Jump to content
IGNORED

Vi ste profesori...


Prospero

Recommended Posts

Dakle da sumiram - ono po čemu se PROFESORI razlikuju od PR-ova nije ni po ličnom poštenju, ni po vrednoći, ni sposobnosti, ni po intelgenciji (ako razlike ima ona možda ide u korist PR-ova, kao što je Benksi već primetio, mada govoreći o umetnicima :)), nego po tome što prvi aim for the truth, a drugi aim for profit, i ima nečeg zaista uznemirjućeg u činjenici da ovi drugi dominiraju. Ne da imaju veće plate ili štagod već Rajna nabraja, nego da dominiraju javnom sferom.
I kako bi ti to preokrenuo?
Link to comment
  • Replies 692
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    55

  • Indy

    44

  • morgana

    38

  • Dagmar

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

Well that's the 1000000 dollar question :)Šalu na stranu, imam neke ideje na tu temu, naravno, ali nisu one najbitnije. Čak i ako u ovom trenutku na znamo šta s tim, to ne znači da ne treba da konstatujemo problem.

Edited by Syme
Link to comment

Mislim da nema pogrešnih ljudi, mislim da je ovo problem za sve, tako da će i do rešenja morati da se dođe zajednički ( a svakako ne tako što će se PROFESORI huškati na manekenke, ili koga već).

Link to comment
Dakle da sumiram - ono po čemu se PROFESORI razlikuju od PR-ova nije ni po ličnom poštenju, ni po vrednoći, ni sposobnosti, ni po intelgenciji (ako razlike ima ona možda ide u korist PR-ova, kao što je Benksi već primetio, mada govoreći o umetnicima :)), nego po tome što prvi aim for the truth, a drugi aim for profit, i ima nečeg zaista uznemirjućeg u činjenici da ovi drugi dominiraju. Ne da imaju veće plate ili štagod već Rajna nabraja, nego da dominiraju javnom sferom.
Sve i da PR-ovi, "advertajzeri" i ostali dominiraju javnom sferomi oni nisu krivi za to. Neko će sad sad reći - pa nisu, kriv je sistem koji profit stavlja iznad saznavanja istine. I onda ništa nismo uradili, pošto je to maltene u celom svetu tako i onda ne pričamo više ni o čemu. Potreban je odgovor na pitanje - zašto baš kod nas to dovodi do tako razarajućih posledica po "javnu sferu"? Mogu samo da probam da odgovorim. Zato što je društvo i javna sfera sa njim pretrpela tektonski potres od 10 stepeni rihtera. Od svih sigurnih vrednosti oko kojih će se složiti bar 70-80% stanovništva ostala je samo "nacija" kao nekakva ljuštura lišena sadržaja, a posebno neizmišljenog (da ne kažem novokomponovanog) sadržaja. I zato i imamo da ona (nacija) agresivno figurira i u reklamama za pivo i u govoru univerzitetskog profesora i u svemu ostalom jer nikome ko cilja iole širi auditorijum nikakvo drugo prevozno sredstvo nije ostalo da proba da get the message across. Koja god da je poruka, bilo da je to "Kupi Lav" ili "Vi ste PROFESORI". Naravno, brojne su reklame koje se ne pozivaju imenom na nacionalno ali imamo, kao "prevozno sredstvo" za poruku upravo onaj njen novokomponovani sadržaj (to kume!/muskarci znaju zasto/svadba/deda koji hvali unukov ukus kod chipseva (wtf)/da ne čuje zlo/navijački slogani + uloge zena u reklamama/etc, etc), te se nekakvo "srpstvo" ili "našstvo" poruke podrazumeva. Dakle ako audio-vizuelnu javnu sferu (a to je ono sto, pretpostavljeno kreiraju objekti napada iz Govora) suprotstavimo Govoru, dobijamo sukob na veoma sličnom terenu.Mislim da uopšte ne preterujem, to nikako nije bio "samo" govor apsolventima, to je bio jedan, ako ne politički po sebi, onda sigurno ideološki pamflet. Pomenute su jake reči: rat, čišćenje, ološ, sveopšta pustinja, besmisao itd, itsl. A oružje je "čuvanje našeg jezika i kulture". Pa, ovako, ja sam vrsta PROFESORA kojoj ishodište takvih idejnih konstrukcija ne može da promakne. Edited by MancMellow
Link to comment
Meni rad u drzavnoj sluzbi ili drustvenoj firmi kao da si u grobu - mirno je, izvesno, sigurno, toplo i ususkano - jedini problem je sto si mrtav.
:D :D :Dnasmejao si me do suza. e pa vako, dragi moj. državna firma mi je donela 1 raspadanje i rađanje nove državne firme, pa onda rad po smenama i vikendom, na granici psihofizičke iscrpljenosti, veliku odgovornost i jako stresno okruženje, koje je rezultovalo time da prvi put napustim zemlju (otišla sa veće plate u srbiji no što mi je bila stipendija u njemačkoj).državna služba, u godinu i po dana koliko sam u njoj, donela je: 3 meseca bez plate, 2 meseca glasina o mogućem ukidanju, 2 situacije u kojima osnovano mislim da ću ostati bez posla (jedna od kojih se dešava upravo sada), stotine sati prekovremenog a neplaćenog rada. nije mi žao ni truda ni uložene energije, verovala sam (i dalje verujem) u svrsishodnost i važnost onoga što radim.i drugo - nije rajna uopšte kritikovala menjanje posla, nego izmišljanje profesija sebi, danas jedne - sutra druge. priznaj da si tekst čitao dijagonalno ^_^

P.S. danas čitav dan prevodim neku patentnu prijavu, pa konsultujem rečnike, stručnu literaturu, razne internet izvore i podsećam se stvari koje sam učila na fakultetu. bože, koliko je to bilo dobro i zanimljivo, a koliko ovo što danas radim nema veze sa tim. možda je i bolje da me lepo otpuste, pa da se vratim korenima...

Edited by PointTaken
Link to comment
Sve i da PR-ovi, "advertajzeri" i ostali dominiraju javnom sferomi oni nisu krivi za to. Neko će sad sad reći - pa nisu, kriv je sistem koji profit stavlja iznad saznavanja istine. I onda ništa nismo uradili, pošto je to maltene u celom svetu tako i onda ne pričamo više ni o čemu.
Jel? A što?
Link to comment
i drugo - nije rajna uopšte kritikovala menjanje posla, nego izmišljanje profesija sebi, danas jedne - sutra druge. priznaj da si tekst čitao dijagonalno ^_^
Sad sam zbunjen. Koko neko moze da sam sebi izmisli profesiju, odnosno kakvog to znacaja ima za bilo sta?! Evo, od sutra sam ja "manager za medjugalakticka putovanja" i sta onda?
Link to comment
Jel? A što?
Zato što se uzroci, a posebno posledice, (eventualne) dezorjentacije javne sfere u Srbiji, Kini, Americi, ili Čileu ne mogu prosto uopštiti izuzev lišavanja stvarnosti svakih od tih društava ponaosob nekih od njihovih suštinskih karakteristika i iskustava, pa tako dobijamo veštačko poređenje i najverovatnije pogrešne zaključke. Kao što si ti jednom bio ljubazan primetiti i sa „malograđanštinom“. Dakle ajmo posmatrati konkretan prostor u konkretnom vremenu, sa konkretnim elementima i odnosima među njima. Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...