Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

To punjenje budžeta na konto povećanja PDVa i generalno smanjenja novca koji završava kod prosečnih radnika&vlasnika manjih biznisa u principu radi, ali samo do neke tačke. Recimo da je ta tačka pređena kad se smanji promet u samoposluzi. E onda postaje potpuno besmisleno, što navučeš iz džepova radnika izgubiš zbog smanjenog prometa u trgovinama, radnjama, uslugama...Recimo kad je drmnula kriza u EU čitala sam neki članak kako se u nekim zemljama nakon otpuštanja, rasta nezaposlenosti itd ustvari povećao promet. Ispalo je da su ljudi pootkazivali standardne odmore po jugoistočnoj Aziji i Africi, a deo ušteđenih para uz kombinaciju viška vremena potrošili na krpice i klopu, tako da gubitak radnih mesta u privredi generalno nije povukao radnje i radnjice u spiralu zatvaranja.Kad bi kod nas te pare pokušali da uštede izbijanjem iz džepa direktorima agencija to bi i moglo da ima neki pozitivan saldo kao rezultat, jer direktor agencije sigurno neće morati da skreše uobičajenu potrošnju koju pravi u zemlji.Ovo pričam čisto principski, naravno da znam da nema šanse da bi neko hteo i smeo da sanira budžet i ekonomiju na jedini način na koji se mogu sanirati.

Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa cekaj je li Mladja ili Radulovic zastinik krupnog biznisa i Superhik ekonomije?Izjasni se.Procitaj link koji sam dao Indiju, pa reci sta mislis. Tu je ceo paket, a Zakon o radu je deo toga. Tako nesto Kradjan nikada ne bi predlozio jer kvari upravo ove seme o kojima govoris.
o jebote. hoce li radulovic spreciti stranacko zaposljavanje? nece. a i da hoce ne moze. hoce li smanjiti porez malim privrednicima? nece i ne moze. da li je oporavak privrede moguc bez toga? ne. sta ce uraditi? vratiti nas u vreme od pre 1. maja 1886te. a tebi je i to dovoljno da se sutas u dupe od srece, cisto onako ideoloski.
Link to comment

I meni se čini da idemo ka tome. Radulović će u tome biti korisni idiot, sa plemenitim idejama, na koga će se svaliti gnev naroda. On sam će posle da nam se pravda i objašnjava da su ga navukli mangupi, i biće u pravu, ali, kakva nama vajda od toga. Što rek'o onomad deda Avram: "Psihološki efekti toga na mene, bili su ... traumatćni".

Edited by Syme
Link to comment

Meni je inače dead giveaway to što se libertarijanska ekipa, sa kojom je Radulović opravdano na blogu bio na krv i nož (i tako osvojio moje trajne simpatije :)) sada upišava od sreće zbog novog zakona, i nosa Raduleta na ramenima kao novog Hajeka. Čemu se oni raduju, ne može da valja.Edit: Javi se Mej Dej!

Edited by Syme
Link to comment
I meni se čini da idemo ka tome. Radulović će u tome biti korisni idiot, sa plemenitim idejama, na koga će se svaliti gnev naroda. On sam će posle da nam se pravda i objašnjava da su ga navukli mangupi, i biće u pravu, ali, kakva nama vajda od toga. Što rek'o onomad deda Avram: "Psihološki efekti toga na mene, bili su ... traumatćni".
radulović već to i jeste. radi posao koji nije njegov. na kraju će da popije to što predviđaš. čitajući sve ovo o zakonu, smatram da je u glavnom u pravu no, matori krka bi to drukčije. za radulovića bi bilo najbolje da se po okončanju "javne rasprave" povuče iz ove priče i bavi samo i isključivo privredom. novi zakon o radu više interesuje one na budžetskoj sisi jer bi im bili ugroženi benefiti koje imaju. benefiti u odnosu na zaposlene u privatnom sektoru.kao eventualni privatni poslodavac teško da bi se odlučio da sa svim zaposlenima utvrdim radni odnos za do navek, da prihvatim da isplaćujem naknadu za minuli rad u firmi koja nema veze sa mojom delatnošću, da nemam pravo da kontrolišem da li je bolestan zaista bolestan, da...........hoću da kažem, ovu zemlju može da pokrene samo privreda, dakle privatne investicije, javni sektor je mahom samo uslužna delatnost i, moraće da se igra kako preduzetnici kažu. na državi je da utvrdi da li se igra po pravilima. naravno, tu se svi slažemo, da redukuje rasipanje novca u svom dvorištu.sve najbolje
Link to comment
Buđo, Radulović kaže da je nacrt zakona o radu deo tog šireg plana. Međutim, koliko je to zaista tako?Odnosno, šta je od predloženih rešenja (iz bloga)a) našlo svoje mesto u budžetu za 2014?b) u istoj fazi kao i nacrt zakona o radu?
Odlicno pitanje na koje bi Radulovic trebalo da odgovori.Da li fleksibilniji zakon o radu znaci ista ako nema smanjenja poreza na plate?Da li je konkurencija i mali biznis moguc uz subvencije koje se ne ukidaju (a ne zna se da li ce biti novih)?Zasto socijalna reforma ne prati ovu oko Zakona o radu?To su, sa moje tacke gledista, pitanja kojima bi trebalo pritiskati ne samo Radulovica vec i njegove sefove.
Link to comment
Tako se i meni čini. Od svih stvari sa bloga, Raduloviću će dozvoliti da progura jedino lakše otpuštanje & tako to, ali ne i razne socijaalne mere na kojima je insistirao. Možda to neće biti njegovom krivicom, ali kako da kažem, baš me briga što nije, ishod će biti vrlo loš.
Slazem se.
Link to comment
o jebote. hoce li radulovic spreciti stranacko zaposljavanje? nece. a i da hoce ne moze. hoce li smanjiti porez malim privrednicima? nece i ne moze. da li je oporavak privrede moguc bez toga? ne. sta ce uraditi? vratiti nas u vreme od pre 1. maja 1886te. a tebi je i to dovoljno da se sutas u dupe od srece, cisto onako ideoloski.
Naravno da nije dovoljno kako sam napisao u odgovoru Pejsiju.Ali, ok, barem shvatas da poreski treba rasteretiti privredu. I to je nesto.
Link to comment
I meni se čini da idemo ka tome. Radulović će u tome biti korisni idiot, sa plemenitim idejama, na koga će se svaliti gnev naroda. On sam će posle da nam se pravda i objašnjava da su ga navukli mangupi, i biće u pravu, ali, kakva nama vajda od toga. Što rek'o onomad deda Avram: "Psihološki efekti toga na mene, bili su ... traumatćni".
Kako bese, objektivna politicka odgovornost. Ministar si a ne bloger. To sto su te navukli mangupi je tvoj problem a ne problem gradjana.
Link to comment
Meni je inače dead giveaway to što se libertarijanska ekipa, sa kojom je Radulović opravdano na blogu bio na krv i nož (i tako osvojio moje trajne simpatije :)) sada upišava od sreće zbog novog zakona, i nosa Raduleta na ramenima kao novog Hajeka. Čemu se oni raduju, ne može da valja.Edit: Javi se Mej Dej!
Nisam citao komentare. Sta se to nije svidelo libertarijanskoj ekipi?
Link to comment

kod mene u kompaniji je neki kao vodeći kadar je dobio da potpiše izjavu da se odriče odredbi kolektivnog ugovora i da će se sve odredbe kolektivnog ugovora rešavati u ugovoru u radu. e sada taj šablon ugovora u radu koji su svima poslali je skinuo regrese i topli obrok, znači direktno se lupilo po plati i onda se još izgubila gomila stavki tipa zaštita na radu, da se za štetu pruzrokovanu firmi odgovara (bez odredbi kolektivnog ugovora "samo u slučaju krajnje nepažnje ili namere"), nešto su uštinuli i za otpremnine, gubi se 5 dana godišnjeg i onda još oni slobodni dani za selidbu, svadbu, smrt člana šire porodice itd.ja sam jedan od verovatno ispod 5% koji su odbili da potpišu tu izjavu, jer kao nema posledica. sada čekam da mi priđu iz hr i da ispregovaram svoj novi ugovor o radu i zadržim najvći deo stvari koji su hteli da mi uzmu... pod pretpostavkom da će želeti da pregovaraju.interesantan je bio momenat ljudi koji su se odlučili da potpišu dobrovoljno nešto sebi na štetu i njihovo "savijanje"inače ovo do sada što sam čitao o ZOR je neverovatno. nisam još stigo da pročitam ceo zakon, kapiram da ću sutra pa ću se uključiti aktivnije

Edited by Ravanelli
Link to comment
Nisam citao komentare. Sta se to nije svidelo libertarijanskoj ekipi?
Očekivano: solidarnost, jaka socijalna politika, itd. Ali sad nemaju razloga za brigu jer je jasno da od toga neće biti ništa.Recimo ovde. Edited by Syme
Link to comment
Nisam citao komentare. Sta se to nije svidelo libertarijanskoj ekipi?
kao onaj fazon...hocemo li da organizujemo libertarijansku raspravu?hajde?ti si socijalista.ne, ti si socijalista.naravno, nije radulovic odgovarao na taj nacin, nego su prigovori bili da su mere samo manje socijalisticke :0.6:
Link to comment

evo od mene inzenjera koliko mogu da rastumacim ovo sranje od zakonanacrt koji sam gledao: http://www.minrzs.go...ne-rasprave.phpclan 37 prakticno su namestili da ljude sa biroa zaposljavas na 3 godine na odredjeno, umesto na dosadasnjih godinu danainace ovde je bilo gomile zloupotreba i inace. firme bi obicno shiftovale radnike sa jedne pozicije na drugu (najcesce fiktivnu) po isteku jedne godine i time resetovali staz na 1 mestu. i sada umesto da se to resi ovim zakonom ljudi su jos dodali prostora da se ljudi ne zaposljavaju na neodredjeno.clan 42 se bavi radom van prostorija poslodavca. ovo mi deluje kao da su im carevi iz citadela ili neki slican konsultant za tlacenje pisao kako da nateraju ljude da daju otkaz. poznat je slucaj jedne fabrike u vojvodini gde su viskove poslali na razlicite krajeve pokrajine ili ih strpali u halu sa 1 telefonom dok nisu odlepili i dali otkaz.clan 55 koji opet daje jos jacu mogucnost za drkanje radnika, jer smenski rad moze da bude vrsta pritiska i mogle su je ranije koristiti samo organizacije koje imaju smenski rad. sada se uvodi da prakticno svi mogu da uvedu 'klizno radno vreme' i zabodu vam smene od 11 uvece. opet, ovo je po meni suvise siroko definisano. i onda se to sve produzava u jos par clanova gde se daje veca kontrola poslodavcu.clan 108 uvecanje osnovnih primanja za minuli rad je kod poslodavca, a ne ukupan. opet smanjenje obaveza placanja radnikaclan 119 za penziju se dobijaju 2 umesto ranijih 3 plateclan 158 otpremnina ide samo na period proveden kod poslodavca. time je ovo je ujedno i verovatno najbintija promena kojom se dobio jeftiniji nacin za otpustanje ljudiclan 179 a) ovako nesto je obicno bilo regulisano kolektivnim, makar kod mog starog poslodavca. jebiga, ne vidim sada da ovo ne treba da postoji. sud obicno uvek stiti slabiju stranu (radnika) u ovim slucajevimaclan 182 opet jako bitna promena. prakticno u slucaju tehnoloskog viska ranije poslodavac nije imao pravo da zaposli drugo lice na isti posao u roku od 6 meseci, a sada je to smanjeno na tri meseca. genijalna promena za firme. znaci otpuste te kao tehnoloski visak jeftinije i onda cekaju samo tri meseca da izvrse resistematizaciju i ponovo zaposle nekog umesto verovatno starijeg kadra koji je obavljao taj posaoclan 189 otkazni rok je skracen sa mesec do 3 meseca na 8-30 dana. stajaznam. ok je toclan 191 u slucaju greske poslodavca i nevalidnog otkaza, pri vracanju na posao poslodavac snosi manje stete prema zaposlenom---ovo ostalo nemam vremena sada da vrtimedit: mislim da mi je promaklo ovo o slabije placenom odsustvu za vreme godisnjeg. to nisam vide

Edited by Ravanelli
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...