Jump to content

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

vidiš šta je sa našom tekstilnom industrijom pored kinesko - turske konkurencije. ko da kupuje ariljske gaće ili čarape s rudnika pored turskih.
Ја бих, и купујем кад ми треба а нађем. Чарапе ми посебно не спомињати у пристојном друштву, оне справе за мучење што се сад продају под тим називом бих натерао изумитеље да их носе стално... јбт нисам очекивао да ће икад чарапе да ми праве проблем са крвотоком, ал' дотле дошло.А домаће, ем нађем јефтиније, ем боље, самим тим што не улазим у радње где је више текста на енглеском. Ал' ја сам ваљда 1% муштерија, дакле нисам ја то тржиште које нешто одлучује.А то за материјал, то је лудница. Другаров брат држи обућарску радњу, не знам да ли је већ затворио или шта ради, кожа тек тако поскупи 100% и траже паре одмах, а ти се јеби ако имаш чим. Порез, траже паре одмах. А народ пре купује ђубре од шверцера него његове ствари које трају годинама.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa nije samo problem gazde. problem je i radnika koji mogu da ostanu i bez posla i bez plate i otpremnine ako firma bankrotira. a onda je problem i drzave kada ima nove nezaposlene (i radnike i bivseg gazdu).a inace taj stav; ako nekome ne ide posao neka zatvori radnju ko mu je kriv, haha.......mislim da nam treba vise poslodavaca, a ne manje.
Pa nije hahaha, nego ako mu ne ide posao nece ga spasti to sto ce radniku da zakine topli obrok. Ja licno ne mislim da svako treba da ima stalni ugovor, jer mnoge vrste posla po prirodi jesu fleksibilne, tipa povremenih radova u gradjevini i sl. Tu manje izvodjacke firme imaju recimo 5-6 puta teren od po nedelju do dve godisnje, neces zbog toga zaposljavati radnika za stalno. Ali ako za 60% ekonomije postoje uslovi da se radnici zaposle za stalno, onda nek tu budu radnici za stalno. Mislim zakon o radu i kontrola istog i treba da budu takvi da se postigne neki drustveni optimum u realnim okolnostima izmedju interesa poslodavca da mu ljudi rade besplatno i interesa radnika da odmah dobije ugovor na neodredjeno sa visokom platom.
Link to comment
a inace taj stav; ako nekome ne ide posao neka zatvori radnju ko mu je kriv, haha.......
cekaj malo jel smo hteli kapitalizam ili ne? pa to je valjda to?i
Link to comment
Problem je što gazda nikada ne propada sam nego zajedno sa radnicima.
da, ali radnici nisu ti koji uticu na politiku firme, tj nisu oni koji problem mogu da rese.
pa nije samo problem gazde. problem je i radnika koji mogu da ostanu i bez posla i bez plate i otpremnine ako firma bankrotira. a onda je problem i drzave kada ima nove nezaposlene (i radnike i bivseg gazdu).
naravno, ali pola tih radnika bi ionako bilo otpusteno, a druga polovina primala manju platu bez ikakve garancije da nece sutra biti otpusteno. neuspesne firme mogu da se razvlace godinama, i to svakako vise na stetu nezasticenih radnika nego gazde. on je taj koji donosi odluke i ubira prihod, najveca odgovornost je na njemu. ako ne moze da izdrzava zaposlene nije za biznis, to su pravila igre.a ovako
a inace taj stav; ako nekome ne ide posao neka zatvori radnju ko mu je kriv, haha.......mislim da nam treba vise poslodavaca, a ne manje.
pa nista, jedino da izmislimo kapitalisticki socijalizam i izgradimo drustvo u kome ce sve gazde biti jednake i raditi koliko mogu i umeju, a imati istu zaradu.lepo je pacejah pre koju stranu objasnio autodestruktivnost neregulisanog kapitalizma. gazde ce svojim radnicima davati samo onoliko koliko moraju- a ako se to minimalizuje, radnici nece moci da kupuju proizvode svog i drugih gazda i ode sve u propast. zato se ne smemo rukovoditi samo njihovim interesima, ma koliko oni bili pokretac ekonomije. moral i pravda na stranu, njih i da ne spominjemo. Edited by Miralem
Link to comment
Kako tačno najebava gazda kada ugasi d.o.o. sa kapitalom od 500 evra?
pa onaj ko je ulozio samo 500 evra, izgubice posao i tih 500 evra. ali za vecinu poslova ti treba mnogo vise od toga, 500 evra ne znam da li ti je dosta da iznajmis lokal za 2 meseca, a ne da kupis opremu i zaposlis nekog.tako da onaj ko je ulozio ustedjevinu moze da izgubi ustedjevinu, onaj ko je uzeo kredit i zalozio kucu, moze da izgubi kucu, ali to je ok, takva su pravila igre, rizikujes da bi (mozda) profitirao i tako i treba da bude. poenta je da nije u interesu radnika da se zatvaraju firme (pogotovo ne ako se vise zatvara nego sto se otvara) i radovanje nad necijom propasti je tu malo kratkovido.
Link to comment
pa zar nisu? zaposleni (vecina njih) ne donose bitne odluke i rade svoj posao. za platu. na poslodavcu je da obezbedi, jelte, posao. ako to ne ume da radi u kontinuitetu, onda nije, sto bi se reklo, uspesan, i treba da propadne. slobodno trziste i njegovi zakoni. cela zapadna evropa je sasvim lepo funkcionisala po tom modelu, ne vidim zasto ga sad treba menjati za racun nesposobnih gazda.
Slobodno trziste ukljucuje valjda i slobodno trziste radne snage?!
Link to comment
@ gepratKoliko je meni poznato, i sad moze da se otpusti radnik na stalno kad se ukine njegovo radno mesto. Znaci ne bi trebalo da bude problem.Dalje, taj sto ima stampariju ocigledno nije propao zato sto mu nije bilo dato da strpne odmor i topli obrok od zarade radnika nego sto je potpuno ostao bez posla.Inace sto se mene tice, za probni rad trimeseca su minimum minimuma, mada bih ja tu vise naginjala ka cifri od godinu dana, do dve.
ne znam kako je sada ali, dok sam radio radna mesta su bila predviđena sistematizacijom (štampar, na primer) a broj izvršilaca na tom radnom mestu je bio promenljiv od godine do godine. pretpostavljam da se pokušava da promeni taj zakon. dakle, ne ukidaš mesto nego smanjuješ broj ljudi. moj prijatelj je pokušao da zadrži sve skraćujući im radnovreme i smanjujući platu. da izbegne otpuštanje.
idemo opet iz pocetka- ko je krivac za stanje u drzavnoj upravi? stranacko zaposljavanje, nepotizam i korupcija. fleksibilniji zakon o zaposljavanju to nece resiti, moze samo da ubrza rotaciju nesposobnih, korumpiranih i lenjih kadrova. dok se ne resi to (prvenstveno ) politicko pitanje, poboljsanja stanja tu nema. jedino sto cemo postici je to da se miskovicu dozvoli da ukine pauzu za rucak zaposlenima.da, kinezi i turci su je oduvali. ne bi im pomoglo ni otpustanje svih radnika. te objektivne okolnosti spadaju u rizike poslovanja, zar ne?pa zar nisu? zaposleni (vecina njih) ne donose bitne odluke i rade svoj posao. za platu. na poslodavcu je da obezbedi, jelte, posao. ako to ne ume da radi u kontinuitetu, onda nije, sto bi se reklo, uspesan, i treba da propadne. slobodno trziste i njegovi zakoni. cela zapadna evropa je sasvim lepo funkcionisala po tom modelu, ne vidim zasto ga sad treba menjati za racun nesposobnih gazda.
idemo opet iz pocetka- ko je krivac za stanje u drzavnoj upravi? stranacko zaposljavanje, nepotizam i korupcija. fleksibilniji zakon o zaposljavanju to nece resiti, moze samo da ubrza rotaciju nesposobnih, korumpiranih i lenjih kadrova. dok se ne resi to (prvenstveno ) politicko pitanje, poboljsanja stanja tu nema. jedino sto cemo postici je to da se miskovicu dozvoli da ukine pauzu za rucak zaposlenima.da, kinezi i turci su je oduvali. ne bi im pomoglo ni otpustanje svih radnika. te objektivne okolnosti spadaju u rizike poslovanja, zar ne?pa zar nisu? zaposleni (vecina njih) ne donose bitne odluke i rade svoj posao. za platu. na poslodavcu je da obezbedi, jelte, posao. ako to ne ume da radi u kontinuitetu, onda nije, sto bi se reklo, uspesan, i treba da propadne. slobodno trziste i njegovi zakoni. cela zapadna evropa je sasvim lepo funkcionisala po tom modelu, ne vidim zasto ga sad treba menjati za racun nesposobnih gazda.
možemo da idemo iz početka. sačekaćemo da stranacko zaposljavanje, nepotizam i korupcija iščile pa ćemo onda da menjamo zakon. nema veze što stranacko zaposljavanje, nepotizam i korupcija imaš u JP i državnoj upravi a novi zakon ti je potreban da privuče poslodavce, investitore.... i time smanji broj nezaposlenih pa da samim tim ljudi ne grebu da se zaposle u JP i državnoj upravi . lično, baš me briga da li će posle neke promene vlasti da ostanu bez posla oni koji su se uvalili u moju opštinu, moj grad ili ministarstvo zahvaljujući stranackom zaposljavanju, nepotizmu. nova vlast će da dovede lenštine da zamene lenštine a on koji vrede će da ostanu. znaće nova vlast ko vredi.mislim da je rajka dovoljno rekla što se tiče tvog stava na temu da poslodavac ako ne može da plaća 2 x Y ljudi a dovoljno mu je Y neka propadne. kada propadne 2 x Y ljudi ostaje bez posla.mislim da je za ovu godinu dosta od mene. gospođa me popreko gleda. želim tebi i svim ostalim na forumu sve najbolje u novogodišnjoj noći a i posle.čitamo se posle 10, sutra.PS: zaboravih. nekako sam te povezao sa holandijom. ako ne grešim, kako je tamo regulisano pitanje minulog rada, otpremnina i ostalog što sam pitao par postova uzbrdo?
Link to comment
Kako tačno najebava gazda kada ugasi d.o.o. sa kapitalom od 500 evra?
Ovo 500evra se valjda odnosi na minimalni osnivacki ulog koji je nekad vazio (vise ne vazi). Da bi se bavio bilo cime treba ti daleko veci obrtni kapital, a njega mozes da obezbedis ili kapitalom ili zaduzivanjem. Ako se zaduzujes kod banke, hipoteka na neku imovinu je obavezna.
Link to comment
cekaj malo jel smo hteli kapitalizam ili ne? pa to je valjda to?i
pa nije sporan kapitalizam tu nego, kazes npr da ako poslodavac nije sposoban da vidi da je neki radnik sociopata u roku od tri meseca i treba da propadne. Znam za ovakav slucaj (istinit je i ja sam mu bila veoma blizu): mala firma sa oko 30-ak radnika. Posle nekog vremena (vise od 3 meseca) otkriveno je da (stalno) zaposleni krade, pa je otpusten. Taj je tuzio firmu, advokat je savetovao da mu se samo daju pare, posto je u osnovi bio u pitanju shake-down, to je uradjeno, ok.Sada, mogao je vlasnik da izbegne situaciju tako sto bi zakljucavao sve sto se moze ukrasti, instalirao kamere i generalno tretirao ljude kao kriminalce, pa bi mnogo brze otkrio ko krade. Mislim da ni ti ne zelis da se 30 dobrih ljudi tretira kao kriminalci, zbog jednog - to je 3% zaposlenih koji kradu, nego da nisi dobro razmislio o ovome.
Link to comment

Procitao sam bombasticno-http://www.telegraf.rs/vesti/876132-bomba-srpskog-ministra-tekst-sase-radulovica-koji-je-podigao-balkan-na-noge, Ima tu dobrih stvari, ja sam isto zagovornik nizih poreza. Takodje mi se svidja sto shvata da mantra-"stani investitori ce nas spasti" nije ucinkovita. Problem sa Radulovicevim predlogom je sledeci: on pocinje svoju reformu sa pogresnog koraka i ne konstatuje veliki problem ove zemlje koji je povezan sa monetarnom politikom. U ovom sistemu za rast su potrebni jeftini krediti. Za takav sistem smo se borili. Nije tacno da u poslednjih 10 godina nije bilo rasta. Bilo je rasta kada je prelivalo sa novcem, sto od privatizacija, sto od relativno jeftinih kredita, zaduzivanja na franak itd. Desio se i mini cenovni balon u Beogradu u nekretninama, gradilo se legalno i divlje...Nezaposlenost je bila duplo manja i opasno :lolol: se kretala prema 10%.Problem Radulovica je ovde:

Pored bacanja novca u bunar, glavni problem s deficitom jeste nedostatak rasta. Ovo se manifestuje u padu poreskih prihoda. Naš drugi ključni problem je pad prihoda. Omašili smo budžet na prihodnoj strani za jednu milijardu evra. Uradili smo rebalans, pa smo i njega omašili za dodatnih 200 miliona evra. Zaduženost od 60% BDP ogoman je problem ako imate rast od 1%. Taj problem je za red veličine manji uz rast od 5%.Znači, moramo da potignemo rast. Rast donosi zapošljavanje i nova radna mesta. I nove poreske prihode.
To je tacno. Samo sto ga Zakon o radu nece doneti. Time nece doneti ni nove poreske prihode. Posto on planira da smanji poreze na plate i omoguci lakse otpustanje morace da poveca izdvajanja za socijalu. Ne, nece se to resiti samo jacom kontrolom, koja je potrebna. Rupa u budzetu ce biti veca.Zakon o radu treba da bude drugi korak, kada krene rast, da ga olaksa i ubrza. Nemoguce je da se mi poredimo sa Nemcima, koji su napravili reformu(ja bih nazvao cistom manipulacijom) u svom Zakonu o radu. Ali njima nije bila potpuna razbucana industrija. Oni su to uradili da bi postali konkuretiniji. Mi nemamo sa cime da budemo konkuretniji.
Pre godinu dana bili smo suočeni sa sličnim problemom: veliki deficit, rast javnog duga i pad prihoda. Odlučili smo se na stezanje kaiša, smanjenje potrošnje i podizanje poreza. Za rast nismo ništa uradili. Rezultat ovih mera je da smo danas četiri milijarde evra dublje u rupi, sa još većim deficitom i smanjenom privrednom aktivnošću. U nedostatku stimulisanja rasta, stezanje kaiša i rast poreza smanjili su agregatnu tražnju i ekonomsku aktivnost. Ne bismo smeli da ponovimo istu grešku. I pre stupanja na snagu novih mera, rast BDP u drugom kvartalu pao je na 0,2%.
Samo sto ni to nece resiti Zakon o radu, stavise.
Bez stimulansa, mi smo na putu u treću recesiju. Kaiš treba stezati, ali moramo da imamo odgovarajuću meru stimulansa za privredu. Taj stimulans je smanjenje nameta na rad. Po mom dubokom uverenju, to je najvažnije što možemo učiniti za oporavak naše privrede, jačanje konkurencije i podsticanje proizvodnje i izvoza. Učiniti zapošljavanje jeftinijim i time proizvodnju profitabilnom.
Najvaznije za nasu ekonomiju da pocne da kaplje jeftin novac da bi stimulisao rast i konacno uspostavljanje nekakve baze naste privrede. Kao sto Anglsaksonci rade, a vidim da je Radulovic zaljubljenik, sa niskim kamatama i stampanjem novca(Britanija i SAD). Ili, pak, ne? Postoji i drugi nacin ali to Radulovic nece ni u snu da uradi. Kao ni niko iz vlasti.Radulovic isto dobro zapaza gde je jos jedan problem:
Zakon o planiranju i izgradnji treba značajno da pojednostavni postupak dobijanja građevinskih dozvola. Drugo važno pitanje koje rešava jeste pitanje prava korišćenja građevinskog zemljišta. Nedefinisanost ovog prava je veliki uzrok propasti naše privatizacije i zakočenosti mnogih stečajnih postupaka.
Lepo, veoma lepo. Moze li neko iz SAD da mi kaze: kada, kako i zbog cega je osnovan Fannie Mae?
Link to comment
pa nije sporan kapitalizam tu nego, kazes npr da ako poslodavac nije sposoban da vidi da je neki radnik sociopata u roku od tri meseca i treba da propadne. Znam za ovakav slucaj (istinit je i ja sam mu bila veoma blizu): mala firma sa oko 30-ak radnika. Posle nekog vremena (vise od 3 meseca) otkriveno je da (stalno) zaposleni krade, pa je otpusten. Taj je tuzio firmu, advokat je savetovao da mu se samo daju pare, posto je u osnovi bio u pitanju shake-down, to je uradjeno, ok.Sada, mogao je vlasnik da izbegne situaciju tako sto bi zakljucavao sve sto se moze ukrasti, instalirao kamere i generalno tretirao ljude kao kriminalce, pa bi mnogo brze otkrio ko krade. Mislim da ni ti ne zelis da se 30 dobrih ljudi tretira kao kriminalci, zbog jednog - to je 3% zaposlenih koji kradu, nego da nisi dobro razmislio o ovome.
Nama (bar) jedan od radnika krade. To sam saznala ovako: vozim se ja sa njim i još jednim za BG, i on krene priču o nekom trećem koju sam zaboravila tačno al recimo ne dolazi na posao, zabušava, pokvario nešto... šta god. I kad smo stigli kući, ja naravno kažem majci šta mi je ovaj pričao, a ona i sestra krenu da se smeju, da, Milovan stalno tako druge ogovara a ovamo krade kablove i ostalo šta stigne i preprodaje :lolol: Elem, šta hoću reći, naravno da su u biznisu i radnici jedan od rizika. Može to da se i ukloni, samim ukidanjem koncepta stalnog ugovora jer je neki tamo krao, i da napravimo sistem u kome ljudi isključivo rade na određeno. Samo to ima svoju cenu. Možemo i dalje, da opet uvedemo robovlasništvo u svom modernom obliku u južnoazijskom obliku, sve može, i sve je stvar društvenog dogovora. Ali to nije potrebno realno.
Link to comment
pa zar nisu? zaposleni (vecina njih) ne donose bitne odluke i rade svoj posao. za platu. na poslodavcu je da obezbedi, jelte, posao. ako to ne ume da radi u kontinuitetu, onda nije, sto bi se reklo, uspesan, i treba da propadne. slobodno trziste i njegovi zakoni. cela zapadna evropa je sasvim lepo funkcionisala po tom modelu, ne vidim zasto ga sad treba menjati za racun nesposobnih gazda.
Slobodno trziste nije ako privatnici snose trosak drzavne korupcije (porez na plate) i kada bi se shvatilo da firma nije socijalna ustanova.Kada bi se prva distorzije otkolonila, mozda bi privatnici bili iznad nule, ne bi otpustali radnike.A kada bi otklonila druga, onda bi privatnici zapravo vise rizikovali i vise ulagali jer ne bi placalo socijalu vec samo produktivnost radnika, tj. radis dok ima posla kada nema, cao, zdravo na drzavnu socijalu.Drugim recima, zakon o radu bez povezane reforme poreskog sistema i socijalne zastite ne vredi pisljiva boba.Ali, ja vidim da nije tu problem vec u filozofiji. Dabovic se ne seca narodne epske poezije i haraca. Pretpostavljam da bi te 1804. branio dahije, porez je porez, mora da se plati. Sta ima ti zli seljaci da se bune.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...