Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

Paul Fürst je izmislio Mozart kugle u Salzburgu tamo negde 1890-ih godina i veoma brzo su postale toliko popularne da su ubrzo pocele da se javljaju brojne imitacije, kako u Austriji tako i u drugim zemljama...najveci problem je taj sto ime nije moglo da se zastiti, pa je nekoliko decenija vladala zabluda koje kugle su original i ko je izmislio originalni recept...kasnije kada se resila ta misterija, kompanija Fürst je uspela na brojim sudovima da izdejstvuje kakvu-takvu zastitu imena, pa tako samo njihove kugle mogu da se zovu "Mozartkugeln", dok svi ostali proizvodjaci moraju da imaju jos neki pridev i ne mogu koristiti identivan naziv koji koristi izvorni proizvodjac...medjutim, to je dovelo do jos vece konfuzije jer su kompanije nasle i vise nego kreativne nacine kako da nazovu svoje kopije, pa tako danas imamo "Original Austria Mozartkugeln" (Nestle), "Real Salzburg Mozartkugeln" (Mirabell), "Real Reber Mozartkugeln" (Reber), i jos mnoge druge...sve ove kopije su i vise nego korektni proizvodi, ali je "Mozartkugeln" (Fürst) ipak jedini pravi i za klasu je iznad svih ostalih...Postoje tri male kompanije u Salzburgu (Petrik, Dallmann, Engljähringer) koje su dobile originalni recept od Fürst-a i cije se Mocart kugle samim tim takodje smatraju pravim, a ko zeli da proba kugle koje pravi Fürst, moze jedino da naruci preko njihovog sajta ili da poseti jednu od cetiri njihove probavnice u Salzburgu...njihove kugle se prave rucno, dok se gotovo sve imitacije prave pomocu raznih masina...sastav se takodje razlikuje, kao i velicina i izgled kugle (neke i nisu "kugle" vec su drukcijeg oblika) i raspored sastojaka u njoj (original ima pistace i marzipan u sredini koji je oblozen nugatom i preliven crnom cokoladom, dok se kod ostalih pistaci i marcipan nalaze ili na suprotnim stranama ili zajedno u kombinaciji sa jos nekim sastojcima koji nisu u originalnom receptu)...e da, isto je Fürst podnosio raznorazne tuzbe protiv Nestle kompanije jer su ovi stavili "Original" u ime svoje imitacije, pa je onda Nestle na nekim trzistima morao da skloni taj pridev iz naziva, a u nekim zemljama su i dalje furali taj fazon, sto je dovelo do toga da je sam Fürst morao da krene da koristi isti taj pridev na omotima svojih kugli da jasno i glasno stave svima do znanja da su njigove kugle original...nijedan slatkis na planeti nije prosao kroz toliki cirkus kao Mocart kugle, plus ko zna koliko sudjenja...

Edited by keksi krem
Link to comment

moram da se pohvalim da sam ovo znao, ne ovako detaljno kao keksi. tako da imitate i ne jedem nego kad sam u salzburgu ja samo fürstove kupujem. one su zavijene plavim papirom, ne znam da li ima neke price iza toga ili je slucajnost.

Link to comment

mirabel. te su okej. maner, one u kesama, su bzvz.covece, sad moram da organizujem dostavu iz salcburga :(potrosili smo skoro sve teme iz konditorske industrije. jel ostalo ista sto nismo pitali keksija?keksi, pricaj sam sve sto znas :)

Edited by darling
Link to comment
potrosili smo skoro sve teme iz konditorske industrije. jel ostalo ista sto nismo pitali keksija?keksi, pricaj sam sve sto znas :)
Uglavnom smo skoro sve bitnije teme vec prosli, ali posto su cokolade veoma popularne i medju kraljevskim porodicama, ajde da napomenem i da su Debauve & Gallais, Charbonnel et Walker i Chocolaterie de Monaco ubedljivo tri najpopularnija brenda u tim krugovima, a kad se ima u vidu da su kroz istoriju skoro sve najbolje cokolade bile sluzene po dvorovima, ove tri cokolade najvise prijaju osobama plave krvi :D
Link to comment
A ove u crvenim kutijama što ih svi donose kao suvenir™ iz Beča i ima ih u svakoj Duty Free prodavnici, čije su te?
Ja dobio ove Viktor Schmidt. Strah me da pitam za proceu :unsure:
Link to comment

ma to su manner. jedi, covece, nije otrovno.meni su bile preslatke. al, ko sto keksi kaze, ukusi su to, nekom se svidja, nekom ne.dal su to najjeftinije mocartine, mislim da je kesa u pravom inostranstvu oko 3,4 eura?! kad smo tu, posto li su salcburske originalne?nasla cene mirabel su nesto skuplje od manerki. ja bih ovo pakovanje od 100 mirabel mocartovih jaja. volim kad ima :)keksi celendz: postaviti keksiju do sad nepostavljeno pitanje na koje ce odgovoriti s najmanje 1800 karaktera.meni nista ne pada na pamet :(

Edited by darling
Link to comment
kad smo tu, posto li su salcburske originalne?
Pakovanje od 25 kugli kosta minimum oko 30-ak evra...
Keksi, koja glumica ima najsladje sise i gde se mogu probati?Rezervno: treba mi kutija dobrih makarona, al da salju u Nemacku i da budu lepo spakovane. Pricu o makaronama mozes i ti da nam isporucis.Rezervno rezervnom: gde da kupim belu Nutelu, treba mi hitno? Ono sto stavljaju u palacinke u Italiji ipak nije prava bela Kinderlada, provereno :(
1) Delta White, jedna od talentovanijih glumica koja snima samo prave filmove, mozes probati njene specijalitete u Londonu kad god pozelis...2) Slatkisi su moja specijalnost, ali kruzi legenda da je Marko Polo doneo testeninu iz Kine u Evropu, a italijanska kompanija De Cecco pravi brutalno dobre makarone...3) Mislim da sam ti vec slao na PM listu palacinkarnica koje definitivno imaju dil sa jednom od Ferrero fabrika, znaci za ovih 8 mogu licno da garantujem da s vremena na vreme imaju belu Nutellu...

Caffetteria Gelateria La PiazzettaVia Argentino 5-9, 83054 SantAngelo Dei Lombardi (AV) Sp149 (Campania), ItalyPasticceria Gelateria DursoVia Santa Croce 7-13, 83051 Nusco (AV) Sp149 (Campania), ItalyPasticceria Dolce Idea Di Miglienti GaetanoViale Madonna degli Angeli , 88841 Isola Di Capo Rizzuto (Crotone), ItalyCreperie Du Rocher12, Rue Comte-Félix-Gastaldi, 98000, MonacoCreperie Le Trimaran13 Place St Francois, 06200 Nice, FranceLa Creperie Du Port22 Rue Thuret, Antibes, FranceCreperie Bretonne18 Rue Suquet, Cannes, FranceCreperie BretonneQuai Suffren, 83990 Saint-Tropez, France

Edited by keksi krem
Link to comment

Ispravka za br.2...da ti nisi ipak mislio na one fensi puslice, tek sam sada ukapirao da sam te verovatno pogresno razumeo, a jos se cudim zasto mene pitas za testenine :lol:Makaroni (ili makaruni) postoje nekoliko stotina godina i nikada nije tacno ustanovljeno ko ih je prvi izmislio, ali definitivno vuku korene iz Francuske...osnovni koncept nikada nije bio menjan, znaci dve puslice izmedju kojih se nalazi krem, jedino sto su se vremenom pojavile raznorazne kombinacije i sto se tice ukusa, i sto se tice njihovog sarolikog izgleda...u francuskoj poslasticarnici Ladurée pocetkom XX veka poceli su da se prave makaroni ovakvi kakvi su i dan danas, znaci sa tom nekom dozom prefinjenosti i blagog snobizma...zadnjih godina su veoma popularni u Aziji, ali najbolji makaroni su definitivno u Francuskoj i Svajcarskoj...Posto ti treba kutija nekih dobrih, onda jedino treba da obratis paznju na ove prestizne cokolatere tipa Pierre Marcolini, Jacques Genin, Michel Chaudun, Pierre Hermé, Jean-Charles Rouchoux, Patrick Roger, Henri Le Roux, Christian Constant, Michel Cluizel, Gerard Mulot, Jean-Paul Hévin, Josephine Vannier, itd...pogledaj na njihovim sajtovima ko od njih salje u Nemacku i kakva su im pakovanja...koga god da izaberes, vredi...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...