Jump to content
IGNORED

Istorija mundijala


Moća

Recommended Posts

riberi je eksplodirao baš na tom meču protiv španije, ali kad su te dve ekipe u pitanju, meni je prva asocijacija 1/4-finale na euro 2000, kad raul maši penal za izjednačenje u zadnjem minutu. i to im je bio drugi penal na meču. guardiola čuvao zizua, nije mu mogao ama baš ništa.

Link to comment
  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MocaVukotic

    45

  • Muwan

    16

  • dillinger

    12

  • Ajant23

    11

Zbog utakmice Francuska - Španija na tom prvenstvu ovu generaciju Španije ne mogu videti kao najbolju ikad. Gotovo podsvesno, kad god neko trubi o španskoj dominaciji stvori se slika šta im rade Zidan, Vijera i Riberi. Ok ovi su mladi (mada ne toliko) ali i ovi su svi odreda, sa izuzetkom Riberija matori bili.
+100 Španci su poveli, a onda su naprosto pometeni sa terena. Ribery je bio fenomenalan.Moja sjećanja sa Mundijala:1) 1990.godine sam kao sedmogodišnji klinac, koji se znao čestito isplakati i kad mlada reprezentacija izgubi od Norveške, prvi put upoznao strašnost™ Njemačke. Matthaeus, Klinsmann, Brehme i Voeller su bili prejaka četvorka, a Bodo Illgner je imao zanimljive dresove. Ples Kamerunaca nakon gola Argentini na otvaranju, pad Taffarela pred Caniggiom koji ga zaobilazi i protiv toka utakmice izbacuje Brazil, gol Brehmea protiv Engleza i 41-godišnjeg Shiltona, Stojkovićeva simultanka sa Špancima, metenje paučine izvjesnog Kwang-Hwang Boa protiv Španije, komentar Bože Sušeca na račun Michela koji je dao hat-trick i zaslužio da mu se spomene čitavo ime, promašaji Brnovića i Hadžibegića protiv Argentine, mlitavost Maradoninog penala kojeg je skinuo Ivković, Schillaccijevo sabijanje, čehoslovačko iživljavanje na suparnicima osim Italije i Njemačke, fantastičan slobodnjak Lubosa Kubika protiv Kostarike, SSSR-ova pirova pobjeda protiv Kameruna, Higuitino preseravanje protiv Kameruna koje je Kolumbijce koštalo ispadanja, Davor Jozić koji je "prilepio loptu na grudi" prije našeg najvažnijeg gola na prvenstvu, nenormalni Goykoetxhea koji je na penalima odvukao Argentinu preko nas i Talijana u nezasluženo finale. Da, i Egipćanin prejakog imena Hossam Hassan.2) 1994.godine - tu i tamo sam odgledao poneku utakmicu. Talijane sam nekim čudnim spletom okolnosti gledao u 6 od 7 utakmica. Patnja živa, ne znam kako su prošli Nigeriju, to vjerovatno ni njima nije jasno; suze mog drugara kad je Lečkov izbacio njegove Nijemce; gol Branca kojim su Brazilci prošli Holanđane nakon što su se Lale vratile iz dva gola minusa (sjećam se i stručnog komentatora na RTS-u koji je rekao da mu je drago da dvije reprezentacije koje nose plave dresove igraju četvrtfinale), finale u kojem sam navijao za Talijane i Roberta Baggija, a u kojem je Pagliuca ljubio stativu, Romario i Bebeto koji su se igrali sa suparnicima, Wynalda koji je dao fenomenalan gol Švicarcima, ludi Ravelli i buco Brolin.3) 1998.godine - malo golova iz slobodnih udaraca, majstorija Bergkampa protiv Argentine, Francuzi kojima malo ko stvara šansu, Danci koji rastaljuju Nigeriju, Španci koje pokopava Sunday Oliseh te pobjeda Paragvaja u zadnjem kolu, suze Kika Narvaeza nakon demoliranja Bugara koje Špancima ništa nije donijelo, Vieri u životnoj formi, Šuker koji mjeri puls prije penala Stelei, promašaj Krpana protiv Rumunije, golčina Zendena Hrvatima, šut Pierrea Womea protiv Talijana koji nažalost nije završio u golu, Mijatovićeva prečka i gol Davidsa za prolaz Holandije, komično ispadanje Maroka zbog brazilskog poraza od Kjetila Rekdala i njegova dva penala, promašaj Luisa Hernandeza protiv Njemačke u osmini finala kod 1:0 za Meksiko, Blancov dribling protiv Koreje, holandski penali protiv Brazila, Guivarc'hova jadnost protiv Brazila, akcija Arsenalovih Francuza koju je zaključio Petit za kraj Svjetskog prvenstva.(Nastaviće se...)
Link to comment
Ples Kamerunaca nakon gola Argentini na otvaranju
Iako su Omam-Biyik i Mfede bili najvažniji igrači Kameruna, ono što je deda Miller tamo uradio fakat je za istoriju i za spomenik. Nije čudo da svi pamte Kamerun po njegovom plesu oko korner zastavice. Čovek ulazi na poluvremenu protiv Rumuna i daje dva gola, onda ulazi u 60. minutu protiv Kolumbije i ponovo daje dva gola, na kraju ulazi na poluvremenu protiv Engleza i namešta dva gola (penal i asistencija). I sve to sa 38 godina. Protiv Argentine i Sovjeta je odigrao nekih 60 minuta ukupno, dakle 4 postignuta i dva spakovana gola u 4 odigrana poluvremena. Respekt.
Link to comment

milla je bio u postavi još na mundijalu 82, kao igrač bastije, na kamerunskom debiju. nosio je broj 9 i odigrao standardno sve tri tekme u grupi. no, kamerunci su zanimljivi i po tome što su u jednom momentu (WC94) imali tri legendarna golmana u postavi, joseph-antoine bell, thomas n'kono i jacques songo'o, sva trojica u "zrelim" fudbalskim godinama. malo koja je ekipa je imala tako dobar golmanski trio.

Link to comment
joseph-antoine bell, thomas n'kono i jacques songo'o, sva trojica u "zrelim" fudbalskim godinama. malo koja je ekipa je imala tako dobar golmanski trio.
+1thomas n'kono koji je inace buffonov idol i uzor.
Link to comment
Bilo je dobrih dueta: Argentina (Pumpido, Goycochea), Belgija (Prudom, De Wilde), Engleska (Shilton, Woods), ne znam ko je bio rezerva Zengi odnosno Zubizareti...
zengi 90 su rezerve bili tacconi iz juvea i mladi pagliuca iz sampa. zubizareti 90 su zamene bili ablanedo i ochotorena, 94 mladi canizares i lopetegui.nemci su imali uvek dobre trilinge, 90 illgner, aumann i kopke, 94 umesto aumanna uskočio kahn, 98 je kopke bio prvi golman, rezerve kahn i lehmann (tada u schalkeu)edit - naravno, italijani su bez konkurencije, 98 toldo, pagliuca i buffon, jbt kakvi golmani. dobri su bili i holandezi, 94 de goeij i van der sar, 98 pored njih dvojice i hesp iz barseedit 2 - moram da dodam i italijanski trio iz meksika 86 (uvek su vodili tri golman, šta su ti žabari), prv golman je bio giovanni galli (tada još u firenzi), pa romina legenda, franco tancredi, a treći golman je bio zenga. Edited by MocaVukotic
Link to comment
nemci su imali uvek dobre trilinge, 90 illgner, aumann i kopke, 94 umesto aumanna uskočio kahn, 98 je kopke bio prvi golman, rezerve kahn i lehmann (tada u schalkeu)edit - naravno, italijani su bez konkurencije, 98 toldo, pagliuca i buffon, jbt kakvi golmani. dobri su bili i holandezi, 94 de goeij i van der sar, 98 pored njih dvojice i hesp iz barse
Nemci su verovatno prvi favoriti po pitanju velikog broja sjajnih golmana, ali umeju da ih i previše dugo drže na klupi repke dajući prednost starijima... Bilo kako bilo, i danas imaju jednog od najboljih golmana na svetu. U stvari, zbog Bufona nije usamljen na prvom mestu pre svega što je Bufon legenda koja iza sebe ima 15 godina vrhunskog fudbala, još od kada je u prvoj sezoni u LŠ branio dva penala BVB-u u Dortmundu...Inače, mnogi golmani su gubili mesto prvog u reprezentaciji, pa se vraćali. Ali, meni je na vrhu te liste - Dino Zof koji je u šezdesetim osvojio EURO na počecima karijere, a onda se od fudbala oprostio sa titulom prvaka sveta u osamdesetim. Oba puta, bio je izabran za najboljeg golmana na turniru...
Link to comment

meni je omiljen bio francesco toldo, bio sam oduševljen kad je došao iz firenze u inter. na euro 2000 je silom prilika bio prvi golman, i odigrao verovatno utakmicu života protiv holandije u polufinalu. ko se seća, zna o čemu pričam.

Link to comment

Toldo je bio sjajan, ali brate mili šta im je Kanavaro radio na poziciji desnog beka :lolol:Ako se zbog te utakmice nije kandidovao da jednog dana dobije Zlatnu loptu, nije onda ni zbog čega...

Link to comment

Nastavak:2002.godine - krah Francuza, Senegalci Diao, Diouf, Papa Bouba Diop, pokojni Metsu na klupi, gol Forlana Senegalu, krah Argentine i Portugala, Beckhamova osveta Gaučosima iz ne baš najbolje izvedenog penala, ispadanje Engleza od Brazila usprkos igraču više zbog kiksa Seamana, Kloseovo iživljavanje na metar-i-žilet visokim Saudijcima, prolazak Nijemaca do finala preko velesila Arabije, Kameruna, Paragvaja, SAD-a i Koreje, dribling Ilhana Mansiza protiv Roberta Carlosa, dajvovanje Rivalda (inače najboljeg igrača prvenstva), poništen gol Belgiji protiv Brazila kod 0:0, Ronaldova frizura i 8 golova, gol Ahna protiv Talijana i Byron Moreno, nesreća Španaca na penalima protiv Koreje nakon što su na penale riješili Irce, ispadanje Hrvata nakon što su dobili Talijane...2006.godine - Zidaneovo prvenstvo, igrao je 10 puta bolje nego 1998; Francuzi jedva ušli u drugi krug, a onda su samljeli Špance, otresli Brazilce i Portugalce te ispali od Talijana; Australci koji prolaze u drugi krug iako Pooll™ nije znao izbrojati Šimunićeve kartone; Argentinci koji od Nijemaca ispadaju zbog jajarenja Pekermana koji je forsirao Cruza kraj 19-godišnjeg Messija; meč Italije i Njemačke u polufinalu; potop SCG.2010.godine - Španci startali porazom, jedva prošli kraj Paragvaja, u polufinalu mogli uredno natrpati Nijemce koji su samljeli Argentince drogiranog Maradone i Engleze koji su oštećeni za nepriznati gol; Holandija koja sa najružnijom igrom u novijoj historiji sređuje Brazil i dolazi do finala; Sneijder koji igra turnir života, Casillas koji spašava Špance, Robben koji uz Sneijdera jedini nešto i radi u napadu za Lale; Srbija koja dobija Njemačku, ali ne prolazi grupu kraj Gane i Australije; Suarezova ruka koja spašava Urugvaj poraza u 120 minuta od Gane; Loco Abreu koji kulerski pogađa sa kreča u raspucavanju; gol Inieste u finalu, promašaj Robbena, očajno suđenje Webba koji nije isključio De Jonga za ONAJ faul.

Link to comment
Prenosi sa mundijala 94-te su bili nešto kao jednomesečni prozor u normalan svet, u onom vremenu i okruženju. Prštalo je u kvalifikacijama (Merson i Gascoigne nisu uspeli da odvedu Englesku na mundijal u ključnoj utakmici protiv Holandije, Emil Kostadinov koji na Parku Prinčeva zakopava Žerara Ulijea u 89'59''), prštalo je u grupama, prštalo je u eliminacijama, Hagi koji igra fudbal svog života zajedno sa čitavom rumunskom repkom (počev od čuvenog lobovanja kolumbijskog golmana u grupi), borbeni Švajcarci sa Alanom Sutterom, simpatični domaćini sa Borom Milutinovićem i njihov štoper Alexi Lalas aka Buffalo Bill, Švedska koja dolazi do trećeg mesta sa Ravellijem, Hisenom, Brolinom i neverovatnim Anderssonom, pa onda jedan i jedini, neponovljivi Jürgen Klinsmann (kakve je golove davao, ono je bila milina gledati), nigerijski trio Finidi-Amunike-Amokachi koji je preuzeo afričku štafetu od Kameruna i platio danak neiskustvu u 1/8 protiv Italije, Maradona koji se vraća na scenu onako drogiran, daje strašan gol Grčkoj i onda ponovo pada na antikokain testu, Hristo i Jordan koji bez Peneva vode Bugarsku do polufinala dok vodu nose Trifon i Nasko, New Jersey koji je ugostio Meksikance, Irce i Italijane (ne pamtim veće sportsko ludilo na jednom mestu), Argentina sa Batistutom, Ortegom, Redondom i Simeoneom - strašno gotivna generacija, pa saudijski sinovi pustinje koji opušteno uzimaju 6 bodova u grupi uz burek-slalom Saida Al Owairana kroz doslovce čitav tim Belgije, 1/8 između Rumunije i Argentine - najbolja, ali najbolja utakmica koju sam u životu gledao a ugođaj su na kub podigli Vladanko Stojaković i Mile Kos u studiju (pisao sam o tome tamo™), zatim Jorge Campos koji pri izvođenju penala čita skoro sve Bugare ali je jednostavno prekratak da dohvati loptu i Meksiko ispada, Claudio Branco koji čupa Brazil protiv Holandije u 1/4 tako što postiže najprecizniji gol u istoriji fudbala, Radučoju koji briljira protiv Švedske ali Rumuni ispadaju na penale (plakao sam), potop Pancera u bugarskoj režiji, Jorgihno (najbolji desni bek sa najboljim centaršutem u istoriji fudbala) koji se povredio u finalu pa je svet upoznao 1 Cafua, Romario i Bebeto koji zaboravljaju na međusobno rivalstvo i melju protivnike redom bez milosti, Bebetovo patentiranje ljuljanja bebe posle postizanja gola, Marcio Santos koji u ugovor sa Fiorentinom unosi zahtev da mu klub završi večeru sa Sharon Stone...... i naravno jedan poseban majstor koji je na kraju postao tragičar. Roberto Baggio, čovek koji je sam odveo raspalu reprezentaciju svoje zemlje u finale. Čovek je malte ne sam pobedio Nigerijce, Špance i Bugare, totalno sam se ubedačio kada je promašio penal, navijao sam za Brazil i želeo sam da bilo ko drugi promaši, samo ne on. Aumaterinu.
odličan poustjedino što su večernje utakmice igrane u zlo doba po našem vremenu i to što za to SP nije bilo Paninijevog albuma sa sličicamai +1 za finale, nisam mirisao Talijane ali je Bađo bio Bog i mnogo mi je krivo što je baš on mašioinače sam to finale gledao u jednom selu podno Tresibabe, pobegao sam iz izviđačkog kampa na planini da bih gledao utakmicu. nosio sam dres Brazila sa SP 1990, original Topper-ov, kojeg mi je ćale doneo sa nekog službenog puta dok se to još moglo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...