Jump to content
IGNORED

Vi ste profesori...


Prospero

Recommended Posts

  • Replies 692
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    55

  • Indy

    44

  • morgana

    38

  • Dagmar

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

U zemlji Srbijici se masovno podržava govor profesorke
Pa, nadam se da to nije osnovni razlog da se ovde po njemu pljuje.U vezi ovih argumentovanih kritika, pa meni je recimo ocito da postoji jako puno ljudi koji imaju dramaticno previse vremena na svojim rukama, pa eto mogu da u sitna crevca, na 40 strana, analiziraju film Drive jedan potpuno run-of-the-mill govor kakav (kao sto sam prvo napisao) se regularno daje nekakvim diplomcima.
Link to comment
Pa, nadam se da to nije osnovni razlog da se ovde po njemu pljuje.
Što se mene tiče, jeste :)U principu je nebitno to što se profesorki u pravednom (i razumljivom) gnevu omakla ruka pa je počela neselektivno da vitla na sve strane.Još jedan rant sitnog čoveka, ništa novo.Ono što mene brine / rastužuje / nervira je to što je raja zdušno podržala takvu pljuvačinu. (kao da se moglo očekivati nešto drugo)Vidi samo u koliko je oblandi uvijeno Srbijankino "ali svaki posao je vredan", dok se Gordan Marković ne stidi da javno nazove prodavcima magle one profesije koje mu nisu poznate (u tekstu što je morgana citirala).
Link to comment
Što se mene tiče, jeste :)
Pa, što se mene tiče, to je (samo po sebi) vrlo tužno. Ne gleda se šta je rečeno, već ko je to rekao i još više ko ga podržava (ili pljuje).____ Moj rant na temu, moja 2 centa, itd....pošto je na ovoj temi bilo ranije nekih (za mene) neprijatnih razmena, da pojasnim™ šta sam imao da kažem:Govor, kao govor, nije dobar - ponajviše zbog patetike i zbog blagoglagoljivosti. Kao i uvlačenja auditorijumu.Sam sam imao prilike više puta da slušam iste, uvlakačko-patetične govore (tipa, "vi ste super-izuzetni, odabrani među odabranima, najbolji među najboljima, of kors nećete imati prebijene pare nikad, ali to je upravo zato što ste bolji od drugih"). To datira od SFRJ i (barem) osamdesetih, nisu to nekakve Dveri izmislile.Daleko od toga da je vredan satanizovanja koje je ovde viđeno - kao što sam i ranije imao prilike da primetim, previše se učitava u ono što se proglasi 1 zgodnom metom. Cecana se sad ovde voli, a Rajna gazi, zato što je takav trenutak™.Što se tiče moje usputne opaske da svako može da radi marketing (ili bilo šta drugo), pa u osnovi sam mislio na savremeni pristup visokom obrazovanju, gde je ono ne nešto što se događa između godina 18-25, jednom u životu, već doživotni proces. Svako može da radi ono što ga privlači, a adekvatno obrazovanje - ako je neophodno - se da steći, uz rad, ili pri radu, ili studiranjem vikendom online.Ono nije dato jednom za svagda, ne sprečava nekoga da se bavi onim iz čega "nema diplomu"; niti je samo posedovanje diplome po sebi dokaz stručnosti. U Srbiji, ili drugde. (EDIT. Kad već navodim lične primere- moja sestra od ujaka je dipl inž mašinstva i - profesionalni ekspert za horoskope).Usput je postalo očito da u Srbiji ne postoji pravo učiteljsko (visoko) obrazovanje, to sa postojanjem izbornih modula po meni ne ide dovoljno daleko. Svršeni studenti jezika i književnosti su to, a ne školski učitelji/nastavnici/profesori. (Moja rođ. sestra je dipl. baš na tom odseku Filološkog fakulteta, a nije postala ni "profesor", čak ni prevodilac, nego baš marketing i biznis analist™, i to u USA. Ako je to bitno, a nije).I, na kraju, posle neke svecke karijere u poljoprivrednoj nauci, tekućeg blue collar šljakerisanja u IT-u, i štogod poslediplomskih avantura, evo mene sad gde studiram (da li ćete verovati) da postanem registrovani™ srednješkolski učitelj. (Trajaće to godinu i po do dve, naravno uz rad i... online).Tako, da... ja sam profesor™. Edited by Indy
Link to comment

kvaka je u tome sto ovo nije nikakav pateticni motivacioni govor uvlakackog tipa, vec mali politicki pamflet. plasiran je medijima da se privuce paznja i od profesorke napravi javna licnost. necu se nimalo iznenaditi ako se ona na jesen pocne pojavljivati na tribinama nama najdrazeg pokreta za zivot srbije.

Link to comment
Usput je postalo očito da u Srbiji ne postoji pravo učiteljsko (visoko) obrazovanje, to sa postojanjem izbornih modula po meni ne ide dovoljno daleko. Svršeni studenti jezika i književnosti su to, a ne školski učitelji/nastavnici/profesori. (Moja rođ. sestra je dipl. baš na tom odseku Filološkog fakulteta, a nije postala ni "profesor", čak ni prevodilac, nego baš marketing i biznis analist™, i to u USA. Ako je to bitno, a nije).I, na kraju, posle neke svecke karijere u poljoprivrednoj nauci, tekućeg blue collar šljakerisanja u IT-u, i štogod poslediplomskih avantura, evo mene sad gde studiram (da li ćete verovati) da postanem registrovani™ srednješkolski učitelj. (Trajaće to godinu i po do dve, naravno uz rad i... online).Tako, da... ja sam profesor™.
To pričam sve vreme, naročito u kontekstu vaspitne uloge škola. Studenti ove profesorke su prošli ili će proći neku vrlo bazičnu obuku za profesore (tičer je pisao kako to izgleda) i biće im poveren vrlo odgovoran rad sa klincima koji nije za svakoga.
Link to comment

Okej, moguće je da postoje političke dimenzije svega ovoga koje meni, kao 1 apoznavaocu™ prilika, promiču. Međutim (ponovo pogledah govor, za svaki slučaj) - one nisu u samom govoru, tj. nema ništa eksplicitno pro-dverovski. Ako su ti koji sad u Srbiji vladaju nekakvi podržavaoci prosvetiteljstva i protivnici isfolirane "šatro-menadžerske" kulture ad hoc uvezene sa zapada - jbg. ja ne znam da li sam ja protiv njih.

Link to comment
To pričam sve vreme, naročito u kontekstu vaspitne uloge škola. Studenti ove profesorke su prošli ili će proći neku vrlo bazičnu obuku za profesore (tičer je pisao kako to izgleda) i biće im poveren vrlo odgovoran rad sa klincima koji nije za svakoga.
Nažalost po klince, većina profesora™ srpskog posle faxa i ovakvih motivacionih proliva, ponese u školu sličan kvazi elitni swag, pa od tolikog elitizma zaborave koji im je zapravo posao.
Link to comment
no shit, sherlock. and quote:"Dragi moji studenti, poštovane kolege, budući profesori,Na dan kada smo proslavljali vaše apsolventsko veče, odložen je maturski ispit malih maturanata jer su se testovi koje je trebalo da popunjavaju pojavili u javnosti. Ovaj događaj samo je jedna od brojnih manifestacija urušenosti našeg prosvetnog sistema, kao i društvenog sistema u svim oblastima."inače delove govora (pisma?) profesorke koje ste najgrđe ocrnili ne čitam na isti način kao većina ovde.pasus koji vi tumačite kao pljuvanje po modernim zanimanjima ja tumačim kao pljuvanje po lažnjacima koji sebi sami dodele zvučno moderno zanimanje za koje su se školovali nigde. ovde izuzimam produkt dizajnere, naravno, to teško čovek može da izmisli da ume da radi, a i ako izmisli samo ludak može u tom slučaju da ga plati.onaj deo sa manekenkama i ostalima i poziv na "rat" protiv njih - kapiram to kao "rat" da i profesura postane željeno zanimanje kao i ta navedena.ono što mi je najgrđe u govoru je lista izuzetnih zanimanja, to je baš bio faul. rutinski bljujem i kad god vidim "pozitivnu energiju", a i ono ta-na-na-na VI STE PROFESORI ide na ganglije.puno toga što je rekla/napisala stoji. ne znam zašto je s jedne strane nazivate ogorčenom tetkom (ili tako nekako), dok sa druge očekujete da vam pruži (u jednom motivacionom govoru) analizu čitavog društva i obavezno se pozabavi svim pravim krivcima.možda vi znate neki drugi motiv - sem entuzijazma i dubokog uverenja u to da je neki rad važan - da se danas u srbiji bude profesor (sad ovde mogu da idu razna druga potcenjena, oblaćena i neplaćena zanimanja, al ona je pisala o tom jednom pozivu). ja ne znam više ni jedan jedini.
Pre svega, dobrodošla nazad.Što se tiče različitih interpretacija govora,poprilično je neobično da jedan profesor srpskog jezika dopusti sebi da o bude ovoliko "šta je pisac želeo da kaže" tumačenja. Ako je cilj govora bio da se profesura podigne na listi poželjnih zanimanja, onda se to ne radi tako što objaviš rat starletama. Vrlo prosto.U njenom nastupu vidim jednu veliku štetu upravo po buduće profesore - niko, zaista niko ne treba te ljude da ceni i poštuje zbog toga što su profesori. Oni treba to poštovanje da zasluže, ono se ne podrazumeva. Uopšte ne prodajem tezu da je diploma samo parče papira, da se razumemo. Ali društveni status, do koga je profesorki izgleda vrlo stalo, ne sme (ili ne bi trebalo) da zavisi od profila obrazovanja, nego od toga kako i na koji način radiš svoj posao, ma koji posao da je u pitanju. Edited by pacey defender
Link to comment

Hm, ako se čita šta tamo u stvari piše, ona daje puno uputstava o tome kako treba zaslužiti to poštovanje (e sad, da li će se neko složiti sa njenim preporukama, druga je priča... ali, recimo, da su barem neke od njih prilično razumne).

Link to comment

Ovaj govor moze da se cita na dva nacina (koji se medjusobno ne iskljucuju), jedan je koja je Rajnina agenda i zasto je to u novinama, drugi sta u govoru pise. Sto se ovog drugog tice, par pametnih ljudi koji su mi ga pomenuli su rekli da je skroz u metu (sa zamerkama na glupo ponavljanje onoga Vi ste profesori i Izvesnog "izdrzaja"). A vrlo je indikativno, sto je morgana vec rekla, zasto se tolikom broju ljudi svideo taj govor.

Edited by Evi_
Link to comment
Hm, ako se čita šta tamo u stvari piše, ona daje puno uputstava o tome kako treba zaslužiti to poštovanje (e sad, da li će se neko složiti sa njenim preporukama, druga je priča... ali, recimo, da su barem neke od njih prilično razumne).
da, ali to pada u vodu kada napravi listu profesija-zanimanja koja po sebi ne zaslužuju poštovanje, dok to važi za profesiju profesora.Profesor se usavršava i time stiče poštovanje, dok ritejl menadžer uopšte ne može da dobaci do toga jer mu je profesija manje vredna.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...