Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Slusajte, ja (i jos neki ljudi na forumu, siguran sam) znam(o) za slucajeve u kojima je ljudima kojima se daje da potpisu ugovor o stalnom radnom odnosu u taj isti ugovor stavi aneks u kome stoji da moraju da prihvate neku buducu ponudu za promenu tog odnosa (za stalno) u ugovor na odredjeno. i o cemu pricamo onda...i to se desavalo po dosadasnjim zakonima.
nisam pravnik, ali meni se cini da je takav ugovor pravno nistavan
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

nisam pravnik, ali meni se cini da je takav ugovor pravno nistavan
da, i meni se čini, a u stvari tu dolazimo do srži problema. on je pravno ništavan ako ga na potpis ponudi Mikaperalaza D.O.O., a obzirom na to ko ga je ponudio ispostavilo se da se sve odigravalo po tom ugovoru. Osoba veoma bliska tom čoveku za koga sam to čuo je na forumu, ako ta osoba bude ovo pročitala i ako bude želela da piše o tome detaljnije možda ćemo saznati nešto više... Edited by MancMellow
Link to comment
probni rad od 3 meseca (ako za 3 meseca ne mogu da procenim novinara, necu nikad ni moci a onda sam jako los vlasnik) pa stalni radni odnos, sta drugo?ako ne bih mogao da ispunim te uslove, ne bih ni bio vlasnik. nemam stomak za zajebavanje sa zivotima ljudi.nego cini mi se da sam nesto pogresno skonto u razgovoru, nisam protiv probnog rada ali da to bude zaista to. probni rad od 3 godine je budalastina o kojoj necu trositi reci.
Po mom misljenju je probni rad od tri meseca predugacak. Za mesec dana mozes da skontas da li ti neko odgovara. E sad, moje je misljenje da rad na odredjeno skroz ima smisla. Ne mora odmah da se daje ugovor na neodredjeno. Ne zbog procene kandidata, vec zbog procene obima posla. Dosadasnja granica je bila korektna - jedna godina. Nakon toga, na neodredjeno, uz predlozene izmene koje podrzavam, a koje se odnose na nacin obracunavanja otpremnine u slucaju otkaza.
Link to comment
odakle ti takav stav? primiš nekoga da radi, on se vremenom pokaže nekvalifikovanim, lošim,....... šta da radiš s njim ako si ugovorio rad na neodređeno vreme. smanjen ti je obim posla, unapredio si tehnologiju pa se brže radi šta da radiš sa viškom radnika ako si ugovorio rad na neodređeno vreme. dovoljan zaštitni mehanizam je otkazni rok i otpremnina. zašto ti je prvo na umu izrabljivanje zaposlenih?
ako se ukine zaposljavanje za stalno, nestace bilo kakva garancija i zastitni mehanizam (kakvi bre otkazni rokovi i otpremnine, o cemu pricas?) protivu izabljivanja. radnik koji je zaposlen na odredjeno jednostavno nije u poziciji da sme da insistira na zakonom datim pravima. ukratko, zavisice iskljucivo od dobre volje gazde.dalje, na tom istom gazdi je da pazi koga zaposljava- i ako na kraju probnog perioda ne shvati da je zaposlio lenjivca i psihopatu, njegova krivica. sto se smanjenja obima posla, to je isto problem gazde. ako nije u stanju da uspesno vodi firmu, onda nek se bavi necim drugim. bavljenje biznisom nosi sa sobom rizike, i za neuspele procene i poteze gazde ne treba da odgovaraju zaposleni.
imam prijatelja štampara. sve se manje traži štampani materijal, gubi trku sa konkurencijom, posao se prepolovio.šta da se radi?šta bi ti uradio?on je pozvao svu šestoricu, pitao da li neko od njih ima neki drugi posao u vidu i onda im je rekao da prepolovljuje rano vreme i zaradu. do daljeg. sada je ugasio radnju i otkazao radnicima.
ne znam, nemam stampariju. ako nije u stanju da odrzava posao sa 6 radnika koji primaju pola plate, onda mozda nije problem u tim radnicima.
Link to comment
minuli rad je tekovina prošlog vremena. u nemogućnosti da se napravi neka razlika u primanjima a da je posledica rezultata rada. naprosto, pretpostavilo se da je onaj ko duže radi (svejedno šta igde) i bolji radnik. profa sa 30 godina imao je više od onog sa 20 koji je primao više od onog sa 10.
И имао је, што је највећи парадокс, дужи годишњи одмор :). Као профа почетник морао сам да се јавим на посао тамо неког 4. августа и онда две-три недеље као бајаги радим, тј дођем једном недељно да попијем кафу са рачуноводством и установим да ни ове недеље немам шта да радим.Минули рад је био уведен делом и због тога што се вечито шкртарило са платама, а пошто је било самоуправљање, подаци о пословању фирме су били доступни управљачима, тј. радницима. Онда је било увек зајебано да се објасни да (јер је партија тако наредила) ни овог месеца не можемо да поделимо колико смо зарадили, јер морамо да уложимо у изградњу новог погона, бетонирање авлије, нов намештај за директорову канцеларију итд. Минули рад је онда био накнада за та улагања, односно еквивалент подели добити ал' да баш не рачунамо колико то тачно изађе (јер би онда морало да буде више), него ајд по пола посто за сваку годину стажа.
Link to comment
probni rad od 3 meseca (ako za 3 meseca ne mogu da procenim novinara, necu nikad ni moci a onda sam jako los vlasnik) pa stalni radni odnos, sta drugo?ako ne bih mogao da ispunim te uslove, ne bih ni bio vlasnik. nemam stomak za zajebavanje sa zivotima ljudi.nego cini mi se da sam nesto pogresno skonto u razgovoru, nisam protiv probnog rada ali da to bude zaista to. probni rad od 3 godine je budalastina o kojoj necu trositi reci.
da, probni rad od 3 meseca je OK. 1 mesec je malo. to je samo 20 radnih dana, ako uleti neki praznik onda još manje, pitanje je da li bez tri meseca možeš da dobiješ potpuni uvid u efekat rada.....e, sad, pejsi je napisao nešto što je bitno u sadašnjim uslovima: obim posla. šta ako ti padne tiraž a ti si zaposlio previše ljudi da bi pokrio troškove/ostvario zaradu? ili, prešaltuju se čitaoci na elektronsko izdanje (ti si pokrio manjak tiraža banerima, reklamama) pa štamparija (neka uslužna) ima višak radnika?
Link to comment
e, sad, pejsi je napisao nešto što je bitno u sadašnjim uslovima: obim posla. šta ako ti padne tiraž a ti si zaposlio previše ljudi da bi pokrio troškove/ostvario zaradu?
Tiraz moze da mi padne i zato sto sam dobio mahom bofl novinare, dok su oni koji umeju da rade otisli u Ringier, gde su im ponudili bolje uslove rada.
Link to comment

Da li je neko od vas pomenuo da se ovo sranje izmedju ostalog pravi i zbog privatizacije Dunava, Telekoma, Komercijalne... A usput zesce prejebavaju trenutna prava radnika.Ovo o proceni coveka za mesec dana je meni licno urnebesno

Link to comment

@ gepratKoliko je meni poznato, i sad moze da se otpusti radnik na stalno kad se ukine njegovo radno mesto. Znaci ne bi trebalo da bude problem.Dalje, taj sto ima stampariju ocigledno nije propao zato sto mu nije bilo dato da strpne odmor i topli obrok od zarade radnika nego sto je potpuno ostao bez posla.Inace sto se mene tice, za probni rad trimeseca su minimum minimuma, mada bih ja tu vise naginjala ka cifri od godinu dana, do dve.@ravanelliKako mislis da se ovo pravi zbog tih privatizacija, ne razumem. Ukapirah u medjuvremenu, valjda, da novi vlasnici mogu da dobiju radnike koje je lako ucenjivati itd.

Edited by Evi_
Link to comment

uf, kad god se dopisujemo, imam utisak da svesno ideš đonom

ako se ukine zaposljavanje za stalno, nestace bilo kakva garancija i zastitni mehanizam (kakvi bre otkazni rokovi i otpremnine, o cemu pricas?) protivu izabljivanja. radnik koji je zaposlen na odredjeno jednostavno nije u poziciji da sme da insistira na zakonom datim pravima. ukratko, zavisice iskljucivo od dobre volje gazde.
zapošljavanje na neodređeno vreme uglavnom postoji (sada, ima i nekih drugih mogućnosti) u JP idržavnoj upravi. mestima na koje ti, ja i ceo puk upiremo prstom ako neefikasne, korumpirane, lenjivce. i u slučajevima kada neko ko je takav ostane bes posla odlukom disciplinske komisije (drugi način ne postoji) tu je sud koji vraća na posao. njih brani orović i ostali. ti se pak kačiš na (vrlo)moguće ucenjivačke varijante ali mislim da je ovo o čemu ja pričam i ovo tvoje bar egal što se realnosti tiče.
dalje, na tom istom gazdi je da pazi koga zaposljava- i ako na kraju probnog perioda ne shvati da je zaposlio lenjivca i psihopatu, njegova krivica. sto se smanjenja obima posla, to je isto problem gazde. ako nije u stanju da uspesno vodi firmu, onda nek se bavi necim drugim. bavljenje biznisom nosi sa sobom rizike, i za neuspele procene i poteze gazde ne treba da odgovaraju zaposleni.ne znam, nemam stampariju. ako nije u stanju da odrzava posao sa 6 radnika koji primaju pola plate, onda mozda nije problem u tim radnicima.
zašto svesno previđaš objektivne okolnosti. oscilacije na tržištu materijala, oscilacije u potražnji, konkurenciju........ vidiš šta je sa našom tekstilnom industrijom pored kinesko - turske konkurencije. ko da kupuje ariljske gaće ili čarape s rudnika pored turskih.sa tim stavom da su samo investitori/poslodavci odgovorni nema vajde. uostalom, ako su zaposleni tu da rade samo kada ima posla a ostalo vreme da......... (napiši sam) onda i ne zaslužuju veću platu.sve najbolje.
Link to comment
Ovo o proceni coveka za mesec dana je meni licno urnebesno
što?uz dodatak da možeš da ga bez otpremnine otpustiš nakon godinu dana, odnosno da mu ne produžiš ugovor.
Link to comment
uf, kad god se dopisujemo, imam utisak da svesno ideš đonomzapošljavanje na neodređeno vreme uglavnom postoji (sada, ima i nekih drugih mogućnosti) u JP idržavnoj upravi. mestima na koje ti, ja i ceo puk upiremo prstom ako neefikasne, korumpirane, lenjivce. i u slučajevima kada neko ko je takav ostane bes posla odlukom disciplinske komisije (drugi način ne postoji) tu je sud koji vraća na posao. njih brani orović i ostali. ti se pak kačiš na (vrlo)moguće ucenjivačke varijante ali mislim da je ovo o čemu ja pričam i ovo tvoje bar egal što se realnosti tiče.
idemo opet iz pocetka- ko je krivac za stanje u drzavnoj upravi? stranacko zaposljavanje, nepotizam i korupcija. fleksibilniji zakon o zaposljavanju to nece resiti, moze samo da ubrza rotaciju nesposobnih, korumpiranih i lenjih kadrova. dok se ne resi to (prvenstveno ) politicko pitanje, poboljsanja stanja tu nema. jedino sto cemo postici je to da se miskovicu dozvoli da ukine pauzu za rucak zaposlenima.
zašto svesno previđaš objektivne okolnosti. oscilacije na tržištu materijala, oscilacije u potražnji, konkurenciju........ vidiš šta je sa našom tekstilnom industrijom pored kinesko - turske konkurencije. ko da kupuje ariljske gaće ili čarape s rudnika pored turskih.
da, kinezi i turci su je oduvali. ne bi im pomoglo ni otpustanje svih radnika. te objektivne okolnosti spadaju u rizike poslovanja, zar ne?
sa tim stavom da su samo investitori/poslodavci odgovorni nema vajde. uostalom, ako su zaposleni tu da rade samo kada ima posla a ostalo vreme da......... (napiši sam) onda i ne zaslužuju veću platu.sve najbolje.
pa zar nisu? zaposleni (vecina njih) ne donose bitne odluke i rade svoj posao. za platu. na poslodavcu je da obezbedi, jelte, posao. ako to ne ume da radi u kontinuitetu, onda nije, sto bi se reklo, uspesan, i treba da propadne. slobodno trziste i njegovi zakoni. cela zapadna evropa je sasvim lepo funkcionisala po tom modelu, ne vidim zasto ga sad treba menjati za racun nesposobnih gazda.
Link to comment
dalje, na tom istom gazdi je da pazi koga zaposljava- i ako na kraju probnog perioda ne shvati da je zaposlio lenjivca i psihopatu, njegova krivica. sto se smanjenja obima posla, to je isto problem gazde. ako nije u stanju da uspesno vodi firmu, onda nek se bavi necim drugim. bavljenje biznisom nosi sa sobom rizike, i za neuspele procene i poteze gazde ne treba da odgovaraju zaposleni.
pa nije samo problem gazde. problem je i radnika koji mogu da ostanu i bez posla i bez plate i otpremnine ako firma bankrotira. a onda je problem i drzave kada ima nove nezaposlene (i radnike i bivseg gazdu).a inace taj stav; ako nekome ne ide posao neka zatvori radnju ko mu je kriv, haha.......mislim da nam treba vise poslodavaca, a ne manje. Edited by rajka
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...