Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Eh, kad bi reči bile nevine...Sa Stanford Encyclopedia of Philosophy:

By employing the concept of redistribution, both libertarians and their egalitarian critics make it appear that laissez-faire institutions are natural and define the baseline distribution. They seem therefore to share the conviction that egalitarians seek to revise these distributions ex post through redistributive transfers. But this presupposes that the libertarians are correct in their specification of entitlement producing processes that produce the initial distribution. The fact that particular forms of taxation are often seen as redistributive in this sense is due to a tacit presupposition that a very specific kind of free-market scheme should serves as a morally privileged benchmark.[17] Those who find that only a more egalitarian set of social arrangements is ethically defensible will (symmetrically) view the distributions that come about pursuant to a lasses-faire market scheme as involving rights infringing redistribution.---There are, no doubt, reasons for considering certain economic systems just, and others unjust, but it has turned out to be difficult to use the concept of redistribution to mark out differences between them. Redistribution in any of the three diachronic senses, and in either of the unmoralized synchronic senses appears to lack basic moral significance. Redistribution as tax and transfer or as rights infringement may indeed have basic moral significance. The classification of policies and institutional arrangements as redistributive in either of these senses, however, has been shown to depend on our moral assessment of these practices, and cannot thus be used as a basis for such assessments.But couching discussions of distributive justice in terms implied by redistribution smuggles in associations of forceful takings and rights infringements, which are not obviously appropriate in the context of evaluating social programs funded through taxation, or to discussions of reforms of the global economy. Moreover, focusing on the permissibility of ‘helping’ and ‘aiding’ poorer people through ‘redistributive’ transfers seems tacitly to accept the existing distribution of holdings as a morally unproblematic benchmark. This focus will tend to privilege the status quo, and foster resistance to more egalitarian social arrangements.
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Какву год филозофију да плате да их оправда, и даље остаје да у суштини секу грану на којој седе. Јер оне године, до краја седамдесетих, су биле ем године високог опорезивања и социјалних програма (тада је и настао израз држава благостања), ем је систем ферцерао, профитирало се, градило се, стандард је стално растао. Да ли је ту и колико помогло што је капитализам имао конкуренцију у социјализму и обратно, па су се трудили да макар из рекламних разлога докажу да се код њих боље живи, бемлига.Сад (тј отприлике од Регана и неке од тих школа, сад хајековци, фридмановци или који већ) више не покушавају ништа од тога, него иду на чист профит, пре свега на рачун сопствених радника, што мање (радника и пара за њих), то боље. Мудрост Хенрија Форда "ако моји радници не могу да купе моја кола, ко ће онда да их купује?" је бачена, и замењена са "ко јебе моје раднике, продаваћемо осталима". Зајеб је у томе што то онда сви раде, и на крају остају без муштерија. То се донекле поткусурује задуживањем, психолошким триковима у продаји, рекламом итд, што само одлаже банкроте и проређивање купаца. Супер, имаће милионе људи у дужничком ропству и... коме ће онда да продају то што ови произведу?п.с. ово итекакао има везе са темом - закон се уклапа у тај тренд да се обезвређује радна снага и општи стандард уједначава са кинеским. Законодавство у практично свим земљама чланицама СТО (и кандидатима) иде на ту страну, под притиском ММФа и иних. Није Србија ту никакав изузетак, колико год ми мислили да смо специјалан случај.

Edited by расејан
Link to comment

al najbolje je kad ti uspesni kapitalisti (bankari koji sami sebi dodeljuju bonuse i ostala bagra) useru do kraja i onda traze od drzave da im da kredit i spase ih. jer, zaboga, oni zaposljavaju hiljade radnika i bitni su za ekonomiju... naravno, drzava olicena u politicarima koji su im ortaci sa studija tu spremno priskoci, novcem od poreskih obveznika. a posle ce se opet praviti libertarijanci.

Link to comment
al najbolje je kad ti uspesni kapitalisti (bankari koji sami sebi dodeljuju bonuse i ostala bagra) useru do kraja i onda traze od drzave da im da kredit i spase ih. jer, zaboga, oni zaposljavaju hiljade radnika i bitni su za ekonomiju... naravno, drzava olicena u politicarima koji su im ortaci sa studija tu spremno priskoci, novcem od poreskih obveznika. a posle ce se opet praviti libertarijanci.
Ne znam zasto unosite sumove u ovu raspravu i kave sad to veze ima sa Zakonom o radu.Ako se govori o srpskom kontekstu, onda se govori o Miskovicu i hiljadama radnika.Kako je lepo Hazard primetio, klub Privrednik (tajkuni sa hiljadama radnika i kreditima) se nisu oglasavali, dok promene Zakona podrzava Milan Knezevic iz asocijacije malih privrednika. Te male privrednike drzava nece spasavati bailoutom vec bi im Mladja budzio jos poreza da spase Miska, subvencionise hipoteke za srednju klasu i radna mesta u Mladjinim strateskim mestima, itd.
Link to comment

I to je sve manje slucaj. Mojoj poznanici je otkazano potpisivanje novog ugovora o radu u drzavnoj upravi kada je postala trudna (sada se tuzi sa njima), drugar kao pravnik pune tri godine radi na ugovor (i tu su izigravani propisi kako ne bi morali da ga zaposle na neodredjeno, i njega i gomilu drugih pravnika u tom odseku) koji ce mu biti otkazan od 1. januara jer nova vlast treba da zaposli nove ljude, jos jedan drugar je na ugovoru o delu zaposlen u bolnici itd. Meni zarada tece isto preko projekta koji ima ogranicen rok trajanja; pored toga moj sef u svakom trenutku moze da posalje dopis ministarstvu da me skinu sa finansiranja sto ce oni uraditi. Dobio bih verovatno radni spor u nekom trenutku ali u smislu da bi mi direktor morao isplacivati minimalac za moju strucnu spremu sto je skoro duplo manje od sadasnje zarade.Ne tvrdim naravno da u proseku nije sigurnije raditi za drzavu nego za privatnika samo sto je tu vrstu posla (za "stalno") vec par godina gotovo nemoguce naci. Sad bas pokusavam da se setim i od blizih drugara i poznanika znam samo 2 osobe u poslednjih recimo 5 godina da su nasle sebi tu vrstu posla.

Link to comment
Budjo, da li ti ne kapiras da je rad u Srbiji (posebno u drzavnim firmama) prakticno safety net? (Naravno da tako ne treba da bude, ali sta ce ga zameniti?)
Svi mi to kapiramo, ali to je apsolutno neodrzivo stanje. Uostalom, bolje je, a i mnogo pravednije, pare koje se dele kroz plate deliti kroz socijalnu pomoc.
Link to comment

ništa, samo percepiram reklame banaka za kredit u slucaju usvajanja 1 predloga...daleko bilo da znam rešenje, uostalom odavno sam napisao šta mislim o tome. para nema, dakle uzmimo ih odnekud :lolol:

Edited by MancMellow
Link to comment
Ne znam zasto unosite sumove u ovu raspravu i kave sad to veze ima sa Zakonom o radu.Ako se govori o srpskom kontekstu, onda se govori o Miskovicu i hiljadama radnika.Kako je lepo Hazard primetio, klub Privrednik (tajkuni sa hiljadama radnika i kreditima) se nisu oglasavali, dok promene Zakona podrzava Milan Knezevic iz asocijacije malih privrednika. Te male privrednike drzava nece spasavati bailoutom vec bi im Mladja budzio jos poreza da spase Miska, subvencionise hipoteke za srednju klasu i radna mesta u Mladjinim strateskim mestima, itd.
koga briga sta su neka kvaziudruzenja izvolela izneti u javnost? jel to u srbiji javna rasprava utice na zakonodavstvo, pa se vagaju argumenti svih strana? a klub privrednik cuti ko zaliven, znaci tajkuni su ambivalentni :lolol:interesantno kako su vernici te tvoje na brzinu sklepane i skupo placene ideologije spremni da iznesu i najretardiraniji argument, bez ikakvog blama. kad pare stoje iza tebe mozes da budes i mali djokica i marica u jednom.a kako si lepo ti primetio, najveci problem u ekonomiji srbije su mladja i ekipa, te njihov pristup vodjenju ekonomije. a ne prava radnika. ekonomija moze sasvim lepo da funkcionise sa ljudima zaposlenim na stalno. pokusaj da malo razmislis o tome sto si sam rekao.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...