuzetak je progresivni porez na prihode (obracunava se na godisnjem nivou). Tesko mi je da zamislim neko drugo resenje.

Link to comment

Svaki mesec isplacujem ove stvari i opet sam pogresio - porez je jedinstven, doprinose placaju i zaposleni i poslodavac. Doprinosi su: za PIO (penzijsko i invalidsko osiguranje), za zdravstvo i za nezaposlenost.EDIT: Nevezano za temu, ali treba znati.Ovaj porez na zarade nije prihod republike, nego lokalne samouprave. To je iskorisceno u proslogodisnjoj poreskoj reformi (Dinkic) da se uradi preraspodela para koje dobijaju republika i lokalna samouprava (u korist republickog budzeta) tako sto je smanjen porez a povecani doprinsi (mislim za zdravstvo). Pri ovome je opterecenje na zarade ostalo prakticno nepromenjeno (smanjeno za neke promile). Naravno marketinski je to pokusano da se predstavi kao smanjenje poreza.

Edited by Aion
Link to comment

ok to je nesto drugo, zacudilo me je da ima jos nekog poreza na platu osim standardnog na zaradu. ako ce te utesiti i u svajcarskoj se zaposlenom odbija za penziono, invalidsko i nezaposlene i poslodavac placa jedan deo penzionog. zdravstveno placa zaposlen, ali posebno, nema veze sa platom.edit: ako ti nije tesko ili neko drugi, bilo bi lepo ako bi napisao sta se tacno odbija od bruto plate i koliki su pojedinacni procenti i sta od toga placa poslodavac.

Edited by panta rhei
Link to comment

ovo sto sam nasao, nije mi potpuno jasno. radnik ima platu (bruto), od te plate mu se odbije pio, zdravstveno, nezaposlenost i porez. ono sto ostane (neto) mu se isplati. sta tu placa poslodavac? ili ja tu nista ne razumem. i porez na sta? platu? zasto se to uopste odbija na taj nacin, zar nije logicnije da se porez placa posebno, prosto na sveukupna primanja na kraju godine - plata l bilo koja druga primanja?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...