Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Buđo, meni je Radulović simpa, mislim da je pošten, i da nije idiot. Čitao sam njegove blogove, i uglavnom se slagao, ili barem poštovo njegovu poziciju i arugmente. Nemam ništa protiv ni da se zakon donese, to je konačno pokušaj da se izabere neka politika, neki kurs, da se preuzme neka odgovornost za jedan projekat, pa ćemo da vidimo šta će da ispadne. Nisam optimista, ali ovo je bar nešto, neki plan, iza kojeg stoji neka relativno koherentna ideološka pozicija.Elem, problem ovde je način na koji zakon donosi, a on proizilazi direktno iz načina na koji se upravlja naprednjačkom Srbijom, i koji je došao do izražaja i kod potpisivanja Briselskog sporazuma - netransparetno, na brzinu, preko noći, bez prave javne rasprave. Tebi je to do juče sve užasno, i sa pravom smetalo, a sada ti odjednom ne smeta, i svako ko ima išta protiv ovog zakona mora da je lud, ili da hoće leba od tri dinara. Nemoj tako. Nije lepo, a nije ni istina.

Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja ti predlažem da se vratiš i počneš da radiš za 200 evra mesečno plus prekovremeno plus vikend, da doprineseš poboljšanju poslovne klime.
Tesko, veca je mogucnost da bih bio bez posla, pa bi mi i 200 evra super izgledalo.No, meni je zao ako ne shvatate da pare ne padaju sa neba i da umesto stalnog insistiranja na redistribuciji treba misliti i kako kreirati nesto.U ovakvom rigidnom sistemu ce samo muljatori da vacare. Posteni preduzetnici nece da krse zakon, a posto po sadasnjem zakonu ne mogu da posluju pozitivno nece otvarati nista. Duplo golo.Ako para nema, kako da se postuje zakon?Ili biste se vratili na Slobin eksperiment inflatornog finansiranja i obezvredjivanja tih 200 evra o kojima Filip govori, ali cete imati stalno radno mesto (ali cete po ceo dan zverati u Facebook jer posla nema), hleb za tri dinara (koga nema u radnji), evro fiksiran na 80 (koji ne moze da se kupi za taj kurs), punu platu za vreme odmora (koja ce po zvanicnom kursu biti 100 evra a po nezvanicnom 10), itd...
Link to comment
punu platu za vreme odmora
cek ti ocekujes da cemo da se odusevljavamo time sto ce nas kaznjavati zbog koriscenja godisnjeg odmora?pa jel se ti zajebavas covece?
Link to comment
Buđo, meni je Radulović simpa, mislim da je pošten, i da nije idiot. Čitao sam njegove blogove, i uglavnom se slagao, ili barem poštovo njegovu poziciju i arugmente. Nemam ništa protiv ni da se zakon donese, to je konačno pokušaj da se izabere neka politika, neki kurs, da se preuzme neka odgovornost za jedan projekat, pa ćemo da vidimo šta će da ispadne. Nisam optimista, ali ovo je bar nešto, neki plan, iza kojeg stoji neka relativno koherentna ideološka pozicija.Elem, problem ovde je način na koji zakon donosi, a on proizilazi direktno iz načina na koji se upravlja naprednjačkom Srbijom, i koji je došao do izražaja i kod potpisivanja Briselskog sporazuma - netransparetno, na brzinu, preko noći, bez prave javne rasprave. Tebi je to do juče sve užasno, i sa pravom smetalo, a sada ti odjednom ne smeta, i svako ko ima išta protiv ovog zakona mora da je lud, ili da hoće leba od tri dinara. Nemoj tako. Nije lepo, a nije ni istina.
E, ovo je argument o kome se moze raspravljati.Da, proces je politicki uzasno vodjen. Ne toliko zbog transparentnosti jer projekat je dostupan (ayattolah ga je izanalizirao), znalo se prilikom rekonstrukcije da ce promena zakona o radu biti, itd..Uzasno je vodjen jer se Dacic nasladjuje Vucicevim mukama u vezi Radulovica a muskarcina Vucic ne lomi kvake i ne skida sako kako bi ministra koga je on licno postavio zastitio. Dakle, Vlada mulja i mi ne znamo sta ona misli. Radulovic bar tu razgovara i u fokusu je javnosti. Da je u pitanju neki drugi ministar sa istim predlogom zakona o radu (na primer Nebojsa Stefanovic) znalo bi se jos manje a jos vise bi se spinovalo sta u predlogu ima a sta nema. U tom smislu direktnosti Radulovic je lekovit.Medjutim, ovde se manje prica o procesu, gde se slazem, vec vise o samim merama. Tu nastaje glavni predmet spora sto se mene tice.
Link to comment

dosta je pisano o tome da na uspešnost primene (sprovođenja) zakona utiče način na koji je zakon pisan i donošen, čak po nekima taj uticaj preteže nad sadržinom konkretnog zakona

Link to comment

Blog S. Radulovica nije bio bas toliko los, bojim se da sam ga pomesao sa onim Goranom Nikolicem, hehe.Ipak sam uspeo da nadjem nesto kao biser, avgust 2007.

Konačno smo dobili vladu sa vizijom, tako da posle nje ništa više neće biti isto. Konačno smo naučili na iskustvima drugih, i zapadnih zemalja i zemalja koje su prošle tranziciju, i više ne izmišljamo toplu vodu i ne ponavljamo njihove greške. Svi ministri su stručnjaci u svojoj oblasti i imaju znanja, snage i političke hrabrosti da da urade ono što treba Srbiji. Team with the vision and on the mission.
Link to comment
Otuda i nije iznenadjenje da je, eto, kapitalizam kriv za rat (citiran neki istoricar sindikata pre par meseci) uz podrsku Borislava Pekica.
Off topic: izvini, otkud u tome Borislav Pekic?
Link to comment
U ovakvom rigidnom sistemu ce samo muljatori da vacare. Posteni preduzetnici nece da krse zakon, a posto po sadasnjem zakonu ne mogu da posluju pozitivno nece otvarati nista. Duplo golo.Ako para nema, kako da se postuje zakon?
Sad si i lično uvredio moju porodicu, i ne samo njih. Ali dobro, makar si prosuo gomilu... mudrosti.
Link to comment
Sad si i lično uvredio moju porodicu, i ne samo njih. Ali dobro, makar si prosuo gomilu... mudrosti.
У ствари, нама са јефтинијим улазницама није јасно како мале фирме преживљавају. Поприлично нисам у току, а ствари које чујем су противречне. Видим како опстају ретки ситни дућани, док је већина других пролазна, сад га видиш сад га јок. У самоуслузи на ћошку (из овдашњег ланца) више ни не покушавам да запамтим особље, јер су сви на минималцу на два месеца и тек за црту изнад "надркани поглед мој". Нашао сам негде податак да се за само једну годину (2009?) затворило око 6000 малих предузећа.Оно да порез мора да се плати о року за текући месец, а да држава оно што пазари плаћа за 90 дана је... пиштољ на слепоочници, мало већа наруџба може да те сатари.Постоји ли, стварно, начин да се ради по закону и преживи?
Link to comment
Tesko, veca je mogucnost da bih bio bez posla, pa bi mi i 200 evra super izgledalo.No, meni je zao ako ne shvatate da pare ne padaju sa neba i da umesto stalnog insistiranja na redistribuciji treba misliti i kako kreirati nesto.U ovakvom rigidnom sistemu ce samo muljatori da vacare. Posteni preduzetnici nece da krse zakon, a posto po sadasnjem zakonu ne mogu da posluju pozitivno nece otvarati nista. Duplo golo.Ako para nema, kako da se postuje zakon?Ili biste se vratili na Slobin eksperiment inflatornog finansiranja i obezvredjivanja tih 200 evra o kojima Filip govori, ali cete imati stalno radno mesto (ali cete po ceo dan zverati u Facebook jer posla nema), hleb za tri dinara (koga nema u radnji), evro fiksiran na 80 (koji ne moze da se kupi za taj kurs), punu platu za vreme odmora (koja ce po zvanicnom kursu biti 100 evra a po nezvanicnom 10), itd...
Brkaš osnovne stvari. Niko ne priželjkuje štampanje para, vraćanje Slobe, inflatornu paniku, u kombinaciji sa lažno garantovanim radnim mestom. Ovde su stvari daleko prostije - do sada nisu uspevali da obezbede poštovanje zakona i zaštitu nekih prava radnika, koja bi ti ukinuo. U redu. Šta će da garantuje da će poštovati nova, daleko manja prava radnika?Drugim rečima, šta će muljatore iz tvog citiranog posta da spreči da vaćare? Promena mastila na papiru, izmena neke odredbe? How yes no.Takođe, ako sve te mere prođu, Radulović obezbedi neznamnijašta, kako oni misle da se uteraju svi zaposleni iz sive zone u legalne tokove? Pitam te isto što i jednog lokalnog službenika ministarstva, koji nije uspeo da mi objasni to i na kraju je samo slegao ramenima: ako su nameti na plate i doprinose 60%, i ja zbog toga držim zaposlenog na crno/sivo, zašto bih ga vraćao na belo ukoliko ti meni prepoloviš namete na 30%, pa neka odeš i manje, na 10-15-20% ? Takva stvar se radi samo ako je zaprećena kazna veća od dobiti, i da se to sprovodi i aktivno goni u krivično-pravnom smislu. Koja je poenta da ti nekome zapretiš da će dobiti kaznu od milion dinara, a on za mesec dana u firmi sa iole većim brojem radnika (za srpske uslove, par desetina) neuplaćivanja poreza i doprinosa uštedi sebi tu kintu i stavi je u pdže?Sve u svemu, uslovi u kojima će ovakav zakon važiti sugerišu da će ovo daleko pre biti zakon koji će tajkune, stranačke pijavice, lupeže i uopšte gledano ogavne poslodavce staviti u bolju poziciju jer će se ozakoniti njihov metod postupanja sa zaposlenima, zatim će se uvesti isti takvi principi i u državne firme (što se svodi na stavku o stranačkim pijavicama, jer naravno da neće šefovi npr. Telekoma da ne budu iz vlasti, pa da odlučuju koga otpuštati i sl.) i sada ti objašnjavaš da će nama biti bolje zbog toga jer će neki nesrećnik moći da nas zaposli koji to do sada nije mogao.Mislim, kako ne kontaš da na jednoj strani imaš masovno srozavanje prava i otpuštanja, a na drugoj "možda će vas neko zaposliti lakše"? Gde je tu bilo kakva varijanta safety net-a, koji će da prihvati toliku količinu radnika kojima će biti smanjena prava i čime će se to obrazložiti?Ups, zaboravih, ti si liberal.
Link to comment

budjin profil: treba da se zna red. da se radi, a gazda zna kako, a ne da pare padaju sa neba a u ratu da gledas ljude u uniformi i da slusas vlast. evo da pomenem pekica kada ga vec ti dozivas: on je o takvima pisao u kako upokojiti vampira.Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment
Mislim, kako ne kontaš da na jednoj strani imaš masovno srozavanje prava i otpuštanja, a na drugoj "možda će vas neko zaposliti lakše"? Gde je tu bilo kakva varijanta safety net-a, koji će da prihvati toliku količinu radnika kojima će biti smanjena prava i čime će se to obrazložiti? Ups, zaboravih, ti si liberal.
Aj kant fakin biliv it... ali najbolje postove ovde (za moj ukus) ostavi Filip.BTW. Samo da dodam da nisu liberali protiv safety net-a. Recimo, svojevremeno je Winston Churchill u UK (u vreme dok je bio Liberal) bio prvi koji je uveo ekvivalent minimalne nadnice ("vodič za nadnice" za radnike koji nisu u sindikatima). To sam, naravno, sad ovog momenta pročitao. Ali, eto.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...