Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Sad neka neko proba da odgovori na ključno pitanje: šta sad tj. šta sutra? Čemu ovo ludilo?
Možda je htao da "rasčisti" situaciju pre 1 kontramitinga. Možda, pričam napamet, da ne bi nekom palo na pamet da uporedi masu na njegovom mitingu i na Taksimu? Možda da bi izbegao i svaku mogućnost da se dve strane sretnu negde u gradu? Možda na preporuku "bezbednosnih službi"...S druge strane, logika kaže da posle ovoga ili sledi krah protesta ili solidna eskalacija.
Link to comment
Možda je htao da "rasčisti" situaciju pre 1 kontramitinga. Možda, pričam napamet, da ne bi nekom palo na pamet da uporedi masu na njegovom mitingu i na Taksimu? Možda da bi izbegao i svaku mogućnost da se dve strane sretnu negde u gradu? Možda na preporuku "bezbednosnih službi"...
Bojim se da ništa od toga ne pije vodu. Njegova masa bi verovatno bila veća od mase na Taksimu jer će ih organizovano dovoditi s koca i konopca. Što se tiče susretanja dve strane u gradu, nasilje od sinoć je petostruko uvećalo šanse da do takvog susreta dođe. Demonstranti su do juče bili fokusirani na Gezi park i Taksim, što je više nego dovoljno daleko od lokacije skupa AKP. Protesti po naseljima su utihnuli još prošle nedelje tako da su šanse za nekakvu incidentnu situaciju bile zaista minimalne. Sada, međutim, imamo situaciju u kojoj policija kontroliše Gezi park i Taksim a okolne četvrti (kroz koje demonstranti još uvek pokušavaju da priđu Taksimu) izgledaju ovako:BM2biLFCcAAsCTP.jpgBM2X8c-CMAEYJif.jpgBM2XMrZCYAECPOD.jpgBM2PwBoCcAAbf-2.jpgŠto se tiče bezbednosnih službi, treba uložiti značajan napor pa odoleti iskušenju tvrdnje da ovo što rade predstavlja svesno i ciljano nastojanje da se u zemlji izazove građanski rat ili barem policijska uprava uz suspenziju ustava i svih civilnih mehanizama. Jer ako nije to, onda svi ljudi koji tamo sede zajedno nemaju pola grama mozga. A ja mislim da ipak nisu baš toliki debili i da postoje neki konkretni ciljevi koji se žele postići ovom neverovatnom eskalacijom nasilja.U svakom slučaju, Taksim platforma je pozvala na okupljanje u 16h (što nije baš najpametniji potez jer ne doprinosi spuštanju tenzija, pogotovo u situaciji kada policija silom čuva prilaze Taksimu) dok će AKP svoj skup održati u 18h, pa ćemo videti. Situacija vapi za makar jednom odmerenom izjavom ili konstrutkivnim potezom, kojih za sada nema na vidkiku. Edited by beowl
Link to comment

Svrbi me vec par dana...i moram da te pitam..Da je Erdogan raspisao izbore onog momenta kada su krenuli protesti u svim gradovima..uz parolu "Eto..ako ste jaci oborite me glasovima, ne moramo da rusimo zemlju", koje su sanse da bi dobio izbore. Kako je u tom momentu ili par dana pre izbijanja bilo kakvih demonstracija stajao u narodu ? Da li je mogao da racuna na sigurnu pobedu ?Koliko god to delovalo kao samoubilacki potez, pobedom na izborima mogao je da ucvrsti vlast i zapusi usta vodjama protesta ili narodu koji prisustvuje demonstracijama protiv njega. Ovako, ovo sve izgleda kao spirala koja u sebe uvlaci sve vise nasilja i uzajamnih odgovora na silu..a to se nikad ne zavrsava dobro.

Link to comment

uzas uzas uzas.........pitam drugaricu iz istanbula (koja ide na demonstracije) zasto se to desilo, rece da je jako tuzna i da ce mi posle pisati i samo je nabacila da sve to deluje isplanirano(ona zivi u azijskom delu,kao i ti :) kadikoybeowl hvala na najboljem izvestavanju u istoriji ppp-a sto se mene tiche (ne mogu da kazem najlepshem topiku zbog prirode dogadjaja)uzas..s strepnjom iscekujem danasnje skupove

Link to comment

Teško mi je da pomislim da postoje i najmanje šanse za 1 g. rat. Nije mi nemouguće, doduše, da dođe do uvođenja nekakvog policijskog časa i totalne zabrane okupljanja i surovog obračuna sa demonstrantima što bi ostavilo teške političke posledice...

Edited by MancMellow
Link to comment
Teško mi je da pomislim da postoje i najmanje šanse za 1 g. rat. Nije mi nemouguće, doduše, da dođe do uvođenja nekakvog policijskog časa i zabrane okupljanja što bi ostavilo teške političke posledice...
Meni ne deluje realno za gradjanski rat, jer koliko god cela politicka scena u Turskoj bila nezavisna, oni su mnooogo uvuceni u medjunarodne dogadjaje.Nisam siguran da ce strani uticajitm dozvoliti haos...
Link to comment

zanima me kako ce se sad nemacka postaviti prema eu-turska pregovorima, hoce li blokirati to sasvim. klaudija rot je inace predsednica udruzenja nemacko-turskog prijateljstva, a u evropskom parlamentu je bila predsednik komisije za saradnju sa turskom.

Link to comment

Sinoć su demonstranti koji su krenuli sa azijske strane ipak uspeli da pređu most:BM2EPZMCIAEo5hx.jpgJutros, komunalne službe raščišćavaju Gezi park:BM2UOEtCIAINrU_.jpgHarbiye, blizu Taksima. Grupa demonstranata živim štitom odvraća druge demonstrante od bacanja kamenja na policijsku stanicu:BM2Gf-0CAAEo6zC.jpgNaslovna strana dnevnika Taraf. Nakon pritiska da obustave tekstove o predlogu novog zakona koji će dati ogromna ovlašćenja bezbednosnim službama na čelu sa MIT, uredništvo je prebacilo diskusiju na društvene mreže i pozvalo čitaoce da se tamo priključe:BM3Ye6rCQAIGdcw.jpgSahrana Ethema Sarısülüka u Ankari. Policija je najpre blokirala prilaze lokaciji a sada su blokirali i pogrebnu povorku. U centru grada izbili su sukobi pre oko sat vremena.BM322IZCUAAbjTI.jpgHapšenje (nepotvrđeno) lekara u mobilnoj ambulanti u hotelu Ramada:BM336k4CUAAZrAa.jpgJedno od sinoćnih hapšenja. Advokati-volonteri kažu da još uvek nisu uspeli da stupe u kontakt sa uhapšenima:BM2h4zGCAAMTt7J.jpgHistorian je juče pomenuo neku drugu vrstu gasa od koje su ljudi povraćali. To nije potvrđeno ali su iz poljskih ambulanti stigli višestruki izveštaji o ljudima koji su imali snažne reakcije na koži nakon što su ih dokačili vodeni topovi.

Link to comment

Desetogodišnji napori da se imidž zemlje u svetu popravi, unapredi i podigne na značajno viši nivo, koji su u velikoj meri bili uspešni i krunisani su nominacijom za domaćinstvo OI 2020, bačeni su niz WC šolju u 15 dana ludila. Slika u svetu je otprilike na nivou devedesetih, a insistiranje da je u pitanju belosvetska zavera u kojoj učestvuje veća grupa dušmana čak i od one koja se svojevremeno bila ostrvila na srpsku nejač, svakako će dodatno zakopati pomenute napore.The IndependentGuardianForeign AffairsBBC

Link to comment

Samo da napomenem jednu stvar: fotografije koje linkujem nisu moje, uzimam ih sa Twittera pod uslovom da mogu da se uverim u njihovu autentičnost jer kruže brojne dezinformacije i treba nekako izdvojiti ono što stvarno ima neku težinu.Imam neke fotografije sa Taksima od preksinoć, mada se situacija toliko promenila da ne znam koliko uopšte imaju smisla u ovom trenutku. Odoh sad da malo divanim sa komšijama (koje se uglavnom spremaju da pođu prema Taksimu), pa ću se logovati popodne.

Link to comment

Citan ove Beowlove izvestaje (trostruki :ziga: i petostruki :thumbsup: ) i pitam se do koje mere uopste mogu da odu sujeta, samoljublje i paranoja politicara koji u jednom trenutku ima veliku podrsku glasaca. NIje ni cudo da ljudi iskivaju raznorazne teorije zavere kad se dese ovakve stvari. Jednostavno je lakse poverovati da postoji nekakav dijabolicni plan iza njih nego da covek moze biti toliko glup pa da svojerucno na ovakav nacin eskalira jedan protest koji bi, da je imao malo mozga, mogao prekrojiti u dodatni boost sopstvenoj podrsci u javnosti. Potpuno je neverovatno koliko se Erdogan izblamirao u poslednjih par nedelja.

Link to comment

beowl :Hail: nego, nisam baš krajnje pažljivo sve iščitavao, da li se vojska izjašnjavala bilo kad i bilo kako o ovim demonstracijama?

Link to comment
Hapšenje (nepotvrđeno) lekara u mobilnoj ambulanti u hotelu Ramada:
BM4N8xdCEAAVAKF.jpgSaša Petricic @sasapetricicMiddle East Correspondent for the Canadian Broadcasting Corporation, CBC TV News#Turkey police arrest docs suspected of treating injured protestors
Historian je juče pomenuo neku drugu vrstu gasa od koje su ljudi povraćali. To nije potvrđeno ali su iz poljskih ambulanti stigli višestruki izveštaji o ljudima koji su imali snažne reakcije na koži nakon što su ih dokačili vodeni topovi.
tumblr_mohj9lyCFQ1ste7qoo1_1280.jpgJNX5073A Jenix Pepper Spray (10Kg)
Jenix Pepper SpraySpecifically designed to ensure you are the first to open original package,Easy to carry in bag and in pocket,10 Kg.Manufacturing location: İstanbul / Turkey,High concentration and instant effect,No damage to ozone layer, :thumbup:Practical, easy and fast use,No adverse effect on health and environment,No side effects,Please prefer our product with original packaging in order to prevent counterfeit goods.Only authorized to purchase this product, institutional and corporate, public institution, the military, security forces, such as the police and the gendarmerie sold.
tumblr_mohhz3LMbt1ste7qoo1_1280.jpgtumblr_mogb9qS3ye1ste7qoo1_1280.jpgtumblr_mogdm3HREy1ste7qoo1_1280.jpg
Link to comment
×
×
  • Create New...