Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

Sad sam u prodavnici video najstrašniju Ülkerovu imitaciju onih Lindt mini čokoladica u providnim plastičnim kutijama. Iste dimenzije, ista gramaža, čak su i boje omota čokoladica iste, možda malo drečavije. Potpuna kopija od vrha do dna, ostao sam bez teksta.Ali zabole ih baš, tri puta je jeftinije od originala, proizvodiće se i isporučivati u milionima komada. A 90% kupaca će biti u tripu da je u pitanju nešto skroz novo i originalno.

Link to comment

da se nadovezem na pricu o kopijama i originalima... ni original nije bas svuda original. kako sam nutella junkie, probao sam sve koje kod nas mogu da se kupe i zakljucio da je nemacka najbolja (primetna razlika u boji, slatkoci, jacini ukusa i konzistentnosti, pogotovo u odnosu na poljsku). odmah posle nemacke mi je za austrijsko trziste, pa italijanska, dok je poljska najgora (mada i takva sije sve domace kremove). bas danas citao sastav na nemackoj i onoj za austrijsko trziste i ima razlike i to, rekao bih, ne bas male. nemacka: zucker, pflanzliches fett, haselnusse 13%, fettarmer kakao, magermilchpulver 7,5%, emulgatoren lecithine soja, vanillin. za austrijsko trzite, ne pise gde se pravi (mozda spanija): zucker, pflanzliches fett, haselnusse 13%, fettarmer kakao 7,4%, magermilchpulver 6,6%, sussmolkenpulver, emulgatoren lecithine soja, vanillin. pored razlike u procentu mleka, u austrijskoj ima surutke.na netu nadjoh i ovo:

Sastojci po zemljama[uredi - уреди]

e, sad, reci ti meni, keksi, zasto ni tu nutella-u ne mogu da naprave svuda da bude ista? ako trpaju malo krs sastojke u ove zemlje "treceg sveta", zasto u razvijenim zemljama bar nije isti sastav? a, smesno mi je da je u italiji inferiorniji kvalitet nego u nemackoj (bar po ovom sto sam iskopa, a sto moje laciko znanje moze da zakljuci). al' i takva je svetlosnim godinama bolja od nasih i komsijskih kremova (tu ne ubrajam vekije i slicne, jer je to tek tesko djubre).
Link to comment

razlicite kulture imaju razlicite preferencije, neki vole sladje, neki manje slatko, neki s vise ovog, neki s vise onog. americka nutela mora da ima pola kile secera u tegli od 350g, a sigurno je i posoljena.

Edited by cmrlj
Link to comment
e, sad, reci ti meni, keksi, zasto ni tu nutella-u ne mogu da naprave svuda da bude ista? ako trpaju malo krs sastojke u ove zemlje "treceg sveta", zasto u razvijenim zemljama bar nije isti sastav? a, smesno mi je da je u italiji inferiorniji kvalitet nego u nemackoj (bar po ovom sto sam iskopa, a sto moje laciko znanje moze da zakljuci). al' i takva je svetlosnim godinama bolja od nasih i komsijskih kremova (tu ne ubrajam vekije i slicne, jer je to tek tesko djubre).
Nutella sama po sebi ne spada medju vrhunske slatkise jer tu secer i ulje cine oko 2/3 proizvoda, a kvalitetni sastojci kao lesnici, mleko i kakao cine tek 1/3...svi ti slatki kremovi su usmereni prema najmladjima i oni se bas ne mogu porediti sa vrhunskim keksovima (Petit Beurre, Plasmon, Grancereale, itd) posto su u startu znatno siromasniji tip proizvoda, izuzetak su kremovi sa nabudzenim % lesnika i mleka, ali to je bas raritet...Kad podjes od toga da Nutella ima za ciljnu grupu decu i samo decu, onda Ferrero moze sebi da priusti taj luksuz da za razlicite zamlje pravi razlicite verzije svoj krema...osim toga moras u obzir uzeti i koja je farbika zaduzena za koju verziju i koji distributeri osnovnih sirovina i po kojim cenama snabdevaju odredjene regije...pa se tako nemacka Nutella pravi u Stadtallendorf-u, a fabrika u tom gradu ima najbolju mrezu lokalnih distributera...isti slucaj je i sa Villers-Écalles na severu Francuske, pa je i njihova verzija ovog krema superiornija od mnogih drugih...dve fabrike u Italiji koje proizvode Nutellu ne mogu po istim cenama da nabavljaju mleko kao ove u Nemackoj i Francuskoj, pa se zato tu malo stedi, ali se zato svi najbolji lesnici prvo njima salju, zato italijanska Nutella ima najintenziviniji ukus lesnika, iako je procenat isti kao kod drugih, razlika je u tome sto ovi dobijaju lesnike odmah nakon berbe, a ono sto im ostane, salje se drugim fabrikama...sve osnovne sirovine dolaze od regionalnih distributera, osim lesnika koji po pravilu moraju biti iz Italije, nije to samo zbog toga sto su italijanski lesnici najbolji, vec postoji i odredjeni sistem po kojem Italija saradjuje sa drugim zemljama i gde se robna razmena zasniva na ugovorima najvecih medjunarodnih konditroskih kompanija...Poljska verzija Nutelle je definitivno najgora, lesnici koji idu u nju su po pravilu last cut, tj ono sto preostane nakon sto druge fabrike proberu za sebe...cak i ostale sirovine su losije jer se tu ne primenjuje isti princip kao kod ovih drugih verzija gde lokalni distributeri aktivno ucestvuju u celom procesu, vec se sirovine kupuju na veliko od trenutno najisplatljivijeg ponudjaca, samo tako uspevaju da snize cenu proizvodje onoliko koliko je potrebno da bi i cena kasnije u supermarketima bila povoljna za prosecnog kupca iz tog dela Evrope...slazem se da je i takva Nutella daleko ispred ostalih komercijalnih kremova, ali nije uopste kao original...Americka Nutella je posebna prica, to je potpuno drugo trziste i ono sto njihovi potrosaci vole kada su u pitanju slatkisi (kao sto je crmlj napisala) je da budu ekstremno slatki...secer, secer i samo secer... Edited by keksi krem
Link to comment
keksi, kakav je ovaj Dubravko Vitlov iz Zadra? tj. ne on, nego kakve su mu te praline i čokolade?
Dubravko je isti kao i ova nasa Mirjana sto pravi Adore cokolade..oboje su zavrsili Berry Callebaut akademiju i oboje dobijaju sirovine za svoje cokolade direktno iz Belgije...imaju isto znanje, a i proizvodi su im skoro preslikani, spadaju u B klasu, tako da je kvalitet i vise nego zadovoljavajuci...kao sto Mirjana pravi najbolje cokolade u Srbiji, tako i Dubravko pravi najbolje cokolade u Hrvatskoj...
Link to comment

fala, tako sam nesto i mislio. dizvines kenja nesto o belgijskom receptu starom vise od sto godina i pravljenju cokolade na mermernim plocama, ali tako da se da zakljuciti kao da ih on licno pravi od sopstvenom rukom probranih zrna. al dobro, valjda mu to marketinski bolje nego da kaze "kupujem od belgijanaca" :D

Link to comment

Interesantna ova prica za nutellu. Skoro svi odrasli koje znam (posebno zene) je obozavaju, a ovamo, stvarno je namenjeno za decu, i plus nije bogznasta po sastavu (health fanatici su, dapace, uzasnuti reklamama u kojima majke daju nutellu deci).

Link to comment

keksi, vidim da poznaješ i ove male čokolatere.ne uvoze samo Adore i ti Zadrani iz Belgije, već i Eugen, Premier, rahmetli subotički Chocolate passion, San Marina i ostali. zapravo, svi kupuju belgijsku sirovinu od jednog istog uvoznika u Srbiju - bar je tako meni rečeno.usput, šta misliš o Eugenu?ja tu dvojicu negde gotivim, malo su pank, a pristup im je ok. iako generalno slabo jedem slatko i čokoladu, njihove varijante sa makom, spekulasom, čilijem, limetom... su mi bile zanimljive.

Link to comment
keksi, vidim da poznaješ i ove male čokolatere.ne uvoze samo Adore i ti Zadrani iz Belgije, već i Eugen, Premier, rahmetli subotički Chocolate passion, San Marina i ostali. zapravo, svi kupuju belgijsku sirovinu od jednog istog uvoznika u Srbiju - bar je tako meni rečeno.usput, šta misliš o Eugenu?ja tu dvojicu negde gotivim, malo su pank, a pristup im je ok. iako generalno slabo jedem slatko i čokoladu, njihove varijante sa makom, spekulasom, čilijem, limetom... su mi bile zanimljive.
Adore i Vitlov dobijaju svoje sirovine direktno iz Callebaut i Cacao Barry pogona, dok ovi ostali cokolateri kao Eugen, San Marina, Premier, itd dobijaju svoje sirovine iz Carma, Van Leer i Chocolate Masters pogona, a svih ovih pet distributera su pod kontrolom Barry Callebat kompanije koja je danas belgijsko-francuski konglomerat sa sedistem u Svajcarskoj...posto su Mirjana i Dubravko zavrsili njihovu akademiju, oni spadaju u povlasnjenu grupu i imaju pravo na njihove najfinije sirovine (CM-CAL, CP-777, NIBS-S, itd) koje preostanu nakon sto kompanija zadovolji potrebe svojih direktnih partnera...svi ostali profesionalni cokolateri (koji nisu zavrsili njihovu akademiju) imaju mogucnost da od njih nabavljaju sirovine preko posrednika, ali su tu iskljucivo u pitanju proizvodi od forastero zrna i znatno su inferiorniji od onoga sto se daje drugima...Srpska kompanija ProfexD d.o.o. i hrvatska kompanija Zvijezda d.d.dugi niz godina stoje iza uvoza ovih sirovina iz Belgije i do sada su promenili mali milion fiktivnih firmi preko kojih se obavlja uvoz na ove nase prostore, medjutim oni deluju samo kao posrednik kada se radi o ovim navedenim cokolaterijama i za njih regulisu administrativne poslove i distribuciju robe, dok se pregovori i narudzbine vrse samo izmedju cokolatera i konkretnog pogona odakle stize roba...tako da je to malo komplikovaniji proces i to sto je uvoznik na papiru isti, ne znaci da i sirovine dolaze sa identicnog izvora...Adore jedini zadvoljava kriterijume B klase u Srbiji, dok Euger, Premier i San Marina spadaju u C klasu, ali to je samo na osnovu kvaliteta uvezenih sirovina, dok je nacin proizvodnje i sve ostalo veoma slicano, a sam ukus je vec stvar pojedinca...Inace o Eugenu mislim sve najbolje, kao i o ovim ostalim malim cokolaterima, svi su oni mnogo jaci od nasih komercijalnih proizvodjaca, mada je to i potpuno logicno s obzirom odakle nabavljaju svoju robu i koliko su predani tome sto rade, plus gde su sve sticali znanje i koliki trud ulazu da budu jos bolji...konkretno, od Eugena mi se najvise svidela njihova crna cokolada sa djumbirom i limunom, kao i mlecna sa bademom i karamelom...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...