Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

OPA!

 

 

jedine simpatije u Siriji imam za YPG i za ove hrišćanske milicije, pa ovoj koaliciji želim sve najbolje!

 

 

te pešmerge deluju ubedljivo najpoštenije

Link to comment

te pešmerge deluju ubedljivo najpoštenije

 

Pesmerge nisu isto sto i YPG.

Pesmerge su regularne vojne snage irackog kurdistana, YPG je kurdska milicija koja je najveca u kurdskom delu Sirije.

 

Btw. Bice zanimljivo videti koji su ciljevi nove koalicije. Ja sam pomalo skeptican u volju kurda da se bore protiv IS-a van svojih teritorija.

Edited by Bane5
Link to comment

Pesmerge nisu isto sto i YPG.

Pesmerge su regularne vojne snage irackog kurdistana, YPG je kurdska milicija koja je najveca u kurdskom delu Sirije.

 

Btw. Bice zanimljivo videti koji su ciljevi nove koalicije. Ja sam pomalo skeptican u volju kurda da se bore protiv IS-a van svojih teritorija.

 

 

mada, generalno gledaju svoja posla i ne mešaju se ukoliko nisu ugroženi

Link to comment

mada, generalno gledaju svoja posla i ne mešaju se ukoliko nisu ugroženi

 

tako su delovali i u iraku i i siriji (do sada).

sta bi ih nateralo da se bore van toga, ne znam.

pre ce njihov cilj biti objedinjavanje svih svojih kantona u jednu celinu u siriji nego da ginu po arapskim teritorijama za neciji tudji interes.

Link to comment

a šta im treba obećati da bi seuključili u borbe?

 

možda je i najbolje da stoje sa strane

 

MFS i kurdi imaju jedan cilj - da ociste IS iz dela pokrajine Hasaka koji jos uvek drzi IS.

Drugi cilj kurda bi bio da predju na desnu stranu Eufrata i napadaju Jarbulus.

Ali da krenu na Raku? Sumnjam? Mozda puste samo arape da napadaju Raku, a oni pruze logisticku pomoc i sta vec treba.

ps. Videti kartu na prethodnoj strani.

Link to comment

CRCd0SfUAAEOEs9.jpg

 

Na kraju ce Vucic da smiri situaciju u Siriji.

 

Juce procitah negdje da UAE, Jordan i Egipat nisu na istoj liniji kao SA i Katar. Egipcani su podrzali Rusku intervenciju (bila vijest prije neki dan) ali za Jordan i UAE mi je cudno. Vijest je sa ovog portala:

 

http://www.defensenews.com/story/defense/2015/10/11/gulf-division-increases-tensions-in-syria/73663952/

 

On one side of the disagreement are the Saudi, Qatari and the Turkish governments, which are adamantly opposed to Russian intervention in the region. Saudi Foreign Minister Adel al-Jubeir described the Russian military moves as an "escalation" at a recent meeting of the Gulf Cooperation Council (GCC). 
 
The other side is made up of the United Arab Emirates, Egypt and Jordan, which view Russia's actions with optimism. That voice can be heard through Egypt's Foreign Minister Sameh Shukri, who recently said his nation believes "that the (Russian intervention) will impact the fight against terrorism in Syria and help eliminate it."

 

 

Koliko je ovo (ne)tacno?

 

Inace Putin se sreo i sa Saudijcima.

 

CRDB2OJWoAAr1SF.jpg

Link to comment

MFS i kurdi imaju jedan cilj - da ociste IS iz dela pokrajine Hasaka koji jos uvek drzi IS.

Drugi cilj kurda bi bio da predju na desnu stranu Eufrata i napadaju Jarbulus.

Ali da krenu na Raku? Sumnjam? Mozda puste samo arape da napadaju Raku, a oni pruze logisticku pomoc i sta vec treba.

ps. Videti kartu na prethodnoj strani.

 

Mislim da Kurdi nesto i nemaju volje da ginu za Raku, a nemaju ni vojne moci (jedva su odbranili Kobane) te da je to vise savjet i, pomalo nerealna, zelja njihovih zapadnih pomocnika. Padom Rake se ID cepa na dva dela, preseca se glavna komunikaciona linija i taj deo zapadno od Rake, koji sada kontrolise ID, ostaje na izvolite pobunjenicima. Posledica je jacanje pobunjenika, svodjenje IDa na gerilu i generalno promjena odnosa snaga na terenu u korist pobunjenika.

 

Logika iza toga je jasna, samo neizvodiva u ovom trenutku.

Link to comment

Kurdi su vec zasli van svojih teritorija, kada su spojili krajnji istok sa Kobanijem. Taj deo uz granicu je sa arapskom vecinom. Spomenuto je par puta, stidljivo, da Kurdi koriste situaciju da promene etnicku sliku tih delova.

Nisu ni oni toliko naivni.

Link to comment

Logika je trenutno više PR nego efektivnost na terenu. Kurdi teško da će ginuti da bi isterali ISIS iz delova Sirije koji ih ne zanimaju, a jož teže će ratovati protiv SAA osim lokalnih čarki, recimo kdo one SAA baze koja je ostala na njihovoj teritoriji.

 

Kad kažem PR mislim da treba stvoriti novo ime, prihvatljivo javnom mnjenju, a koje postoji u Siriji i koje treba podržavati. FSA je malo izanđala, imamo kraj (starog programa pomoći) i početak novog nakon kraha starog, pa treba imati i novi brend.

Link to comment

slede i demantiji:

 

 

 

VB: Nismo dali naredbu za obaranje ruskih aviona

Vojska Velike Britanije je demantovala medijske navode da je dalo odobrenje za obaranje ruskih vojnih aviona u slučaju izuzetne pretnje.

Prethodno su britanski mediji preneli reči neimenovanog izvora da su avioni RAF opremljeni raketama vazduh – vazduh koje će koristiti za obaranje “Putinovih aviona“.

Do sada avioni RAF su naoružavani samo bombama sa satelitskim navođenjem, ali, prema navodima neimenovanog izvora, “sada su se stvari promenile i London mora da reaguje na adekvatan način“. 

“Prvo što britanski pilot treba da uradi je da izbegava deo gde su aktivni ruski avioni. Ako dođe do sukoba, on može da se brani. Niko ne zna šta će Rusi da urade, ne znamo kako će reagovati kada vide avion zapadnih država“, navodno je rekao izvor. 

Ipak, kako ruski avioni nisu uključeni u rat u Iraku gotovo je nemoguće da se susretnu sa britanskim letelicama, a ovakve provokacije izazivaju čvrste odgovore kako ruskog Ministarstva odbrane, tako i Ministarstva spoljnih poslova, konstatuje Raša tudej.

Link to comment
×
×
  • Create New...