Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Ko bi onda po tebi bio interceptor danas? Meni deluje kao da su se te dve uloge stopile.

 

Ако мене питаш, и јесу се стопиле.

Променом опреме може да се оптимизује за одређене мисије.

Чак и код Ф-22 који је прављен као стриктно ловачки су касније додали могућност за дејство по земљи.

Link to comment

Imam jedno pitanje. Kad čitam neke tekstove, nešto mi promiče. :D

 

Jesu interceptors lovci, a fighters bombarderi po našem? Ako jesu šta su onda attackers aircrafts?

 

Fighter je širi pojam od interceptora.

 

Interceptori (presretači) su fighteri velike brzine, kojima je osnovni zadatak da jure protivničke brze avione, obično izviđačke avione ili bombardere. To ide nauštrb vatrene moći (jer se teži pravljenju lakšeg aviona), pa se interceptori teško mere u borbi jedan na jedan sa standardnim fighterima.

 

Fighteri (lovci) su avioni prevashodno namenjeni borbi sa drugim letelicama, obično fighterima prilikom uspostavljanja vazdušne nadmoći. Naravno, koriste se i za jurenje drugih letelica, jurišnih aviona, helikoptera, itd. Glavna vrlina im je velika manevarbilnost u vazduhu, odnosno brza promena brzine, visine i pravca, što je presudno za vazdušnu borbu.

 

Assault (jurišni avioni), ne attackeri, su avioni namenjeni taktičkim udarima po zemlji. Njihova glavna vrlina je nosivost i izdržljivost, odnosno količna ubojnih sredstava koje mogu ispaliti na zemaljske ciljeve. U vazduhu su veoma laka meta za fightere, zbog veličine i sporosti, pa retko idu bez lovačke pratnje. Ruski avion koji su Turci srušili je bio jurišni.

 

Bombarderi su avioni namenjeni za strateške udare po zemlji. To su ogromni avioni, velike nosivosti, koji mogu nositi i nuklearno oružje, i po pravilu lete na jako velikim visinama i dugačkim relacijama. Retko se koriste na linijama fronta, njihov prevashodni zadatak je nanošenje ogromnih šteta u pozadini neprijatelja. Avion koji je gađao kinesku ambasadu u Beogradu '99 je bio bombarder B-2 (ako se dobro sećam), koji je na zadatak poleteo iz Amerike. 

 

EDIT : Jbt, ala sporo kucam, a mislio sam da sam brz...

Edited by Ayatollah
Link to comment

Al' ste uleteli sa stručnim tumačenjima :D

 

Ovo što pita Mayday su pojmovi iz novinarskih tekstova gde se ti izrazi koriste više opisno nego tipski, u smislu da su "interceptors" ova dežurna para turskih F-16 koja je naoružana V-V raketama, dok bi "attackers" bili ruski avioni koji dejstvuju po ciljevima zemlji (Su-24, Su-34), a "fighters" su ruski Suhoji-30 za vazdušnu podršku, kao i francuski Rafali, američki F-16 i F-15, koji kruže okolo sa mešovitim naoružanjem (multirol konfiguracije)...

Link to comment

Pok F-14 F-22 Mig-31.

To su sve air superiority avioni. Zato i kazem da danas interceptor nije neki mali lovac koji ceka da bombarder dodje pa ga juri po nebu ko u WW2 vec teski lovac velike brzine i dometa sa ozbiljnim arsenalom da skida bombardere i druge lovce na velikim daljinama.

Link to comment

Ајатолах,

Су-24 је по свим параметрима бомбардер.

Није за јуришне задатке, не мере онолика мрцина да се врти по малој висини.

И термин јесте Attack, а не Assault.

Link to comment

To su sve air superiority avioni. Zato i kazem da danas interceptor nije neki mali lovac koji ceka da bombarder dodje pa ga juri po nebu ko u WW2 vec teski lovac velike brzine i dometa sa ozbiljnim arsenalom da skida bombardere i druge lovce na velikim daljinama.

Mig-21?

Link to comment

Jesu oni reconnaissance aircrafts zapravo ti izviđači? Ko naš Orao što ga pravio Soko Mostar. :D

 

Јесу.

Орао је имао посебно варијанту ЛБА и извиђачку, ради се о два одвојена авиона.

 

Руси нпр. користе у Сирији Ил-20 за извиђање.

http://theaviationist.com/2015/09/25/il-20-deployed-to-syria/

 

Данас све чешће беспилотне летелице преузимају улогу извиђања.

Edited by vathra
Link to comment
×
×
  • Create New...