Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Slusajte, ja (i jos neki ljudi na forumu, siguran sam) znam(o) za slucajeve u kojima je ljudima kojima se daje da potpisu ugovor o stalnom radnom odnosu u taj isti ugovor stavi aneks u kome stoji da moraju da prihvate neku buducu ponudu za promenu tog odnosa (za stalno) u ugovor na odredjeno. i o cemu pricamo onda...i to se desavalo po dosadasnjim zakonima.

Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Možete li da mi objasnite, koja je poenta "minulog rada"? Bez obzira da li se odnosi na sveukupan staž ili samo na vreme provedeno kod sadašnjeg poslodavca. Pitam u kontekstu određivanja visine zarade. Zašto bi neko zarađivao više (odnosno manje) od nekog drugog, radeći isti posao po sistematizaciji, ono što se kaže ceteris paribus, samo zato što ima više (odnosno manje) godina staža?Vidim da minuli rad figurira i u nacrtu zakona, pa pitam.

Link to comment

minuli rad je tekovina prošlog vremena. u nemogućnosti da se napravi neka razlika u primanjima a da je posledica rezultata rada. naprosto, pretpostavilo se da je onaj ko duže radi (svejedno šta igde) i bolji radnik. profa sa 30 godina imao je više od onog sa 20 koji je primao više od onog sa 10.

Link to comment
radulović već to i jeste. radi posao koji nije njegov. na kraju će da popije to što predviđaš. čitajući sve ovo o zakonu, smatram da je u glavnom u pravu no, matori krka bi to drukčije. za radulovića bi bilo najbolje da se po okončanju "javne rasprave" povuče iz ove priče i bavi samo i isključivo privredom. novi zakon o radu više interesuje one na budžetskoj sisi jer bi im bili ugroženi benefiti koje imaju. benefiti u odnosu na zaposlene u privatnom sektoru.kao eventualni privatni poslodavac teško da bi se odlučio da sa svim zaposlenima utvrdim radni odnos za do navek,
naravno, ne sumnjam u to. voleo bi da ih drzis ceo zivot u neizvesnosti, pa kad zatraze pauzu, platu, placeno prekovremeno, odmor ili tako neki luksuz lepo im pripretis otkazom. ako nece oni, naci ce se vec neki nesretnik koji bi radio pod bilo kakvim uslovima, jelda?
Ali, ok, barem shvatas da poreski treba rasteretiti privredu. I to je nesto.
hvala. mnogo mi znaci pohvala od jednog takvog intelektualnog gorostasa.
Možete li da mi objasnite, koja je poenta "minulog rada"?
steceno iskustvo. nije to nista karakteristicno za sfrj, ima i na "zapadu". Edited by Miralem
Link to comment

U socijalizmu svi smo bili vlasnici sredsatava za rad. Minuli rad je nagradjivao nas prethodni doprinos unapredjenju proizvodnje (izgradnji fabrika, kupovini masina,...). Na neki nacin ovo je prihod od (drustvenog) kapitala.

Edited by Aion
Link to comment
naravno, ne sumnjam u to. voleo bi da ih drzis ceo zivot u neizvesnosti, pa kad zatraze pauzu, platu, placeno prekovremeno, odmor ili tako neki luksuz lepo im pripretis otkazom. ako nece oni, naci ce se vec neki nesretnik koji bi radio pod bilo kakvim uslovima, jelda?
odakle ti takav stav? primiš nekoga da radi, on se vremenom pokaže nekvalifikovanim, lošim,....... šta da radiš s njim ako si ugovorio rad na neodređeno vreme. smanjen ti je obim posla, unapredio si tehnologiju pa se brže radi šta da radiš sa viškom radnika ako si ugovorio rad na neodređeno vreme. dovoljan zaštitni mehanizam je otkazni rok i otpremnina. zašto ti je prvo na umu izrabljivanje zaposlenih?imam prijatelja štampara. sve se manje traži štampani materijal, gubi trku sa konkurencijom, posao se prepolovio.šta da se radi?šta bi ti uradio?on je pozvao svu šestoricu, pitao da li neko od njih ima neki drugi posao u vidu i onda im je rekao da prepolovljuje rano vreme i zaradu. do daljeg. sada je ugasio radnju i otkazao radnicima.
Link to comment
U socijalizmu svi smo bili vlasnici sredsatava za rad. Minuli rad je nagradjivao nas prethodni doprinos unapredjenju proizvodnje (izgradnji fabrika, kupovini masina,...). Na neki nacin ovo je prihod od (drustvenog) kapitala.
. to je bio procenat od trenutne plate i nije imao nikakve veze sa stvarnim minulim doprinosom bilo čemu. jedna besmislica.kad već pišem:kako je u evropi regulisano pitanje naknade za godišnji odmor, prevoz, ishranu? posebno u javnom, posebno u privatnom sektoru.
Link to comment
odakle ti takav stav? primiš nekoga da radi, on se vremenom pokaže nekvalifikovanim, lošim,.......
Ma primis sociopatu koji tu urnise medjuljudske odnose u firmi, i jos jedva ceka da udje u sudski spor sa poslodavcem.
Link to comment

to je vas problem. ako ne umete da procenite radnika, trpite posledice svoje odluke.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
odakle ti takav stav? primiš nekoga da radi, on se vremenom pokaže nekvalifikovanim, lošim,....... šta da radiš s njim ako si ugovorio rad na neodređeno vreme.
pa onda ga valjda otpustiš...
Link to comment
pa onda ga valjda otpustiš...
I po sadasnjim zakonima moze se otpustiti covek koji narusi proces rada, koji je nekvalifikovan i ne ispunjava svoje radne obaveze. izgleda da to nije dovoljno, sad bi hteli da otpustaju zato sto im radnik nije posle posla isao da izliva plocu za vikendicu.ja ne znam zasto se ne razume da se u raspravi o ovom zakonu mora prvo poci od mogucih devijacija koje sa sobom nosi "rastereceno trziste rada", a ne od nekih liberalnih snatrenja za koje je prvo potreban solidan pravni okvir. mi smo zemlja podivljalog kapitalizma, u kome je sasvim uobicajeno da se od radnika traze privatne usluge posle posla, od seksualnih do gradjevinskih, u kome radnici cesto nemaju pravo na godisnji odmor, slobodne dane, cesto imaju radno vreme od 60 sati nedeljno, plate se arbitrarno smanjuju i uskracuju...umanjivanje prava bez elementarne garancije da ce i preostala prava biti postovana (kako rece Radulovic, "nerazumne doprinose nemoguce je naplatiti"...necu mu ovo zaboraviti nikada) dovesce do pogorsanja, a ne do poboljsanja stanja. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
. to je bio procenat od trenutne plate i nije imao nikakve veze sa stvarnim minulim doprinosom bilo čemu. jedna besmislica.kad već pišem:kako je u evropi regulisano pitanje naknade za godišnji odmor, prevoz, ishranu? posebno u javnom, posebno u privatnom sektoru.
Ja ti pricam kako smo ucili iz marksizma. Slazem se da je u marsizmu, a posebno unjegovim implementacijama bilo dosta besmislica.Vrednovanje pojedinacnog doprinosa radnika (i sluzbenika) u SFRJ je pocelo u sedamdesetim godinama kao borba protiv uranilovke (sto da radim kad mi od toga ne zavisi plata). Kroz ovo je moglo da dodje do izrazaja iskustvo radnika, ali i nije. Ja sam se sredinom osamdesetih zaposlio u jednom beogradskom institutu u kome nije bila tada retkost da pripravnici imaju veca primanja od savetnika pred penzijom koje je vreme pregazilo.Obicno se smatra da je socijalizam bilo vreme neke jednakosti, ali nije. Primanja su itekako zavisila od firme u kojoj si zaposlen, a i od tvog ucinka. Tamo gde sam ja radio, u to vreme su primanja mogla da na godisnjem nivou budu i nekoliko puta veca (2-3 ako se dobro secam) ukoliko imas dobru ocenu rukovodioca u odnosu na primanja kad je ta ocena losa. Pri tome su se starije kolege sa nostalgijom secale kraja sedamdesetih kad je finansiranje islo po projektima i kada su razlike bile i mnogo drasticnije.
Link to comment
I po sadasnjim zakonima moze se otpustiti covek koji narusi proces rada, koji je nekvalifikovan i ne ispunjava svoje radne obaveze. izgleda da to nije dovoljno, sad bi hteli da otpustaju zato sto im radnik nije posle posla isao da izliva plocu za vikendicu.
ja samo pokušavam da stavim ovaj (predlog) zakona u normalni radni ambijent. to što taj ambijent nije onakav kakav bi trebalo da bude ne treba da znači da zakon treba prilagoditi postojećem stanju.maločas sam naveo primer kada poslodavac ima problem sa viškom radnika zbog smanjenja obima posla. svejedno da li se radi o velikim firmama ili sitnim preduzetnicima.
to je vas problem. ako ne umete da procenite radnika, trpite posledice svoje odluke.
ovo je, izvini, bez veze.obni rad/određeno vremeza mene je racionalno da primim radnika na probni rad/određeno vreme, proverim da li on zaista može i zna ono što sam pomislio iz CV/razgovora.šta bi ti radio u novinarskoj branši, da si vlasnik?
Link to comment
šta bi ti radio u novinarskoj branši, da si vlasnik?
probni rad od 3 meseca (ako za 3 meseca ne mogu da procenim novinara, necu nikad ni moci a onda sam jako los vlasnik) pa stalni radni odnos, sta drugo?ako ne bih mogao da ispunim te uslove, ne bih ni bio vlasnik. nemam stomak za zajebavanje sa zivotima ljudi.nego cini mi se da sam nesto pogresno skonto u razgovoru, nisam protiv probnog rada ali da to bude zaista to. probni rad od 3 godine je budalastina o kojoj necu trositi reci.
Link to comment
to što taj ambijent nije onakav kakav bi trebalo da bude ne treba da znači da zakon treba prilagoditi postojećem stanju.
Đorđe, ovo je solidna dilema...nije to, onako uopšteno, uopšte tako jednostavan izbor kakvim se možda čini...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...