Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Budjo, da li ti ne kapiras da je rad u Srbiji (posebno u drzavnim firmama) prakticno safety net? (Naravno da tako ne treba da bude, ali sta ce ga zameniti?)
Radulovic se ubi pisuci o reformi socijalne zastite koja treba da ide paralelno sa reformom zakona o radu.Socijalen karte, men-tested pomoc, itd...Ali, jebi ga, to niko ne cita.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da li postoji takav predlog (ja bih ga podrzao)?
Radulovic ovde i o mnogo cemu drugom. Njegova filozofija.http://www.telegraf.rs/vesti/876132-bomba-srpskog-ministra-tekst-sase-radulovica-koji-je-podigao-balkan-na-noge
Srbija praktično nema uređen sistem socijalne zaštite. Iako godišnje trošimo 150 milijardi dinara, taj novac ne dolazi do ljudi kojima je pomoć zaista potrebna. Recimo, subvencionisanje obdaništa u koje roditelji dovode decu u džipovima. Ili povraćaj PDV na bebi-opremu za ljude koji imaju dobre plate.Potrebna nam je potpuna reforma sistema socijalne zaštite. Za ljude koji iz ovog i onog razloga nisu u stanju da izdržavaju porodicu. Trajno ili privremeno. Umesto stotina različitih sistema socijalne zaštite, treba nam univerzalni sitem. Recimo, svaka porodica koja ima primanja manja od nekog mesečnog iznosa, ima pravo da dobije razliku. Primera radi, pomoć bi mogla biti određena na nivou od 15.000 dinara mesečno po porodici, plus 5.000 dinara po dodatom članu domaćinstva. Tako bi prosečna tročlana prorodica bez primanja mesečno primala 25.000 dinara. Ako uzmemo sadašnji budžet za socijalnu zaštitu, on bi bio dovoljan za socijalnu zaštitu 500.000 porodica sa 1,500.000 građana.Mnogo se govorilo kod nas o socijalnim kartama na kojima bi se zasnivao ovakav sistem i kako je tobože skupo da se naprave socijalne karte. I kako bi to trajalo nekoliko godina. Mislim da to nije tačno. Sistem se bazira na jednostavnoj prijavi neke porodice da je socijalno ugrožena. U prijavi se dostavi imovinsko stanje, da izjava pod krivičnom i materijalnom odgovornošću i porodica uđe u sistem i dobija pomoć. Paralelno s tim, rade s dubinske i detaljne kontrole sistemom slučajnog izbora. Za one koje se utvrdi da kradu od građana Srbije, prikrivaju svoje imovinsko stanje, kazne su drakonske.
Link to comment
koga briga sta su neka kvaziudruzenja izvolela izneti u javnost? jel to u srbiji javna rasprava utice na zakonodavstvo, pa se vagaju argumenti svih strana? a klub privrednik cuti ko zaliven, znaci tajkuni su ambivalentni :lolol:interesantno kako su vernici te tvoje na brzinu sklepane i skupo placene ideologije spremni da iznesu i najretardiraniji argument, bez ikakvog blama. kad pare stoje iza tebe mozes da budes i mali djokica i marica u jednom.a kako si lepo ti primetio, najveci problem u ekonomiji srbije su mladja i ekipa, te njihov pristup vodjenju ekonomije. a ne prava radnika. ekonomija moze sasvim lepo da funkcionise sa ljudima zaposlenim na stalno. pokusaj da malo razmislis o tome sto si sam rekao.
Pa cekaj je li Mladja ili Radulovic zastinik krupnog biznisa i Superhik ekonomije?Izjasni se.Procitaj link koji sam dao Indiju, pa reci sta mislis. Tu je ceo paket, a Zakon o radu je deo toga. Tako nesto Kradjan nikada ne bi predlozio jer kvari upravo ove seme o kojima govoris.
Link to comment
Ali, jebi ga, to niko ne cita.
Ja se informisem o Srbiji samo preko foruma. :fantom: Ako nije bilo na forumu, onda racunaj da ne znam za to. (OK, sad sam video to sto si pejstovao i izgleda mi u redu).
Link to comment

Buđo, Radulović kaže da je nacrt zakona o radu deo tog šireg plana. Međutim, koliko je to zaista tako? Odnosno, šta je od predloženih rešenja (iz bloga)a) našlo svoje mesto u budžetu za 2014?b) u istoj fazi kao i nacrt zakona o radu?

Link to comment
I to je sve manje slucaj.Mojoj poznanici je otkazano potpisivanje novog ugovora o radu u drzavnoj upravi kada je postala trudna (sada se tuzi sa njima), drugar kao pravnik pune tri godine radi na ugovor (i tu su izigravani propisi kako ne bi morali da ga zaposle na neodredjeno, i njega i gomilu drugih pravnika u tom odseku) koji ce mu biti otkazan od 1. januara jer nova vlast treba da zaposli nove ljude, jos jedan drugar je na ugovoru o delu zaposlen u bolnici itd. Meni zarada tece isto preko projekta koji ima ogranicen rok trajanja; pored toga moj sef u svakom trenutku moze da posalje dopis ministarstvu da me skinu sa finansiranja sto ce oni uraditi. Dobio bih verovatno radni spor u nekom trenutku ali u smislu da bi mi direktor morao isplacivati minimalac za moju strucnu spremu sto je skoro duplo manje od sadasnje zarade.Ne tvrdim naravno da u proseku nije sigurnije raditi za drzavu nego za privatnika samo sto je tu vrstu posla (za "stalno") vec par godina gotovo nemoguce naci. Sad bas pokusavam da se setim i od blizih drugara i poznanika znam samo 2 osobe u poslednjih recimo 5 godina da su nasle sebi tu vrstu posla.
problem jeste u postojanju ugovora o radu kao forme zapošljavanja. to je nešto što treba da bude ukinuto. pored toga što ti pišeš o ljudima koje znaš i rzlozima, ugovor o radu je i način da se zaposle dođu do prihoda oni koji su po volji onome ko sklapa ugovor. sklopiti takav ugovor sa penzionerom dešavalo se u mojoj EDB je način da se "učini" nekome za nešto ili onako. i iznosi u tim ugovorima su manje-više diskreciono pravo ugovarača.na žalost, nova odluka vlade o stopiranju zapošljavanja predviđa mogućnost sklapanja do 10% ovih ugovora u odnosu na broj zaposlenih. praktično direktor moje bivše EDB može da dovede stotinu pećanaca i 100 nekih drugih bez problema. ne mora nikog da otpušta.
Link to comment
Buđo, Radulović kaže da je nacrt zakona o radu deo tog šireg plana. Međutim, koliko je to zaista tako?Odnosno, šta je od predloženih rešenja (iz bloga)a) našlo svoje mesto u budžetu za 2014?b) u istoj fazi kao i nacrt zakona o radu?
Tako se i meni čini. Od svih stvari sa bloga, Raduloviću će dozvoliti da progura jedino lakše otpuštanje & tako to, ali ne i razne socijaalne mere na kojima je insistirao. Možda to neće biti njegovom krivicom, ali kako da kažem, baš me briga što nije, ishod će biti vrlo loš.
Link to comment

^^ Drugar što sam ga pominjao u postu gore mi baš juče priča da je u njegovom odseku oko 20% na 6-mesečnim ugovorima, a u susednom odseku oko 30%. Kod njih će morati prvo otpuštanje (već su nekima u petak rekli da im neće produžiti ugovor, rekao mi je da je prva na spisku žena koja je najčešće odsustvovala sa posla ali zato što ima autistično dete a ne što je bahata stoka). Verovatno će da skrešu odmah na ispod 10%, tj možda nekima od sada zaposlenih ugovore produže za 2 meseca (rečeno im je da će toliko biti produženje za one koji dobiju) a da će onda početi da dovode svoje™ da popune kvotu™.

Link to comment

E to je zabranio Krstić jer nema prostora zbog problema sa budžetskim prihodima, na koje bi takva mera dramatično uticala. Prema tome, daj šta daš, liberalizam kada su radnici u pitanju, ali ne i državni prihodi.

Link to comment
E to je zabranio Krstić jer nema prostora zbog problema sa budžetskim prihodima, na koje bi takva mera dramatično uticala. Prema tome, daj šta daš, liberalizam kada su radnici u pitanju, ali ne i državni prihodi.
Ne daj Bože da se smanje rashodi državne uprave smanjenjem plata u agencijama, visoko plaćenih direktora i sl? (retorička izjava)
Link to comment
Valjda Krstić(29)...
Izvinjavam se, da, u pitanju je Krstić (29).
Sta god uradis u Srbiji ispadne na lose.
Zato što se radi loše. Mnogo efikasniji način za rasterećenje privrednika i malih i srednjih preduzeća jeste smanjivanje nameta na plate i drugih vrsta nameta, nego kresanje plata radnicima. Ali to se ne radi. Mnogo efikasniji način za unapređenje privrednog ambijenta jeste hapšenje kvaziprivrednika koji isisavaju novac putem privilegija, ne plaćaju nikakve dugove i likvidacija njihovih lažnih firmi i poslova koji uzrokuju divljački visoke kamate, nego naplaćivanje višeg PDVa sirotinji. Ali to se ne radi. Mnogo efikasniji način za popunu budžetskih prihoda jeste eliminacija biznisa koji se vode sa ofšor zona i uterivanje svih novčanih tokova u legalne vode kako bi se mogao naplatiti porez (a i imala jasnija slika o poslovanju), ali to se ne radi, jer je lakše da se svi utalimo po 500-600 kinti da bogataši ne bi plaćali ništa legalno.Jedva čekam da vidim šta će da kukaju kada im se ova kresanja plata, prihoda i svega ostalog budu odrazila na potrošnju, šta li će onda biti izgovor. Verovatno će tvrditi da PDV nije dovoljno podignut, ili da svi imamo prevelike plate "jer privreda ne možda da izdrži".
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...