Jump to content
IGNORED

Vi ste profesori...


Prospero

Recommended Posts

ma mislim... cim vidim da neko uvodi licni primer u raspravu kao argument, odmah se za pistolj hvatam.
Ti se za pistolj hvatas cim vidis bilo kakvu raspravu i bilo kakav argument. Zato te i volimo. :lolol:Dajte sad posle Cece da se iznabadamo i zbog Rajne. JER MI SMO PPP.
Link to comment
  • Replies 692
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    55

  • Indy

    44

  • morgana

    38

  • Dagmar

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uh..Zanimljiva mi je mistifikacije cele ove priče..Inače katdre srbistike (jezik i književnost) funkcionišu kao harem* jednog čoveka (Milo Lompar).1995-e kad sam ja upisala fax svi trenutno aktuelni profesori sa te dve katedre bili su mladi i tekstasali sa bavljenje profesurom.Milo je (valjda) bio prvi muškarac koji je odgovarao svim tradicionalnim opisima srpskog (crnogorskog)muškarca koji se pojavio na toj katedri: visok, šarmantan, ciničan, lucidan... Stalno prisutna mizogenija u njegovom obraćanju kako studentima tako i svojim asistentkinjama (''Zoka će vam sad to objasniti, taman je po njenoj meri''. Pri čemu je Zoka njegova asistentkinja koja bi trebalo da nam drži predavanje o pesnicima srpskog romantizma dok o ''ozbiljnijim'' temama predavanja drži on.) bila je shvatana kao izuzetna duhovitost i dokaz njegove prisne komunikacije sa studentima.Bilo je prilično tužno posmatrati kako sve te mlade, lepe, obrazovane žene na početku svoje potencijalno uspešne karijere obleću oko njega sa neverovatnom željom da mu ugode.Iz vizure dela pomenutog Mila mislim da je jasno odakle potiče i dokle doseže sam govor profesorke.Ako sam dobro ispratila raspravu čini mi se da jedino Ikar naslućuje o kakvoj se sredini radi.*ovo harem ne bi trebalo shvatiti doslovno** uspešno sam položila ispite kod njih tako da ovu priču ne bi trebalo shvatiti kao moj lični rant.

Link to comment
Ne moze pola generacije da bude brightest, brightest su nam bili dva-tri studenta na generaciji, a po pola nas ode u inostranstvo buduci da zbog fantasticnog rada najgroznijih primera biznisa u Srbiji, koji dominiraju samom Srbijom, mi nemamo gde da se zaposlimo. Mislim kad bi u biznisu situacija bila kao na studijama, posla bi bilo onoliko koliko ima tih brightest studenata, a situacija medjutim ni izbliza nije takva. Iz razloga sto, kao sto rekoh, Mrkonjic model dominira u slikanju opste slike srpske industrije i generalno ekonomije.
Šta je to Mrkonjić model?
Link to comment

Mrkonjic model je preotimanje javnih kompanija zarad nelegalnog izvlacenja profita, koje iako javno nece nikad dospeti na sud jer je celokupna vodeca politicko-sudsko-policijska uprava pod kontrolom njega i njemu slicnih. To je takodje model gde se firma privatizuje tako sto se pokloni stranackom pulenu na upravljanje, da iz nje takodje izvlaci profit utajujuci porez, otpustivsi pola radnika dok druga polovina radi 10 i vise sati svakodnevno ukljucujuci vikende sto je ilegalno. To je model gde se privatizuje zdrava firma da bude prosto zatvorena od strane stranog kompetitora, zarad provizije i licne doboti, a bez ikakve brige o tome od cega ce ziveti zemlja koja svake godine smanjuje ekonomski output.

Link to comment
S tim sto se vecina stvari svodi na spocitavanje. Da je manipulantiknja koja je ovim zelela medijsku paznju (za sta nema nikakvih dokaza), da je Dverkinja, da je nacionalista, da poziva na cinjenje zla itd...
Ja joj spocitavam aroganciju u tolikoj meri da zbog zaslepljenosti istom dopusta da je pregazi vreme. 'Govor' jeste pogodio neku ispravnu zicu i mozda je ona imala i najbolju nameru (podizanje samopostovanja itd.), ali to je moralo biti mnogo jasnije i mnogo vise u sredu nego ovo. Nisu u Srbiji problem ofis admini nego prisipetlje vlasti i institucija stranacke pripadnosti koja omogucava ove pomenute pretnje lomljenjem kostiju. Dakle, mogla je da kaze "budite ljudi u drustvu gde se ugled, postovanje i novac sticu stranackom knjizicom i uvlacenjem kome god da je trenutno na vlasti", ali to je mozda malo opasno (ili ne sluzi stvarnoj svrsi govora, ako cemo da pratimo tu liniju) pa je lakse krenuti u rat protiv ofis admina, art direktora i produkt dizajnera (stvarno, koliko se takvih obogatilo u Srbiji?). Edited by estel
Link to comment
Ja joj spocitavam aroganciju u tolikoj meri da zbog zaslepljenosti istom dopusta da je pregazi vreme. 'Govor' jeste pogodio neku ispravnu zicu i mozda je ona imala i najbolju nameru (podizanje samopostovanja itd.), ali to je moralo biti mnogo jasnije i mnogo vise u sredu nego ovo. Nisu u Srbiji problem ofis admini nego prisipetlje vlasti i institucija stranacke pripadnosti koja omogucava ove pomenute pretnje lomljenjem kostiju. Dakle, mogla je da kaze "budite ljudi u drustvu gde se ugled, postovanje i novac sticu stranackom knjizicom i uvlacenjem kome god da je trenutno na vlasti", ali to je mozda malo opasno (ili ne sluzi stvarnoj svrsi govora, ako cemo da pratimo tu liniju) pa je lakse krenuti u rat protiv ofis admina, art direktora i produkt dizajnera (stvarno, koliko se takvih obogatilo u Srbiji?).
odlicno receno
Link to comment
Dakle, mogla je da kaze "budite ljudi u drustvu gde se ugled, postovanje i novac sticu stranackom knjizicom i uvlacenjem kome god da je trenutno na vlasti", ali to je mozda malo opasno
umesto toga, pozvala je na "borbu protiv korupcije", sta ces vise :)
Link to comment
Ja joj spocitavam aroganciju u tolikoj meri da zbog zaslepljenosti istom dopusta da je pregazi vreme. 'Govor' jeste pogodio neku ispravnu zicu i mozda je ona imala i najbolju nameru (podizanje samopostovanja itd.), ali to je moralo biti mnogo jasnije i mnogo vise u sredu nego ovo. Nisu u Srbiji problem ofis admini nego prisipetlje vlasti i institucija stranacke pripadnosti koja omogucava ove pomenute pretnje lomljenjem kostiju. Dakle, mogla je da kaze "budite ljudi u drustvu gde se ugled, postovanje i novac sticu stranackom knjizicom i uvlacenjem kome god da je trenutno na vlasti", ali to je mozda malo opasno (ili ne sluzi stvarnoj svrsi govora, ako cemo da pratimo tu liniju) pa je lakse krenuti u rat protiv ofis admina, art direktora i produkt dizajnera (stvarno, koliko se takvih obogatilo u Srbiji?).
Jeste, samo sto govor u tom slucaju ne bi zavrsio na naslovnim stranama novina. Politicari su velemajstori da bace kosku izmedju podjednako unesrecenih kategorija stanovnistva kako bi ovi, hvatajuci se za gusu, propustili da primete ko ih je podjednako unesrecio.
Link to comment
Mrkonjic model je preotimanje javnih kompanija zarad nelegalnog izvlacenja profita, koje iako javno nece nikad dospeti na sud jer je celokupna vodeca politicko-sudsko-policijska uprava pod kontrolom njega i njemu slicnih. To je takodje model gde se firma privatizuje tako sto se pokloni stranackom pulenu na upravljanje, da iz nje takodje izvlaci profit utajujuci porez, otpustivsi pola radnika dok druga polovina radi 10 i vise sati svakodnevno ukljucujuci vikende sto je ilegalno. To je model gde se privatizuje zdrava firma da bude prosto zatvorena od strane stranog kompetitora, zarad provizije i licne doboti, a bez ikakve brige o tome od cega ce ziveti zemlja koja svake godine smanjuje ekonomski output.
Isto to imaš i na BU, samo je opseg, normalno, manji jer je i država veći sistem od Univerziteta.Profesori imaju monopol nad predmetima, prave male feude, drže asistente ko robove, itd. Ti monopoli kao posledicu imaju nisku aktivnost istraživanja. I ono što se i radi, po pravilu je lošijeg kvaliteta nego što je kod radoznalog istraživačkog podmlatka. Dokle još ti monopoli vode? Stvoreni su predmeti koji ili nigde ne postoje (toga ima jako puno na EF) ili koji nisu mis a jour deceniju i više. Onda kada se donose strateške odluke o definisanju postdiplomskih programa dešavaju se ta pregovaranja da se ubace koječiji predmeti u silabus koji jedino služe tome da nam u datom periodu oduzmu 60-100 sati života. Neverovatna je negativna selekcija na BU.
Link to comment
Isto to imaš i na BU, samo je opseg, normalno, manji jer je i država veći sistem od Univerziteta.Profesori imaju monopol nad predmetima, prave male feude, drže asistente ko robove, itd. Ti monopoli kao posledicu imaju nisku aktivnost istraživanja. I ono što se i radi, po pravilu je lošijeg kvaliteta nego što je kod radoznalog istraživačkog podmlatka. Dokle još ti monopoli vode? Stvoreni su predmeti koji ili nigde ne postoje (toga ima jako puno na EF) ili koji nisu mis a jour deceniju i više. Onda kada se donose strateške odluke o definisanju postdiplomskih programa dešavaju se ta pregovaranja da se ubace koječiji predmeti u silabus koji jedino služe tome da nam u datom periodu oduzmu 60-100 sati života. Neverovatna je negativna selekcija na BU.
Kao i uvek, pitanje nije kvalitativno nego kvantitativno. Sve sto si pobrojala je tacno, samo je BU na pola kosine ka totalnom dnu, sa tendencijom daljeg kotrljanja, a nas politicko/zakonodavno/finansijski vrh je odavno na tom stabilnom dnu. Inace svedok samtrenutno ruiniranja jednog od departmana na BU, pri cemu situacja do nedavno nije bila bajna uopste, znaci dovodile se ljubavnice, pisali losi radovi, predavanja neka dobra ali nedopustiv broj losih. Novi obrt, potpuno preuzimanje departmana od strane najlosijih, sa tendencijom potpunog ruiniranja u buducnosti. Razlika - do sad su slali relativno nezadovoljne studente vani, koji su se krstili na to kako funkcionise departman, u najavi - nece imati koga da posalju jer nece biti nikoga ko bi hteo da primi nekoga sa masterom iz BGa. Samo to toliko. A stvar je mnogo teze izgurati sa dna nego kad stvar funkcionise 20-30% pristojno.
Link to comment

Pa okej sve, ali zanemaruješ samoslekciju. Mnogo je lakše da se fukara nadje u politici nego u akademiji.S druge strane, i dalje ne znam kakve to veze ima sa preduzetnicima. Mrka i co nisu njihovi validni predstavnici. Mišković jeste grobar srpske ekonomije isto koliko su i neki uticajni profesori BU grobari obrazovanja i naučnog rada na pojedinim departmentima. Zato mi je bezveze kad se omalovavažavaju pošteni preduzetnici entuzijasti, isto koliko mi ide na živce kad se kaže da je sva na BU sranje.

Link to comment
Pa okej sve, ali zanemaruješ samoslekciju. Mnogo je lakše da se fukara nadje u politici nego u akademiji.S druge strane, i dalje ne znam kakve to veze ima sa preduzetnicima. Mrka i co nisu njihovi validni predstavnici. Mišković jeste grobar srpske ekonomije isto koliko su i neki uticajni profesori BU grobari obrazovanja i naučnog rada na pojedinim departmentima.Zato mi je bezveze kad se omalovavažavaju pošteni preduzetnici entuzijasti, isto koliko mi ide na živce kad se kaže da je sva na BU sranje.
Pa niko ne omalovazava postene preduzetnike entuzijaste, ti si ih uvela u pricu. Omalovazavaju se bizmismeni i menadzeri, jer su u ekonomskoj slici Srbije oni zauzeli, tj preuzeli, preoteli, kako god, 90% tokova novca i kontrole. A to sto regularni preduzetnici prezivljavaju u ovih 10%, svaka njima cast, ali nisu oni slika srpske ekonomije (ocigledno, inace ne bismo bili u ovom problemu u zemlji).
Link to comment
Ne razumem.
Vecina radnika ne moze (ili ne zeli) da shvata poziciju gazde, to su u sustini dva suprostavljena sveta. U Srbiji je jos gore zahvaljujuci nasledju komunizma i bizmismena nastalih na 90tim odrzanih korupcijom & drzavnog bolenje kurca za bilo kakva prava radnika.
Link to comment
Jeste, samo sto govor u tom slucaju ne bi zavrsio na naslovnim stranama novina. Politicari su velemajstori da bace kosku izmedju podjednako unesrecenih kategorija stanovnistva kako bi ovi, hvatajuci se za gusu, propustili da primete ko ih je podjednako unesrecio.
Pa naravno. Sad treba da se mrze oni koji su diplomirali za profesore a na sveti nikad ce naci posao kao profesori i oni kojima bi da lome noge ako ne povuku ponudu za tender koji nije na partijskoj liniji. Za ovo prevashodno krivim one koji su odlucili da govoru daju publicitet. Ali ako je autorka govora znala za publicitet koji ce biti dat, onda je i ona znala da to tako izgleda.
Link to comment
Pa niko ne omalovazava postene preduzetnike entuzijaste, ti si ih uvela u pricu. Omalovazavaju se bizmismeni i menadzeri, jer su u ekonomskoj slici Srbije oni zauzeli, tj preuzeli, preoteli, kako god, 90% tokova novca i kontrole. A to sto regularni preduzetnici prezivljavaju u ovih 10%, svaka njima cast, ali nisu oni slika srpske ekonomije (ocigledno, inace ne bismo bili u ovom problemu u zemlji).
Pa ne, govori se o svim onim zanimanjima koja nisu profesorska, lekarska, već radije lukrativna. Evo sad i ti govoriš o menadžerima kao takvim, a ja sam se već umorila da vrtim istu priču. Izvini, Evi, nije do tebe.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...